آموزش عکاسی در شب با گوشی + نکات حرفه ای (سامسونگ، آیفون، شیائومی و..)

آموزش عکاسی در شب با گوشی + نکات حرفه ای (سامسونگ، آیفون، شیائومی و..)

عکاسی با تلفن همراه در شب 📸 یکی از تجربیات جالب و جذابی است که با استفاده از آن می توانید تصاویر زیبا و به یاد ماندنی خلق کنید.

اما پیش از هر چیز لازم است نکات و اصول آن را بدانید تا خروجی با کیفیت‌تری داشته باشید. به همین خاطر در این مطلب از انزل وب به آموزش عکاسی در شب با گوشی به همراه آموزش نکات حرفه ای می پردازیم.

آموزش عکاسی در شب با موبایل

Tips for Shooting Photos at Night with Your Phone

به طور خلاصه اصول مهم در عکس گرفتن در شب با گوشی شامل موارد زیر است:

 • از حالت شب (Night Mode) استفاده کنید.
 • گوشی را با سه پایه ثابت نگه دارید.
 • از تنظیمات حرفه ای دوربین گوشی استفاده کنید.
 • ISO را کاهش دهید.
 • سرعت شاتر (Shutter Speed) را کاهش دهید.
 • دیافراگم را تنظیم کنید.
 • تصاویر را با فرمت RAW ثبت کنید.
 • نورهای اضافه را حذف کنید.
 • آگاهانه از نور فلش استفاده کنید.
 • تصویر را ویرایش کنید.
 • حرکت ها را ثبت کنید.
 • از برنامه‌های مخصوص به تنظیمات دوربین استفاده کنید.

توجه داشته باشید که تنظیمات و روش‌های گفته شده مربوط به دوربین، ممکن است برای هر تلفن همراه بسته به سیستم عامل و برند متفاوت باشد.

۱- از حالت شب (Night Mode) استفاده کنید

اکثر تلفن های هوشمند امروزی گزینه‌ای تحت عنوان حالت شب یا Night Mode دارند که خود سیستم دوربین، بر اساس نور موجود و سوژه‌ها بهترین تنظیمات را انجام میدهد. اگر به دنبال یک روش ساده، بی دردسر و مفید برای ثبت تصاویر بهتر در شب هستید از این حالت استفاده کنید تا خروجی‌های بهتری داشته باشید. به طور مثال تصویر زیر با حالت Night و بدون آن گرفته شده است.

حالت Night mode در دوربین گوشی

فعال سازی حالت Night در اندروید

قرارگیری تنظیمات حالت عکاسی در شب میتواند بر اساس مدل گوشی متفاوت باشد. اما در بسیاری از تلفن های اندرویدی و گوشی‌های سامسونگ پس از باز کردن دوربین و زدن دکمه More می توانید آن را بین سایر حالت‌های عکاسی پیدا کنید. با زدن روی آن این قابلیت برایتان فعال خواهد شد.

عکاسی در حالت شب با گوشی

حالت Night در آیفون

دسترسی به Night mode در آیفون از طریق گزینه های بالای صفحه دوربین امکان پذیر است. شما میتوانید این گزینه را به شکل یک هلال ماه در بخش بالا، سمت چپ ببینید؛ با زدن بر روی آن، رنگ آیکون به زرد تغییر میکند و تنظیمات فعال میشود.

تنظیمات Night mode دوربین در آیفون

۲- گوشی را با سه پایه ثابت نگه دارید

زمانی که نور محیط کم باشد، لازم است بیش از هر زمان دیگری گوشی را ثابت نگه دارید تا از تار شدن عکس در شب جلوگیری کنید. اگر میتوانید از سه پایه موبایل استفاده کنید در غیر اینصورت گوشی را به جایی تکیه دهید تا از حرکت کردن و لرزش آن جلوگیری کنید. استفاده از یک سه پایه مناسب همیشه به شما کمک میکند تا بتوانید تنظیمات بیشتری روی عکس‌ها اعمال کنید.

