پرسنتا

مصاحبه با عظیم پرمجی مدیر شرکتwipro

 

بیل گیتسی که از هند آمد!

رسیدن به پول و داشتن دارایی بیشتر،آرزو ی هر انسانی است وبیشتر افرادی که درگیر کسب و کارند این خواسته را در سر دارند.

جالب است بدانید در سال ۲۰۱۱ بیشتر ثروتمندان جهان از میان مدیران برتر فناوری بوده اند و این امر نشان دهننده این است که صنعت it توانسته به عنوان یک صنعت موفق در میان مردم جهان راه خود را پیدا کند و علاوه بر این که آسایش و راحتی را به کاربران تقدیم کرده ،موفقیت های بسیاری را نیز از آن خود کرده.

یک گروه از مجموعه شرکت های “wipro”که در زمینه فناوری فعالیت می کنند،از بزرگ ترین شرکت های نرم افزاری است که کار خود را در ابتدا در هندوستان آغاز کرده ودر حال حاضر به یکی از ۱۰۰ شرکت برتر فناوری در جهان تبدیل شده است.

این شرکت بزرگترین پایگاهی است که تامین کننده خدمات تحقیق و توسعه مستقل در جهان است.

سکان هدایت این شرکت  در دستان فردی است که درذحال حاضر در جایگاه ششم فهرست ثروتمندترین مدیران فناوری در سال ۲۰۱۱ قرار دارد.

وی در فهرست عمومی جهانی هم در جایگاه ۳۶ قرار گرفته است.

عظیم پرمجی ”Azim Premji” فردی ثروتمند و پر قدرت در هند است و علاوه بر این که میریت شرکت wipro را بر عهده دارد،تعدادی موسسه خیریه را نیز اداره می کند.

جالب است که بدانید نام این مدیر مسلمان از سال ۲۰۰۹ به بعد در فهرست ثروتمندان جهان قرار گرفت و در ان سال با داشتن ثروتی در  حدود ۵/۷ میلیارد دلار، در جایگاه ۸۳ قرار گرفته بود.

او در عرض گذشت مدت زمان بسیار کمی ،در حدود ۱۰ میلیارد دلار ثروت خود را افزایش داد و اکنون با داشتن ثروتی بیش از ۱۷ میلیارد دلار،ثروتمندترین فرد هندی است.

شرکت wipro در تولید نرم افزار های رایانه ای در کشور هند ،جزو اولین ها به حساب می آیدوبیش از ۷۴ درصد از مجموعه شرکت های wipro در اختیار پرمجی است.

عظیم پرمجی در ۲۴ جولای سال ۱۹۴۵ در خانواده ای مسلمان در هندوستان به دنیا آمد.

پدر او مالک شرکت wipro بوده است و در ابتدا تنها در زمینه تولید روغن و چربی های نباتی وهیدروژنی فعالیت می کرده است.

او تحصیلات کارشناسی خود را در رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه استنفورد آغاز کرد اما پس از فوت ناگهانی پدرش مجبور شد که تحصیلات خود را رها کند اما پس از ۳۰ سال دوباره به تحصیل ادامه داد.

سایت  Expressindia.com مصاحبه ای را با این مدیر موفق مسلمان هندی تبار تنجام داده است که در ادامه می خوانیم.

 

 

در سال ۱۹۶۸ بود که پدرم به صورت ناگهانی در گذشت و من برای به عهده گرفتن مسئولیت کلیه شرکت هایی که داشتیم مجبور شدم درسم را رها کرده و شرکت پدرم را رهبری کنم.

من معتغدم برای این که در آب غرق نشویم ،باید سریع شنا کردن را بیاموزیم”به همین خاطر هم توسعه سریع فعالیت های شرکت را در اولویت کارها یم قرار دادم.

من به تحصیل در رشته هایی چون الکترونیک و رایانه علاقه ی بسیاری داشتم و با توجه به این که جهان به سمت فناوری ها در حال حرکت بود، تصمیم گرفتم که تمرکز اصلی شرکت روی تولید نرم افزار باشد و شروع کارمان هم  همکاری با شرکت General  Electric بود.

بله ؛ در زمانی که IBM دربازارهند دچار شکست شد من از این موقعیت استفاده کرده  و به سرعت به حوضه ی                              آی تی هم وارد شدم و بعد از آن بود که در زمینه تولید سخت افزار، نرم افزار و دیگر محصولات فناوری فعالیت می کردیم.

ما در حقیقت  با توجه به پیشرفتی که داشته ایم  به یک تولید کننده اصلی نرم افزار تبدیل شده ایم و اکنون در زمینه های  مختلفی چون  تولید سیستم های هوشمند پزشکی هم فعالیت داشته و دفاتر مختلفی با بیش از ۱۰۸ هزار کارمند  در سراسر جهان داریم. ما در حال حاضر با شرکت های Nortel ,Sisco , Alcatel,   Nokia همکاری داریم.

بله ؛ من در سال ۲۰۰۴ جزو تاثیر گذار ترین مدیران فناوری  انتخاب شدم که از آن بسیار خوشحال شدم اما چیزی که برایم خیلی جالب بود که به من لقبی با عنوان  “بیل گیتس هندی” داده بودند و این که من را با شخصیت بزرگی چون بیل گیتس مقایسه کنند،باعث خوشحالی و افتخارم بود.

 

منبع :روزنامه بایت

ویرایش و گردآوری :انزل وب

 

مطالب مرتبط

نظرات

تبلیغات متنی