ملی پیامک
نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

چگونه بفهمیم گوشی ما تحت کنترل و جاسوسی است ؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که ممکن است گوشی شما تحت جاسوسی عوامل سودجو قرار گرفته باشد؟ یا این که با استفاده از چه نشانه هایی می توان متوجه شد که گوشی هوشمند ما هک شده است و اطلاعات آن توسط افراد دیگر به سرقت رفته است؟ این سوال و تمامی سوالات مشابه با آن دغدغه مشترک بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند است و با توجه به این که گوشی برای اغلب افراد در حکم یک ابزار همه کاره است، اطلاعات مهمی نیز در آن ذخیره میشود و بنابراین به سرقت رفتن آن ها خسارات زیادی را ایجاد می کند. برای این که بدانید گوشی هوشمند شما در حال جاسوسی است یا نه ، نشانه هایی وجود دارد که در ادامه با آن ها اشنا خواهید شد.

علائم شنود و جاسوسی گوشی چیست ؟

How to detect if someone is spying or tracking my phone

این که چگونه بفهمیم کامپیوتر ما تحت جاسوسی و کنترل است را قبلا به صورت مفصل بررسی کرده ایم؛ برای گوشی های هوشمند نیز نشانه های ظاهری ( سخت افزاری ) و نرم افزاری وجود دارد که به شما در تشخیص این موضوع کمک می کند.

نشانه های ظاهری و سخت افزاری هک و جاسوسی گوشی

زود تمام شدن شارژ گوشی

اگر از موبایل خود استفاده زیادی نظیر بازی کردن به صورت مداوم را ندارید، می توانید تا حد زیادی مطمئن باشید که گوشی تحت کنترل است و بخش های مختلف آن مانیتورینگ میشود. البته به یاد داشته باشید که دلایل زود تمام شدن شارژ گوشی متنوع است.

اگر شارژ شدن دستگاه شما بیش از حد معمول همیشگی طول می کشد، می توانید از این موضوع مطمئن باشید.

نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

کاهش نامعمول عمر باتری گوشی

باتری نظیر وسایل دیگر عمر مفید مشخصی دارد که به وسیله عوامل مختلفی کاهش می یابد. اما اگر باتری شما به صورت نامعمول و بعد از دوره کوتاهی غیرقابل استفاده شود، احتمال جاسوسی دستگاه شما وجود دارد.

گرم شدن دائمی گوشی

گاهی گوشی بدون هیچ دلیلی بیش از حد گرم میشود. در صورتی که با موبایل خود بازی نمی کنید یا به طور مداوم با برنامه خاصی کار نکرده اید، احتمالا هدف جاسوسی قرار گرفته اید.دقت کنید که گرم شدن نسبی دستگاه بر اثر شارژ شدن طبیعی است.

دریافت تماس های توام با پارازیت

در صورتی که در طول تماس پارازیت یا نویز می شنوید که قبلا بی سابقه بوده است و شرایط محیطی و فیزیکی نظیر آنتن در آن دخالت ندارد ، می توانید از این که موبایل شما تحت جاسوسی است مطئمن شوید.

نشانه های نرم افزاری جاسوسی و هک گوشی

بررسی مصرف دیتا توسط گوشی

در گوشی های هوشمند می توان مصرف اینترنت را تحت عنوان phone’s network usage بررسی کرد. نرم افزارهای جاسوسی که برای اعمال جاسوسی در دستگاه ها نصب میشوند فعالیت خود را به واسطه ارسال و دریافت دیتا انجام میدهند که در واقع همان مصرف اینترنت است. در صورتی که تغییرات چشمگیری را در مصرف اینترنت گوشی خود مشاهده می کنید، احتمال شنود شدن دستگاه شما و جاسوسی اطلاعات آن نیز وجود دارد.

نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

خاموش و روشن شدن های ناگهانی دستگاه

در صورتی که موبایل شما تحت کنترل باشد، خاموش و شدن های ناگهانی و بدون نظم خاص امری دور از انتظار نیست.

