ملی پیامک
بررسی 10 علت کار نکردن و دلایل سوختن فلش مموری

بررسی ۱۰ علت کار نکردن و دلایل سوختن فلش مموری

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده است که بخواهید از فلش مموری خود استفاده کنید اما با ارورهای عجیبی برخورد کنید و متوجه شوید که فلش شما سوخته است و دیگر نمی توان از آن استفاده کرد. اما به راستی به چه علتی این اتفاق می افتد و چگونه می توان از بروز آن جلوگیری کرد؟ با ما در انزل وب همراه باشید تا دلایل از کار افتادن و علائم سوختن فلش مموری را بررسی کنیم.

معرفی علائم و نشانه های سوختن فلش مموری

Reasons Behind Flash Drive Failure

امروزه حافظه های فلش به خاطر ابعاد کوچک و حجم بسیار زیادی که دارند مورد توجه هستند و هر کسی که با داده های دیجیتال سر و کار دارد از یک یا چند فلش استفاده میکند. گاهی نیز اطلاعات بسیار مهمی را به این اجسام کوچک و ظریف می سپاریم و توقع داریم همیشه بتوانیم از آنها استفاده کنیم. اما هر دستگاه دیجیتالی ممکن است روزی از کار بیفتد. فلش ها نیز از این قائده مستثنی نیستند و ممکن است باعث شوند اطلاعات حساسی را از دست بدهیم. در این پست قصد داریم شما را با علل سوختن و از کار افتادن حافظه های فلش آشنا کنیم و ببینیم چگونه می توان از این اتفاق جلوگیری کرد.

قطع کانتکتور USB از مدار اصلی

بسیاری از مواقع هنگام درآوردن فلش از ورودی آن در کامپیوتر یا لپ تاپ ممکن است رابط کانکتور با مدار اصلی در کامپیوتر قطع شود. این کار می تواند یکی از دلایل بروز اشکال در کانکتور USB باشد و در استفاده های بعدی فلش مموری شما را نشناسد. برای حل این مشکل باید آن را لحیم کاری کنید و دوباره اتصالات مدار را وصل کنید. برای جلوگیری از این اتفاق هنگام خارج کردن فلش از کانکتور USB دقت کنید.

مشکل نشناختن فلش

اطلاعات فلش مموری بهم ریخته است

همیشه خراب شدن اطلاعات در فلش به خاطر وجود ویروس و بدافزار نیست. گاهی ممکن است شما در حال انتقال فایل بین کامپیوتر و فلش باشید و ناگهان فلش را از پورت USB بیرون بکشید. در این حالت اطلاعات ممکن است به درستی منتقل نشده باشند و به اصطلاح اطلاعات شما Corrupt شده باشد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی قبل از خارج کردن فلش از پورت، آن را در ویندوز Eject کنید زیرا ممکن است پروسه انتقال اطلاعات به اتمام نرسیده باشد. در این صورت ویندوز به شما هشدار خواهد داد و به صورت مطمئن انتقال را متوقف خواهد کرد. همچنین می توانید از فایل های خود به طور متداول بک آپ تهیه کنید. اگر باز هم مشکل پاک شدن خودکار فایل ها را مشاهده کردید، فلش خود را عوض کنید زیرا احتمال خرابی همیشگی آن وجود دارد. اگر به طور ناگهانی فایل های خود را از دست دادید سریعا فلش را از پورت USB بیرون بکشید. در این مواقع اگر فایل مهمی درون مموری داشتید، سعی نکنید آن را ریکاوری کنید زیرا این کار توسط افراد غیر حرفه ای ممکن است احتمال بازیابی فایل هایتان را کمتر کند. در این مواقع به یک فرد حرفه ای مراجعه کنید.

برای Safely Remove کردن فلش مطابق تصویر در قسمت سمت راست نوار ویندوز قلش را بزنید و بر روی آیکون دستگاه های متصل خارجی کلیک کنید. پنجره ای کوچک به همراه لیستی از دستگاه های خارجی متصل شده به سیستم را مشاهده خواهید کرد. روی نام فلش مورد نظر راست کلیک کرده و Eject را بزنید. پیامی مبنی بر اینکه شما می توانید فلش خود را خارج کنید نمایان خواهد شد. در این موقع دیگر فلش از سیستم در دسترس نخواهد بود و شما می توانید با خیال راحت آن را از پورت خارج کنید.

safely remove فلش در ویندوز

برخی ها اعتقاد دارند که عمر آنقدر کوتاه است که نمی شود قبل از کشیدن فلش آن را از ویندوز Eject کرد (از جمله نگارنده!!). در پست های قبلی درباره قطع اتصال ایمن فلش بدون استفاده از Safely Remove Hardware آموزش های مفیدی ارائه کرده ایم. پیشنهاد میکنیم آن را از دست ندهید.

