اجرای بهتر و سریع تر بازی ها در کامپیوتر و لپ تاپ

۶ اقدام موثر برای اجرای بهتر و سریع تر بازی ها در کامپیوتر و لپ تاپ

بازی های کامپیوتری بخشی جداناپذیر و جذاب در دنیای تکنولوژی هستند و با توجه به پیشرفت هایی که در گرافیک این بازی ها صورت گرفته است نیاز به کامپیوتر هایی که بتوانند از پس این بازی های پیچیده و سنگین بر بیایند بیش از پیش احساس می شود. برای بهبود اجرای بازی های مختلف راه های زیادی وجود دارد. می توان کل سیستم و بخش های سخت افزاری را تغییر داد و آن ها را ارتقا داد؛ اما این کار هزینه های زیادی به دنبال دارد. برای اجرای بهتر و سریع تر بازی ها در کامپیوتر و لپ تاپ ترفند های دیگری نیز وجود دارد که با بررسی قسمت های نرم افزاری لذت بیش تری حین بازی تجربه خواهید کرد. اگر شما نیز از علاقمندان با بازی های کامپیوتری (گیمر) هستید این مطلب را از دست ندهید.

روش های بهبود اجرای بازی ها در لپ تاپ و کامپیوتر

 Ways To Improve Gaming Performance on Laptop and PC

افزایش رم کامپیوتر با استفاده از فضای هارد از متداول ترین ترفند ها برای برطرف کردن کندی سیستم حین بازی است. اگر این ترفند را به کار بردید و فایده ای نداشت، سایر روش هایی که در ادامه می خوانید احتمالا این مشکل را برای همیشه برطرف می کند.

اجرای بهتر بازی ها با نصب آخرین درایور ها

درایور هایی که از بخش های سخت افزاری زیادی شکل گرفته اند استاتیک هستند و به روزرسانی کمتری به صورت دوره ای در آن ها می بینیم. نصب درایور های جدید و بزرگ تر نیز تاثیر چندانی در بهبود اجرای بازی ها نخواهد داشت. اما کارت گرافیک درایور ها بخشی است که روی سرعت سیستم در اجرای برنامه ها تاثیرگذار است. Nvidia و ATI از دو سازندگان مطرح کارت گرافیک هستند که نه تنها این محصولات را تولید می کنند؛ بلکه با انتشار به روزرسانی درایور ها عملیات اجرایی کارت گرافیک را بهبود می بخشند.

در صورتی که از لپ تاپ برای بازی استفاده می کنید مطمئن شوید که آخرین درایور ها روی سیستم شما نصب شده باشد. در این مورد می توانید از ابزار های دانلود و به روزرسانی درایور های کامپیوتر و لپ تاپ استفاده نمایید که تا ۲۰ درصد اجرای برنامه ها را ارتقا می دهند.

بهبود اجرای بازی های در کامپیوتر و لپ تاپ

بهبود اجرای بازی های کامیپوتر با آورکلاک کردن GPU

آورکلاک کردن ترفندی برای بهبود سرعت بخش های سخت افزاری می شود. پردازنده گرافیکی یا GPU از جمله بخش های مهمی است که آورکلاک کردن آن تاثیر مستقیمی روی بازی ها دارد؛ هر چند که در لپ تاپ انجام آورکلاک با محدودیت هایی رو به رو است.

Nvidia و ATI امکان انجام آورکلاک را فراهم کرده اند. مموری کلاک و کور کلاک دو قسمتی است که در تنظیمات باید بدان توجه کنید. مموری کلاک سرعت بافر اطلاعات ویدیویی و مموری کلاک سرعت واقعی پردازش هسته های GPU می باشد. دقت داشته باشید که در آورکلاک نباید قدم های بزرگی برداشت و با عجله عمل کرد.

با انجام آورکلاک احتمالا قادر خواهید بود سرعت فن یا خنک کننده سیستم خود را تغییر دهید. در صورتی که به تنظیم این بخش دسترسی دارید می توانید آزادانه عمل کنید. این کار ممکن است سبب ایجاد نویز یا سر و صدا شود؛ اما باعث می شود آورکلاک به بهترین شکل انجام شود.

