4 روش رفع مشکل ارور GPT در نصب ویندوز 10، 8، 7 و تبدیل پارتیشن GPT به MBR

۴ روش رفع مشکل ارور GPT در نصب ویندوز ۱۰، ۸، ۷ و تبدیل پارتیشن GPT به MBR

ممکن است هنگام نصب هر یک از نسخه های سیستم عامل ویندوز مانند ویندوز ۱۰ یا ۸ با پیام ” Windows Cannot Be Installed On This Disk. The Selected Disk is Of The GPT Partition Style ” مواجه شوید و نتوانید آن را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. در این مطلب از انزل وب به بررسی و رفع نصب نشدن ویندوز روی هارد و تبدیل پارتیشن GPT به MBR خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

حل مشکل ارور Windows Cannot To Be Installed To This Disk و مشکل نصب نشدن ویندوز در حالت GPT

Fix Windows Cannot Be Installed On This Disk. The Selected Disk is Of The GPT Partition Style When Installing Windows 10

همه ما ممکن است هنگام کار کردن با ویندوز با مشکلاتی روبرو شویم و به دنبال راه حل هایی برای رفع آن بگردیم. به عنوان مثال برای رفع مشکل باز نشدن برنامه ها در اینترنت به دنبال راه حل باشیم. یکی از این مشکلاتی که ممکن است برای ما رخ دهد، خطای GPT هنگام نصب ویندوز می باشد.

امروزه هارد دیسک ها به دو فرمت GPT (مخفف Guid Partition Table) و MBR (مخفف Master Bootable Record) دسته بندی می شوند. برای پارتیشن بندی به سبک GPT، مادربرد دستگاه باید از UEFI پشتیبانی کند. UEFI مدل توسعه یافته ای از EFI است که برای اولین بار توسط شرکت Intel به عنوان واسطی بین Firmware (مانند BIOS) و سیستم عامل برای کامپیوتر های با معماری IA طراحی و پیاده سازی شد.

رفع ارور gpt هنگام نصب ویندوز 10 ، 8 و 7

برای اینکه بتوانید سیستم عامل ویندوز را به حالت GPT بوت کنید دو شرط دارد. اول اینکه کامپیوتر شما در حالت UEFI بوت شود. دوم اینکه مادربرد شما قابلیت پشتیبانی از UEFI را داشته باشد. در غیر این صورت بهتر است به صورت MBR کامپیوتر را بوت کنید. اگر مطمئن هستید که دو شرط گفته شده در سیستم شما برقرار است اما هنگام نصب ویندوز با پیغام “The Selected Disk is Of The GPT Partition Style” روبرو، مراحل زیر را طی کنید تا مشکل برطرف شود.

۱- کامپیوتر را ریبوت کنید و وارد BIOS شوید. در صورتی که در بوت کامپیوتر خود مشکل دارید، پیشنهاد می کنیم مطلب رفع مشکل ویندوز بوت منیجر و ارور بوت نشدن را حتما بخوانید.

۲- UEFI Boot را فعال کنید و پس از ذخیره از BIOS خارج شوید و به نصب ویندوز ادامه دهید.

اما اگر کامپیوتر شما قابلیت پشتیبانی از UEFI را ندارد، شما دو راه پیش رو خواهید داشت که به شرح آنها می پردازیم.

تغییر بایوس از UEFI به Legacy برای تبدیل حالت بوت از GPT به MBR

۱- به صورت کامل کامپیوتر خود را Shut Down کنید.

۲- کامپیوتر را روشن کرده و کلید F2 را فشار دهید تا وارد قسمت BIOS شوید.

۳- با استفاده از کلید جهت راست بر روی کیبورد، گزینه Boot را انتخاب کنید.

۴- در صفحه ای که برای شما نمایان می گردد از قسمت Boot Mode گزینه Legacy BIOS را انتخاب کرده و کلید Enter را فشار دهید.

۵- کلید F10 را فشار دهید و Yes را انتخاب کنید. از BIOS خارج شده و به نصب ویندوز بپردازید.

