رفع مشکل بهم ریختگی فونت ، کلمات و متن اسناد ورد (Word)

رفع مشکل بهم ریختگی فونت ، کلمات و متن در اسناد فارسی و انگلیسی ورد

شاید برایتان پیش آمده باشد که در یک سند ورد (word) که شامل متن انگلیسی و فارسی است کلملات به خوبی در کنار یکدیگر قرار نگیرید یا اینکه فایل ورد را برای یکی از دوستانتان ایمیل کرده باشید و دوستتان این سند ورد را به صورت بهم ریخته دریافت کرده باشد و یا فایل ورد (word) خود را برای چاپ کردن به بیرون برده باشید و به جای سندی که تهیه کرده اید با متون بهم ریخته ای مواجه شده باشید و این بهم خوردگی فونت ، متن و کلمات در ورد برای شما مشکل ایجاد کرده باشد! در ادامه قصد داریم بهترین روش های جلوگیری از بهم ریختگی فونت ، متن و کلمات در ورد را به شما در انزل وب آموزش دهیم.

جلوگیری از بهم ریختن فونت ، متن و کلمات در نوشته های فارسی و انگلیسی Word

How to embed fonts in Word documents so they stay even if you send the file Troubleshooting collide words in Word 

این مشکل به این دلیل اتفاق می افتد که دوست شما، فونت هایی را که شما موقع نوشتن متن استفاده کرده اید را در سیستم عامل خود ندارد و متن ها با فونت دیگر برای دوست شما نمایش داده می شود. شاید تصور کنید که با تبدیل فایل به PDF می توان این مشکل را حل کرد. اما اگر دوست شما بخواهد که در متن تغییراتی ایجاد کند چه باید بکند؟

راه حل دیگری که شاید برای مشکل بهم ریختن کلمات در ورد به ذهنتان برسد این است که باید در کامپیوتر مقصد فونت مورد نظر نصب شود، اما شاید دوست شما نداند که شما از چه فونتی استفاده کرده اید.

آیا راه دیگری برای برای مشکل بهم ریختن کلمات در ورد وجود دارد؟ در جواب باید بگوییم که روش بهتری هم وجود دارد که بدون زحمت بتوانید فایل ورد را به همانگونه که بوده در کامپیوتر مقصد مشاهده کنید. در ادامه دو مشکل اساسی که کاربران در هنگام کار با اسناد ورد با آن مواجه میشوند یعنی بهم ریختن فونت و نمایش متن به صورت ناخونا و درهم ریختگی متون پس از copy &paste در word را بررسی میکنیم.

مشکل اول : نحوه قرار دادن فونت در اسناد word به طوری که حتی با ارسال فایل، فونت ها بهم نریزد

قبلا در انزل وب ما در مورد معرفی ۱۱ قابلیت پنهان Microsoft Word که کار را برای شما آسان میکند صحبت کردیم ، امروز نیز در مورد قابلیت دیگری از برنامه ورد صحبت خواهیم کرد که مشکل بهم خوردگی فونت را برطرف می کند و به شما آموزش خواهیم داد که چگونه حتی با ارسال سند ورد ( word ) فونت تان بهم نریزد.

این تنظیمات در word 2010 و word 2013 و word 2016 تست شده است.

برای اینکه فونت را با فایل ارسال کنید روی سربرگ File کلیک کنید و Options را انتخاب کنید. در دیالوگ باکس Word Options در پنل سمت چپ Save را انتخاب کنید. گزینه Embed fonts in the file را تیک بزنید.

How to embed fonts in Word documents so they stay even if you send the file

توجه داشته باشید که اگر اندازه فایل شما ۲۵ کیلو بایت باشد با تیک زدن گزینه Embed fonts in the file و ذخیره مجدد آن فایل شما به ۴ مگا بایت می رسد.
اگر شما به Options>Save برگردید دو گزینه زیر Embeded fonts in the file قرار دارد.

How to embed fonts in Word documents so they stay even if you send the file

گزینه Do not embed common system fonts را پیدا کنید و تیک بزنید اندازه فایل به ۱٫۴ مگابایت می رسد( کاهش می یابد). با تیک زدن گزینه دیگر و یا هر دو گزینه اندازه فایل به ۵۶ کیلوبایت می رسد. در ضمینه کم کردن حجم فایل ورد قبلا روش کم کردن حجم فایل های ورد (word) که دارای تصاویر هستند در انزل وب آموزش دادیم.