خرابی فرآیند جستجو و چیپ NAND

بخش جدول جستجو بسیار مهم می باشد. زیرا هر روزه شما اطلاعات بسیاری را به حافظه فلش انتقال می دهید. زمانی که شما اطلاعاتی را به فلش انتقال می دهید، در واقع آن را به چیپ NAND انتقال می دهید. زمانی که میخواهید آن اطلاعات را بازخوانی کنید، اگر سیستم جستجو و یا چیپ NAND به مشکل برخورده باشند سیستم جستجو نمی تواند آن را از این چیپ بخواند و شما با مشکل فرمت فلش درایو مواجه خواهید شد.

خرابی حافظه فلش

قبل از بروز این مشکل ممکن است گهگاهی با مشکل پاک شدن ناگهانی فایل ها در فلش و یا ارور های عدم شناسایی مواجه شوید این ها نشانه هایی از خرابی چیپ NAND فلش مموری می باشد. در این صورت سعی کنید و اطلاعات مهم خود را در آن نگهداری نکنید.

برای حل مشکل کوتاه بودن عمر فلش مموری با ۷ راهکار افزایش طول عمر حافظه فلش آشنا شوید.

استفاده از فلش های ارزان قیمت و قلابی

بسیاری اتفاق می افتد که از سوی یک فروشنده فلش هایی با قیمت های ارزان و باور نکردنی به شما پیشنهاد بشود. اما در واقعا چیپ های این فلش ها از مواد به درد نخور و بازیابی شده ساخته شده است و بعد از مدتی استفاده خراب خواهند شد و دیگر نمی توانید به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید. گاهی اوقات اگر اطلاعاتی که میخواهید به فلش انتقال دهید حجمی بیشتر از حجم فضای خالی موجود در فلش باشد، باز هم این مشکل ممکن است به وجود بیاید.

آسیب اتصالات برد فلش

فلش مموری یک دستگاه راحت برای انتقال اطلاعات می باشد اما ممکن است در هنگام حمل و نقل گاهی بر اثر ضربه یا ریختن مایعات، برخی از اتصالات قطعات آن قطع شود. در این صورت شما با ارور عدم شناسایی و داغ شدن بیش از حد فلش مموری مواجه خواهید شد. دستگاه های دیجیتال در برابر ضربه و مایعات بسیار آسیب پذیر می باشند پس مراقب آن ها باشید. البته می توانید از فلش های ضد آب و ضد ضربه نیز برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی استفاده کنید.

اتصال دائمی فلش به سیستم

اگر شما فلش خود را به طور دائم به سیستم یا ماشین خود وصل کنید همیشه یک مقدار سیگنال ضعیف در فلش شما جریان خواهد داشت. این ولتاژ باعث داغ شدن بی مورد فلش مموری می شود و ناگهان ممکن است دستگاه از کار بیفتد. در این مواقع به احتمال زیاد با ارور USB Not Detected مواجه می شوید. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی پس از انتقال اطلاعات و استفاده از فلش، آن را از پورت USB بکشید.

بررسی علل خرابی فلش

اتمام ظرفیت نگهداری فلش مموری

حافظه های فلش مبتنی بر چیپ NAND یک پارامتری به نام Retention دارند. این مورد به معنی مدت زمان نگهداری وضعیت برنامه ریزی چیپ فلش هنگامی که به سیستم متصل نیست، می باشد و به شدت به عوامل بیرونی وابسته است. گرم شدن بیش از حد فلش و تعداد دفعات خواندن و نوشتن فایل Retention آن را کاهش می دهد. با توجه به محدود بودن تعداد انتقال فایل در فلش، سعی کنید برای موارد غیر ضروری از آن استفاده نکنید و برای انتقال اطلاعات مهم خود از فلش های قابل اعتماد مانند SLC استفاده کنید. اگر حافظه فلش اصلی و از سازنده معتبر باشد طول عمر بیشتری خواهد داشت. پس در هنگام خرید فلش دقت کنید.

