ملی پیامک
نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

چگونه بفهمیم گوشی ما تحت کنترل و جاسوسی است ؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که ممکن است گوشی شما تحت جاسوسی عوامل سودجو قرار گرفته باشد؟ یا این که با استفاده از چه نشانه هایی می توان متوجه شد که گوشی هوشمند ما هک شده است و اطلاعات آن توسط افراد دیگر به سرقت رفته است؟ این سوال و تمامی سوالات مشابه با آن دغدغه مشترک بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند است و با توجه به این که گوشی برای اغلب افراد در حکم یک ابزار همه کاره است، اطلاعات مهمی نیز در آن ذخیره میشود و بنابراین به سرقت رفتن آن ها خسارات زیادی را ایجاد می کند. برای این که بدانید گوشی هوشمند شما در حال جاسوسی است یا نه ، نشانه هایی وجود دارد که در ادامه با آن ها اشنا خواهید شد.

علائم شنود و جاسوسی گوشی چیست ؟

How to detect if someone is spying or tracking my phone

این که چگونه بفهمیم کامپیوتر ما تحت جاسوسی و کنترل است را قبلا به صورت مفصل بررسی کرده ایم؛ برای گوشی های هوشمند نیز نشانه های ظاهری ( سخت افزاری ) و نرم افزاری وجود دارد که به شما در تشخیص این موضوع کمک می کند.

نشانه های ظاهری و سخت افزاری هک و جاسوسی گوشی

زود تمام شدن شارژ گوشی

اگر از موبایل خود استفاده زیادی نظیر بازی کردن به صورت مداوم را ندارید، می توانید تا حد زیادی مطمئن باشید که گوشی تحت کنترل است و بخش های مختلف آن مانیتورینگ میشود. البته به یاد داشته باشید که دلایل زود تمام شدن شارژ گوشی متنوع است.

اگر شارژ شدن دستگاه شما بیش از حد معمول همیشگی طول می کشد، می توانید از این موضوع مطمئن باشید.

نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

کاهش نامعمول عمر باتری گوشی

باتری نظیر وسایل دیگر عمر مفید مشخصی دارد که به وسیله عوامل مختلفی کاهش می یابد. اما اگر باتری شما به صورت نامعمول و بعد از دوره کوتاهی غیرقابل استفاده شود، احتمال جاسوسی دستگاه شما وجود دارد.

گرم شدن دائمی گوشی

گاهی گوشی بدون هیچ دلیلی بیش از حد گرم میشود. در صورتی که با موبایل خود بازی نمی کنید یا به طور مداوم با برنامه خاصی کار نکرده اید، احتمالا هدف جاسوسی قرار گرفته اید.دقت کنید که گرم شدن نسبی دستگاه بر اثر شارژ شدن طبیعی است.

دریافت تماس های توام با پارازیت

در صورتی که در طول تماس پارازیت یا نویز می شنوید که قبلا بی سابقه بوده است و شرایط محیطی و فیزیکی نظیر آنتن در آن دخالت ندارد ، می توانید از این که موبایل شما تحت جاسوسی است مطئمن شوید.

نشانه های نرم افزاری جاسوسی و هک گوشی

بررسی مصرف دیتا توسط گوشی

در گوشی های هوشمند می توان مصرف اینترنت را تحت عنوان phone’s network usage بررسی کرد. نرم افزارهای جاسوسی که برای اعمال جاسوسی در دستگاه ها نصب میشوند فعالیت خود را به واسطه ارسال و دریافت دیتا انجام میدهند که در واقع همان مصرف اینترنت است. در صورتی که تغییرات چشمگیری را در مصرف اینترنت گوشی خود مشاهده می کنید، احتمال شنود شدن دستگاه شما و جاسوسی اطلاعات آن نیز وجود دارد.

نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

خاموش و روشن شدن های ناگهانی دستگاه

در صورتی که موبایل شما تحت کنترل باشد، خاموش و شدن های ناگهانی و بدون نظم خاص امری دور از انتظار نیست.

دریافت پیام های غیرمعمول

در صورتی که پیام های نامرتبط و نامفهومی را دریافت می کنید که پیش از این بی سابقه بوده است، مثلا پیام هایی که حاوی تعداد زیادی کاراکتر و عدد باشد، احتمالا شما تحت کنترل قرار گرفته اید. این پیام ها مشابه کدهایی هستند که جهت ردیابی موقعیت افراد ارسال میشوند.

نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

راه دیگر که می تواند از جهت نرم افزاری نشانه های جاسوسی را آشکار کند، برنامه ها و اپ های ضدجاسوسی می باشند. نمونه ای از این اپ ها ، Anti Spy Mobile می باشد. گوشی های آیفون معمولا از اندرویدی ایمن تر هستند ( اگر Jailbreak یا قفل شکنی نشده باشند) بنابراین اگر گوشی شما آیفون است می توانید از ایمنی بیشتر آن مطمئن باشید؛ چرا که نصب برنامه های جاسوسی مستلزم تماس فیزیکی با دستگاه است.

نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

در صورتی که تقریبا با فردی که به جاسوسی پرداخته است آشنایی دارید، می توانید با یک ترفند ساده برای آن شخص تله بسازید و از ادامه شنود و سرقت اطلاعات گوشی خود جلوگیری کنید. بدین منظور طبق راهنمای زیر عمل کنید:

 1. یک مودم ارزان قیمت تهیه کنید و با استفاده از سیم های LAN مودم جدید را به مودم اصلی متصل کنید. دقت کنید که آدرس ورود به تنظیمات مودم ها با هم متفاوت باشد ؛ مثلا شرکت های سازنده با هم متفاوت باشند. اگر آدرس ورود به تنظیمات مودم فعلی شما ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ است، توجه داشته باشید که آدرس مربوط به مودم جدید ۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۱ باشد.
 2. ابتدا موبایل خود را به وای فای جدید وصل کنید و سپس لپ تاپ یا کامپیوترتان را نیز به مودم جدید متصل نمایید.
 3. یکی از ابزار پکت اسنیفر که داده های رد و بدل شده  کامپیوتر را آنالیز میکند را از اینترنت با جستجو عباراتی “Open source packet sniffer” مثل دانلود کنید
 4. بعد از نصب packet sniffer ، آن را فعال کنید و یک ایمیل ارسال کنید.
 5. بعد از ارسال انبوهی از اطلاعات نمایش داده میشود. به آدرس های اینترنتی توجه بیشتری نشان دهید. در صورتی که تحت جاسوسی قرار گرفته باشید، از ایمیلی که ارسال کرده اید نسخه های زیادی به آی پی های مختلف که با آی پی سرویس دهنده اینترنت شما متفاوت است ارسال میشود. می توانید عبارت IP lookup را در اینترنت سرچ کنید تا آی پی مربوط به ISP خود را از سایر آی پی ها تشخیص دهید.

توجه داشته باشید که برخی از نرم افزارهای جاسوسی، اطلاعات را به صورت دوره ای ارسال می کنند و تمام نسخه ها را به یک باره نمی فرستند. بنابراین بهتر است دستگاه خود را به مدت ۲۴ ساعت به کامپیوتر متصل نگه دارید تا از ایمنی گوشی خود مطمئن شوید. در مدت اتصال گوشی به کامپیوتر نمی توانید از آن استفاده کنید؛ چرا که سبب ایجاد بسته های اطلاعاتی میشود و نتیجه کار را با خطا رو به رو می کند.

ترفند هایی برای جلوگیری از جاسوسی موبایل

در صورتی که با وجود نشانه های معرفی شده از تحت کنترل بودن دستگاه خود مطمئن شدید، با استفاده از ترفند های زیر می توانید ایمنی دستگاه خود را بالا ببرید و از سرقت اطلاعات و خسارات احتمالی پیشگری کنید:

استفاده از گوشی های روت نشده

همان طور که گفته شد گوشی های آیفون در صورتی که قفل شکسته نباشند ایمنی بیشتری دارند. همچنین استفاده از گوشی های اندرویدی روت شده، به منزله صدور مجوز برای دسترسی هکر ها به کدهای دستگاه و تغییر آن است. بدین منظور می توانید با استفاده از راه های حذف روت اندروید پیش بروید.

استفاده از آنتی ویروس

نصب آنتی ویروس تا حدودی از نفوذ بدافزارها در گوشی های هوشمند جلوگیری می کند.

نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

رمزگذاری دستگاه نیز میتواند تا حدی مانع بزرگی برای جاسوسی دستگاه باشد که البته این مود برای جلوگیری از دسترسی ساده به گوشی برای نصب برنامه های مخرب کاربرد دارد.

تجربه و نظر شما ؟

به نظر شما چه نشانه های دیگری وجود دارد که با استفاده از آن ها بتوان متوجه تحت کنترل بودن گوشی شد؟ تجربه خود را با  ما در میان بگذارید.