دریافت پیام های غیرمعمول

در صورتی که پیام های نامرتبط و نامفهومی را دریافت می کنید که پیش از این بی سابقه بوده است، مثلا پیام هایی که حاوی تعداد زیادی کاراکتر و عدد باشد، احتمالا شما تحت کنترل قرار گرفته اید. این پیام ها مشابه کدهایی هستند که جهت ردیابی موقعیت افراد ارسال میشوند.

نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

راه دیگر که می تواند از جهت نرم افزاری نشانه های جاسوسی را آشکار کند، برنامه ها و اپ های ضدجاسوسی می باشند. نمونه ای از این اپ ها ، Anti Spy Mobile می باشد. گوشی های آیفون معمولا از اندرویدی ایمن تر هستند ( اگر Jailbreak یا قفل شکنی نشده باشند) بنابراین اگر گوشی شما آیفون است می توانید از ایمنی بیشتر آن مطمئن باشید؛ چرا که نصب برنامه های جاسوسی مستلزم تماس فیزیکی با دستگاه است.

نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

در صورتی که تقریبا با فردی که به جاسوسی پرداخته است آشنایی دارید، می توانید با یک ترفند ساده برای آن شخص تله بسازید و از ادامه شنود و سرقت اطلاعات گوشی خود جلوگیری کنید. بدین منظور طبق راهنمای زیر عمل کنید:

 1. یک مودم ارزان قیمت تهیه کنید و با استفاده از سیم های LAN مودم جدید را به مودم اصلی متصل کنید. دقت کنید که آدرس ورود به تنظیمات مودم ها با هم متفاوت باشد ؛ مثلا شرکت های سازنده با هم متفاوت باشند. اگر آدرس ورود به تنظیمات مودم فعلی شما ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ است، توجه داشته باشید که آدرس مربوط به مودم جدید ۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۱ باشد.
 2. ابتدا موبایل خود را به وای فای جدید وصل کنید و سپس لپ تاپ یا کامپیوترتان را نیز به مودم جدید متصل نمایید.
 3. یکی از ابزار پکت اسنیفر که داده های رد و بدل شده  کامپیوتر را آنالیز میکند را از اینترنت با جستجو عباراتی “Open source packet sniffer” مثل دانلود کنید
 4. بعد از نصب packet sniffer ، آن را فعال کنید و یک ایمیل ارسال کنید.
 5. بعد از ارسال انبوهی از اطلاعات نمایش داده میشود. به آدرس های اینترنتی توجه بیشتری نشان دهید. در صورتی که تحت جاسوسی قرار گرفته باشید، از ایمیلی که ارسال کرده اید نسخه های زیادی به آی پی های مختلف که با آی پی سرویس دهنده اینترنت شما متفاوت است ارسال میشود. می توانید عبارت IP lookup را در اینترنت سرچ کنید تا آی پی مربوط به ISP خود را از سایر آی پی ها تشخیص دهید.

توجه داشته باشید که برخی از نرم افزارهای جاسوسی، اطلاعات را به صورت دوره ای ارسال می کنند و تمام نسخه ها را به یک باره نمی فرستند. بنابراین بهتر است دستگاه خود را به مدت ۲۴ ساعت به کامپیوتر متصل نگه دارید تا از ایمنی گوشی خود مطمئن شوید. در مدت اتصال گوشی به کامپیوتر نمی توانید از آن استفاده کنید؛ چرا که سبب ایجاد بسته های اطلاعاتی میشود و نتیجه کار را با خطا رو به رو می کند.

ترفند هایی برای جلوگیری از جاسوسی موبایل

در صورتی که با وجود نشانه های معرفی شده از تحت کنترل بودن دستگاه خود مطمئن شدید، با استفاده از ترفند های زیر می توانید ایمنی دستگاه خود را بالا ببرید و از سرقت اطلاعات و خسارات احتمالی پیشگری کنید:

استفاده از گوشی های روت نشده

همان طور که گفته شد گوشی های آیفون در صورتی که قفل شکسته نباشند ایمنی بیشتری دارند. همچنین استفاده از گوشی های اندرویدی روت شده، به منزله صدور مجوز برای دسترسی هکر ها به کدهای دستگاه و تغییر آن است. بدین منظور می توانید با استفاده از راه های حذف روت اندروید پیش بروید.

استفاده از آنتی ویروس

نصب آنتی ویروس تا حدودی از نفوذ بدافزارها در گوشی های هوشمند جلوگیری می کند.

