ملی پیامک
عیب یابی علت و رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

عیب یابی و حل مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

تا کنون برایتان پیش آمده است شارژر لپ تاپ را به برق متصل کنید و هیچ تغییری در شارژ دستگاه ایجاد نشود؟ گاهی این مشکل می تواند ناشی از اتصالات سیم شارژر چه به دستگاه و چه در کابل شارژر باشد. گاهی هم با وجود این که سیم کاملا سالم است لپ تاپ شارژ نمی شود و ممکن است به تنظیمات لپ تاپ خود شک کنید. هر یک از موارد زیر که عامل عدم شارژ باتری لپ تاپ شما باشد با دو گام ساده ای که در ادامه مطلب امروز انزل وب می خوانید به راحتی قابل حل است.

عیب یابی علت و رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

How to Fix a Laptop that is not Charging

مشکلات زیادی برای باتری لپ تاپ ممکن است ایجاد شود. مثلا ریختن چای ، آب و مایعات روی لپ تاپ یا حمل و نقل نامناسب سیم شارژر هر یک به هر طریقی می توانند خود باتری و یا شارژر باتری را تحت تاثیر قرار دهند. به هر حال اولین قدم برای رفع مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ عیب یابی می باشد.

عیب یابی شارژر لپ تاپ

جدا از برند لپ تاپ شما (Acer,Dell,HP,Asus,Lenovo و.. ) برای عیب یابی شارژ نشدن باتری لپ تاپ به ترتیب مراحل زیر را طی کنید:

خارج کردن شارژر از برق

زمانی که مشاده کردید با اتصال شارژر جریان برق برقرار نمی شود سریع شارژر را جدا کرده و از ورودی یا پریز دیگری برای اتصال شارژر استفاده کنید. به علاوه در اغلب موارد آداپتور دستگاه به دلیل افت یا شدت جریان برق از کار می افتد و به این وسیله از آسیب به دستگاه جلوگیری می نماید.

زمانی که جریان برق قطع شده است باتری دستگاه را (در صورت امکان ) جدا کنید. دکمه پاور را به مدت ۲ دقیقه نگه دارید و سپس مجددا باتری را وارد کنید و شارژر را به پریز دیگری متصل کنید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

تست کابل شارژر

به کابل دقت کنید. اگر فرورفتگی، پارگی، پیچ خوردگی یا تغییر خاصی را در مسیر شارژر مشاهده می کنید ممکن است مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ به کابل برگردد. ضمنا قبل از تعویض کابل به گارنتی و ضوابط آن دقت داشته باشید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

بررسی اتصالات

ممکن است اتصالات دستگاه مشکل داشته باشد و تصور کنید زمان عوض کردن باتری لپ تاپ فرا رسیده است. اما اشتباه نکنید؛ گاهی اتصال کابل به ورودی آن در لپ تاپ شل می شود و مثل قبل ثابت نمی ماند. ورودی شارژر را با خلال دندان چک کنید و سعی کنید مواد اضافی و مزاحمی که ممکن است داخل این فضا وجود داشته باشد را خارج نمایید و یا از هوا فشرده استفاده کنید.

آسیب های مربوط به ورودی شارژر خود دستگاه بسته به مدل لپ تاپ شما متفاوت است و بهتر است به نمایندگی مراجعه نمایید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

ریستارت لپ تاپ و خارج سازی باتری

لپ تاپ را خاموش کنید، باتری را جدا کرده و سپس مجددا روشن نمایید. باتری را برای چند ثانیه جدا و سپس مجددا وصل نمایید. در همه لپ تاپ ها امکان جدا کردن باتری وجود ندارد و در این موارد تنها لپ تاپ را خاموش و روشن نمایید.