بهبود اجرای بازی های در کامپیوتر و لپ تاپ

افزایش سرعت اجرای بازی با بررسی باتری لپ تاپ

در لپ تاپ برخلاف دسکتاپ به جریان برق متنوب دسترسی ندارید. در دسکتاپ می توان اجرای برنامه ها را با دسترسی مستقیم به جریان برق تنظیم کرد؛ اما در لپ تاپ تنظیمات مختلفی برای باتری وجود دارد. ممکن است تنظیمات خاصی را در باتری لپ تاپ خود اعمال کرده باشید و بعد ها فراموش کنید آن را به حال قبلی برگردانید. در هر صورت برای اجرای سریع تر بازی ها در لپ تاپ لازم است از پروفایلی استفاده کنید که مطابق با باتری بهترین کیفیت اجرایی را فراهم کند.

در لپ تاپ های جدید قابلیت های بهتری برای مدیریت اجرای بازی ها وجود دارد. به عنوان مثال سوییچ کردن کارت گرافیک، جی پی یو لپ تاپ را در زمان بازی های سنگین فعال کرده و زمانی که استفاده معمولی از لپ تاپ دارید کارت گرافیک سوییچ می شود. حتما تنظیمات GPU را بررسی کنید و دقت کنید switchable graphics یا امکان سوییچ شدن گرافیک فعال باشد.

بهبود اجرای بازی های در کامپیوتر و لپ تاپ

بهبود اجرای بازی ها با کاهش مقادیر Texture & Shader در تنظیمات

بازی کردن با لپ تاپ گاهی توسط system video memory محدود می شود. حافظه کارت گرافیک اهمیت بالایی در بازی کردن و اجرای بهتر آن ها دارد؛ چرا که نظیر یک پل میان GPU و نمایش برنامه ها عمل می کند. ساده ترین راه برای ارتقا کیفیت اجرای بازی ها کاهش رزولوشن صفحه است؛ اما پیش از تغییر رزولوشن پیشنهاد می کنیم مقادیر Texture & Shader که در تنظیمات اغلب بازی های مدرن و سنگین وجود دارند را کاهش دهید؛ چرا که بخش زیادی از رم کارت گرافیک را اشغال می کنند که تاثیر زیادی روی کاهش سرعت بارگذاری بازی ها دارد.

بهبود اجرای بازی های در کامپیوتر و لپ تاپ

غیرفعال کردن برنامه های در حال اجرای پس زمینه

اصولا نباید تعداد زیادی برنامه را با هم و به صورت همزمان اجرا کنید. در صورتی که چند برنامه را اجرا کنید مقادیر زیادی از رم کارت گرافیک صرف پرداختن به برنامه هایی می شود که در پس زمینه در حال اجرا هستند. از آن جایی که قدرت لپ تاپ در اجرای برنامه ها نسبت به دسکتاپ کم تر است کندی اجرای بازی ها را با اجرای چند برنامه در لپ تاپ بیش تر حس خواهید کرد. البته گاهی ممکن است مشکلات سخت افزاری نیز وجود داشته باشد به طور مثال اگر احساس میکند مشکل از رم سیستم شماست  می توانید با استفاده از تست های سلامت رم کامپیوتر و لپ تاپ از سلامت سخت افزاری رم مطمئن شوید.

برای بستن برنامه های ساده تری که در پس زمینه در حال اجرا هستند می توانید از نرم افزار Game Booster 2 استفاده کنید که تنها با یک کلیک و فعال کردن gaming mode یا حالت بازی می توانید تمام برنامه ها را به صورت یک جا ببندید.

بهبود اجرای بازی های در کامپیوتر و لپ تاپ

بهبود اجرای بازی ها با نرم افزار Razer Cotex

Razer Cotex نرم افزاری برای بهینه سازی بخش های سخت افزاری سیستم است که با تخلیه رم کارت گرافیک مدیریت بازی ها را در کامپیوتر و لپ تاپ تسهیل می کند. برای استفاده از این برنامه گام های زیر را طی کنید:

 • ابتدا برنامه را دانلود کنید.
 • بعد از نصب برنامه را اجرا کنید. بخشی را تحت عنوان boost مشاهده خواهید کرد. روی boost کلیک کنید تا گزینه های مختلف را برای سفارشی سازی مشاهده می کنید.

