جانبی
عیب یابی علت و رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

عیب یابی و حل مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

تا کنون برایتان پیش آمده است شارژر لپ تاپ را به برق متصل کنید و هیچ تغییری در شارژ دستگاه ایجاد نشود؟ گاهی این مشکل می تواند ناشی از اتصالات سیم شارژر چه به دستگاه و چه در کابل شارژر باشد. گاهی هم با وجود این که سیم کاملا سالم است لپ تاپ شارژ نمی شود و ممکن است به تنظیمات لپ تاپ خود شک کنید. هر یک از موارد زیر که عامل عدم شارژ باتری لپ تاپ شما باشد با دو گام ساده ای که در ادامه مطلب امروز انزل وب می خوانید به راحتی قابل حل است.

عیب یابی علت و رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

How to Fix a Laptop that is not Charging

مشکلات زیادی برای باتری لپ تاپ ممکن است ایجاد شود. مثلا ریختن چای ، آب و مایعات روی لپ تاپ یا حمل و نقل نامناسب سیم شارژر هر یک به هر طریقی می توانند خود باتری و یا شارژر باتری را تحت تاثیر قرار دهند. به هر حال اولین قدم برای رفع مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ عیب یابی می باشد.

عیب یابی شارژر لپ تاپ

جدا از برند لپ تاپ شما (Acer,Dell,HP,Asus,Lenovo و.. ) برای عیب یابی شارژ نشدن باتری لپ تاپ به ترتیب مراحل زیر را طی کنید:

خارج کردن شارژر از برق

زمانی که مشاده کردید با اتصال شارژر جریان برق برقرار نمی شود سریع شارژر را جدا کرده و از ورودی یا پریز دیگری برای اتصال شارژر استفاده کنید. به علاوه در اغلب موارد آداپتور دستگاه به دلیل افت یا شدت جریان برق از کار می افتد و به این وسیله از آسیب به دستگاه جلوگیری می نماید.

زمانی که جریان برق قطع شده است باتری دستگاه را (در صورت امکان ) جدا کنید. دکمه پاور را به مدت ۲ دقیقه نگه دارید و سپس مجددا باتری را وارد کنید و شارژر را به پریز دیگری متصل کنید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

تست کابل شارژر

به کابل دقت کنید. اگر فرورفتگی، پارگی، پیچ خوردگی یا تغییر خاصی را در مسیر شارژر مشاهده می کنید ممکن است مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ به کابل برگردد. ضمنا قبل از تعویض کابل به گارنتی و ضوابط آن دقت داشته باشید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

بررسی اتصالات

ممکن است اتصالات دستگاه مشکل داشته باشد و تصور کنید زمان عوض کردن باتری لپ تاپ فرا رسیده است. اما اشتباه نکنید؛ گاهی اتصال کابل به ورودی آن در لپ تاپ شل می شود و مثل قبل ثابت نمی ماند. ورودی شارژر را با خلال دندان چک کنید و سعی کنید مواد اضافی و مزاحمی که ممکن است داخل این فضا وجود داشته باشد را خارج نمایید و یا از هوا فشرده استفاده کنید.

آسیب های مربوط به ورودی شارژر خود دستگاه بسته به مدل لپ تاپ شما متفاوت است و بهتر است به نمایندگی مراجعه نمایید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

ریستارت لپ تاپ و خارج سازی باتری

لپ تاپ را خاموش کنید، باتری را جدا کرده و سپس مجددا روشن نمایید. باتری را برای چند ثانیه جدا و سپس مجددا وصل نمایید. در همه لپ تاپ ها امکان جدا کردن باتری وجود ندارد و در این موارد تنها لپ تاپ را خاموش و روشن نمایید.

4how-to-fix-a-laptop-that-is-not-charging

خنک کردن لپ تاپ

خنک نگه داشتن و جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ در نگهداری از این وسیله ضروری است. این داغ شدن به دلیل فعالیت زیادی باتری ایجاد می شود. لپ تاپ را برای مدتی خاموش نگه دارید و با آن کار نکنید. در صورت از لزوم از هوا فشرده برای تمیز کردن منافذ فن لپ تاپ استفاده نمایید. دقت داشته باشید که به صورت مستقیم وارد منافذ نشوید و فقط گوشه ها را تمیز کنید. در صورتی که مهارت کافی برای جدا کردن بخش های مختلف دارید بد نیست کل بخش های لپ تاپ را با کمپرس هوا تمیز کنید.

5how-to-fix-a-laptop-that-is-not-charging

روشن کردن لپ تاپ بدون باتری

لپ تاپ را خاموش کنید و باتری را خارج نمایید. اگر بدون باتری لپ تاپ روشن شد مشکل قطعا از باتری است. در غیر این صورت کابل معیوب شده است. با این کار ممکن است مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ که به دلیل شل شدن باتری در محل مورد نظر رخ داده باشد برطرف شود. اگر باتری لپ تاپ شما جدا نمی شود مرحله بعدی را انجام دهید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

تعویض شارژر

همان طور که در مراحل قبل اشاره کردیم گاهی آداپتور به دلایل مختلفی کار نمی کند تا آسیبی به دستگاه وارد نشود. بنابراین برای عیب یابی شارژر را تعویض کنید یا نمونه جدید خریداری کرده و سپس روشن شدن لپ تاپ را تست نمایید.