آموزش عکاسی در شب با گوشی

۳- از تنظیمات حرفه ای دوربین گوشی استفاده کنید

یکی دیگر از موارد مهم در آموزش عکاسی در شب با گوشی، شناخت اصول تنظیمات دستی نوردهی است. برخی از تلفن‌های همراه به خصوص مدل‌های جدیدتر، به شما این امکان را میدهند تا خودتان به صورت دستی یا Manual تنظیمات دوربین را انجام دهید. این امکان پیشتر تنها در دوربین‌های عکاسی حرفه ای بود. اما حالا شما میتوانید با استفاده از این تنظیمات مواردی مثل فوکوس لنز، مقدار حساسیت سنسور (ISO)، مقدار باز بودن دریچه دیافراگم، سرعت شاتر (Shutter Speed) و بالانس رنگی تصویر را تغییر دهید. البته گرفتن عکس‌های بهتر با این حالت مستلزم کمی دانش عکاسی و شناخت مثلث نوردهی است.

تنظیمات Pro یا Manual Mode ممکن است در گوشی‌ها با نام‌های متفاوتی وجود داشته باشد. بنابراین پیدا کردن این بخش بر اساس مدل گوشی شما و سیستم عامل آن ممکن است کمی متفاوت باشد. برای دسترسی به این بخش در گوشی‌های سامسونگ یا سایر تلفن های اندرویدی ابتدا لازم است برنامه  Camera را باز کنید. سپس به بخش More بروید تا تنظیمات و قابلیت‌های بیشتر را ببینید. از حالت‌های موجود Pro را انتخاب کنید.

آموزش عکاسی در شب با گوشی در حالت دستی

اعمال تغییرات دستی بیشتر در تصاویر، با انجام برخی تنظیمات دوربین آیفون برای سیستم عامل iOS نیز امکان پذیر است.

۴- ISO را کاهش دهید

ISO یکی از شاخص‌های مهم در عکاسی است که مربوط به میزان حساسیت سنسور دوربین میباشد. اگرچه افزایش این حساسیت در عکاسی با نور کم میتواند به شما کمک کند، اما زیاد از حد شدن آن نیز باعث ایجاد نویز در تصاویر میشود. زمانی که میزان نویز عکس‌های شما بیش از حد باشد، پیکسل‌های تصویر به شکل اغراق آمیزی خود را نشان میدهند. این مسئله باعث افت کیفیت و گاها ایجاد حالت سوختگی در عکس‌ها میشود.

تصویر با نویز زیاد

شما میتوانید در برخی از مدل‌های گوشی آیفون و اندروید به تنظیمات پیشرفته دوربین دسترسی داشته باشید و از آن طریق میزان ISO را در تصاویر کاهش دهید. به طور کلی بهتر است این عدد را بین حداکثر ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ قرار دهید تا علاوه بر حفظ تعادل روشنایی در عکس، میزان نویز را نیز کنترل کنید.

برای عکاسی در شب با گوشی سامسونگ و دسترسی به تنظیمات پیشرفته تلفن‌های اندرویدی، دوربین را باز کنید، به بخش More بروید و گزینه Pro را انتخاب کنید. در این بخش میتوانید مؤلفه های مختلف در عکاسی همچون سرعت شاتر، دیافراگم و ISO را تنظیم کنید.

تنظیمات ISO در گوشی سامسونگ

۵- سرعت شاتر (Shutter Speed) را کاهش دهید

در ادامه آموزش عکاسی در شب با گوشی، میتوانید تغییراتی در باز و بسته شدن شاتر اعمال کنید. اگر بخواهید میزان حساسیت سنسور یا همان ISO را کاهش دهید مجبور هستید برای به تعادل رساندن میزان نور در تصویر و جلوگیری از تاریک شدن آن، Shutter Speed را کاهش دهید. با اینکار باعث میشوید تا شاتر دوربین مدت بیشتری باز بماند و سنسور برای زمان طولانی‌تری در معرض سوژه قرار بگیرد.