بهبود اجرای بازی های در کامپیوتر و لپ تاپ

 • دقت کنید که گزینه automatic boost را فعال کرده باشید.
 • بعد از اعمال تنظیمات دلخواه خود تغییرات را ذخیره کنید.
 • در صورت نیاز می توانید از دو گزینه Diagnose و Fps برای ارتقای اجرای بازی خود استفاده کنید.

بهبود اجرای بازی های در کامپیوتر و لپ تاپ

تجربه و نظر شما ؟

اگر از گیمر ها و علاقمندان به بازی های کامپیوتری هستید تا به حال از چه ترفندهایی برای بهبود سرعت اجرا و بارگذاری بازی ها استفاده کرده اید؟ تجربه خود را مطرح کنید.

خرید بک لینک

مطالب مرتبط

GPU چیست و چه کاربردی دارد؟ بررسی تفاوت بین CPU و GPU
GPU چیست و چه کاربردی دارد؟ بررسی تفاوت بین CPU و GPU
انزل وب
Google Map بزودی توسط نقشه های خود یک بازی معروف را تحت وب منتشر میکند
انزل وب
پس از گوگل اینبار بارش برف اینترنتی را با مایکروسافت تجربه کنید

نظرات

 • حسین says:

  من بازی ماین کرافت رو بازی مکنم پر لگ چه کنم تورو خدا بگو سستمم
  ram2
  grapis1 nvidia
  cpu intel 2 e5300

  0
 • علی says:

  سلام
  بنده وقتی رزولوشن رو به حد صفحه نمایشگرم می برم افت فریم بسیار زیادی می گیرم مشخصاتمم
  Core i7 7500u
  Ram 12
  Geforce 920m
  لپ تاپه لطفا یکی راهنماییم کنه

  0
 • Reza JR says:

  سلام من رم و کارت گرفیک رو ارتقا دادم ولی خیلی از بازی هارو مثلGTA V با کیفت بالا نمی یار ه اگه بیاره هم لک می ندازه رم کردم ۸ کرافیک ۴ به نضرتون باید CPU رو ببرم بالا که دیگه بازی هارو کند اجراع نکنه ؟

  0
 • حمید says:

  سلام من سیستمم جدید ویندوزشم ۷نصب کرده بودم ولی الان که ویندوز ۱۰ نصب کردم داخل بازی gta که میشم کند کار میکنه ولی قبلا که ویندوز ۷ بود این طور نبود ممنون

  0
 • HELPPP says:

  یکی جواب بده خواهشا

  0
  • رضا says:

   کارت گرافیک شما در حال حاضر برای اجرای حتی خیلی از برنامه ها ضعیفه چه برسه به بازی البته cpu تونم چنگی به دل نمیزنه بهتر که ارتقا بدید

   0
 • HELPPP says:

  ببخشید من سیستمم نمیدونم چجوریه. یعنی همش میرم رو جلد بازی یا تو نت میبینم که حد اقل سیستم موردنیاز به سیستم من میخوره ولی در عمل نه.
  راستی اپدیت کارت گرافیک چقدر خوبه.
  در ضمن سیستم من اینه:
  CPU DUAL CORE 2.6
  ۴G RAM
  GPU . AMD READON HD 5450 2G
  حالا به نظرتون ای سیستم چطوره.
  چجوور بازی هایی میکشه؟؟

  0
 • Amir says:

  سلام من یه سیستم قوی بستم واسه گیم ولی اولین بازی ک روش نصب کردم واقعا زد تو ذوقم مرتال xlرو خیلی بد اجرا میکنه من انتظار داشتم کیفیتش ۲ برابر ps4 poro .باشه تو بازیا دگه هم مثل اینجاستیک ۲ و کشتیکج هم بعضی وقتا لگ میزنه هم افت فریم داره دامای دسگاه هم خوبه دمایه cpu رو بد ترین و گرم ترین حالت ۴۰ هست. لطفا راهنمایی کنید مشکل از کجاس ؟؟؟
  مشخصات سیستم
  Cpu i7 8700k
  Gpu strix 1080 oc
  Main maximus x hero
  Ram evo x rog 2* 8 g. 3000
  Power reidmax 1000 gold

  0
  • Hossin says:

   هیچ وقت گرافیک پیسی رو ps4مقایسه نکن حتی اگه ۱۰۰میلیون هم خرجش کنی بازم بیشتر بازی ساز ها گرافیک و جزئیات امکانات بیشتر رو به کنسول میدن

   0
   • Amir says:

    اصلا درست نیست من هم ps4 دارم هم pc و باید بگم ک به هیچ وجه نمیشه باهم مقایسشون کرد گرافیکی ک pc تو اجرای بازیا داره اصلا ps4 نداره مخصوصا تو بازیهای اول شخصی مثل call of.. مشکل من تو این بازیهای مبارزه ای به خاطر نسخه بد بازیای بود ک نصب کرده بودم ک وقتی اپدیتشون کردم حل شد خدارو شکر

    0
 • ماهان says:

  سلام دستتون درد نکنه ولی من یه مشکل دارم اگه جواب بدید ممنون میشم
  بازیskyrimرونصب کردم کرک ریختم وارد بازی شدم استارت زدم میرم تو بازی همون اول یک دفعه میخوره بیرون بازی کامل به سیستم میخوره وبازی هیچ مشکلی ندارم گرافیکم یا کردم وآنتی ویروس نصب کردم ولی بازم نیومدش کارایی که نوشته شده بودش کارموراه نداخت توی چند سایت دیگه هم مشکلموگفتم نتونستن کاری کنن چیکارکنم؟😔

  0
 • amir says:

  … به این کارا من می گم گرافیک رو آخر باشه روان بازی کنم این چیه

  0
 • بهنام says:

  https://www.aparat.com/v/UCExd/%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4_%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C_%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%B3%D9%86%DA%AF%DB%8C%D9%86_%D8%A8%D8%B1_%D8%B1%D9%88%DB%8C_%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%BE%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%B1_%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D9%81 اصلا قصد تبلیغ و ویو اینا ندارم ولی اینو ببینین با این سیستم دقیقا چی کار کرد این بازی اومد ؟ سیستم چی میشه تو این حالت ؟

  0
 • seyed says:

  سلام این اورکلاک کردن سیستم شنیدم که امکان داره سیستم خراب شه چمیدونم اگه سیستم نکشه میسوزه و اینا… این درسته که امکان داره اینجوری شه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  0
 • aryan says:

  اگه کارت گرافیک رو قوی کنم سرعت بازیا تغییری میشه؟

  0
 • Jamil says:

  salam man in appe Razer Cotex dl kardam vali har chi acc dorost mikonam barash nemire to acc error mide . chi kar konam ? ty

  0
 • MK says:

  سلام
  من بازی gta v رو روی very high بدون لگ بازی میکردم اما الان حتی روی medium که پایین ترین سطح گرافیکش هست لگ میزنه
  اگه کسی بلده لطفا کمک کنه

  0
  • محمد says:

   به دلیل بیش از استفاده کردن از کامپیوتر یا لپ تاپ و یا بیش از حد استفاده کردن از توان کارت گرافیک که به مرور زمان ضعیف تر شده

   0
 • amir says:

  کی گفته ضرر داره هیچی واسه لپ تاپ ضرر نداره برادرتو اشتباه فهمیدی اگر زیاد باهاش بازی کنی ضرر داره باتری آسیب میبینه ن با بازی کردن اگر اینطوری باشه دیگه هیچ وقت نباید بازی کالاف باهاش بازی کنی چه برسه به ۱۰

  0
 • کیان says:

  بازی مثلا کالاف دی یوتی۵واسه لب تاب ضرر داره؟

  2

تبلیغات متنی