بررسی تنظیمات و درایور ها ( ویندوز)

تنظیمات پاور دستگاه را چک کنید. بدین منظور مسیر Start → Control Panel → Power Options را در ویندوز طی نمایید. ممکن است گزینه دیگری هم در این بخش تحت عنوان low battery level دیده شود که باعث خاموش شدن دستگاه به جای شارژ کردن آن شود. بهترین راه این است که تنظیمات را به حالت پیش فرض خود برگردانید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

در مرحله بعدی وارد تنظیمات Device Manager می شویم. جهت دسترسی به این بخش مسیر Start → Control Panel → System and Security → Device Manager را در ویندوز طی نمایید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

در تب Batteries به تنظیمات باتری نگاه کنید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

درایور ها را آپدیت کنید. زیر تب Batteries روی Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery کلیک کرده و سپس Update Driver Software را انتخاب نمایید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

لپ تاپ را ری استارت کنید تا تغییرات شما روی درایور ها اعمال شود. در صورتی که درایوری جا مانده باشد مرحله قبل را تکرار کنید و سپس کامپیوتر را مجددا ری استارت نمایید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

اگر هنوز مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ شما پا برجا باقی مانده است این بار روی گزینه Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery راست کلیک کرده و Uninstall را انتخاب نمایید تا درایو ها لغو نصب شوند. وقتی این مرحله تمام شد روی گزینه Scan for hardware changes در تولبار کلیک کنید. می توانید تب Action را باز کنید و Scan را برای تست سخت افزاری انتخاب نمایید.

حالا یک بار دیگر لپ تاپ را ری استارت کنید تا مطمئن شوید درایور ها لغو نصب شده اند.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

بررسی تنظیمات و درایور ها ( مک)

Systems Preferences را از طریق فولدر Applications باز کنید. روی Energy Saver کلیک کرده و دو تب Battery و Power Adapter را بررسی نمایید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

در اغلب موارد مرحله قبلی کفایت نمی کند و باید System Management Controller برای تنظیم باتری ریست شود. جهت ریست کردن این بخش به دو صورت زیر می توانید عمل کنید:

 • لپ تاپ هایی با باتری جداناشدنی: لپ تاپ را خاموش کرده و آن را به منبع برق وصل کنید. سپس سه کلید shift و control و option در سمت چپ کیبورد و دکمه پاور لپ تاپ را به صورت همزمان فشار دهید.
 • لپ تاپ هایی با باتری جداشدنی: لپ تاپ را خاموش کرده و باتری را جدا کنید. دکمه پاور را به مدت ۵ ثانیه فشار دهید و باتری و اتصالات آن را مجددا برقرار کنید. حال کامپیوتر خود را روشن نمایید.

نظر و تجربه شما؟

شما مشکل کار نکردن باتری لپ تاپ یا شارژ نشدن آن را چه طور برطرف کردید؟ دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

فعلا مطلبی دردسترس نیست

نظرات

 • ابری says:

  من اخیرا هر چند روز یکبار لپ تاپم خاموش میشه نمیدونم علتش از چی میتونه باشه

  0
 • علی نوری says:

  باسلام لب تاپ من ایسوسه لاطری جدانشدنی است.به برق وصل میشه شروع به شارز می کنه اما وقتی حالت اسلیپ میزارم بعد یه رب که بر میگردم روشن می کنم دیگه شارزر کار نمی کنه مکر با سیم و شارزر انقدر ور برم تا بازم شرو به شارز کنه دلیل چیه .با تعویض پریز برق حل میشه مشکل کلافم کرده قبلا اینجور نبود ممنون میشم راهنمایی کنید که آیا مشکل از سیم از باطریاز لب تاب از چیه
  باتشکر

  1
 • obaidi says:

  سلام باتری لب تاب من مدتی استت شارژ نمیشود و با برق مستقیم کار می کرد و لی اینبار با برق هم روشن نمیشود خروجی آداپتور رو هم چک کردم مشکلی نبود تعمیرگاه بردم میگن سالمه آوردم خونه به برق وصل کردم یک لحظه روشن شد وبعد چراغ پاورلبتاب خاموش شد و لبتاب هم خاموش شد و دیگه تو برق هم که میزنم چراغ پاور روشن نمیشد لطفا راهنمایی کنید
  سپاسگزارم

  0
 • Mahsa ahmadi says:

  سلام من لپ تاپم dell هستش
  اخرین بار در حال کپی فایل خاموش شد زدمش شارژ اما دیگه شارژ نمیکنه باطری رو
  الان بدون باطری روشن میشه اما با باطری و درشارژ دائما چشمک قرمز میزنه شارژر کشیده میشه خاموش میشه باطری هم ۶۱ درصد شارژ رو نشون میده مشکل از چی میتونه باشه لطفا کمک کنید خیلی واجبه ممنونم

  0
  • فرزاد says:

   با سلام
   لپتاپ من اچ پی هست وقتی سوکتو به شارژر وصل میکنم بعد از دو سه ثانیه چراغ سفید شارژرش قرمز میشه و کار نمیکنه. بع وقتی باطری رو جدا میکنم و بدون باطری کار میکنه. بنظر تون مشکل چیه؟

   0
 • سهراب says:

  سلام خوبین
  من وقتی با لب تاب کار میکنم باید حتما شارژر بهش باشه

  یعنی وقتی شارژر رو از پریز در میارم لبت تاب چند ثانیه بعدش خاموش میشه

  ایا این مشکل از باتریه؟

  مشکل دوم اینه شارژر لب تاب رو سرش که وارد سوکت لب تاب میشه (اون قسمته استوانه ای) اونجارو باید یکمی تکون بدم تا اتصال وصل بشه

  ایا این مورد دوم هم نشون دهنده مشکل شارژره؟

  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1