محل نگهداری فلش مموری

اگر حافظه فلش خود را در محلی با دمای بالا یا فشار و رطوبت غیر معمول قرار دهید ممکن است چیپ آن آسیب جدی ببیند. این کار باعث کاهش طول عمر فلش مموری شما خواهد شد و ممکن است ناگهان از کار بیفتد و اطلاعات درون آن از بین برود. پس اگر فلش شما ضد آب یا ضد ضربه نیست سعی کنید آن را در محلی مناسب نگهداری کنید.

اگر سیستم شما فلش را شناسایی نمی کند حتما پست حل مشکل خطاهای عدم شناسایی USB در ویندوز را مطالعه فرمایید.

نوسانات ولتاژ در خرابی فلش

یکی از دلایل خرابی مموری فلش می تواند پورت USB سیستمی باشد که به آن وصل شده است. حافظه فلش به تغییر ولتاژ بسیار حساس می باشد. اگر پورت USB کامپیوتر ولتاژ نامناسب به فلش ارسال کند باعث خرابی و سوختن فلش می شود. این ولتاژ غیر طبیعی می تواند از کل سیستم باشد یا پورت USB خراب شده است. در این صورت سیستم شما ممکن است هر فلش به هر فلش دیگری نیز آسیب برساند. پس اگر بیش از یکبار این اتفاق را تجربه کردید به فکر تعمیر سیستم کامپیوتر خود باشید.

ویروس و بدافزار در خرابی فلش

وجود ویروس و بدافزار از دو جهت ممکن است موجب خرابی حافظه فلش شما بشود. اول اینکه سیستم کامپیوتر شما ویروس یا بدافزار دارد که در پورت USB مزاحمت ایجاد می کند و یا به فلش منتقل شده است و یا مورد دوم اینکه حافظه فلش شما حاوی فایل مخرب یا بد افزار می باشد (احتمال بسیار زیاد شما هم با فلشی روبرو شده اید که همه فایل های آن مخفی شده اند!).

ویروسی شدن فلش علت خرابی آن

برای حل اینگونه مشکلات فلش ما قبلا ۲ روش حذف کامل ویروس New Folder.exe از فلش به شما معرفی کردیم، پیشنهاد می شود همیشه آنتی ویروس سیستم خود را به روز نگاه دارید و قبل از باز کردن یک فلش آن را با نرم افزار آنتی ویروس اسکن کنید. این راهکار تقریبا همیشه می تواند کارساز باشد.

اگر سرعت انتقال فایل ها در فلش و یا هارد اکسترنال شما کم و آزاردهنده است می توانید با مطالعه پست ۷ روش افزایش سرعت انتقال فایل در فلش و هارد اکسترنال این مشکل را حل کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز ۱۰ مورد از دلایل سوختن فلش مموری را بررسی کردیم. آیا تا به حال فلش مموری شما به مشکلی برخورده است؟ برای حل مشکل از چه راهکاری استفاده کرده اید؟ لطفا تجربیات خود را با ما و دوستانتان در انزل وب به اشتراک بگذارید.

آگهی استخدام امروز

مطالب مرتبط

نظرات

 • سمیه says:

  سلام. علت اینک آهنگ های فلش کامل پلی نمیشه وسط خوندن یهو قطع میشه و میپره روی اهنگ بعدی و یا همه تراک ها پلی نمیشه چیه؟

  0
 • اری says:

  سلام من فلش ۱۶ گیگsandisk خریدم اولا وقتی با کابل او تی جی به تبلت وصل میگردم نشون میداد ولی حالا وصل که میکنم یهو میزنه حافظه انبوه یو اس بی به طور غیر منتظره خارج شد.این نشونه چیه؟ آیا راهی برای درست کردنش هست؟ آخه تو لپتاپ نشون میده.میشه لطفت جواب بدین حافظان پره

  0
 • سعید says:

  سلام فلش من فقط تو کامپیوتر میخونه چرا؟؟؟؟؟

  0
 • Esi. Razavi says:

  با سلام و خسته نباشید خدمت مدیر محترم سایت من فلشی ۸g داشتم که قبلا سالم بود ولی الان که به هر دستگاهی وصل میکنم اصلا نمیخونه….اگه میشه کمکم کنید با تشکر😘😘

  0
 • به تو چه says:

  اگر فلشتون رو نمیاره مثلا وقتی اونو وصل می کنید صدا میده ولی خودش رو نشون نمیده به my cmputer برید وکلیک راست کنید از قسمت باز شده refresh رو انتخاب کنید (حداقل سه بار این کا را انجام دهید ) اگر باز هم نیومد با یه سیستم دیگه امتحانش کنید (با یک کامپیوتری که مطمعنید سالمه ) اگه باز هم نیومد فلشتون مشکل سخت افزاری داره