تبدیل GPT به MBR با استفاده از برنامه های مختلف برای حل مشکل نصب نشدن ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

اگر مایل به استفاده روش اول برای رفع ارور gpt هنگام نصب ویندوز نیستید می توانید از برنامه های مختلف برای تبدیل GPT به MBR استفاده کنید. در این مطلب سه نرم افزار به شما معرفی خواهیم کرد. به وسیله این نرم افزارها می توانید به راحتی تغییرات مورد نظر را انجام دهید. برای داشتن نسخه کامل هر یک از نرم افزار های معرفی شده پیشنهاد می کنیم برای دسترسی به نسخه کامل آنها را از وب سایت های ایرانی دانلود کنید.

حل مشکل ارور GPT هنگام نصب ویندوز با استفاده از برنامه Aomei Partition Assistant

برنامه Aomei Partition Assistant  تمام اطلاعات مربوط به پارتیشن بندی هارد دیسک را برای شما نمایش می دهد. به عنوان مثال اگر به عکس زیر با دقت نگاه کنید می توانید اطلاعات هارد دیسک اول از جمله تعداد پارتیشن ها، نوع هر پارتیشن، وضعیت آن و .. را مشاهده کنید. برای تبدیل حالت GPT به MBR کافیست، هارد دیسک مورد نظر را انتخاب کرده، سپس بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه Convert To MBR Disk را انتخاب کنید. پس از پایان فرآیند تبدیل، کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کرده و به نصب ویندوز بپردازید.

رفع ارور gpt هنگام نصب ویندوز 10 ، 8 و 7

رفع ارور GPT هنگام نصب ویندوز با تبدیل GPT به MBR توسط نرم افزار EaseUS

عملکرد این نرم افزار هم همانند نرم افزار قبل می باشد. برنامه EaseUS رایگان بوده و به شما اجازه می دهد بدون حذف پارتیشن یا از دست دادن داده ها تغییرات لازم را انجام دهید. با اجرای نرم افزار، شاهد لیستی از پارتیشن ها خواهید بود که دسته بندی شده اند و مشخص شده است که کدام هارد دیسک به صورت GPT و کدام یک به صورت MBR می باشد. کافیست هارد دیسک مورد نظر را انتخاب کرده و با راست کلیک بر روی آن و گزینه Convert GPT To MBR را انتخاب کنید.

رفع ارور gpt هنگام نصب ویندوز 10 ، 8 و 7

 روش تبدیل GPT به MBR با برنامه Eassos PartitionGuru Free برای حل مشکل نصب نشدن ویندوز روی هارد

با این نرم افزار هم می توانید به راحتی تبدیل پارتیشن mbr به gpt در پنج مرحله تغییر دهید.

۱- برنامه Eassos PartitionGuru Free را دانلود کرده و اجرا کنید.

۲- هارد دیسک مورد نظر را انتخاب کنید و در سربرگ بر روی گزینه Disk کلیک کنید. از منو باز شده گزینه Convert To MBR Partition Table را انتخاب کنید.

رفع ارور gpt هنگام نصب ویندوز 10 ، 8 و 7

۳- پنجره ای با نام PartitionGuru برای شما ظاهر خواهد شد. بر روی دکمه OK کلیک کنید.

رفع ارور gpt هنگام نصب ویندوز 10 ، 8 و 7

۴- برای ذخیره تغییرات در جدول پارتیشن، بر روی Save All در قسمت Toolbar کلیک کنید.

۵- تبدیل درایو mbr به gpt انجام شده است.کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کرده و به نصب ویندوز بپردازید.

نجوه تبدیل GPT به MBR با استفاده از CMD در ویندوز

علاوه بر سه روشی که معرفی شد، اگر برای کار کردن در محیط CMD مشکلی نداشته باشید، می توانید از طریق خط فرمان هم فرمت درایو هارد دیسک را از GPT به MBR برای حل مشکل ارور windows cannot to be installed to this disk.the selected disk نصب ویندوز به صورت زیر تغییر دهید. البته این نکته را در نظر بگیرید که هم پارتیشن هارد دیسک و هم تمام اطلاعات موجود در آن با این روش حذف خواهند شد.

۱- در حین فرآیند نصب ویندوز اگر با پیغام “The Selected Disk is Of The GPT Partition Style” روبرو شدید، از کلید های ترکیبی Shift + F10 استفاده کنید تا صفحه CMD برای شما باز شود.

