جانبی
نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

چگونه بفهمیم گوشی ما تحت کنترل و جاسوسی است ؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که ممکن است گوشی شما تحت جاسوسی عوامل سودجو قرار گرفته باشد؟ یا این که با استفاده از چه نشانه هایی می توان متوجه شد که گوشی هوشمند ما هک شده است و اطلاعات آن توسط افراد دیگر به سرقت رفته است؟ این سوال و تمامی سوالات مشابه با آن دغدغه مشترک بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند است و با توجه به این که گوشی برای اغلب افراد در حکم یک ابزار همه کاره است، اطلاعات مهمی نیز در آن ذخیره میشود و بنابراین به سرقت رفتن آن ها خسارات زیادی را ایجاد می کند. برای این که بدانید گوشی هوشمند شما در حال جاسوسی است یا نه ، نشانه هایی وجود دارد که در ادامه با آن ها اشنا خواهید شد.

علائم شنود و جاسوسی گوشی چیست ؟

How to detect if someone is spying or tracking my phone

این که چگونه بفهمیم کامپیوتر ما تحت جاسوسی و کنترل است را قبلا به صورت مفصل بررسی کرده ایم؛ برای گوشی های هوشمند نیز نشانه های ظاهری ( سخت افزاری ) و نرم افزاری وجود دارد که به شما در تشخیص این موضوع کمک می کند.

نشانه های ظاهری و سخت افزاری هک و جاسوسی گوشی

زود تمام شدن شارژ گوشی

اگر از موبایل خود استفاده زیادی نظیر بازی کردن به صورت مداوم را ندارید، می توانید تا حد زیادی مطمئن باشید که گوشی تحت کنترل است و بخش های مختلف آن مانیتورینگ میشود. البته به یاد داشته باشید که دلایل زود تمام شدن شارژ گوشی متنوع است.

اگر شارژ شدن دستگاه شما بیش از حد معمول همیشگی طول می کشد، می توانید از این موضوع مطمئن باشید.

نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

کاهش نامعمول عمر باتری گوشی

باتری نظیر وسایل دیگر عمر مفید مشخصی دارد که به وسیله عوامل مختلفی کاهش می یابد. اما اگر باتری شما به صورت نامعمول و بعد از دوره کوتاهی غیرقابل استفاده شود، احتمال جاسوسی دستگاه شما وجود دارد.

گرم شدن دائمی گوشی

گاهی گوشی بدون هیچ دلیلی بیش از حد گرم میشود. در صورتی که با موبایل خود بازی نمی کنید یا به طور مداوم با برنامه خاصی کار نکرده اید، احتمالا هدف جاسوسی قرار گرفته اید.دقت کنید که گرم شدن نسبی دستگاه بر اثر شارژ شدن طبیعی است.

دریافت تماس های توام با پارازیت

در صورتی که در طول تماس پارازیت یا نویز می شنوید که قبلا بی سابقه بوده است و شرایط محیطی و فیزیکی نظیر آنتن در آن دخالت ندارد ، می توانید از این که موبایل شما تحت جاسوسی است مطئمن شوید.

نشانه های نرم افزاری جاسوسی و هک گوشی

بررسی مصرف دیتا توسط گوشی

در گوشی های هوشمند می توان مصرف اینترنت را تحت عنوان phone’s network usage بررسی کرد. نرم افزارهای جاسوسی که برای اعمال جاسوسی در دستگاه ها نصب میشوند فعالیت خود را به واسطه ارسال و دریافت دیتا انجام میدهند که در واقع همان مصرف اینترنت است. در صورتی که تغییرات چشمگیری را در مصرف اینترنت گوشی خود مشاهده می کنید، احتمال شنود شدن دستگاه شما و جاسوسی اطلاعات آن نیز وجود دارد.

نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

خاموش و روشن شدن های ناگهانی دستگاه

در صورتی که موبایل شما تحت کنترل باشد، خاموش و شدن های ناگهانی و بدون نظم خاص امری دور از انتظار نیست.

دریافت پیام های غیرمعمول

در صورتی که پیام های نامرتبط و نامفهومی را دریافت می کنید که پیش از این بی سابقه بوده است، مثلا پیام هایی که حاوی تعداد زیادی کاراکتر و عدد باشد، احتمالا شما تحت کنترل قرار گرفته اید. این پیام ها مشابه کدهایی هستند که جهت ردیابی موقعیت افراد ارسال میشوند.

نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

راه دیگر که می تواند از جهت نرم افزاری نشانه های جاسوسی را آشکار کند، برنامه ها و اپ های ضدجاسوسی می باشند. نمونه ای از این اپ ها ، Anti Spy Mobile می باشد. گوشی های آیفون معمولا از اندرویدی ایمن تر هستند ( اگر Jailbreak یا قفل شکنی نشده باشند) بنابراین اگر گوشی شما آیفون است می توانید از ایمنی بیشتر آن مطمئن باشید؛ چرا که نصب برنامه های جاسوسی مستلزم تماس فیزیکی با دستگاه است.

نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

در صورتی که تقریبا با فردی که به جاسوسی پرداخته است آشنایی دارید، می توانید با یک ترفند ساده برای آن شخص تله بسازید و از ادامه شنود و سرقت اطلاعات گوشی خود جلوگیری کنید. بدین منظور طبق راهنمای زیر عمل کنید:

 1. یک مودم ارزان قیمت تهیه کنید و با استفاده از سیم های LAN مودم جدید را به مودم اصلی متصل کنید. دقت کنید که آدرس ورود به تنظیمات مودم ها با هم متفاوت باشد ؛ مثلا شرکت های سازنده با هم متفاوت باشند. اگر آدرس ورود به تنظیمات مودم فعلی شما ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ است، توجه داشته باشید که آدرس مربوط به مودم جدید ۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۱ باشد.
 2. ابتدا موبایل خود را به وای فای جدید وصل کنید و سپس لپ تاپ یا کامپیوترتان را نیز به مودم جدید متصل نمایید.
 3. یکی از ابزار پکت اسنیفر که داده های رد و بدل شده  کامپیوتر را آنالیز میکند را از اینترنت با جستجو عباراتی “Open source packet sniffer” مثل دانلود کنید
 4. بعد از نصب packet sniffer ، آن را فعال کنید و یک ایمیل ارسال کنید.
 5. بعد از ارسال انبوهی از اطلاعات نمایش داده میشود. به آدرس های اینترنتی توجه بیشتری نشان دهید. در صورتی که تحت جاسوسی قرار گرفته باشید، از ایمیلی که ارسال کرده اید نسخه های زیادی به آی پی های مختلف که با آی پی سرویس دهنده اینترنت شما متفاوت است ارسال میشود. می توانید عبارت IP lookup را در اینترنت سرچ کنید تا آی پی مربوط به ISP خود را از سایر آی پی ها تشخیص دهید.

توجه داشته باشید که برخی از نرم افزارهای جاسوسی، اطلاعات را به صورت دوره ای ارسال می کنند و تمام نسخه ها را به یک باره نمی فرستند. بنابراین بهتر است دستگاه خود را به مدت ۲۴ ساعت به کامپیوتر متصل نگه دارید تا از ایمنی گوشی خود مطمئن شوید. در مدت اتصال گوشی به کامپیوتر نمی توانید از آن استفاده کنید؛ چرا که سبب ایجاد بسته های اطلاعاتی میشود و نتیجه کار را با خطا رو به رو می کند.

ترفند هایی برای جلوگیری از جاسوسی موبایل

در صورتی که با وجود نشانه های معرفی شده از تحت کنترل بودن دستگاه خود مطمئن شدید، با استفاده از ترفند های زیر می توانید ایمنی دستگاه خود را بالا ببرید و از سرقت اطلاعات و خسارات احتمالی پیشگری کنید:

استفاده از گوشی های روت نشده

همان طور که گفته شد گوشی های آیفون در صورتی که قفل شکسته نباشند ایمنی بیشتری دارند. همچنین استفاده از گوشی های اندرویدی روت شده، به منزله صدور مجوز برای دسترسی هکر ها به کدهای دستگاه و تغییر آن است. بدین منظور می توانید با استفاده از راه های حذف روت اندروید پیش بروید.

استفاده از آنتی ویروس

نصب آنتی ویروس تا حدودی از نفوذ بدافزارها در گوشی های هوشمند جلوگیری می کند.

نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

رمزگذاری دستگاه نیز میتواند تا حدی مانع بزرگی برای جاسوسی دستگاه باشد که البته این مود برای جلوگیری از دسترسی ساده به گوشی برای نصب برنامه های مخرب کاربرد دارد.

تجربه و نظر شما ؟

به نظر شما چه نشانه های دیگری وجود دارد که با استفاده از آن ها بتوان متوجه تحت کنترل بودن گوشی شد؟ تجربه خود را با  ما در میان بگذارید.

توجه :

برای هرگونه سوال در زمینه گوشی و تبلت و برنامه‌های موبایل ، می توانید با همکاران ما در " موبایل کمک " تماس حاصل نمایید.