نشانه هایی برای آن که بدانیم گوشی ما جاسوسی میشود

رمزگذاری دستگاه نیز میتواند تا حدی مانع بزرگی برای جاسوسی دستگاه باشد که البته این مود برای جلوگیری از دسترسی ساده به گوشی برای نصب برنامه های مخرب کاربرد دارد.

تجربه و نظر شما ؟

به نظر شما چه نشانه های دیگری وجود دارد که با استفاده از آن ها بتوان متوجه تحت کنترل بودن گوشی شد؟ تجربه خود را با  ما در میان بگذارید.

آگهی استخدام امروز

مطالب مرتبط

جلوگیری از هک اثر انگشت
بررسی ۵ روش جلوگیری از هک اثر انگشت دستگاه شما!
Ethical Hacker یا هک اخلاقی چیست؟ هکر قانون مند کیست؟
بررسی: Ethical Hacking یا هک اخلاقی چیست؟ هکر قانونمند کیست؟
میزان امنیت ایمو چقدر است؟ آیا برنامه ایمو قابل هک و شنود است؟
بررسی: میزان امنیت ایمو چقدر است؟ آیا برنامه ایمو قابل هک و شنود است؟
رفع ارور We Detected an Unusual Login Attempt اینستاگرام
علت و ۳ روش رفع ارور We Detected an Unusual Login Attempt اینستاگرام

نظرات

 • رضااحمدیان says:

  با سلام من گوشیم داغ میکند و خودم مدتی است که میدانم یکی از همسایگان این کار را میکند چطور او را گرفتار کنم ممنون و سپاسگزارم

  0
 • haydar says:

  سلام موبایل من ایفون است مطلب بالا کامل خواندم دقیقآ الان فهمیدم که موبایلم تحت کنترل است
  علائم
  دقیقآ موبایلم بعضی وقتا زود شارژتموم میکنه
  درحال مکالمه الان نزدیک چهار ماهه صدای پرازیت یاوزوزه یابوق میشنوم
  بعضی وقتا خود به خود خاموش میشود
  چندبار پیام میاد باتعداد ارقام زیاد

  0
 • مینا says:

  سلام من چند مدت با یکی آشنا شدم اون شخص به من گفت من راحت میتونم به گوشی دسترسی داشته باشم واقعا بعداز یه مدت اون به گوشی من به پیام هام تماس هام دسترسی داره هر شماره به من پیام میده اون می بینه ایا هک شدم و راه جلوگیری از این چطور هست

  0
 • پاسخ نسیم says:

  شما با جیمیل خود به کامپیوتر یا لپ تاب اطرافیانت وصل شدی
  برای همین سرچ ها یکی می شه
  گوگل یعد از ورود شخص به ایمیل اش شخص رو شناسایی می کنه اگه ۲۰ تا لپ تاب کامپیوتر مکبایل به یه جی میل وصل باشن
  سرچ همشون برای هم دیگه نمایش داده می شه

  0
 • نسیم says:

  سلام چند وقته فهمیدم اطرافیانم هرچی سرچ میکنن میاد توی لیست سرچای من یعنی منم میتونم اونا رو ببینم .به نظرتون گوشی یا لپ تاپ من هک شده یا مثلا سیم کارتم؟

  0
 • محدثه says:

  سلام ببخشید یه شخصی بهم گفت ک میتونه هکم کنه فقط باید شماره داشته باشه ک داره من حس میکنم هک کرده خیلی نگرانم لطفا اگ میدونین چطوری میشه فهمید بهم بگین چطوری جلوشو بگیرم

  0
 • N.s says:

  سلام من چند مدت با یکی آشنا شدم جهت ازدواج ولی اون شخص به من گفت من راحت میتونم به گوشی دسترسی داشته باشم واقعا بعداز دوبار دیدار متوجه شدم اون به گوشی من به پیام هام تماس هام دسترسی داره هر شماره به من پیام میده اون می بینه ایا هک شدم و راه جلوگیری از این چطور هست

  0
 • دلی says:

  سلام شب یه پیام اومد رو گوشیم از طرف تلگرام که یه کد بود در حالی که من اصلا تلگرام ندارم رو گوشیم یعنی ممکنه کسی خواسته باشه تلگرام یا گوشیمو هک کنه؟
  اگه هک کرده باشه میتونه مخطبین و پیامای واتساپو بخونه یا نه ؟ ممنون میشم بگید خیلی فوریه

  0
 • دلی says:

  سلام من شب یه پیام اومد برام از طرف تلگرام که یه کد بود درحالی که من اصلا تلگرام ندارم رو گوشیم ایا ممکنه کسی خواسته باشه تلگرام یا گوشی منو هک کنه ممنون میشم بگید از ترس و نگرانی رو به موتم

  0
 • Mehri says:

  اراهنمایی های شما سپاسگزارم. اما متاسفانه بنده نمی توانم از راهنمایی های مفید و ارزشمند شما استفاده کنم. چون فاقد دانش لازم هستم. آیا گوگل میتواند به من کمک کند؟ تمام علائم از جمله داغ کردن وتمام شدن سریع شارژر اینترنت و باطری و آمدن برنامه های خودبه‌خود و جدید روی صفحه وحذف نشدن آن وتبلیغات جوایز مختلف که تمام صفحه را میگیرد ورد نمیشود و بادجودیکه برنامه ای را حذف کردم خودبه‌خود میآید و دوباره ناپدید میشود و.. اطلاعات خودم وعلاوه برآن اطلاعات خانواده ودوستان هم بسیار مهم است. ممنون میشوم اگر لطف بفرمایید و کمکم کنید. ومتشکرم ضمنا گوشی من آندروید وسامسونگ هست.

  0
 • zahra says:

  سلام فقط یه توصیه به همه کاربرا میکنم تو محیط های اجتماعی روی لینک کلیک نکنن و پیام هایی با مضامین شارژ رایگان و اینترنت رایگان رو جواب ندن چون اول شماره خودتونو میگیرند. بعد میگه برای گرفتن شارژ یا حجم اینترنت بیشتر شماره دوستانتونم وارد کنید اینطوری میشه که دسترسی به شماره دوستان و فامیل پیدا میکنند.
  برای خودم اتفاق افتاده. و همچنان از برنامه هایی که شماره فیک میسازند با این شماره ها بهم پیام میدن. فقط شما گوشیتونو به تنظیمات اولیه کارخانه یا فرمت کنید که اگر برنامه ای نصب شده رو گوشی پاک بشه. و اگر پیامک تهدید امیز اومد جواب ندید. در نهایت ول کن نبود شماره تماستونو عو کنید یا شماره اش رو بزارید تو فیلتر گوشی تون. یا کلا گوشیتونو بزارید تو حالت مزاحمت تلفنی و فقط شماره مخاطبینتون بتونن باهاتون در تماس باشند.
  من مشکلم بدن عوض کردن شماره تماس اوکی شد امیدوارم مشکل شما هم حل شه.
  موفق باید.

  0
 • پریسا says:

  سلام گوشی من میت ۱۰ هس قسمت نشست های فعال تو تلگرام نگاه کردم نوشته ی قرمز نبود ولی بغل مدل گوشی خودم که mate 10 نوشته بغلش نوشته iPhone SDK 26. آیا ممکنه گوشیم هک شده باشه؟؟ لطفا جواب بدید

  0
 • سلنا says:

  سلام گوشی من ایفونه یه روز دیدم که یه فیلترشکن داره دانلود میشه بدون اینکه دانلودش کنم و اینکه یه سری از عکسام پاک شدن .ایا هک شدم و از دوربین میتونن منو ببینن؟؟

  0
 • سامان says:

  سلام دوستان گوشی منو هک کردن اگه کسی در این زمینه میت نه کمک کنه خواهش میکنم زودتر بهم پیام بده ۰۹۰۳۲۷۹۸…خواهش کردم

  0
 • .... says:

  سلام میشه وقتی تو تلگرام با کسی میچتم اون دوربین گوشیمو هک کنه بدون اینکه چیزی بم بده و منم نصب کنم فقط حرف

  0
 • م says:

  سلام چند وقت پیش از گوشی یکی از آشناها اس میومد ک خودش میگفت چندروز پیش فرستاده و پاک کرده ولی برا من میومد چند وقت پیش هم یک اس ک فرستاده بود بصورت تابلو ویرایش شده بود وقتی برای من اومده بود میشه بگید دلیلش چیه آیا هک شده؟؟