شما میتوانید برخی اوقات در دوربین های حرفه ای یا معمولی گوشی‌ها صدای تق باز و بسته شدن شاتر را در هنگام عکس برداری بشنوید. بنابراین اگر سرعت شاتر کمتر شود، مدت زمان بیشتری طول میکشد تا پرده‌های شاتر دوربین باز و بسته شوند. پس میتوان نتیجه گرفت که شما حتما نیاز به پایه یا یک تکیه گاه ثابت برای جلوگیری از تار شدن عکس دارید.

تنظیمات شاتر در دوربین موبایل

۶- دیافراگم را تنظیم کنید

دیافراگم (Aperture) عملکردی همانند مردمک چشم در دوربین دارد. بنابراین با تنگ و گشاد کردن دیافراگم در شرایط نوری مختلف میتوان میزان نور قابل عبور از لنز را تنظیم کرد. زمانی که نور کم باشد، قاعدتا لازم است دیافراگم به بازترین حالت خود برسد تا نور بیشتری عبور کند. (دقیقا مثل گشاد شدن مردمک چشم در تاریکی) عدد دیافراگم در دوربین‌ها با علامت f نمایش داده میشود. هرچه این عدد کمتر باشد به معنای آن است که دیافراگم در حالت باز تری قرار گرفته است. به طور مثال دیافراگم ۱.۴ عدد مناسب‌تری برای عکاسی در نور کم، نسبت به دیافراگم ۴ است.

البته امکان اعمال تنظیمات دیافراگم برای همه دوربین‌های موبایل فراهم نیست. زیرا بسیاری از گوشی‌های هوشمند دیافراگم ثابتی دارند و این مولفه به صورت اتوماتیک در آنها تنظیم میشود. به همین خاطر شاید شما نتوانید این بخش از آموزش عکاسی در شب با گوشی را برای همه دستگاه‌ها انجام دهید.

"</p

۷- تصاویر را با فرمت RAW ثبت کنید

RAW نیز همچون JPEG یا PNG یکی از فرمت‌های مربوط به تصویر است. از فرمت RAW عموما برای ثبت تصاویر تخصصی و پر دیتیل استفاده میشود. در این حالت تصویر با تمامی جزئیات و به صورت غیر فشرده ضبط میشود به همین خاطر امکان ثبت جزئیات بیشتر نور، رنگ و… در تصویر وجود دارد. عکس‌های گرفته شده با فرمت RAW حجم بسیار بالاتری نسبت با تصاویر معمولی دارند و میتوان تغییرات و ادیت‌های بیشتری را روی آنها اعمال کرد.

برای عکاسی در شب با گوشی شیائومی یا سایر تلفن‌ها میتوانید با اعمال برخی تغییرات تصاویر را با فرمت RAW ثبت کنید تا خروجی بهتری داشته باشید. جهت دسترسی به این تنظیمات در گوشی‌های اندرویدی همانند بخش‌های قبلی ابتدا دوربین را باز کنید، به قسمت More و سپس PRO بروید. در این قسمت گزینه Settings یا آیکون چرخ دنده را انتخاب کنید. حال از بخش General، گزینه Resolution را بزنید و RAW format را روشن کنید.

عکاسی با فرمت RAW

این گزینه ممکن است برای همه گوشی‌ها وجود نداشته باشد. در برخی از مدل‌های سامسونگ میتوانید از قابلیت  Auto HDR به جای این گزینه استفاده کنید.

آموزش عکاسی در شب با گوشی

در گوشی‌های آیفون این قابلیت با نام ProRAW منتشر شده است البته لازم است که سیستم عامل iOS 14.3 یا بالاتر  را برای استفاده از آن داشته باشید. برای فعال کردن این قابلیت آدرس Settings > Camera > Formats بروید و در قسمت Photo Capture، گزینه Apple ProRAW را فعال کنید.

