7 دلیل اصلی خاموش شدن تصادفی لپ تاپ و کامپیوتر

۷ دلیل اصلی خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر و لپ تاپ

یکی از نگران کننده ترین تجربیات زمانی است که کامپیوتر و لپ تاپ شما به صورت ناگهانی خاموش و تا چند ساعت نیز روشن نشود . معمولا افراد به عنوان اولین کار باطری لپ تاپ خود یا را چک یا اتصال سیم پاور کیس کامپیوتر را بررسی میکنند  که البته کار درستی می باشد زیرا لپ تاپ ها بر عکس چیزی که معمولا مردم فکر می کنند مکانیزیم محافظت شده ای دارند؛ مثلا زمانی که یکی از اجزای آن گرم شود به صورت خودکار لپ تاپ یا کامپیوتر شما خاموش خواهد شد در واقع این کار به نفع کامپیوتر خواهد بود و نشانه ای برای حفاظت از کامپیوتر و جلوگیری از به وجود آمدن خطری قریب الوقوع می باشد. در ادامه ۷ دلیل اصلی خاموش شدن ناگهانی خاموش شدن لپ تاپ و کامپیوتر را میخوانید.

۷  علت خاموش شدن تصادفی و ناگهانی لپ تاپ و کامپیوتر چیست ؟

Reasons Your PC or Laptop May Be Shutting Down Randomly

راهنمای زیر را برای یافتن علل خاموشی لپ تاپ خود دنبال کنید. همچنین اگر لپ تاپ شما به صورت ناگهانی ریستارت می شود حتما راهکارهای حل مشکل ریستارت ناگهانی را مطالعه فرمائید.

در ادامه ۷ مورد از دلایل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر لپ تاپ و روشن نشدن آن ذکر شده است:

۱ – کثیف بودن فن / گرمای بیش از حد

یکی از دلایل مهمی که لپ تاپ و کامپیوتر شما برای بار اول و به صورت ناگهانی خاموش می شود گرم شدن آن است به ویژه زمانی که شما در حال اجرا کردن یک بازی بر روی لپ تاپ خود باشید که این خود باعث گرم شدن کامپیوتر خواهد شد مخصوصا اگر فضای اطراف لپ تاپ شما اجازه خارج شدن گرما را ندهد. فن های بدون وقفه در کمک به این موضوع نقش حیاتی ایفا می کنند. حقیقت این است که اکثر کامپیوترها از یک مکانیسم پیروی می کنند که در صورت داغ شدن یکی اجزا برای حفاظت از اجزای سخت افزاری، کامپیوتر شما خاموش خواهد شد.

1 - کثیف بودن فن / گرمای بیش از حد

جهت غلبه بر مشکل گرمای زیاد و همچنین فن کثیف که به دلیل عدم نگه داری مناسب به وجود آمده، می بایست قسمت فن پردازنده، فن کیس و فن کارت گرافیک را چک نمائید در صورتی که هر یک از آنها قژ قژ می کرد به این معنی می باشد که احتمالا فن مورد نظر شکسته است.

علت خاموش شدن تصادفی و ناگهانی لپ تاپ

همچنین زمانی که در حال تمیز کردن فن ها هستید با دقت این کار را انجام دهید تا گرد و غبار، مو و یا موادی که باعث ایجاد اختلال در کارکرد فن می شوند به درستی از بین بروند.

دلیل اصلی خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

در کل می توان نتیجه گیری کرد فن ها نقش مهمی ایفا می کنند و فن کامپیوتر شما در طول عمر کامپیوترتان خیلی موثر خواهد بود.

۲ – آسیب دیدن یا شکست شدن سخت افزار

دلیل عمده ی دیگری که باعث خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر می باشد، آسیب دیدن مجدد یا شکسته شدن یکی از اجزای سخت افزاری است به خصوص در کامپیوترهایی که قبلا تعمیر شده اند. اگر جز سخت افزاری جدیدی به کامپیوتر خود اضافه کرده اید آن را حذف کرده و مجددا چک کنید که آیا مشکل برطرف میشود یا خیر. سخت افزارهایی که نیاز دارید آنها را بررسی کنید عبارتند از : CPU , RAM , مادربرد، منبع تغذیه و کارت گرافیک.

آسیب دیدن یا شکست شدن سخت افزار

۳ – ولتاژ شارژ اشتباه

اگر شما یک بازی کننده ی حرفه ای هستید و در میان بازی لپ تاپ یا کامپیوتر شما خاموش شد در حالی که عملکرد معمول را داشتید احتمال مشکل از ولتاژ شارژ است. بسیاری از بازی ها نیاز به شارژ با ظرفیت ولتاژ بالا را دارند (ولتاژ از ۱۰۰ تا ۲۴۰ ولت) با این وجود بسیاری از کاربران این مساله را درک نمی کنند و به جای آن از شارژر هایی با ولتاژ ۹۰V (ولت) یا کمتر استفاده می کنند.