  0
 • سلام من دوتافلش دارم ۳۲و۸هیچ کدومشون بالانمیاره ولی یکیشونومیزنم صداش میادولی چیزی نشون نمیده ایاسوختن یانه ممنون میشم راهنمای کنید. says:

  لطفاجواب بدید

  0
 • Aliiii says:

  سلام
  من وقتی فلشمو به یه دستگاهی ( گوشیو….) وصل میکنم هیچی نشون نمیده قبلا بالای گوشی عکس USB میومد ولی الان نمیاد🤔🤔🤔🤔😣

  0
 • پریسا says:

  سلام و ممنون از مطالبتان واقعا عالی بود یه سوال دارم خیلی مشکل مهمی شده برام یه فرش دوسر دارم که جدیدا تا میزنمش به موبایل روی صفحه نمیاد و برای خروج مجبورم بدون اجکت کردن بیام بیرون میترسم بسوزه تورو خدا راهنمایی کنید

  0
 • کاوه says:

  سلام. من یه فلاش ۳۲Gگرفتم فیلم عروسی ریختم روش حدود دوسال هست ولی الان فلاش خودبه خود سوخته وهیچی بالا نمیاره خواهش میکنم راهنمایی کنید احتمال داره فایلش برگره لطفا راهنمایی کنید

  0
 • Mamad says:

  سلام، ببخشید الان من هروقت یک یو اس بی رو وصل میکنم یا رایت پرتکت میشه یا میسوزه، الان مشکل مال کامپیوتره(حتما! همینطوره!)؟
  اگه هسته، باید چی سیسنم رو تعمیر کنم؟

  0
 • فرح says:

  عرض ادب.
  فلش من زمانی که به سیستم وصلش میکنم، علامت وصل نشون داده میشه.وارد میشم، بعد از چند ثانیه از صفحه خارج میشه؛ انگار اصلا فلشی وجود نداره.
  چکاری میتونم واسه اطلاعاتی که داخل فلش دارم انجام بدم؟
  با تشکر.

  0
 • محمدامین says:

  من ف۳لش رو سر کامپیوتر زدم ولی بچه ها اومدنکامپیوتر رو خاموش کردن حالا فاش نه رو دستگاه دیجیتال کار میکنه نه سر کامپیوتر یعنی فاش رو نشون نمیده چه کار کنم

  0
 • سعید says:

  سلام من فلشمو وصل کردم به کیس بدون هیچ اروری یا پیام خطایی ولی روی درایور فلش که تو مای کامپیوتر هست میزنم حجم داره ولی هیچی نشون نمیده راه حلش چیه

  0
 • رضا says:

  باسلام
  من عکس های گوشیمو انتقال دادم به فلش،بعدش فلشمو وصل کردم به ضبط ماشین،کل عکس ها و آهنگ های فلش پاک شدن،میخواستم ببینم عکس ها برمیگردن؟

  0
 • و says:

  فلشم رایتش نوسانی شده … هی میره بالا باز میرسه به صفر .. موقع رایت موج سینوسی درست میکنه 🙁

  0
 • مازیار says:

  سلام وقت بخیر
  من فلشی رو که نامش Patriot هست رو با نرم افزار Rufus می خواستم bootable کنم اما وسط عملیات متوقف شد، و بعد از اون ویندوز درایو فلش رو میشناسه اما نه میتونه درایوی که میشه داخلش عملیات copy , paste انجام میده رو بسازه و نه میتونه فرمتش کنه. از بخش Disk Management هم اقدام کردم اما بی فایده بود.

  0
 • حسین مسعود says:

  با سلام وخسته نباشید من یک فلش ۸ گیگ اپیسر دارم که ارور رایت پروتکت میده و تمامی راههای موجود در اینترنت رو امتحان کردم و با نرم افرارهای مختلف اقدام به رفع مشکل کردم ولی همچنان مشکل داره فلشم. اطلاعات روی فلش قابل خواندنه ولی اجازه هیچکاری به من داده نمیشه و ارور میده . راهنمایی کنید خواهشا

  0
 • سمیه محرمی says:

  سلام وقتتون بخیر الان چندوقت هر فلشی ک لپ تابم میزنم یا میگه باید فلش فرمت بشه که وقتی میزنم فرمت شه ارور میده نمیتونین اطلاعاتو پاک کنین ویا نمیتونم اطلاعات داخل فلش بریزم که خطا میده فلش قفل شده ونمیتونین اطلاعات اضافه کنین دلیلش چیه

