علت ها و راه حل رفع مشکل اجرا نشدن بازی در ویندوز 10 ، 8 ، 7 و..

علت ها و راه حل رفع مشکل اجرا نشدن بازی در ویندوز ۱۰ ، ۸ ، ۷ و..

برای گیمرهای حرفه‌ای بدترین لحظه زمانی است که با ذوق و شوق بازی جدیدی را روی کامپیوتر نصب می‌کنند و متوجه می‌شوند بازی نصب یا اجرا نمی‌شود. اجرا نشدن بازی را می‌توان به هر چیزی ربط داد، از ضعف سخت افزار گرفته تا مشکلات نرم افزاری سیستم عامل. اجرا نشدن بازی در ویندوز دلایل متعددی دارد اما متداول ترین مشکلات به راحتی و بدون هزینه قابل حل هستند. در این مطلب موارد مختلفی که باعث اجرا نشدن بازی در ویندوز ۱۰ ، ۷ ، ۸٫۱ و.. می‌شود را معرفی و چگونگی حل این مشکلات را هم توضیح می‌دهیم.

علت و روش های حل مشکل اجرا نشدن بازی در کامپیوتر

How to Solve PC Games installation and run Problems in Windows 10 ,8 and 7

اگر بازی شما نصب و اجرا می‌شود اما به شدت کند است یا به خوبی اجرا نمی‌شود پیشنهاد می‌کنیم ۶ اقدام موثر برای اجرای بهتر و سریع تر بازی ها در کامپیوتر و لپ تاپ را مطالعه کنید. نصب نشدن بازی در ویندوز و اجرا نشدن پس از نصب دو موضوع مختلف است که هرکدام دلایل به خصوصی دارد. در بدترین حالت نقص نسخه خریداری شده از بازی امکان پذیر است که پیشنهاد می‌شود نسخه‌های اصلی را از مراکز معتبر تهیه کنید. اما اگر از سالم بودن بازی اطمینان دارید در ادامه این مطلب انزل وب دلایل اجرا نشدن بازی در ویندوز با توجه به انواع  ارورهایی که امکان دارد با آن روبرو شوید آموزش می‌دهیم.

اجرا نشدن بازی در ویندوز به دلیل مشکلات سخت افزاری

دلیل اجرا نشدن بازی مشکل سخت افزار

فارغ از هر نوع سیستم عاملی که استفاده می‌کنید، امکان دارد سخت افزار رایانه شما به اندازه کافی قوی نباشد به عبارت دیگر شما حداقل سخت افزار مورد نیاز را ندارید. نمی‌توان از یک رایانه یا لپتاپ قدیمی انتظار داشت جدیدترین بازی‌های روز مثل Skyrim ، Call of Duty ، GTA ، FIFA و.. را اجرا کند. بهترین راه حل مشکل اجرا نشدن بازی به خاطر سخت افزار یا بهتر بگوییم پیشگیری از آن، آگاهی از مشخصات سخت افزاری مورد نیاز بازی است که روی بسته بندی بازی درج شده و یا با جستجو در اینترنت در دسترس است، حداقل سیستم مورد نیاز بازی را با مشخصات سخت افزاری سیستم خود مقایسه کنید اگر سیستم قدرت کافی را دارد بازی را خریداری و نصب کنید.

اما اگر خیلی مشتاق بازی هستید و حاضرید برای بازی کردن هزینه ارتقاء سخت افزار را هم قبول کنید سخت افزاری با مشخصات بالاتر از حداقل‌های موردنیاز تهیه کنید تا در چند سال آینده هم با مشکل نصب یا اجرا نشدن بازی روبرو نشوید.

اجرا نشدن بازی در ویندوز ۸ ، ۱۰ و ۷ به دلیل به روز نبودن راه انداز (درایور) کارت گرافیک

اجرا نشدن بازی به دلیل درایور کارت گرافیک

یک مشکل عمده در اجرا نشدن بازی‌ها به ویژه بازی‌های عرضه شده جدید، آپدیت نبودن سخت افزار به ویژه کارت گرافیک است. اکثر کارت گرافیک‌های موجود در بازار ساخت AMD یا nVidia هستند و با همان نرم افزار جانبی که در دیسک درایور اولیه هست و نصب کرده‌اید به آسانی قابل آپدیت هستند، یا اگر به دیسک درایور دسترسی ندارید با مراجعه به سایت سازنده کارت گرافیک آخرین نسخه درایور را دانلود و نصب کنید.