  0
 • علیرضا says:

  سلام لطفا جواب بدید،من ۱ گوشی از دوستم خریدم میخوام بدونم اگر با این گوشی فیلمی گرفته باشم و این گوشی ست شده باشد این دوستم این فیلم را در گوشی خودش مشاهده میکند؟

  0
  • علیرضا says:

   سلام لطفا جواب بدید،من ۱ گوشی از دوستم خریدم میخوام بدونم اگر با این گوشی فیلمی گرفته باشم و این گوشی ست شده باشد این دوستم این فیلم را در گوشی خودش مشاهده میکند؟

   0
 • علیرضا says:

  من ۱ گوشی از دوستم خریدم میخوام بدونم اگر با این گوشی فیلمی گرفته باشم و این گوشی ست شده باشد این دوستم این فیلم را در گوشی خودش مشاهده میکند

  0
 • saye says:

  سلام. من دیشب تو یکی از کانالای تلگرام یه برنامه ای دیدم ک ادمین نوشته بود اینترنت رایگان میده و از این صحبتا … حجمشم خیلی کم بود منم از سر کنجکاوی اون برنامه رو نصب کردم که دیدم اصن کار نمیکنه و هربار که واردش میشدم میگفت باید تو کانال تلگراممون عضو بشی که برنامه باز بشه و هر بار یه مقدار از شارژ گوشیم کم میکرد … عضو کانالش شدم برنامه های هک و این داستانا رو میذاشت،بعدش ادمین همون کانالی که اون برنامه رو توش دیده بودم اومد پیویم و گفت ک من شمارتو دارم و اینا… هرچقدرم ازش خواستم بگه ک ب اون برنامه ربطی داره یا نه هیچی نگفت! برنامه رو از رو گوشیم پاک کردم و یه آنتی ویروسم نصب کردم، و راستی چن تا اس ام اسم برام از یه شماره ای اومد که چندبار نوشته بود سلام و آیدی اون کانالم نوشته بود! حالا میخوام بدونم آیا هک شدم یا نه؟! خواهش میکنم جواب بدید خیلی مهمه…

  0
  • حسین says:

   سلام بهترین و ساده ترین راه ممکن اینه که گوشیت رو بازگشت به کارخانه بزنی … مسلما شما مورد نفوذ واقع شدی

   0
 • فاطمه says:

  سلام به همگی
  تلگرام منم هک شده نمیدونم چجوری اما علائمی که در بالا گفتید رو نداشت نشست های فعالمم نگاه کردم کسی نبود اما مطمئنم هک شدم چون کسی بهم پیام داد گفت هکت کردم اول باورم نشد ولی بعد شماره تلفن و اطلاعات شخصیمو داشت !
  لطفا کمک کنین جلوگیری کنیم از هک شدن
  ی نکته ای رو خدمت همه بگم عکس ها و شماره تلفن های مهمتون رو توی ی گوشی که سیمکارت نداره بریزید شاید تاثیر داشته باشه توی هک نشدن

  0
 • N.a says:

  سلام خسته نباشید
  من مدتیه در تلگرامم متوجه میشم یا اخرین ارسالیهام پاک میشن یا کل پیامهایی که با شخصی درحال گفتگو هستم
  و این اتفاقها درست زمانی میفتن که من از نسخه قدیمی نرم افزارهای غیررسمی استفاده میکنم و در همون زمان تلگرام اپدیت حدید رو بروز میده
  ایا اینها ربطی میتونن داشته باشن یا هک شدم؟
  نشستهای فعال رو هم بررسی کردم موردی نبود
  نرم افزار مشکوکی هم پیدا نکردم
  فقط یک نرم افزاری همین یکی دو روزه دیدم آیکن نداشت و البته قبل از این هم چتهام بی دلیل پاک میشد . اما در هرصورت اون رو حذف کردم ولی باز امروز چتهام پاک شده بودن
  البته یک بار هم بعد از اپدیت جدیدشون در نسخه اصلی چنین اتفاقی برای آخرین پیامهای ارسالی در محل ذخیره تلگرامم افتاد.
  اگه راهنماییم کنید ممنون میشم

