didogram
7 دلیل اصلی خاموش شدن تصادفی لپ تاپ و کامپیوتر

۷ دلیل اصلی خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر و لپ تاپ

یکی از نگران کننده ترین تجربیات زمانی است که کامپیوتر و لپ تاپ شما به صورت ناگهانی خاموش و تا چند ساعت نیز روشن نشود . معمولا افراد به عنوان اولین کار باطری لپ تاپ خود یا را چک یا اتصال سیم پاور کیس کامپیوتر را بررسی میکنند  که البته کار درستی می باشد زیرا لپ تاپ ها بر عکس چیزی که معمولا مردم فکر می کنند مکانیزیم محافظت شده ای دارند؛ مثلا زمانی که یکی از اجزای آن گرم شود به صورت خودکار لپ تاپ یا کامپیوتر شما خاموش خواهد شد در واقع این کار به نفع کامپیوتر خواهد بود و نشانه ای برای حفاظت از کامپیوتر و جلوگیری از به وجود آمدن خطری قریب الوقوع می باشد. در ادامه ۷ دلیل اصلی خاموش شدن ناگهانی خاموش شدن لپ تاپ و کامپیوتر را میخوانید.

۷  علت خاموش شدن تصادفی و ناگهانی لپ تاپ و کامپیوتر چیست ؟

Reasons Your PC or Laptop May Be Shutting Down Randomly

راهنمای زیر را برای یافتن علل خاموشی لپ تاپ خود دنبال کنید. همچنین اگر لپ تاپ شما به صورت ناگهانی ریستارت می شود حتما راهکارهای حل مشکل ریستارت ناگهانی را مطالعه فرمائید.

در ادامه ۷ مورد از دلایل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر لپ تاپ و روشن نشدن آن ذکر شده است:

۱ – کثیف بودن فن / گرمای بیش از حد

یکی از دلایل مهمی که لپ تاپ و کامپیوتر شما برای بار اول و به صورت ناگهانی خاموش می شود گرم شدن آن است به ویژه زمانی که شما در حال اجرا کردن یک بازی بر روی لپ تاپ خود باشید که این خود باعث گرم شدن کامپیوتر خواهد شد مخصوصا اگر فضای اطراف لپ تاپ شما اجازه خارج شدن گرما را ندهد. فن های بدون وقفه در کمک به این موضوع نقش حیاتی ایفا می کنند. حقیقت این است که اکثر کامپیوترها از یک مکانیسم پیروی می کنند که در صورت داغ شدن یکی اجزا برای حفاظت از اجزای سخت افزاری، کامپیوتر شما خاموش خواهد شد.

1 - کثیف بودن فن / گرمای بیش از حد

جهت غلبه بر مشکل گرمای زیاد و همچنین فن کثیف که به دلیل عدم نگه داری مناسب به وجود آمده، می بایست قسمت فن پردازنده، فن کیس و فن کارت گرافیک را چک نمائید در صورتی که هر یک از آنها قژ قژ می کرد به این معنی می باشد که احتمالا فن مورد نظر شکسته است.

علت خاموش شدن تصادفی و ناگهانی لپ تاپ

همچنین زمانی که در حال تمیز کردن فن ها هستید با دقت این کار را انجام دهید تا گرد و غبار، مو و یا موادی که باعث ایجاد اختلال در کارکرد فن می شوند به درستی از بین بروند.

دلیل اصلی خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

در کل می توان نتیجه گیری کرد فن ها نقش مهمی ایفا می کنند و فن کامپیوتر شما در طول عمر کامپیوترتان خیلی موثر خواهد بود.

۲ – آسیب دیدن یا شکست شدن سخت افزار

دلیل عمده ی دیگری که باعث خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر می باشد، آسیب دیدن مجدد یا شکسته شدن یکی از اجزای سخت افزاری است به خصوص در کامپیوترهایی که قبلا تعمیر شده اند. اگر جز سخت افزاری جدیدی به کامپیوتر خود اضافه کرده اید آن را حذف کرده و مجددا چک کنید که آیا مشکل برطرف میشود یا خیر. سخت افزارهایی که نیاز دارید آنها را بررسی کنید عبارتند از : CPU , RAM , مادربرد، منبع تغذیه و کارت گرافیک.

آسیب دیدن یا شکست شدن سخت افزار

۳ – ولتاژ شارژ اشتباه

اگر شما یک بازی کننده ی حرفه ای هستید و در میان بازی لپ تاپ یا کامپیوتر شما خاموش شد در حالی که عملکرد معمول را داشتید احتمال مشکل از ولتاژ شارژ است. بسیاری از بازی ها نیاز به شارژ با ظرفیت ولتاژ بالا را دارند (ولتاژ از ۱۰۰ تا ۲۴۰ ولت) با این وجود بسیاری از کاربران این مساله را درک نمی کنند و به جای آن از شارژر هایی با ولتاژ ۹۰V (ولت) یا کمتر استفاده می کنند.