۸- نورهای اضافه را حذف کنید

گاهی برخی از منابع نوری میتوانند ثبت تصویر در شب را دشوار کنند. نورهای خیره کننده و مزاحم باعث خراب شدن رنگ اصلی سوژه‌ها میشوند. بازتاب این منابع نوری در لنز دوربین نیز میتواند باعث از بین رفتن جزئیات تصویر شود. بنابراین سعی کنید تا جای ممکن منابع نوری با کیفیت را برای عکسی در شب انتخاب کنید.

۹- آگاهانه از نور فلش استفاده کنید

نکته دیگری که باید در آموزش عکاسی در شب با گوشی بدانید، استفاده از فلش است. بر خلاف تصور برخی از افراد استفاده از نور فلش لزوما نمیتواند باعث ثبت تصاویر بهتر و با کیفیت شود. بالعکس در بیشتر موارد استفاده از فلش در عکس‌ها باعث ایجاد نوری تند و اغراق آمیز میشود که باعث غیر طبیعی شدن تصاویر است.

زدن نور فلش در عکس‌های پرتره در شب نیز میتواند باعث قرمزی چشم و برق افتادن یا تغییر حالت صورت افراد شود. بنابراین این روش عموما برای تصاویر حرفه ای و با کیفیت توصیه نمیشود. به خاطر داشته باشید که همیشه بهتر است از نورهای نرم و گسترده محیطی برای عکاسی شب استفاده کنید تا بهترین خروجی و جزئیات را داشته باشید. اگر قصد دارید از نور فلش برای عکاسی شبانه استفاده کنید، میتوانید با استفاده از یک کاغذ سفید یا دستمال کاغذی چند لایه، نور آن را کمی ملایم‌تر کنید.

عکاسی با نور فلش در شب

۱۰- تصویر را ویرایش کنید

یکی از مهم‌ترین گام‌ها در آموزش عکاسی در شب با گوشی، مربوط به ویرایش تصاویر پس از ثبت آنها است. قطعا هیچ عکسی بی نقص نیست و بسیاری از عکاسان معروف هم بعد از گرفتن عکس‌ها آنها را ویرایش میکنند. بنابراین شما هم میتوانید با استفاده از نرم افزارهای مختلف تصاویر را بهبود بدهید.

یکی از بهترین نرم افزارهای پیشنهادی برای اینکار برنامه Adobe Lightroom است. این اپلیکیشن حرفه ای موبایل قابلیت های زیادی برای تغییر نور، دمای رنگ، کنتراست، غلظت رنگ و … دارد که به شما اجازه میدهد کنترل بهتری در تغییر عکس‌ها داشته باشید. شما همچنین میتوانید از تم‌های رنگی آماده و فیلترهای خود لایت روم نیز استفاده کنید. نصب این برنامه از طریق گوگل پلی برای سیستم اندروید و اپ استور برای آیفون امکان پذیر است.

برنامه ادیت عکس Adobe Lightroom

شما همچنین می توانید برنامه های دیگری مثل Snapseed را از طریق گوگل پلی یا اپ استور دانلود و استفاده نمایید.

۱۱- حرکت ها را ثبت کنید

یکی از ترفندهای خلاقانه ای که میتوانید در عکاسی‌های شبانه انجام دهید، ثبت حرکت موضوعات مختلف است. ضبط حرکت نور ماشین‌های در حال حرکت، رد ستاره ها در آسمان یا حرکت هواپیما میتواند بسیار زیبا باشد. البته گرفتن برخی از این تصاویر تنها با گوشی امکان پذیر نیست و نیاز به ابزارهای مخصوص و تخصصی برای اینکار است. اما شما میتوانید نمونه ساده‌تر آنها را نیز با یک گوشی با کیفیت بگیرید. به خاطر داشته باشید که برای ثبت این تصاویر اندازه دیافراگم و ISO باید تا حد امکان کم و زمان نوردهی (Exposure) تا حد امکان زیاد باشد.