  0
 • ندا says:

  سلام گوشیم هک شده چطور هکر را حذف کنم ؟ چطور از هک مجدد جلوگیری کنم؟

  0
 • Javad says:

  با سلام من در ایران نیستم و الان چند سال هست که دیگه کلافه شدم آنقدر سیم کارت عوض کردم هیچ کاری نمیتوانم بکنم نمی دانم یکی میگه اومدن خانه جعبه تلفن خانه بوده شماره سریال تلفن رو برداشتن ولی من فکر کنم سیم کارت رو هک کردن چون سیم کارت رو تو تلفن معمولی می‌گزارم حتی تماس هم نمی توانم بگیرم راهنمای کنید چکار میشه کرد نا گفته نمونه چندین بار هم حالت کارخانه کردم ولی نمیشه

  0
 • صنم says:

  سلام گوشی من ویندوز فون هس. به یکی از دوستان اسمس دادم تا ۱۰ ملیونی که بش بدهکار بودم رو شماره حساب بم بده بلافاصله از یه شماره ناشناس پیام اومد که بزن به این حساب در حالی که دوستم نبود. به نظرتون گوشیم هک شده؟ چیکار کنم؟

  0
 • نداورمزیار says:

  وقت بخیر لطفا سنسور شنود راردیابی کنید.

  0
 • M says:

  سلام من گوشیم سامسونگه ی باتری براش گرفتم ۴ماه کار کرد بعدش گوشی مدام خاموشو روشن میشد خودش یا شروع میکرد ب لرزیدنو ی دفه ش کم میکرد دیگه هیچ جور نمیشد این لرزششو انداخت مگه اینکه باطریو در میاوردم گوشیم زیادی داغ میکنه دوباره براش ی باطری جدید گرفتم وقتی ۱۰۰ درصد پر شده از ش ک درش میارم میرنه ۹۳ درصد دیشب ۴۵ درصد ش داشت باطریو دراوردم دوباره گذاشتم وقتی روشنش کردم ۱۵ درصد ش بود این کم کردن باطری تو این حالت طبیعیه؟
  ی چیز دیگه از دیشب وقتی نت گوسیو روشن میکنم چن دقیقه ۱ بار ی پیام میاد رو گوشی نوشته اشتراک گذاری ناموفق بود لطفا دوباره تلاش کنید
  کسی میدونه چیو میگه یا دلیلش چیه؟

  0
 • آرش says:

  واقعا عاااالی مرسی خیلی ممنون از اطلاعاتی ک در اختیارمون قرار دادین دوست عزیز😘⚘⚘⚘❤

  0
 • پریسا says:

  سلام وقتی ب بخش تنظیمات مصرف داده میروم .(برنامه های حذف شده ) یک اپلیکشین با این نام هست ک عکس آیکونش اندروید سبز است اون ۸ گیگ مصرف داده کرده . !لطفا من را در تلگرام راهنمایی کنید تا خوب توضیح بدم.

  0
  • مها says:

   خواهش میکنم جواب بدین :((((( خیلی ترسناکه … آخرین باری که چند تا اپ مشکوکم رو پاک کردم دو سه هفته پیش بود ولی تا الان تو قسمت دیتای گوشیم نوشته برنامه های حذف شده (میانگین ۴۸ مگ) روزانه مصرف میکنن !! حتی تا الان. حتی آیکونای گوشیم جابه جا میشن گاهی وقتا…

   0
 • Niloo says:

  سلام . تو گوشی تو پوشه عکسهام یه عکس مرد اومد و رفت یعنی گوشی منو هک کردند یا نه ؟ .ببخشید گوشی را هک میکنند یا خط آدمو ؟؟؟ چی برنامه ای نصب بکنم که بفهمم گوشیم هک میشه یا نه ؟ گوشیم سامسونگه

  0
 • کتی says:

  سلام گوشی من سامسونگه داغ میکنه و زود شارژ تموم میکنه و خاموش روشن میشه چکار ونم بفهمم کی هک کرده وچکار کنم دیگه نتونه خواهش میکنم جواب بدید

  0
صفحات 1 3 4 5 6

تبلیغات متنی