  0
 • محمد says:

  سلام
  فلشم رو وصل میکنم به کامپیوتر و چراغش دائم روشن است اما قابل دسترسی نیست اصلا نشونش نمیده و مشکل از pc هم نیستش بنظرتون چی شده ؟ فلش های دیگه وصل میشن اما این مشکل پیدا کرده

  0
 • Elsa says:

  سلام،خیلی ممنون بابت اطلاعات خوبتون،واقعا به کارم اومد^_^ چند وقت پیش مطالب USB من کاملا از بین رفت و من هیچ علت قانع کننده ای براش نداشتم، چون تنها استفاده ای که ازش میکردم اجرای دوتا فایل صوتی برای پرنده خونگیم بود و فک کنم امروز کاملا متوجه حذف ناگهانی اون فایل ها شدم•-• خیلی ممنون واقعا مفید بود.🌹

  0
 • tara says:

  سلام خسته نباشی من یه فلش ۸گیگ دارم که فایل کمی توش بود وهیچ ویروسی نداشت ولی به هر سیستمی وصل میکنم بازش نمیکنه ارور میده اگه میشه کمکم کنید بدونم باید چیکار کنم

  0
 • طباطابایی says:

  با سلام
  یک فلاشی در پخش یو اس بی دار قرار دادم. بعد الان در لپ تاپ هیچی نمیشناسه. اصلا درایوی نشان نمیدهد . نمیدونم چکار ش کنم.

  0
 • مهتاب says:

  من یه فلش sp ۱۶گیگ دارم که چند بار به دستگاه گیرنده دیجیتال وصلش کردم برای تماشای فیلم اما یه بار وقتی خواستم نصبش کنم دستگاه هنگ کرد..به تبلت هم نصب کردم میگه خالیه وقتی هم که میخوام فرمتش کنم ارور میده…بردمش یه مرکز تعمیرات گوشی و فلش گفتن که ویروس هم نداره و متوجه نشدن ایرادش چیه . میخواستم بدونم اگه کسی دلیلشو میدونه راهنماییم کنه..ممنون میشم

  0
 • میلاد رزاقی says:

  درود
  یک اتفاق جالبی برای فلش من افتاده که جالبه شما هم بدونید
  بعد از اینکه فلشمو امانت داده بودم ،پسش گرفتم ،چند روز بعد زدم سیستم مشکلی نبود ولی وقتی زدمش تی وی
  متوجه شدم که usb2 فلشم سوخته و فقط رو پورت usb3 کار میکنه.گارانتی هم نمیتونم بفرستمش تا کاملا بسوزه.
  فلشمم silicon power blaze b10
  بعدا متوجه شدم که این بی انصاف فلشمو گذاشته مونده رو سیستم اونم چند هفته |:

  0
 • پیمان says:

  من حدود دوسال گذشته یک فلش مموری مارک سونی (۶۴ گیگابایتی) مدل Sony 64GQX را از فروشگاه سونی در مجتمع پایتخت با قیمت بیش از ۲۰۰۰۰۰ تومان خریداری کردم. متأسفانه پس از گذشت یکسال دچار مشکل شد و دیتکت نمی‌شد. با توجه به داشتن زمان گارانتی، اقدام به تعویض آن کردم که متأسفانه مجدداً پس از یکسال دیگر هم همان مشکل برای فلش جدید پیش آمد! که با مراجعه به نمایندگی به من گفتند زمان گارانتی محصول به پایان رسیده و امکان تعویض مجدد وجود ندارد!!!
  جای این سؤال باقی است که چگونه محصول گران‌قیمت از شرکت معتبر و پُرآوازه‌ای مانند سونی باید فقط به مدت یکسال عمر کند! و چرا باید مشتریان به دام محصولات چینی و قلابی از این شرکت بیفتند و ضرر کنند و واقعاً چه کسی پاسخگو است. لطفاً مسئولان با عوامل خاطی و واردکنندگان کالاهای بی‌ارزش از این شرکت برخورد جدی نمایند تا مردم بیش از این ضرر نکنند.

  0
  • احمد says:

   خ‌خ‌خ‌خ‌… کدوم مسئول دوست عزیز؟! منظورتون یکیه مثل خاوری؟! …. حوصله داری عزیز دل! منم بدتر از تو ضرر کردم ، اما نمیشه کاری کرد ، به قول شاعر :
   خانه از پای‌بست ویران است!
   خواجه در فکر نقش ایوان است!!!

   0
 • مهدی says:

  عالیه
  🙂

  0

تبلیغات متنی