آگهی استخدام امروز

مطالب مرتبط

جلوگیری از هک اثر انگشت
بررسی ۵ روش جلوگیری از هک اثر انگشت دستگاه شما!
Ethical Hacker یا هک اخلاقی چیست؟ هکر قانون مند کیست؟
بررسی: Ethical Hacking یا هک اخلاقی چیست؟ هکر قانونمند کیست؟
میزان امنیت ایمو چقدر است؟ آیا برنامه ایمو قابل هک و شنود است؟
بررسی: میزان امنیت ایمو چقدر است؟ آیا برنامه ایمو قابل هک و شنود است؟
رفع ارور We Detected an Unusual Login Attempt اینستاگرام
علت و ۳ روش رفع ارور We Detected an Unusual Login Attempt اینستاگرام

نظرات

 • مهدی says:

  سلام خسته نباشین .من گاهی هنگام مکالمه صداهای عجیبی تو گوشی میاد ک حتی طرفی ک باهاش مکالمه میکنمم متوجه میشه و گاهیم صدای بوق میاد احتمال داره ک هک شده باشم اگه اره. ممنون میشم کمکم کنید

  0
 • مهدی says:

  سلام خسته نباشین .من گاهی هنگام مکالمه صداهای عجیبی تو گوشی میاد ک حتی طرفی ک باهاش مکالمه میکنمم متوجه میشه و گاهیم صدای بوق میاد احتمال داره ک هک شده باشم اگه اره .میشه کمکم کنید ممنون میشم

  0
 • نیلوفر says:

  وای توروخدا زود جواب منو بدید لطفااااا

  من الان بالای صفحه گوشیم یه پیام ظاهر ظد ک اطلاع داد گوشی شما هک شده
  علامت خطر کنارش بود گفته بود به فلان سایت مراجعه کن

  ینی واقعا هک شده توروخدا بگید

  0
 • جواد says:

  نه فکر کنم مشکلی نیست. شرمنده پیام دادم

  0
 • جواد says:

  سلام. من می خواستم برنامه ی لاکی پچر رو نصب کنم که بازی ها رو هک میکنه و شبیه ساز خرید درون برنامه ای هست تا پول شما تو بازی بیشتر بشه وقتی از اون ساید دان کردم ی برنامه ی دیگه اومد و من هم حواسم نبود نصب کردم ولی خب سریع پاک کردم بعدش. الان نمی دونم هک شده موبایلم یا نه؟ موقع تماس هم الان پارازیت شنیدم میشه بگید چطور مطمعن بشم هک شدم یانه؟ یا چطور از شرش خلاص شم؟ با تشکر

  0
 • ha says:

  سلام.من قبلا گوشی اندروید داشتم و الان یه گوشی قدیمی نوکیا دارم که هوشمند نیست اما سیم کارتم همونیه که توی گوشی اندرویدم بوده.ممکنه دسترسی داشته باشن؟

  0
 • نسرین بهادری says:

  چطو میتونم ی گوشی رو هک کنم

  0
 • H says:

  سلام گوشیه من آیفونه و ۲تا اپل ایدی دارم .برام یه ایمیل اومد که شخصی که آی‌فون ۵داره می‌خواد وارد اپل ایدیم بشه و هر چه زودتر رمز رو عوض کنید.میخواستم بدونم که آیا می‌توان شخص هکر دوربین رو کنترل کنه ینی چیزی که پشت دوربینه رو ببینه یا به عبارتی محیطی که دوربین گوشیم نشون می‌ده رو میتونه ببینه یا عکس بگیره؟؟

  0
  • Ali says:

   سلام عزیز، بله با استفاده از رات راحت میشه گوشی شمارو بصورت کامل کنترل کرد،اگر رات سلر باشه دوربین شما هم تحت کنترل هست و همچنین صدای شمارو هم میشنون

   0
 • عادل says:

  ببخشید سوال داشتم .گوشی‌من سامسونگ ه.میتونم یه بعضی از نرم افزار های ک میتونن نرم افزار جاسوسی باشن،دسترسی ندم.اگر دسترسی دوربین و مکان حافظه داخلی ندم ولی نصب باشه بازم میتونن تخیلع اطلاعاتی کنند؟ممنون میشم جواب بدسن

  0
 • Negin says:

  سلام سوال من اینه ایا میشه با یک شخص در دایرکت اینستاگرام حرف زد و بعد اون گوشیم رو هک کنه وبه عکس های داخل گالری دسترسی پیدا کنه توروخدااا جواب بدین دارم دیوونه میشم خواهش میکنم

  0
 • peyman says:

  سلام. من نوتیفیکشن از گوشیم دریافت میکنم که موبوگرام داره از گوشی موبایلم استفاده میکنه. ایا واقعا موبوگرام ابزار جاسوسی هست؟ متن پیام این هست. Mobogram 2 has been detected using yor camera.
  بعد تاریخ و زمان استفاده از دوربین هم نوشته شده. لطفا میشه برسی کنید که ایا موبگرام جاسوسی میکنه یا نه؟