4how-to-fix-a-laptop-that-is-not-charging

خنک کردن لپ تاپ

خنک نگه داشتن و جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ در نگهداری از این وسیله ضروری است. این داغ شدن به دلیل فعالیت زیادی باتری ایجاد می شود. لپ تاپ را برای مدتی خاموش نگه دارید و با آن کار نکنید. در صورت از لزوم از هوا فشرده برای تمیز کردن منافذ فن لپ تاپ استفاده نمایید. دقت داشته باشید که به صورت مستقیم وارد منافذ نشوید و فقط گوشه ها را تمیز کنید. در صورتی که مهارت کافی برای جدا کردن بخش های مختلف دارید بد نیست کل بخش های لپ تاپ را با کمپرس هوا تمیز کنید.

5how-to-fix-a-laptop-that-is-not-charging

روشن کردن لپ تاپ بدون باتری

لپ تاپ را خاموش کنید و باتری را خارج نمایید. اگر بدون باتری لپ تاپ روشن شد مشکل قطعا از باتری است. در غیر این صورت کابل معیوب شده است. با این کار ممکن است مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ که به دلیل شل شدن باتری در محل مورد نظر رخ داده باشد برطرف شود. اگر باتری لپ تاپ شما جدا نمی شود مرحله بعدی را انجام دهید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

تعویض شارژر

همان طور که در مراحل قبل اشاره کردیم گاهی آداپتور به دلایل مختلفی کار نمی کند تا آسیبی به دستگاه وارد نشود. بنابراین برای عیب یابی شارژر را تعویض کنید یا نمونه جدید خریداری کرده و سپس روشن شدن لپ تاپ را تست نمایید.

بررسی تنظیمات و درایور ها ( ویندوز)

تنظیمات پاور دستگاه را چک کنید. بدین منظور مسیر Start → Control Panel → Power Options را در ویندوز طی نمایید. ممکن است گزینه دیگری هم در این بخش تحت عنوان low battery level دیده شود که باعث خاموش شدن دستگاه به جای شارژ کردن آن شود. بهترین راه این است که تنظیمات را به حالت پیش فرض خود برگردانید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

در مرحله بعدی وارد تنظیمات Device Manager می شویم. جهت دسترسی به این بخش مسیر Start → Control Panel → System and Security → Device Manager را در ویندوز طی نمایید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

در تب Batteries به تنظیمات باتری نگاه کنید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

درایور ها را آپدیت کنید. زیر تب Batteries روی Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery کلیک کرده و سپس Update Driver Software را انتخاب نمایید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

لپ تاپ را ری استارت کنید تا تغییرات شما روی درایور ها اعمال شود. در صورتی که درایوری جا مانده باشد مرحله قبل را تکرار کنید و سپس کامپیوتر را مجددا ری استارت نمایید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

اگر هنوز مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ شما پا برجا باقی مانده است این بار روی گزینه Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery راست کلیک کرده و Uninstall را انتخاب نمایید تا درایو ها لغو نصب شوند. وقتی این مرحله تمام شد روی گزینه Scan for hardware changes در تولبار کلیک کنید. می توانید تب Action را باز کنید و Scan را برای تست سخت افزاری انتخاب نمایید.

حالا یک بار دیگر لپ تاپ را ری استارت کنید تا مطمئن شوید درایور ها لغو نصب شده اند.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

بررسی تنظیمات و درایور ها ( مک)

Systems Preferences را از طریق فولدر Applications باز کنید. روی Energy Saver کلیک کرده و دو تب Battery و Power Adapter را بررسی نمایید.

عیب یابی و ربع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

در اغلب موارد مرحله قبلی کفایت نمی کند و باید System Management Controller برای تنظیم باتری ریست شود. جهت ریست کردن این بخش به دو صورت زیر می توانید عمل کنید:

 • لپ تاپ هایی با باتری جداناشدنی: لپ تاپ را خاموش کرده و آن را به منبع برق وصل کنید. سپس سه کلید shift و control و option در سمت چپ کیبورد و دکمه پاور لپ تاپ را به صورت همزمان فشار دهید.
 • لپ تاپ هایی با باتری جداشدنی: لپ تاپ را خاموش کرده و باتری را جدا کنید. دکمه پاور را به مدت ۵ ثانیه فشار دهید و باتری و اتصالات آن را مجددا برقرار کنید. حال کامپیوتر خود را روشن نمایید.