ولتاژ شارژ اشتباه

بازی ها یکی از مهم ترین دلایل مصرف شدن منابع در کامپیوتر شما هستند به ویژه آنکه طرفداران بازی علاقه به اجرای بازی ها با سرعت بالا را دارند. فراموش نکنید لوله جارو برقی کمک بزرگی برای تمیز کردن منافذ کامپیوتر شما می باشد.

۴ – مشکل در درایور های سیستم

اگر شما در سیستم عامل خود را تغییراتی انجام داده و یا اینکه درایور هایتان را تغییر داده اید. زمانی که در حال بازی کردن هستید و بیشترین استفاده از BIOS را دارید به وجود آمدن مشکل در یک درایور باعث خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شما خواهد شد.

مشکل در درایور های سیستم

۵ – منبع تغذیه

پشت لپ تاپ شما، قسمتی که سیم برق متصل می شود منبع تغذیه وجود دارد که یک جعبه کوچک همراه با فن است که گرما را از اجزای آن دور خواهد کرد. زمانی که منبع تغذیه دچار مشکل شود کامپیوتر شما به صورت ناگهانی خاموش می شود.

منبع تغذیه

در حالی که  شما می توانید منبع تغذیه را جایگزین کنید ازین کار اکیدا خودداری کنید و تلاشی برای باز کردن منبع تغذیه حتی در زمان خاموش بودن را انجام ندهید زیرا امکان دارد هنوز حامل ولتاژ های خطرناک باشد.

۶ – اشکال در سیستم عامل

اگر بعد از تمام توصیه های بالا هنوز مشکل دارید و کامپیوتر شما به صورت ناگهانی خاموش می شود احتمال دارد مشکلی در سیستم عامل شما وجود داشته باشد لطفا مراحل زیر را برای اطمینان چک نمائید:

کامپیوتر خود را ریستارت کرده و هنگام بوت شدن آن را بر روی CMOS تنظیم کنید سپس وقتی کامپیوتر شما با تنظیمات CMOS لود شد، اجازه دهید تنظیمات به درستی کامل گردد. اگر کامپیوتر شما پس از کامل شدن تنظیمات CMOS خاموش نشد سیستم عامل شما دچار مشکل است و شما نیاز دارید مجدد سیستم عامل مورد نظرتان را نصب نمائید.

اشکال در سیستم عامل

همچنین اگر به خطای Missing Operating System برخورد کردید مقاله مربوط به ۵ راه حل کاربردی برای رفع خطای Missing Operating System ویندوز انزل وب را مطالعه نمائید.

۷ – ویروس

یکی از علل نادر در خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شما، ویروس های کامپیوتری هستند. برخی از ویروس ها کامپیوتر شما را خاموش می کنند و سپس آن را مجددا روشن می کنند. این ویروس ها معمولا توسط یک برنامه خاص در کامپیوتر شما اجرا می شوند. برای برطرف کردن این مشکل یک آنتی ویروس به روز نصب نمائید تا از آلوده نبودن و اسکن روزانه کامپیوترتان مطمئن شوید.

ویروس

جمع بندی :

در مطلب بالا ۷ دلیل اصلی خاموش شدن تصادفی لپ تاپ را مطالعه کردید؛ در کل می توان گفت هرگز تمیز بودن لپ تاپ خود را دست کم نگیرید. از قرار دادن لپ تاپ بر روی ملافه ها یا فرش که باعث می شود فن ها به درستی کار نکنند پرهیز کنید و همچنین از میز خنک کننده لپ تاپ که یک راه عالی برای نظارت بر سطح حرارتی کامپیوتر شما خواهد بود استفاده نمائید.

تجربه و پیشنهاد شما ؟

در صورتی که به مشکلی مهمی به جز موارد بالا بر خورده اید و یا اینکه راه حلی خاصی برای برطرف کردن این مشکل می دانید تجربیات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

پیدا کردن و ردیابی لپ تاپ سرقتی و گمشده
با بهترین روش های پیدا کردن و ردیابی لپ تاپ سرقتی و گمشده آشنا شوید!
برای انتخاب و خرید کیف لپ تاپ مناسب به این 7 نکته توجه کنید !
برای انتخاب و خرید کیف لپ تاپ مناسب به این ۷ نکته توجه کنید !
عوض شدن عکس دسکتاپ متناسب با ساعات روز
عوض شدن عکس دسکتاپ ، صداها و.. کامپیوتر متناسب با ساعات روز
مدت زمان مناسب برای روشن نگه داشتن لپ تاپ و کامپیوتر چقدر است ؟
مزایا و معایب روشن نگه داشتن کامپیوتر و لپ تاپ در تمام روز