  0
  • Ali says:

   متاسفانه تمام اپ های ایرانی درحال حاضر نرم افزار های جاسوسی هستن.موبوگرام، نرم افزار بله،روبیکا و…علاوه بر دسترسی کامل بر گوشیت ب دوربین هم دسترسی دارن

   0
 • Sara says:

  سلام خسته نباشیر من چند وقت پیش رمز گوشیم یادم رفت گوشیمو فلش زدم بعد اون جیمیل قبلیمو دوباره استفاده کردم و گوشیمو راه اندازی کردم یه شخص دیگه ای هم جیمیل و هم رمزشو بلده میخواستم ببینم میتونه به گوشیه من دسترسی داشته باشه ؟ یه مدته تماسای دریافتی روی ایکون تماس ظاهر نمیشه و من متوجه نمیشم و وقتی هم پیام میدم دوبار گزارش تخویل میاد واسم امکان داره هک شده باشم ؟

  0
 • بهار says:

  سلام من گوشیم شارژش زود تموم میشه ولی فک میکنم مشکل باطریش باشه چندبارم خاموش میشد خود ب خود ولی برنامه ایمو که پاک کردم خوب شده یعنی هک شدم
  ببخشید ازکجا بفهمم شمارمو کسی رو گوشیش انتقال داده یا نه ؟

  0
 • شهرزاد says:

  سلام. من یک سوال دارم. گوشیم اگر به مودم وصل باشه. از طریق اون مودم و تنظیماتش میتونن به اطلاعات گوشیو سایت هایی که میرم دسترسی داشته باشن؟

  0
 • Majid says:

  فقط این نکته رو هم یادآور بشم که با اینکه همه این راه هایی که گفتن درسته ولی اینکه سخت افزار گوشی هم هست مهمه و ممکنه اصلا ایراد فیزیکی باشه…گوشی من یه مدت خود به خود خاموش می‌شود که یه بار هم کلا خاموش شد که فهمیدم کلا چیپستش اشکال داشت…الآنم یه چیپست جدید دارم که گوشیم هم روته ولی بعد شیش ماه دوباره همون شد…خب این نمیتونه که هک باشه…اشکال سخت افزاری و فیزیکی بود و اصلا ربطی نداشت…الآنم نویز تو وقتایی که حرف میزنم گوشیم داره یا خیلی زیاد هنگ می‌کنه و یا اصلا بعضی وقتا رمزشم نمیاره ولی ما نباید فراموش کنیم که از یه گوشی پونصد تومانی یا هفتصد تومانی که دو سال کار کرده نمیشه انتظار قدرت آنچنانی داشت…با هر برنامه امنیتی هم که گفتین چک کردم حتی با همین anty spyکه گفتین ولی ارور آنچنانی نداد…فقط لطفاً بد افزار نصب نکنید و اگه هم شک داشتید به هک پیشنهادی اینه که علاوه بر چک کردن خودتون میتونید از نرم افزار ها و آنتی ویروس ها تا حدی باز هم میگم تا حدی کمک بگیریم…اگه به جایی نرسیدیم به یه کار بلد نشون بدین…روز خوش

  0
 • shayan says:

  قبلا تا حالا شده که عکسام پاک شن. اکانت اینستامم شده که بی دلیل کلا پاک شده ولی تو باتری گوشیم نشونه ای نمی بینم. اسنپ و تپسی هم دارم میترسم جاسوسی باشن. به نظرتون ممکنه هک شده باشم؟

  0
 • هستی says:

  من امروز متوجه شدم که شخصی با نام و شماره من به دوستم پیام داده در صورتی که در طول روز گوشیم دست خودم بوده ممکنه که هک شده باشم؟

  0
 • مهلا says:

  سلام من خود به خود برنامه های گوشیم مثلا عکس اهنگ فیلمام همه حذف میشن یا وقتی میرم رو موسیقی خودش استپ میشه و خیلی چیزای دیگه نمیدونم چیکار کنم لطفا به این ایدی پیام بدین منتظرم @Mehiiiii_jon

  0
 • ناشناس says:

  سلام من گوشیم خودکار تصویر زمینش عوض میشه بدون هیچ برنامه ای
  بعد یه بارم اومدم با گوشیم کار کنم قفلش برداشته شده بود یعنی من قفل الگو براش گذاشته بودم ولی شده بود کشیدن انگشت
  آیا من هک شدم؟

  0
 • N says:

  سلام من واتساپو نصب کردم ک یه شماره ایرانسل بهم زنگ زد و کد داد منم کد رو وارد کردم و وارد واتساپ شدم اما بلا فاصله در عرض یک دقیقه الی دو دقیقه اکانت واتساپو پاک کردم و خارج شدم یعنی هک شدم؟؟

  0
 • Mahsa says:

  سلام دوستان امروز یکی برام ی برنامه فرستادو گفتش ک برای افزایش فالوور اینستا هست و منم نصبش کردم داخل برنامه ک رفتم ی صفحه مشکی باز شدو تمام اطلاعات گوشیم از مخاطبینمو پیام ها ی داخل گوشیم اومد تواون صفحه البته زود گوشیمو خاموش کردم و برنامرم حذف ممکنه هک شده باشم اگه کسی میدونه ب ایدیم پیام بده ممنون میشمM_19970

  0
 • نحال says:

  امکانش هست که گوشی رو جوری هک کنند که رو گوشی دیگه‌ایی ریخته باشه؟؟؟

  0
 • sina says:

  سلام
  امروز که داشتم تو تلگرام چت میکردم میخواستم برای اون کسی که باهاش چت میکنم یه عکس از گالری تلگرام بفرستم که چشمم به سه تا عکس مختلف از هکرا با کیفیت خیلی پایین افتاد که هیچ وقت تو تلگرام این سه تا عکس رو ندیده بودم یه جورایی در اون لحظه وحشت کردم چون وضع عکسا ناجور بود بلافاصله بعد از دیدن اون عکسا memory card رو از دستگاه خارج کردم چی فک میکنید ینی هک شدم؟! و اینکه ینی انگیزه هکر از نشون دادن اون عکسا فک میکنید چی بوده؟! لطفا اگه جوابی دارید همینجا جواب بدین

  0
 • نگار says:

  سلام ببخشید من یه مدتیه که وقتی با موبایلم حرف می زنم اون طرف خط صدای خودمو می شنوم این جزو اون نویز هایی که موقع تلفن حرف زدن دربارش گفتید حساب می شه؟

  0
 • Saba says:

  به نظر من اگه گوشی یه جوری باشه که با اثر انگشت رمز داشته باشه میتونه امن تر باشه چون جاسوس نمیتونه بدون رمز وارد گوشی باشه البته اگه رمز بعدش نباشه

  0
 • سحر says:

  سلام
  یکبار اکانت اینستای من به طور کامل یهو پاک شد و بقیه نمیتونستن ببینن در صورتی ک من تو اینستا بودم بعدش یه پیغام اومد رو گوشیم ک پسورد اینستا رو از من خواست بعد ک زدم اینستای من واسه بقیه از حالت مخفی خارج شد اون پیغام بسیار عجیب بود و یکبار دیگه هم حین کار کردن ذر اینستا یهو پیغام welcome to instagram رو زد
  ایا ممکنه هکی اتفاق افتاده باشه؟
  گوشی بنده ایفون هست و روت هم نشده

  0
 • آ.س says:

  سلام، می خواستم بدونم آیا امکانش هست کسی که به گوشی من دسترسی داره از راه دور یا با سایر سیستم ها و… بتونه بفهمه که در اینستاگرام یا اینترنت چه مطالبی می بینم و می خونم و یا در تلگرام با چه کسانی چت میکنم؟

  0
  • کوچی says:

   اگر گوشی را به غریبه و یا خودی بدین و مدتی باهاش ور بره احتمالا بعد نصب برنامه خاص میتونه از همه حرکات پیامها مخاطبین وووو کنترل کنه

   0
 • فاطمه says:

  سلام و خسته نباشید یکی از دوستانم ادعا میکنه که واتساپ گوشی اندرویدی منو هک کرده ایا میتونه از بک اپ پیامهای حذف شده استفاده کند یا فقط پیامهای رد و بدل شده که وجود داره رو میتونه ببینه

  0
 • فاطمه says:

  یکی از دوستانم ادعا میکنه که واتساپ گوشی اندرویدی منو هک کرده ایا میتونه از بک اپ پیامهای حذف شده استفاده کند یا فقط پیامهای رد و بدل شده که وجود داره رو میتونه ببینه

  0
 • مهی says:

  سلام. امروز رو ی سایتی تو گوگل کلیک کردم اما یهو برام ی فایل html دانلود کرد بجای رفتن ب سایت.فایل پاک کردم از رو گوشی و با ۲ انتی ویروس و برنامه حذف بدافزار گوشیمو چک کردم چیزی نشون نداد. ممکنه بدافزار رو گوشیم نصب شده باشه؟ لطفا راهنماییم کنین نگران شدم…

  0
صفحات 1 2 3 4 5 6

تبلیغات متنی