ولتاژ شارژ اشتباه

بازی ها یکی از مهم ترین دلایل مصرف شدن منابع در کامپیوتر شما هستند به ویژه آنکه طرفداران بازی علاقه به اجرای بازی ها با سرعت بالا را دارند. فراموش نکنید لوله جارو برقی کمک بزرگی برای تمیز کردن منافذ کامپیوتر شما می باشد.

۴ – مشکل در درایور های سیستم

اگر شما در سیستم عامل خود را تغییراتی انجام داده و یا اینکه درایور هایتان را تغییر داده اید. زمانی که در حال بازی کردن هستید و بیشترین استفاده از BIOS را دارید به وجود آمدن مشکل در یک درایور باعث خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شما خواهد شد.

مشکل در درایور های سیستم

۵ – منبع تغذیه

پشت لپ تاپ شما، قسمتی که سیم برق متصل می شود منبع تغذیه وجود دارد که یک جعبه کوچک همراه با فن است که گرما را از اجزای آن دور خواهد کرد. زمانی که منبع تغذیه دچار مشکل شود کامپیوتر شما به صورت ناگهانی خاموش می شود.

منبع تغذیه

در حالی که  شما می توانید منبع تغذیه را جایگزین کنید ازین کار اکیدا خودداری کنید و تلاشی برای باز کردن منبع تغذیه حتی در زمان خاموش بودن را انجام ندهید زیرا امکان دارد هنوز حامل ولتاژ های خطرناک باشد.

۶ – اشکال در سیستم عامل

اگر بعد از تمام توصیه های بالا هنوز مشکل دارید و کامپیوتر شما به صورت ناگهانی خاموش می شود احتمال دارد مشکلی در سیستم عامل شما وجود داشته باشد لطفا مراحل زیر را برای اطمینان چک نمائید:

کامپیوتر خود را ریستارت کرده و هنگام بوت شدن آن را بر روی CMOS تنظیم کنید سپس وقتی کامپیوتر شما با تنظیمات CMOS لود شد، اجازه دهید تنظیمات به درستی کامل گردد. اگر کامپیوتر شما پس از کامل شدن تنظیمات CMOS خاموش نشد سیستم عامل شما دچار مشکل است و شما نیاز دارید مجدد سیستم عامل مورد نظرتان را نصب نمائید.

اشکال در سیستم عامل

همچنین اگر به خطای Missing Operating System برخورد کردید مقاله مربوط به ۵ راه حل کاربردی برای رفع خطای Missing Operating System ویندوز انزل وب را مطالعه نمائید.

۷ – ویروس

یکی از علل نادر در خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شما، ویروس های کامپیوتری هستند. برخی از ویروس ها کامپیوتر شما را خاموش می کنند و سپس آن را مجددا روشن می کنند. این ویروس ها معمولا توسط یک برنامه خاص در کامپیوتر شما اجرا می شوند. برای برطرف کردن این مشکل یک آنتی ویروس به روز نصب نمائید تا از آلوده نبودن و اسکن روزانه کامپیوترتان مطمئن شوید.

ویروس

جمع بندی :

در مطلب بالا ۷ دلیل اصلی خاموش شدن تصادفی لپ تاپ را مطالعه کردید؛ در کل می توان گفت هرگز تمیز بودن لپ تاپ خود را دست کم نگیرید. از قرار دادن لپ تاپ بر روی ملافه ها یا فرش که باعث می شود فن ها به درستی کار نکنند پرهیز کنید و همچنین از میز خنک کننده لپ تاپ که یک راه عالی برای نظارت بر سطح حرارتی کامپیوتر شما خواهد بود استفاده نمائید.

تجربه و پیشنهاد شما ؟

در صورتی که به مشکلی مهمی به جز موارد بالا بر خورده اید و یا اینکه راه حلی خاصی برای برطرف کردن این مشکل می دانید تجربیات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

برای انتخاب و خرید کیف لپ تاپ مناسب به این 7 نکته توجه کنید !
برای انتخاب و خرید کیف لپ تاپ مناسب به این ۷ نکته توجه کنید !
عوض شدن عکس دسکتاپ متناسب با ساعات روز
عوض شدن عکس دسکتاپ ، صداها و.. کامپیوتر متناسب با ساعات روز
مدت زمان مناسب برای روشن نگه داشتن لپ تاپ و کامپیوتر چقدر است ؟
مزایا و معایب روشن نگه داشتن کامپیوتر و لپ تاپ در تمام روز
آیا زمان تعویض باتری لپ تاپ شما رسیده است ؟
آیا زمان تعویض باتری لپ تاپ شما رسیده است ؟ روش های بررسی باتری لپ تاپ