دلیل اجرا نشدن بازی و انواع ارور‌های وابسته به سیستم عامل

نصب نسدن بازی در ویندوز 10

در بعضی موارد دلیل اجرا نشدن بازی در ویندوز xp و vista ، خود سیستم عامل است، برای حل این مشکل باید ویندوز را عوض کنید و نسخه جدیدتر ۷ یا ۱۰ نصب کنید. البته اجرا نشدن بازی در این موارد با ارور DirectX همراه خواهد بود. روی ویندوزهای xp و vista دایرکت ایکس نسخه ۱۱ نصب نمی‌شود پس اول باید ویندوز خود را به ۷ یا ۱۰ ارتقاء‌ دهید.

آموزش حل مشکل اجرا نشدن بازی به دلیل آنتی ویروس یا دیگر نرم افزارهای امنیتی

در بعضی موارد که البته به ندرت اتفاق می‌افتد دلیل اصلی اجرا یا نصب نشدن بازی در کامپیوتر، جلوگیری نرم افزارهای ضد ویروس و محافظتی نصب شده از اجرا یا نصب بازی است. این موارد معمولاً نرم افزار آنتی ویروس هشداری قبل از نصب یا اجرا اعلام می‌کند و امکان دارد ارور خاصی هم اعلام نشود. بهترین راه حل این مشکل قرار دادن مسیر نصب بازی در لیست سفید آنتی ویروس یا غیر فعال کردن در هنگام بازی است.

دلیل اجرا نشدن بازی توسط Steam در ویندوز ۱۰

ارور بازی در استیم

خوشبختانه مایکروسافت ویندوز ۱۰ را برای اجرا بازی نسبت به نسخه‌های قبلی بهبود بخشیده و کاربران با مشکلات کمتری روبرو می‌شوند. اگر از Steam برای بازی استفاده می‌کنید، مواردی مثل آپدیت نبودن کارت گرافیک و دایرکت ایکس امکان پذیر است مانع اجرای بازی شود. اما در نوع دیگر از ارور اجرا نشدن بازی در Steam  که مربوط به ‍ر شدن کش بازی است پیشنهاد می‌کنیم مراحل زیر را طی کنید.

۱- استیم را اجرا کنید و به Library بروید.

۲- در پنل سمت چپ روی بازی راست کلیک کنید و Properties آن را باز کنید.

۳- در تب Local Files ، روی Verify integrity of game cache کلیک کنید و اتمام آن صبر کنید.

همچنین اگر بعد از انجام اینکار با پیغام این برنامه نمیتواند بازشود مواجه شدید پست ۱۳ روش رفع مشکل باز نشدن برنامه ها و رفع ارور This app can’t open ویندوز ۱۰ مطالعه کنید.

حل مشکل اجرا نشدن بازی با ارور ۰xc00007b و Msvcr110.dll is missing در ویندوز

در بعضی موارد اجرا نشدن بازی در ویندوز با انواع ارورها در هنگام نصب یا اجرا همراه است. در بیشتر این پیغام‌های خطا ویندوز اعلام می‌کند برای اجرای بازی نیاز به یک یا چند فایل وجود دارد. اگر با ارورهایی مشابه Msvcp100.dll is missing from your computer روبرو شدید با کمی صبر و حوصله این مشکل قابل حل است.

حل مشکل پیغام Msvcr110.dll is missing و Msvcp100.dll ویندوز را قبلاً در سایت انزل وب آموزش داده‌ایم. و همینطور در مورد ارورهای مشابه unable to start correctly (0xc00007b) error in windows هم ۱۰ روش حل مشکل نمایش ارور ۰xc00007b در ویندوز معرفی کرده‌ایم. مشکلات مربوط به این دو خطا قابل حل هستند فقط باید مراحل گفته شده را به دقت انجام دهید.

تجربه و نظر شما ؟

شما با چه مشکلاتی درنصب و اجرا نشدن بازی در ویندوز و کامپیوتر مواجه شده‌اید و چگونه آن را حل کرده‌اید؟ تجربه خود را به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

5 روش رفع مشکل وصل نشدن و کار نکردن برنامه Nvidia GeForce Experience
۵ روش رفع مشکل وصل نشدن و کار نکردن برنامه Nvidia GeForce Experience

نظرات

 • Amir says:

  من نصب کردم بازی رو ولی وارد بازی که میشم منو بازی برام نمیتد

  0
 • امیر says:

  من بازی را نصب کردم ولی می خواهم آنرا اجرا کنم بدون هیچ اروری وارد بازی نمی شود . چه کار کنم ؟؟.