۲- عبارت Diskpart را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.

۳- عبارت List Disk را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. لیستی از هارد دیسک های متصل به کامپیوتر شما همراه با مشخصات آن برای شما به نمایش در می آید.

۴- عبارت # Select Disk را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. البته باید به جای # شماره هارد دیسکی که فرمت آن GPT است، را بنویسید.

۵- عبارت Clean را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. این دستور تمام پارتیشن ها و داده های شما را از هارد دیسک حذف خواهد کرد.

۶- عبارت convert mbr را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. با این دستور، فرمت هارد دیسک شما از GPT به MBR با موفقیت تغییر خواهد کرد.

رفع ارور gpt هنگام نصب ویندوز 10 ، 8 و 7

برای آشنایی بیشتر با انواع خطاها در ویندوز پیشنهاد می کنیم ۱۰ روش حل مشکل نمایش ارور ۰xc00007b در ویندوز ۱۰ ، ۸ ، ۷ و.. را مطالعه بفرمایید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

آیا تاکنون با این مشکل مواجه شده اید؟ از کدام یک از روش های نصب ویندوز در حالت GPT گفته شده در این مقاله استفاده کرده اید؟ اگر در این زمینه تجربه ای دارید در قسمت دیدگاه همین مطلب با ما و خوانندگان این مطلب در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

نظرات

 • Mohamad says:

  دمتون گرم واقعا عالی بود
  من دو تا ویندوز داشتم نصب نمیشد با این روش اول نصب شد
  ممنون

  0
 • معین says:

  با سلام خیلی ممنون از کمکتون باعث شدین بدون حذف اطلاعاتم بتونم مشکلمو حل کنم با تشکر عجرتان با خدا

  0
 • امین دانشور says:

  سلام واقعا بسیار عالی مرسی💚💚💚💚💚

  0
 • علیرضا says:

  چرا تو قسمت bios لپ تاپ من ۴ تا گزینه بیشتر نیست: چک کردن مموری ، چک کردن hardware، زبان، خروج. از کجا باید uefi رو فعال کنم؟ فقط بالای صفحه نوشته hp ….. uefi .

  از راه cmd کل هارد پاک میشه یا فقط درایو c?

  0
 • komeil says:

  دمتون گرم مرسییییییی واقعا عالیی بود

  0
 • اسماعیل says:

  خیلی ممنون از توضیحاتتون

  0
 • حسین says:

  دمتون گرم عالیییییییی

  0
 • هادی says:

  خدا لعنت کنه مایکروسافت رو حالا من باید بیام این چیزا رو یاد بگیرم بجای اینکه سال به سال راحت تر کنن نصب ویندوز رو . هی سخت تر میکنن . تو روحت بیل گیتز

  0
 • رامین says:

  سایت شما واقعا حرف نداره من بخاطر این مشگل ۶تا ویندوز خریدم و ج نمیدادن بخاطر UEFI
  ممنون بابت راهنماییتون

  0
 • mo says:

  با سلام. من یه مشکل دارم اگه میشه خواهشا جواب بدید. من وقتی نصب ویندوز از طریق بایوس (فقط ویندوز ۱۰) لگو ویندوز ۱۰ میاد اما بعد چند ثانیه ریست میشه کامپیوترم بعد همه ویندوز های دیگه هم روش امتحان کردم فقط این اینطوری میشه بعد مشخصات ویندوز ۱۰ هم دارم

  0
 • احمدرضا says:

  من همین مشکل رو داشتم و بعد از حل کردنش ویندوز رو میزنم نصب بشه خیلی خیلی کند هست و مثلا یه شب تا صبح ده درصد میره جلو نصب ویندوز؛
  مشکل میتونه از هارد باشه؟
  لپتاپم لنوو هست

  0
 • علی says:

  درود بر شما
  مشکل با با تغییر بایوس حل شد و ویندوز نصب شد سپاس فراوان
  من یک مشکل دیگر هم در کنار درایو سی دو درایو دیگر ساخته شده ۵۰۰ مگابایت و ۱۹۹ مگابایت
  نمی توانم انها را به درایو سی اضافه کنم
  لطفا راهنمایی کنید تشکر دوست من

  0
صفحات 1 2 3

تبلیغات متنی