نظرات

 • ارشیا says:

  سلام من بازی اساسین کرید بلک فلگ را به تازگی نصب کردم ولی حدود ۵۰ دقیقه بازی میکنم ناگهان لب تاپم خاموش می شود و بیشتر اوقات بعد از روشن کردن لب تاپم عکس شکل شماره ۴ روی صفحه ظاهر میشه و دوباره لب تاپم رو خاموش میکنم و این دفعه عین روز های عادی میاد.
  هروقت این بازی رو میکنم لب تاپم بعد حدود ۵۰ دقیقه خودکار خاموش میشه
  با تشکر فراوان

  0
 • سارود says:

  با لپ تاپم مشکل برخوردم…
  در حال حاضر از لحظه روشن شدن دقیقا ۵ دقیقه روشنه در سلامت کامل کار میکنه .. و پس از ۵ دقیقه به یکباره خاموش میشه… و اینکه زمان و تاریخ رو نگه نمیداره و مداما برمیگرده ۲۰۰۹
  سال گذشته داغ میکرد و خاموش میشد تعمیرکاری درستش کرد و گفت از چیپستشه اما اطلاعات دقیق نداد.. حالا تعمیرکار دیگه با کلی لوازم تست الکترونیکی نمیتونه مشکلشو رفع کنه.. دنبال راه حل میگردم

  0
 • نازنین says:

  من ۴ساله لپ تاپ ASUS دارم. بیشتر مواقع هایبرش میکنم بعضی وقتام رو اسلیپ میذارم. اما بعضی وقتا بعد مدتی میبینم با در بسته برای خودش روشن شده و اگه متوجهش نباشم تا وقتی باطری داره روشن میمونه. بعضی وقتام (خیلی کم) میرم سراغش اصلا از بیخ شات دان شده!

  0
 • پری says:

  لپ تاپ من acar هستش ک وقتی بیشتر از یک ساعت کار میکنم خاموش میشه و وقتی دوباره روشن میکنم خیلی دیر بالا میاد اثلن سر درنمیارم واقعن خستم کرده

  0
 • امیرحسین says:

  سلام دوستان
  کامپیوتر(pc) من در هنگام کار با نرم افزار سنگین یا نصب برنامهع و کار با فتوشاپ سنگین خاموش میشه
  ایراد از پاور یا cpu ممکنه باشه؟؟؟؟
  نظرتون رو بگید

  0
 • بابک says:

  سلام
  کامپیوتر من شب ها روشن نمی شود یا مدام خاموش می شود ولی عجیب اینکه روزها اصلا چنین مشکلی باهاش ندارم!
  مشکل از چی می تونه باشه آیا ویروسی شده که در یک زمان خاص (شب) خاموش می شود یا از سخت افزاره؟
  ویندوز نصب کردم و همچنین آنتی ویروس ولی زیاد فرقی نکرد.
  ممنون

  0
 • بهاره says:

  من تصویر شماره ی ۴ رو به هنگام خاموش شدن ناگهانی لپتاپم میبینم. حدس میزنم مشکل ویروسیه و بخاطر نصب یک روز پیش بابیلون هست. منتها ویندوز اصلا بهم فرصت نمیده برنامه رو آن اینستال کنم. سریع خاموش میشه :((

  0
 • محمد says:

  سلام
  لپ تاپ من X555Lهست.من نمیدونم چرا همش لپتاپم نیم ساعت یکبار خاموش میشه درست نیم ساعت یک بار سرساعت!یک کاری بکنید لطفا.
  در ضمن لپ تاپ من باتریش خرابه یعنی باید وصل برق باشه تاکار کنه. سریع جواب بدید…..ممنون از سایت خوبتون

  0
 • ala says:

  سلام.لپ تاب من ایسوس هستش.مدتی میشه که با کوچکترین جابجایی کاملا خاموش میشه.میخوام بدونم علتش چیه؟

  0
 • سامان رستگار says:

  با سلام و خسته نباشبد
  لپ تاب من مدلش اچ پی هستش یک دفعه باهاش کار میکنم به حالت هایبرنت میره اصلا هایبرنتش هم فعال نیست برنامه سنگینی هم کار نمیکنم حتی بضی اوقات خود به خود اینطوری میشه .دوباره روشن میکنم یکدفعه دوباره بازم اینطوری میشه .خواهشا راهنمایی کنید.تازگی ها خیلی زیاد اینطوری میشه .ویندوزم عوض کردم درست نشد.

  0
صفحات 1 2

تبلیغات متنی