نظر و تجربه شما؟

شما مشکل کار نکردن باتری لپ تاپ یا شارژ نشدن آن را چه طور برطرف کردید؟ دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

آگهی استخدام امروز

مطالب مرتبط

نظرات

 • هانیه says:

  سلام من ۶ ماه پیش یک لپ تاپ ایسوس خریدم . این لپ تاپ در اوایل با یک تکان کوچک خاموش میشد حتی با وارد کردن یک فلش یا … خاموش میشد تا اینکه چند روز گذشت و دیگه اصلا روشن نمیشه با اینکه شارژ هم دارد و وقتی شارژر را وصل میکنم روشن میشه و با قطع کردن شارژر خاموش میشه و کلا این لپ تاپ با برق روشن میشه مشکل کجاست ؟؟؟؟؟ لطفا راهنماییم کنــــــــــــــید

  0
 • فاطمه says:

  سلام لب تاب من ایسوز هست و ۷سال پیش خریدمش. این مدت خیلی ازش کار نکشیدم به جز دو سال پیش برای پایان نامه. حدود چندین ماه از لب تاب استفاده نکردم الان باتریش شارژ نمیشه. ولی خود لب تاب کار میکنه. چی کار کنم باتریش شارژ بشه؟
  ممنون

  0
 • sija says:

  لپ تاپ ایسوس مدل k46 دارم وقتی سیستم روشنه به شارژر وصل میکنم شارژ نمیشه و حتما باید خاموش شه تا دوباره شروع به شارژ شدن کنه
  مشکل از چیه ؟ ممنون میشم کمکم کنید

  0
 • Faezeh says:

  سلام
  من لپتاپم ایسوس و دوسال که خریدم.
  یه دوهفته ای که شارژش میکنم بیشتر۸۰درصد شارژ نمیشه و استوپ میکنه .
  مشکل کجاس؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  0
 • Amin says:

  سلام مدل لبتابم ایسوز هست و ۴سال هست که خریدمش جدیدن شارژش میکنم و چند وقت که ازش استفاده نمیکنم شارژش خالی میشه و لبتاب روشن نمیشه بعد شارژر رو وصل میکنم روشن میشه ولی شارژ نمیشه بعد کار های شما را انجام دادم درست شد ولی الان که بعد از ۲یا۳ماه روشنش کردم دوباره اونجوری شده وشارژ نمیشه مشکل چیه؟؟؟؟

  0
 • مهسا says:

  سلام
  لپتاپ ام در حالت باتری روشن نمیشه و وقتی هم وصله به شارژر در حالی که زده ۱۰۰ درصد شارژ در حدود ۱۰ دقیقه کارمیکنه بعد یهو به صفر میرسه و خاموش میشه، شارژرم هم مشکلی نداره تستش کردم با یه لپتاپ دیگه. و چراغ باتری هم سفیده که یعنی ۱۰۰ درصد شارژ شده.
  و این که پیغام plugged in – not charging رو میده باتری اش هم جدا نمیشه.
  لپتاپم Asus FX553VD هست.

  0
 • علیرضا says:

  لپ تاپ من اچ پی هست من دو روزه لپ تاپو خریدم و وقتی کابل شارژ و میزنم شارژ شه چراغ کابل روشن نمیشه و شارژ نمیکنه به نظرتون چیکار کنم راهنمایی کنید ..