عکس گرفتن در شب

به طور مثال در عکس بالا ۳۰ ثانیه شاتر باز بوده و به سنسور نوردهی شده است. زمان متوسط نوردهی تصاویر عادی در حدود کمتر از یک ثانیه میباشد.

۱۲- از برنامه‌های مخصوص به تنظیمات دوربین استفاده کنید

کم بودن نور محیط میتواند باعث خراب شدن عکس‌ها، ایجاد نویز یا تار شدن آنها بشود. در زمان عکاسی با دوربین‌های حرفه‌ای DSLR یکی از روش‌های حل این مشکل و جبران کمبود نور در تصاویر، افزایش زمان نور دهی و باز گذاشتن شاتر برای مدت طولانی تر است. همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم شما میتوانید با تنظیمات دستی این کار را در گوشی انجام دهید. اما اگر این تنظیمات برای شما وجود ندارد جای هیچ نگرانی نیست. شما همچنان میتوانید با استفاده از برنامه های مخصوص عکاسی به تنظیمات بیشتری از دوربین گوشی دسترسی داشته باشید.

برای اینکار میتوانید از برنامه Manual در آیفون یا اپلیکیشن Manual Camera در سیستم‌های اندرویدی استفاده کنید. این برنامه ها به شما اجازه میدهد تا دسترسی‌های حرفه‌ای تری از دوربین گوشی را تجربه کنید. با استفاده از این ابزارها شما میتوانید زمان باز ماندن شاتر را بیشتر کنید. اما به خاطر داشته باشید در این صورت بهتر است گوشی را روی پایه قرار بدهید یا آن را در جایی ثابت فیکس کنید.

برنامه Manual Camera افزایش زمان نوردهی تصویر

سوالات متداول

چگونه با ایفون در شب عکس بگیریم؟

برای عکاسی شبانه با ایفون بهتر است از حالت Night Mode استفاده کنید. برای استفاده از این قابلیت پس از باز کردن دوربین به دنبال آیکون هلال ماه در بالای صفحه بگردید. با ضربه زدن روی این گزینه میتوانید به سادگی آن را فعال کنید.

چگونه از آسمان شب عکس بگیریم؟

برای گرفتن عکس‌های حرفه ای از شب بهتر است حتما از یک پایه برای ثابت نگه داشتن دوربین استفاده کنید. شما میتوانید با کم کردن میزان حساسیت سنسور (ISO) و کاهش سرعت شاتر (Shutter speed) تصاویر بهتری ثبت کنید. برای دسترسی به این تنظیمات باید به قسمت PRO یا Manual بروید.

جمع بندی

در مطلب آموزش عکاسی در شب با گوشی سعی کردیم تا به راهکارهایی موثری همچون استفاده از حالت Night، تنظیمات دستی دوربین گوشی‌های اندروید و آیفون، مولفه های نوردهی تصویر در شب و استفاده از فرمت RAW اشاره کنیم. در کنار این روش‌ها شم میتوانید با یادگیری تخصصی‌تر نحوه ویرایش تصاویر، عکس‌های حرفه‌ای تری داشته باشید. گرفتن عکس از آسمان شب با گوشی و یا سایر سوژه ها نیازمند کمی تمرین و شناخت بهتر نور است بنابراین اگر به این موضوع علاقه مند هستید میتوانید با کمی تمرین عکس‌های زیبایی ثبت کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

به نظر شما چه مولفه هایی برای عکاسی در شب با گوشی شیائومی، سامسونگ یا آیفون وجود دارد؟ بزرگترین چالش عکاسی در شب چه مواردی میتواند باشد؟ اگر در این مورد تجربه ای دارید لطفا نظراتتان را با ما و سایر خوانندگان در بخش دیدگاه به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید
ممنونیم، امتیاز شما ثبت شد 🙂

بیشتر بخوانید

نظرات

×