تماس از سراسر کشور : 9099071015 (بدون پیش شماره و از تلفن ثابت)

تماس از استان تهران : 9092305296 (بدون پیش شماره و از تلفن ثابت)

مطالب مرتبط

آموزش پاک کردن اکانت
با یک کلیک اکانت های خود برای حذف کردن لیست کنید !
چه کسانی پروفایل فیس بوک اینستاگرام تلگرام واتس اپ شما را بازدید دیدن دیده اند ؟
چگونه بفهمیم چه کسانی پروفایل تلگرام ، اینستاگرام ، واتساپ و فیس بوک ما را چک میکنند؟
افزایش امنیت حین ورود به سایت ها با استفاده از اکانت شبکه های اجتماعی
۴ روش افزایش امنیت هنگام استفاده از ورود با اکانت شبکه اجتماعی در سایت ها
مشاهده و ردیابی فعالیت کاربران در اینترنت با استفاده فایروال ویندوز
مشاهده و ردیابی فعالیت کاربران در اینترنت با استفاده فایروال ویندوز

نظرات

 • Aria says:

  سلام, کسی منو تهدید کرده که صدای منو وقتی که داشتم با کس دیگه و شماره دیگه ای صحبت میکردم شنود کرده, حتی زمانی که مکالمه هم نمیکنم اگه گوشیم نزدیکم باشه میتونه شنود کنه, آیا حقیقت داره؟

  0
 • zahra says:

  من الان چند روزه گوشیم شارژش از روی۵% میاد روی ۱۰۰%و دوبارە برمیگرده به حالت اولیە
  خواهشا یکی کمکم کنه که این مشکل چیه😭😭😭

  0
 • زهرا says:

  من تالا دو بار به صورت ناگهانی عکسای قسمت دوربین گوشیم پاک شدند و میخوام بدونم هک شده گوشیم ایا؟

  0
 • نیما says:

  سلام. پر شدن سریع حافظه ی cached data اندروید میتونه دلیل جاسوسی باشه یا نه ؟ حافظه رو که پاک میکنم بعد چند لحظه سریع میره رو ۱۸۰ مگابایت

  0
 • ebi says:

  سلام،من فقط وقتی با یه نفر چت میکنم تو واتس آپ برا چند لحظه پیغام پشتیبان گیری از چت میاد ومیره، این علتش چیه؟یعنی کنترل میشم؟

  0
 • sara says:

  سلام ،چطوری میشه فهمید با یه شماره یه شخص چند تا اکانت تو گوگل پلاس داره؟

  -1
 • sara says:

  با سلام میخواستم بدونم برنامه ای وجود داره که باهاش بشه فهمید یه شخص با یه شماره چندتا اکانت تو گوگل پلاس داره؟ افرادی با عنوان های متعدد به ازار بقیه دست میزنن ..شمارشو داشته باشی بتونی بفهمی چندتا اکانت داره؟

  -1
 • علیرضا says:

  گوشیم خودش برنامه نصب یا دانلود میکنه مطمئنم هک شده ..‌ برنامه ای داری تا این ضد برنامه لعنتی رو پاک کنم .

  0
 • arvin coc says:

  سلام من به روش کروجان هک شدم گوشیم وایمیسته و یه عکس ترسناک که اصلا تو گوشیم نیستو نشون میده باید چیکار کنم عکسمینا خود به خود پاک میشه چیکار کنم 😳😳😳😳😱😱😱😱😱😱😱😣😣😣😣😣😣😣😣😵😵😵😵😵😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

  -3
 • علیرضا says:

  سلام من از طریق یه برنامه به وای فای کسی وصل شدم به نظرتون میتونه گوشیمو هک کنه؟؟؟

  -3
 • ساینا says:

  اگر علاقه به مقوله هک دارید سریعتر از بقیه خودتون هک میشید

  من علاقه داشتم بدونم ایا واقعا هک تلگرام ممکنه یا نه.
  سرچ کردم دیدم یه نفر تو اپارات یه فیلم گذاشته زه اسم اموزش هک تلگرام منم دانلود کردم بعد که اجراش کردم کلا ۱۶ثانیه بود و هیچی نشون نداد .شخصی به نام احمد قربانی اون را گذاشته بود و یه فایل با پسوند ویس روی گوشیم اجرا شد. من فهمیدم که فایل شنود بوده و خودم قربانی یک هکر شده ام..فایل رو پیدا کردم و حذفش کردم ده بارم گوشیم رو ریست فکتوری کردم ولی هنوز شک دارم که واقعااز شرش خلاص شده باشم

  0
 • ارشيا says:

  منو هک کردددددددددددن😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭
  چرا من اخه

  -1
 • Sahar says:

  سلام امکان داره تلگرامم هک شده باشه ولی تو نشست های فعال نزنه که کسی هکم کرده؟؟
  اخه میام تو تلگرامم هر سری یه چیزیش عوض میشه یا یه استیکرایی اضافه میشه که اصلا من دانلودش نکردم
  بعدشم تو نشست های فعال میرم هیچی نیست
  توروخدا جوابمو بدید میترسم هک شده باشم😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

  -16
 • مارال says:

  سلام
  کسی ایمیل خودش رو قبلا وارد گوشی من کرده
  الان من با گوشیم چیزی سرچ کنم می تونه ببینه؟

  -5
صفحات 1 2