  0
  • میثم says:

   سلام من یه لپ تاب لنوا z510دارم توحالت باتری مشکل نداره کار میکنه ولی وقتی شارژر بهش وصل میکنم دستگاه خاموش میکنه لطفا راهنماییم کنید

   0
 • روح says:

  سلام
  لپ تاپ من ایسوسه.چن روزی هست که روشن نمیشه.باطری رو در اوردم با برق روشن میشه.بعد باطری رو میذارم سرجاش و شارژر رو میارم بیرون تا اتمام شارژ باطری کار میکنه.لطفا راهنمایی کنین مشکل از کجاست؟

  0
 • Payam says:

  با عرض سلام
  لپتاپ شارژش که تموم میشه میزنم تو شارژ شارژ میشه ولی تا ۸۹ درصد بیشتر شارژ نمیشه در اون مقدار شارژ کلی هم نگرش داشتم شارژو و همچنین کابل رو به یک پیریز دیگه متصل کردم اما بازم نشد
  خوش حال میشم کمک کنید
  مرسی از سایت خوبتون

  0
 • علی says:

  درود,تشکر میکنم,از مطالب کاربردی و مفیدتون,تندرست و موفق باشید.

  0
 • نسترن says:

  سلام من لپ تاپ اچ پی دارم امروز که خواستم روشنش کنم دیدم خیلی داغ شده و باتریشم شارژ نمیشه کلا روشن نمیشه یعنی ممکنه سوخته باشه؟؟؟؟؟

  0
 • Amir says:

  سلام.من پارسال یه لپ تاپ نو گرفتم مدل ایسوس.یک ماه بیشتر کار نکرد که هاردش سوخت منم از غصه انداختمش کنار و درستشم نکردم.حالا تازه رفتم براش یه هارد نو خریدم درست شد ولی شارژ نمیکنه.باطریش مشکل داره.دوستمم کافی نت داره میگه باطری اصلی تو ایران پیدا نمیشه.خدا لعنتشون کنه این همه پول دادم هارد و باطری و همه چیش اشکال باید داشته باشه.با کلاهبرداری بیچاره کردن مردمو.چیکار کنم پولم ندارم دیگه باطری بخرم.آیا باطری اصلی میشه گیر آورد یا اینم میکنن تو پاچه ام؟آخه لپ تاپ نو چرا باید اینجوری باشه.اونم گرونقیمت و مدل بالا

  0
 • bita says:

  عالی خیلی به دردم خورد شارژر لپ تاپم کاپلش شل شده بود درست شد:)

  0
 • امید says:

  سلام
  وقت بخیر
  مطالب واقعا مفید بودن
  سوال :
  لپ تاپ من لنو Z500 هست
  چهار سال بخوبی کار کرد
  اما مدتی پیش صفحه مانیتورش شکست و مجبور بودم برای کار با لپ تاپ از کابل HDMI استفاده کنم و لپ تاپ رو به تلویزیون وصل کنم
  بعد از چند بار استفاده ایرادی پیدا کرد
  لپ تاپ بعد از فشار دکمه پاور روشن نمی شد . یعنی تصویر LENOVO یا همون تصویر شناسایی سیستم بالا نمی آمد
  چندبار با کلید پاور خاموش و روشن کردم تا بالا اومد
  بالاخره مانیتور لپ تاپ رو عوض کردم و اولش همه چیز خوب بود و تصور عالی
  ولی بعد از دو روز باز می بایست چندبار سیستم رو روشن و خاموش کنم تا صفحه اول ( یا بوت یا مارک لنوو ) بالا بیاد
  هم اکنون حدود نیم ساعت خاموش و روشن کردن سیستم بالا میاد و وقتی به سایت لنو برای چک و سالوشن میرم چیزی نشون نمیده و همه چیز رو عالی نشون میده
  کابل شارژ سالمه
  باطری سالمه
  چراغ های نمایشگر نرمال کار میکنند
  چراغ صفحه کیبورد نرمال کار میکنه
  باطریش هم جدا شدنی نیست
  البته بعضی مواقع با فشار همون بار اول دکمه پاور روشن میشه و الگوی خاصی نداره
  لطفا نظرتون رو بیان کنید .
  ممنون

  0
 • سعید says:

  سلام خیلی ممنونم
  من یه مقدار کمی آب ریخت روی لپ تاپ که سریع خاموش و اقدام به خشک کردن کردم ولی بعد از اون لپ تاپ روشن نشد که با توجه به دستور العمل شما ۲ دقیقه دکمه پاور رو نگه داشتم و مشکل حل شد

  0
 • س says:

  سلام،ببخشید من یک لپ تاپ ایسوس گرفتم الان باتریش یه مدته اصلا برقو ذخیره نمیکنه ۶۸درصد پره یک ماهی میشه همین اندازه مونده لپ تاپ فقط در شرایطی که به برق وصل باشه کار می کنه ،مواهسا راهنمایی کنید

  0
 • hesam says:

  سلام من شارژر نو خریدم ولی لپ تاپم هم با باطری هم بدون باطری شارژ نمیشه آیا مشکل از سوکت لپ تاپ میباشد? لپ تاپم مدل dell میباشد خوشحال میشم بهم جواب بدید با تشکر

  0
 • عباس says:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من دل ۵۰۱۰ دارم
  باتری رو شارژ نمیکنه منتهی با برق مستقیم و باتری پر کار میکنه تنها مشکلش اینه که نمیتونه باتری رو شارژ کنه ممنون میشم راهنمایی کنین

  0
 • Essi says:

  درود بر شما
  ابتدا از مطالب مفیدتون بسیار سپاسگزارم.
  لپ تاپ من سری Zbook HP هست که چند روزی بود مسئله شارژ پیدا کرده بود. شارژش تموم شد و دیگه روشن نمی شد.
  یعنی روشن می شد اما ویندوز بالا نیومده چراغ شارژ لپ تاپ چشمک میزد و بلافاصله خاموش می شد.
  با باطری، و بدون باطری (مستقیم با شارژر) امتحان کردم، خیلی تلاش کردم اما فایده ای نداشت.
  چند ساعتی بی خیالش شدم و بعد دوباره رفتم سراغش چندین بار باطری رو در آوردم و جا زدم تا اینکه نمیدونم چطور شد که روشن شد
  باطری بیرون بیرون بود. بعداز چند ساعت در حین کار باطری رو جا زدم و اتفاقی نیافتاد. اما چون پروژه مهمی دستم بود که باید زود انجامش میدادم
  نه از برق کشیدم نه خاموشش کردم تا کارم تموم بشه.
  امروز بعد از چهار روز متوالی به سرم زد از برق بکشم شارژر رو، و متاسفانه دیدم باطری داره خالی میشه و دیگه شارژر وصل نمیشه.
  تا اینکه اومدم و مطالب سایت شما رو خوندم و از قسمت تنظیمات گزینه Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery رو آپدیت کردم
  ری استارت کردم و الان شارژرم وصل شد.
  باز هم ممنون از راهنماییتون.
  شاد باشید.

  0
 • توحید says:

  سلام.مدل لپ تاپ من msi cx420 هستش.روی علامت باتری در ویندوز علامت ضربدر قرمز رنگ هستش که نوشته no battery is detected.کارهایی که گفتینو کردم علامت قرمز ضربدر رفت ولی باتری شارژ نشد و اینکه بعد ریستارت یا روشن خاموش کردن دوباره مثل قبل میشه و اینکه لپ تاپ من دکمه اپشن نداره لطفا راهنمایی کنید.ممنون از سایت خوبتون

  0
 • مقصود says:

  با تشکر از سایت خوبتون من asus k555d دارم مشکلم با روش آخر حل شد
  لپ تاپ را خاموش کرده و آن را به منبع برق وصل کنید. سپس سه کلید shift و control و option در سمت چپ کیبورد و دکمه پاور لپ تاپ را به صورت همزمان فشار دهید.
  این مال یک ماه پیش بود ولی حالا مشکل دیگه ای دارم اینکه باتری شارژ می شه ولی چراغ پاور و چراغ باتری روشند نمی شه فقط چراغ هارد روشن می شه؟
  دوستان کمک کنید

  0
صفحات 1 2

تبلیغات متنی