نظرات

 • نفس says:

  با سلام
  لپ تاپم ایسوس هست.یه دفعه خاموش شد وقتی روشن میکنم این پیغام رو میدهpreparing automatic repair و دوباره خاموش میشه این یعنی چی؟مشکل از چیه؟

  0
 • رضواان says:

  سلام من لبتابم ایسوس هست.و ازطریق کابل گوشیم داشتم اطلاعاتمو منتقل میکردم به لبتابم که یهو صفحه لبتابم رنگ بنفش درامد.موس دیده میشه ولی هیچ چیز دیگه نشون نمیده.هیچ پیغام و هیچ چیزی رو نشون نمیده.با دکمه پاور لبتابو خاموش و روشن کردم و صفحه اول که رمز میخواد میاد وقتی رمز رو میزنم بازم اون صفحه بتفش میاد و موس رو که تکون میدم موس رو میبینم.چراغ ها عادی و روشن هستن ولی صفحه اینجوریه.خیلی میترسم اطلاعات لبتابم پاک نشده باشه😔خیلی سوالم برام مهمه خواهش میکنم بهم پاسخ بدید و راهنماییم کنید.ممنون میشم

  0
 • hamed says:

  سلام و خسته نباشید مشکل من از گزینه های ۴هست برای رفع این مسکل باید چه کار کرد؟

  0
 • ویدا says:

  با سلام و خسته نباشید من لپ تاپ اچ پی دارم یه دفعه ای مانیتور چند بار خاموش روشن میشه !!!!بعد خوب میشه
  میخواستم ببینم دلیلش چیه ؟

  0
 • علی says:

  سلام. من این مشکل را با PC داشتم ولی هیچ قطعه ای از سیستم مشکل نداشت. با برگردوندن تنظیمات بایوس سیستم به حالت دیفالت مشکل حل شد.

  0
 • شیوا شعبانی says:

  سلام لبتاب من نیم ساعت به نیم ساعت خاموش میشه سر نیم ساعت یدفه خاموش میشه.دوباره خودم روشنش میکنم

  0
 • تیسین says:

  سلام . من داشتم با لپ تاپ کار میکردم. که لنو وو هست ‌ . روی پام گذاشته بودم. و همزمان به برق بود .
  یکهو خاموش شد . هرکاری میکنم روشن نمیشه . هیچ واکنشی نداره اصلا . حتی چراغش هم روشن نمیشه ‌ نمیدونم چیکار کنم

  0
 • معصومه says:

  سلام من وسط بازی لپ تاپم خاموش شدبعدروشن کردم نوشته بودویندوزارورریکاوری بعداینترزدم دوباره خاموش شدویندوزسون نصبه خواستم دوباره نصب کنم خاموش میشدباطریشم سالمه لطفا جوابم بدین

  0
 • مهدی says:

  سلام من داشتم با دوستام آنلاین بازی میکردم که یهو کامپیوتر خاموش شد ولی چراغاش روشن موند هر کاری کردم روشن نمیشه لطفا بگید

  0
 • abba says:

  سلام، جسارتا میخواستم بپرسم دلیل خاموش و روشن مانیتور کامپیوتر در حین بازی چی میتونه باشه

  0
 • جواد جورسرایی says:

  با سلام و درود
  ممنون از سایت پر محتوای خیلی خوبتان
  در رایانه های شخصی خاموش شدن ناگهانی سیستم
  علتش تمام شدن و یا از بین رفتن خمیر سیلیکون که بین سی پی یو و هیت سینک ( خنک کننده ) قرار می گیرد می باشد
  و با خریدن این خمیر که بدترین نوع آن ۲۰۰۰ تومان می باشد می توانید از این مشکل رهایی یابید
  به احتمال قریب به یقین
  در رایانه های قابل حمل و لپ تاپ ها هم این مسئله صدق می کند

  1
 • فرشید says:

  سلام. لب تاپ من وقتی بدون باطری مستقیم به برق وصل میشه خود ب خود خاموش میشه اما وقتی باطری میزارم روش از خاموش شدنش جلوگیری می کنه. در واقع بازم برق قطع میشه اما چون باطری روشه نمیزاره خاموش شه. مشکلش چی میتونه باشه؟

  0
 • حامد says:

  سلام
  به دلیل انجام کارهای پژوهشی نیاز به روشن ماندن شبانه روزی سیستمم (hp probook 4540s) دارم. الان حدود یک هفته با مشکل خاموش شدن لپ تاپ در زمان اجرای برنامه‌ی مورد نظر مواجه شدم. این اتفاق فقط در نیمه شب میافته!!!!!!!خیلی کلافه شدم. آنتی ویروس هم دارم (kaspersky). لطفا راه حل پیش‌نهاد بدید.