در ادامه در مورد رفع مشکل بهم ریختگی نوشته ها در متن های دو زبانه در اسناد ورد (word) صحبت خواهیم کرد.

مشکل دوم : جلوگیری از بهم خوردگی و چسبیدن کلمات و متون فارسی و انگلیسی در نرم افزار ورد (Word)

بهتر است قبل از اینکه تایپ کردن را شروع کنید این تنظیمات را انجام دهید در غیر این صورت متن هایی که تایپ کرده اید را انتخاب کنید و سربرگ Home را انتخاب کنید به قسمت (گروه) paragraph بروید.

How to embed fonts in Word documents so they stay even if you send the file

با انتخاب کادر سبز، مکان نمای شما به قسمت راست انتقال می یابد( برای چینش از راست به چپ) و با انتخاب کادر قرمز مکان نمای شما به سمت چپ انتقال داده می شود( برای چینش از چپ به راست). در صورتی که متن شما ترکیبی از متون فارسی و انگلیسی است کادر سبز را انتخاب کنید. برای درک بهتر به شکل های زیر دقت کنید.

قبل از انتخاب کادر سبز

How to embed fonts in Word documents so they stay even if you send the file

بعد از انتخاب کادر سبز

How to embed fonts in Word documents so they stay even if you send the file

برای تراز کردن متن تان می توانید به صورت زیر عمل کنید:

How to embed fonts in Word documents so they stay even if you send the file
از قسمت سبز برای تراز کردن از سمت راست، از قسمت زرد برای تراز کردن از سمت وسط، از قسمت بنفش برای تراز کردن از سمت چپ و از قسمت قرمز برای تراز کردن از سمت راست و چپ استفاده می کنیم.

تجربه و پیشنهاد شما ؟

آیا شما قبلا با مشکل بهم خوردگی فونت و کلمات در برنامه ورد روبه رو شده اید؟ چه روشی را برای رفع مشکل بهم خوردگی فونت و متن فارسی و انگلیسی در برنامه word بکار برده اید؟ اگر روش دیگری برای حل این مشکل میشناسید میتوانید آن را در بخش نظرات معرفی کنید.

مطالب مرتبط

تبدیل PDF فارسی و انگلیسی به فایل Word
آموزش ۴ روش کاربردی تبدیل PDF فارسی و انگلیسی به فایل Word
ترکیب و ادغام چند فایل در نرم افزار wordبدون بهم خوردن تنظیمات
آموزش ادغام و ترکیب چند فایل Word بدون به هم خوردن تنظیمات آنها
چگونه تاریخ در متن فایل های ورد را به صورت خودکار بروز نگه داریم ؟
ترفندهای جالب و حرفه ای پاورپوینت
۱۴ ترفند فوق العاده برای ساخت اسلاید های پاورپوینت حرفه ای

نظرات

 • بهاره says:

  سلام من هم مشگل حذف شدن فاصله هارو دارم.اما با روشی که گفته شده حل نشد.حالا باید چیکار کنم؟

  0
 • آوا says:

  سلام. من یه عکس رو که میارم تو ورد می خوام بالاش چیزی تایپ کنم همش جابجا میشه هم ورد هم عکس باید چکار کنم؟

  0
  • ثریا داسیان says:

   سلام بعد از اینکه عکس رو وارد کردید دکمه home کیبور رو فشار بدید و بعد اینتر بزنید
   الان تو خطی که براتون ایجاد شده می تونید تایپ کنید

   0
 • حامد says:

  سلام،من وقتی خروجی پی دی اف میگیرم اون وقت هم بهم ریخته است،چه باید بکنم؟بعضی کلمات به هم ریخته است یا بهم نچسبیده اند

  0
  • ثریا داسیان says:

   سلام لطفا موارد زیر رو چک کنید
   ۱- سایز صفحات شما در ورد باید همانی باشد که در نرم افزاری که تبدیلگر pdf هست. معمولا سایز مبدلها بصورت پیش فرض A4 میباشد در حالیکه در ورد letter است که کمی با سایز A4 فرق میکند.
   ۲-این مشکل معمولا زمانی پیش میاد که شما از پاورقی استفاده کرده باشید. با سعی و خطا متوجه شدم که فونت Arial (Body CS ) فقط قادر به حل مشکل است. یعنی در پاورقی برای همه پاورقی ها باید از این فونت استفاده شود.
   ۳-کاراکتر های مخفی رو فعال کنید و هر چی اینتر اضافه در متن دارید حذف کنید
   ۴- اگه از نسخه ۲۰۱۳ استفاده میکنید از گزینه File > Export > Craete PDF/XPS استفاده کنید و به این روش به pdf تبدیل کنید. احتمالا مشکل برطرف خواهد شد.
   ۵-البته راه دیگه ای هم هست که بانرم افزار ADOB ACROBAT READER رو نصب کنید و روی قایل با فرم WORD کلیلک کرده و گزینه convert to pdf رو بزنین باید درست بشه

   0
 • علی says:

  سلام
  من نتوانستم با راهنمایی شما مشل را حل کنم. نمونه را می فرستم لطفا چگونه مشکل به ریختگی ورد را حل کنم. مشکل دیگر این است که وقتی تایپ می کنم موس از جایی که در حال تایپ هستم به اول یا وسط جمله می پرد. دقت کردم هنگام تایپ انگشت فقط روی حرف مورد نظر باشد. *بهنامخداوندبخشندهبخشایشگر*
  درستخاطرمنیست،جلسهیچندمکلاسمبانیبود.اونروزبابچههاواردکلاسشدیم .منمگوشیبهدستسرجایهمیشگینشستم .بچهها،هرکسیمشغولکاریبودکهاستادمرتضویواردکلاسشد.سرکلاسایناستادهمهبایدگوشیهاروخاموشمیکردنیابایدبیصدامیکردن . منمگوشیمومثلهمیشهبیصداکردمتویاینفکربودمکهمامانمقراربودزنگبزنهکهاستادگفت: ((امروزهمهباید،گوشیهاشونروروشنکننوروحالتصدابزارن.))
  یهلحظهحسکردمبهترینساعتهزندگیمهاماخداییشدلیلکاراستادرونفهمیدهبودم،نهمنبلکههیچکدومازبچههانفهمید .یکیازدوستام (فاطمهصداقت) کههماتاقیمنهمهستازهموناولکلاسگوشیشتویشارژبود،اونمخداخواستهپاشدرفتکنارگوشیشایستاد.استاد،بهنامخداییگفتوشروعبهدرسدادنکرد .امامگهمیشدشنیدیااینکهگوشداد !گوشییکیازبچههازنگخوردودوستمشروعبهصحبتکردنکرد .چنددقیقهبعدیهویهاهنگعجیبازتهکلاسبلندشد !منتویفکربودمکهفاطمهاومدرویصندلیشنشستبهشگفتمنمیدونیدلیلکاراستادچیه؟تویکتابشنوشت: زنگخورگوشیتوعوضکنیهآهنگخوببزار.منمسریععوضشکردموبهحرفایاستادگوشدادم .دوبارهفاطمهرفتکنارگوشیشایستاد،بعدازچنددقیقهگوشیمزنگخوردنگاهکردمدیدمفاطمهاستنمیدونستمبایدچیکارکنم!آخهدلیلکاراستادرونمیدونستم،تصمیمگرفتمبهگوشیبیتوجهباشموبهحرفایاستادگوشبدم .گوشیبقیهیبچههاهمشروعبهزنگخوردنکرد .کلاسشلوغشدهبودواینوسطهرکیهرکاریمیخواستمیکرد …بعضیبچههاآهنگمیزاشتن .بعضیاهممشغولپیامدادنبودن .استادبهفاطمهگفتهبودکهزنگبزنهبههمهولیفقطفاطمهزنگنمیزدبقیهبچههاهمشروعکردنبهزنگزدنبههمدیگه .
  کلاستقریباتمامشدهبودکهاستادگفتند:درکلاسقبلیبچههااعتراضداشتنکهگوشیهامونروچرابایدخاموشکنیم! منمخواستمخودتونببینیدکهدلیلکارمچیه .شماحتیخودتونهمکلافهشدهبودین .واقعادرستمیگفتناستاداونروزانگاراصنکلاسدرسنبود.امیدوارمیهروزبیادمنمبتونماینکارخردمندانهیاستادمروبهدانشآموزانمانتقالبدموالبتهکاراونبزرگوارایندوبیتازفرمانروایملکسخن،فردوسیبزرگوارروبرامتداعیمیکند:
  هرآنکسکهجویدهمیبرتری
  هنرهاببایدبدینداوری
  یکیرایوفرهنگبایدنخست
  دومآزمایشببایددرست .