  0
 • میثم حبیبی says:

  سالان من قبلا سیستمم بازی اجرا میکرد ولی الان دیگه هیچ بازی اجرا یا نصب نمی کند
  خواهش مندم هرکی دلی لش را میداند تلفن بزنید
  ۰۹۱۸۵۹۷۱…

  0
 • amir says:

  من لپ تاب msiدارم یک هفته هس خریدمcorei5-3210mولی بازی نصب نمیشه یعنی کند نصب میشه تا یه حدی جلو میره دیگه جلو نمیره باید چی کارکنم

  0
 • دانيال says:

  برای من وقتی وارد بازی ک میخواد بشه صفحه سیاه میشه بعد از چند ثانیه میپره بیرون

  0
 • naser says:

  سلام خسته نباشید من قبلا هر بازی روی سیستم نصب میکردم باز و اجرا میکرد ولی الان هر بازی که میخام نصب کنم این ارور رو میده error launching installerویندوزمم۱۰ هستش

  0
 • ziro0 says:

  سلام خسته نباشید
  من بازی فورزا هاریزون ۳ رو نصب کردم سخت افزارمم با مشخصات بازی میخونه و حتی بالاترم هست ولی وقتی روی ایکن بازی میزنم هیچ اتفاقی نمیفته دلیلش چی میتونه باشه؟

  0
 • roham says:

  سلام. علامت steam که شبیه دوتا میله س ک بهم چسبیده روی آیکون بازی میاد..چیکار کنم؟

  0
 • AssAssin says:

  کامپیوتر من بازی هارو سیو نمی کنه اما همان بازی هارو تو دیگر کامپیوتر سیو می کنه لطفا کمکم کنید.

  0
 • hamid says:

  سلام من میخوام بازی gta 5رو نصب کردم ولی این پیام میاد Grand theft auto sa requires at least Directx version 9.0 ویندوزم ۱۰

  0
 • هادی جعفرزاده says:

  ببخشید من یک سوال داشتم شما میدونید چطور باید خطای xbit را رفع کرد تو نصب بازی gta v وفارکرای پیریمال به این خطا بر میخورم

  0
 • میثم says:

  من بازی رو که قبلا اورده الان نمیاره اینم ارورشه
  cannot start the graphics davice.checkyour setting are valid in config tool لطفا راهنماییم کنید دیگه کلافم کرده

  0
 • مهدی says:

  سلام من گرافیکم۵۲۵m nvidiaهست از دایرتایکس۱۱هم پتشیبانی میکنه و دو ارته س یه اینتل هم رو لبتاپم هست منتها وقع اجراکردن بعضی بازی ها ارور دایرکت ایکس۱۱رو میده حتی موقع اجرا روش راست کلیک میکنم که باکدوم کارت بازی رو بیاره بالا ولی اصلا رفع نمیشه میشه راهنماییم کنید

  0
 • علی اکبر says:

  چرا بازی اجرا نمیشود و ارور هم نمی دهد

  0
 • امیر says:

  با سلام
  سیتستم من اینه
  cpu:core i 5 4200m
  ram:6gb
  gpu:geforce 740m
  من با این سیتم حتی نمیتونم NFS HOT PURSUIT رو روون بازی کنم همه درایور ها رو هم نسخه جدید نصب کردم بازم درست نشد
  مشکلش چبه ؟؟؟؟

  0
 • محمدرضا says:

  سلام وقتی pes2018 رو نصب میکنم میخوام وارد بازی بشم بالا نمیاره و اخطار this title requires a graphics device compatible with DirectX11 مینویسه لطفا راهنمایی کنم

  0
 • Mersad says:

  سلام من ویندوز ۱۰نسخه خانگی داشتم عوض کردم الان ویندوز دوتا هارد رو هم زمان میکشه از وقتی عوض کردم ۳ تا بازی روش نصب کردم همشون بار اول اجراشدن بار دوم رو بازی کلیک کنی ایکونش میاد یهو میپره بیرون نمیدونم چیکار کنم. رم ۱۶ کورای ۷ جی تی ایس ۹۶۰
  Battlefild 3 -1
  ۲-medal of honor
  ۳-wwe 2k17

  0
 • امیرحسین says:

  سلم وخسته نباشید و ممنون میشم جوابم رو بدین مشخصات سیستم من
  سی پی یوamd phenom ‘ll x4 3.2
  رم ۶گیگ
  گرافیک msi amd Radeon 6800sereis gaming 1gb
  مشکلم آینه که وقتی بازی wwe2k18 رو اجرا میکنم دو تا تصویر اولش میاد بعد ار ور stop working میده میاد بیرون
  گرافیکمم نمیتونم آپدیت کنم چون آخرین آپدیت که براش اومده واسه سال ۲۰۱۵هستش نمیدونم باید چیکار کنم خیلی هم تو کف این بازی موندم حتی با گرافیکم کال آف اینفینیت وارفار هم راحت اجرا کردم

  0
صفحات 1 2 3

تبلیغات متنی