  1
 • rayan says:

  سلام من وقتی یه بازی رو بالا میارم لب تابم بدون هیچ دلیلی خاموش میشه هربازی هم باشه فرق نمیکنه از اسپیلینتر سل بگیر تا بایوشاک لطفا کمک کنید مدل لبتابمم lenovo z510

  0
 • مهدی says:

  باتشکر از مطالب مفیدتون،
  من یک لپ تاپ ایسوس دارم که چه با ابرق مستقیم و چه با باطری روشنش کنم در دفعه اول بعد از چند ثانیه خودبخود خاموش میشه،ولی از دفعه دوم به بعد دیگه شروع به کار کردن میکنه.به نظر شما مشکلش چیه؟

  0
 • Roya@ says:

  ,سلام من کامپیوترم موقعی که فیلم وبازمیکنم خاموش میشه دلیلش چیه

  0
 • Hannan says:

  مشکل شماره ۴ رو چجوری بر طرف کنیم

  1
  • شیما عظیمی says:

   سلام /
   با استفاده از نرم افزارهای مربوطه که میتونید با سرچ کردن پیدا کنید درایورهاتون رو تست کنید و درایور خراب یا مشکل دار را پیدا کنید و یا در صورت نیاز تمام درایورهای سیستم تون را اپدیت کنید.

   -2
 • Setayesh says:

  سلام
  لطفا کمکم کنید
  لب تاپ من به طور ناگهانی خاموش شد
  احساس کردم سوخته
  از لب تاپ بدون باطری استفاده میکنم به برق وصلش میکنم
  فکر کردم شاید مشکل شارژش باشه با باطری ام تست کردم نشد
  لطفا فک میکنید لب تاپ من سوخته؟

  -4
 • محمود says:

  ضمن سپاس وتشکراززحمات شما.بایدعرض کنم اینجانب از این سایت پرمحتوابسیارکمک گرفتم ومشکل کامپیوترخود را برطرف نمودم .بااحترام م،ع

  1
 • ایلیا نورمحمدی says:

  من وقتی که در حال اجرای بازی هایی با گرافیک بالا هستم بعد از نیم ساعت رایانه ناگهان خاموش میشود . علت ان چیست

  -1
 • سیدهاشم موسوی says:

  سلام خسته نباشیدمن رفتم رویه تنظیمات باطریوپاور سروره لپتاپم اخه توشارژقوی کارمیکرد ولی کشیدن ضعیف یکم وررفتم لپ تابم داغ شده بود خاموش شد کلا الان۲ساعته روشن نمیشه چیکاربایدکنم کمکم کنید ممنونم خواهشاسریع جواب دهید حالم خراب است

  1
 • سیدهاشم موسوی says:

  سلام خسته نباشیدمن رفتم رویه تنظیمات باطریوپاور سروره لپتاپم اخه توشارژقوی کارمیکرد ولی کشیدن ضعیف یکم وررفتم لپ تابم داغ شده بود خاموش شد کلا الان۲ساعته روشن نمیشه چیکاربایدکنم کمکم کنید ممنونم

  0
 • mbp says:

  کمکم کنید لپ تاپ من روشن میشه و در حال بالا اومدن ویندوز خاموش میشه ولی اگه همون لحظه دوباره روشنش کنی
  بدونه مشکل روشن میشه دلیلش چیه و چطور درست میشه؟؟؟؟

  1
 • حسین says:

  من یه لپ تاپ دارم بعد از ۳ روز خاموش شدن ناگهانی دیگه روشن نشد لطفا راهنمایی کنید

  -2
  • Roya@ says:

   سلام چراکسی نمیگه کامپیوترم چشه خاموش میشه خودبخود

   0
   • مجید says:

    لپ تاپ های جدید asus خاموش میشن روشن نمی شن شاید مشکل شما هم همین باشه
    مشکل ولتاژ برق هست بالا پایین میشه
    ۱ باطری رو در بیارید و دوباره بزارین (البته این جدیدا باطری سر خود هستن باید لپ تاپ و باز کنید با دقت سوکت شو در بیارین و دوباره بزارین سر جاش
    پیچ ها رو قاطی نکنید که کوتاه و بلند هستن )
    ۲ یا با یک شارژر ولتاژ بالاتر بزنید نیازی به باز کردن لپ تاپ نیست دوباره روشن میشه

    0
 • رضا says:

  سلام. اگه پوسته کیس یا فن گرافیک با کیفیت نباشه ، کارت گرافیک داغ شده و سیستم ری استارت میشه

  0