  فرضعلیوند

  0
  • ثریا داسیان says:

   متاسفانه ورد ۲۰۱۰ علیرغم آنکه از فرمت (docx) که همان فرمت ذخیره سازی word 2007 می باشد استفاده می کند ، اما پس از ساخت و ذخیره سازی یک سند جدید در word 2010 به زبان فارسی ، اگر فرد دیگری که از آفیس ۲۰۰۷ استفاده می کند آنرا باز کند متوجه می شود که بسیاری از اسپیس ها (فاصله بین کلمات ) از بین رفته و کلمات به یکدیگر چسبیده اند.
   ۱-فایل وردتون رو باز کنید

   ۲:از منوی File رو تَب Option کلیک کنید ، پنجره Word Option تنظیمات ورد باز میشود

   ۳-سپس از پنل سمت چپ روی تَب Advanced کلیک کنید

   ۴- از منوی Advanced عنوان Title رو که با نام “Compatibility Options For” ثبت شده است رفته و تب Document1 رو به All Documents تغییر دهید و در آخر Ok کنید تا تنظیمات ثبت گردد.

   در نهایت با ، باز و بست کردن مجدد Word مشکلتان حل می شود.

   0
 • محمدعلی ع says:

  سلام. من دوست دارم تجربه خودم رو با شما به اشتراک بگذارم. بعضی وقت ها متنی دریافت کردم که تمام کلمات در هم ریخته بوده، مثلاً به جای “سلام” نوشته شده بود “مالس”. بهترین روش برای تصحیح این متن اینه که اون رو توی “گوگل داک” باز کنید، گوگل داک این متن رو درست نشون میده و میتونید اونجا متن صحیح رو مشاهده کنید، بعد از اون می تونید متن رو روی کامپیوتر خودتون ذخیره کنید. به همین راحتی (:

  0
  • ثریا داسیان says:

   ممنون از روش جالبتون

   0
  • پدرام says:

   سلام….. آقا روش شما بی نظیر است .سپاس و درود فراوان بر شما…… تمامی راهها رو رفتم …. روش شما بسیار راحت جواب میده….. ابتدا از متن کپی گرفته و بعد داخل تلگرام و یا گوگل داکت و یا احتمالا شاید هر گزینه تایپ و سیو آنلاین دیگری پست کنید از اونجا درست میشه . بنده داخل تلگرام پست کردم عالی جواب داد .

   0
  • علی says:

   هرکی هستی دمت گرم

   0
 • فرشاد says:

  سلام.
  ی سوال!با انجام دادن روش اول فونتی که ما ازش استفاده کردیم به عنوان مثال کوروش یا تبسم تو سیستم مقصد هم نمایش داده میشه یا اینکه تو سیستم مقصد فونت تغیر میکنه؟

  0
  • ثریا داسیان says:

   با سلام
   در واقع در روش اول هر فونتی که شما استفاده می کنید در فایل وردتون تعبیه میشه و همراه فایل ارسال میشه در واقع هر فونتی که در مبدا استفاده میشه در مقصد نمایش داده میشه

   0
 • آپلود خور says:

  ببشخید خیلی از مردم مثل خودم
  وقتی قصد داریم نظر بزاریم و فارسی انگلیسی و اعداد که با هم قاطی میشن مشکل پیش میاد
  راهی برای این نیست؟البته انزال وب خداروشکر این مشکل رو نداره

  0
  • ثریا داسیان says:

   این مشکل خاص همان به هم ریختگی فونت ها و نوشته های فارسی سایت هایی است که از خاصیت Font-Face استفاده کرده اند، مثلا از فونت B Koodak و… ، دچار مشکل به هم ریختگی و بد نمایش داده شدن فونت‌های فارسی شده‌اند.که بسته به مرورگری که شما استفاده می کنید راه حل های متفاوتی داره

   0