بررسی بهترین زمان تعویض روغن گیربکس ماشین

بررسی بهترین زمان تعویض روغن گیربکس ماشین

روغن گیربکس ?️ یکی از موارد مصرفی ماشین است که پس از طی مسافت مشخص باید تخلیه و جایگزین گردد، تعویض روغن گیربکس در زمان درست می تواند در سلامت خودرو شما بسیار تاثیرگذار باشد.

با بررسی بهترین زمان تعویض روغن گیربکس ماشین همراه انزل وب باشید.

چه زمانی باید روغن گیربکس ماشین را تعویض کنیم؟

When Should We Change The Car’s Gearbox Oil?

روغن موتور خودرو نقشی اساسی در عملکرد خودرو شما دارد. ماشین بدون روغن موتور قادر به عملکرد صحیح نیست و دچار مشکل می شود. روغن موتور برای روان کردن قسمت اتصالات قطعات مختلف موتور خودرو است و در قسمتهای مختلف موتور استفاده می شود. علاوه بر این، از آن برای کاهش دما موتور نیز استفاده می شود (همانطور که می دانید هرچه اصطکاک بین قطعات موتور کمتر شود دمای کمتری تولید می کند) بهتر است قبل از هر سفر روغن موتور خود را تعویض کنید تا به مشکل جوش آوردن ماشین بر نخورید.

هر چه زمان می گذرد روغن موتور ماشین شما فرسوده تر می شود و خواص خود را از دست می دهد. اگر تصمیم گرفتید که روغن اتومبیل خود را به طور مرتب چک نکنید و در صورت لزوم آن را تغییر ندهید ، ممکن است خسارت جدی (و گران قیمت) به ماشین شما وارد شود. با این توضیحات و مطلع شدن از خطرات و عواقب بی توجهی به روغن موتور در زیر لیستی از علایمی که هنگام فرسوده شدن روغن موتور رخ می دهد را قرار دادیم.

کم شدن روغن دیفرانسیل

کم شدن روغن دیفرانسیل

روغن گیربکس نقش مشابهی با روغن موتور دارد و از دیفرانسیل محافظت می کند. اگر در خودرو شما سطح روغن گیربکس کم یا پایین باشد می تواند برای خودرو شما بسیار خطرناک باشد. اکثر وسایل نقلیه اتوماتیک یا جدید یک روش آسان برای بررسی سطح روغن گیربکس به شما ارائه می دهند.

برای فهمیدن زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو ، برلیانس ، ال ۹۰ که علامت قطره در زیر پاور وجود دارد، این کار بسیار ساده است. ابتدا مطمئن شوید که موتور شما پس از یا رانندگی کوتاه گرم شده است، سپس خودرو خود را در مکانی پارک کنید.

اخطار: وقتی که می خواهید سطح روغن موتور را چک کنید ممکن است بسیار داغ باشد

میله نشان دهنده سطح روغن را برداشته و روغن اضافی رو آن را با یک دستمال پاک کنید،میله را در روغن فرو کنید و دوباره با دستمال کاغذی پاک کنید. اگر روغن گیربکس تیره یا دارای ذرات ریز بود به احتمال زیاد باید آن را تعویض کنید. برای انتخاب یک روغن موتور مناسب می توانید به راهنما خودرو خود مراجعه فرمایید.

گیربکس سر و صدا ایجاد می کند

دیفرانسیل و گیربکس از چرخ دنده های مختلفی ساخته شده که به یکدیگر متصل شده اند. اینکه چرخ دنده ها و اجزای مؤثر چگونه کار می کنند بستگی به این دارد که این چرخ دنده ها چگونه به هم وصل شده باشند و همچنین به کیفیت روغن هم بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر روغن گیربکس شما کم است یا مدت طولانی تعویض نشده، ممکن است چرخ دنده ها به اندازه کافی روغن کاری نشوند و سپس صدای زیادی تولید کنند.

ایجاد هر گونه صدای غیرعادی در خودرو شما می تواند از یک مشکل یا ایراد خبر دهد که باید سریع مشکل را پیدا و رفع کنید، اما خوشبختانه وقتی صحبت از گیربکس یا دیفرانسیل خودرو می شود، این صدا می تواند به سادگی با تعویض روغن گیربکس برطرف شود. اگر پس از تعویض روغن گیربکس صدا قطع نشد، ممکن است قطعات داخلی خودرو آسیب دیده باشید. حل این مشکل نیاز به مکانیک متخصص دارد و باید به یک تعمیرگاه مراجعه کنید.

لغزش چرخ دنده ها

اگر فکر می کنید چرخ دنده ها بر روی یکدیگر می لغزند یا احساس می کنید چرخ دنده ها بسیار تند هستند، این ممکن است نشان دهنده این باشد که در سیستم انتقال یا دیفرانسیل خودرو شما مشکلی وجود دارد. حل این مشکل می تواند باری شما بسیار گران قیمت باشد ولی قبل از نتیجه گیری، همیشه خوب است که سطح روغن دنده را بررسی کنید.

اگر پر کردن یا تعویض روغن گیربکس مشکل شما را حل نکرد ، ممکن است قطعات داخلی به مشکل خورده باشد یا خورد شده باشند که در این صورت باید به مکانیکی مراجعه کنید.

مشکل ایجاد بوی سوختن در گیربکس

مشکل ایجاد بوی سوختن در گیربکس

اگر گیربکس یا دیفرانسیل شما بوی سوختن روغن یا بوی سوختگی می دهد، ممکن است نشت روغن داشته باشید که از یک مکان قدیمی یا فرسوده نشت کرده باشد. به جاده یا زیر خودرو خود نگاه کنید، اگر روغن قرمز یا لکه های روغن مشاهده کردید باید بگردید و محل نشت را پیدا کنید. همچنین می توانید با استفاده از راهنما خودرو، محل اتصالات روغن را چک کنید.

یکی دیگر از دلایل رایج این بو این است که گیربکس در اثر روغن کاری نادرست خیلی داغ می شود. اگر روغن گیربکس خیلی قدیمی باشد و سیستم روغن کاری خودرو نتواند به درستی اجزا را روغن کاری کند، این به نوبه خود باعث گرم شدن بیش از حد اجزای فلزی و سوختن روغن می شود. تعویض روغن ممکن است این مشکل را حل کند.

اگر قسمتی از از سیستم روغن کاری سوراخ شده یا ایراد دارد توصیه می شود برای حل این مشکل به تعمیرگاه مراجعه کنید.

روشن شدن چراغ چک موتور

روشن شدن چراغ چک موتور از دلایل اصلی نگرانی هر راننده است، اما می توانید از این چراغ برای جلوگیری از آسیب بیشتر به خودرو استفاده کنید. دلایل مختلف زیادی وجود دارد که چراغ را روشن می کند و نباید از آن چشم پوشی کرد. یکی از دلایلی که باعث روشن شدن این چراغ می شود کم بودن روغن در موتور است.

زمان تعویض روغن گیربکس چه زمانی است؟

اگر شما با استفاده از خودرو خود کار های سنگینی مثل بکسل، رانندگی در مناطق گلی و سخت و … نیاز است که پس از گذراندن هر ۵۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر روغن گیربکس را تعویض کنید.

اگر هم با ماشین خود کار های معمول و ساده را انجام می دهید و ماشین خیلی کار نمی کند می توانید پس از گذراندن ۱۰ تا ۱۳ هزار کیلومتر روغن گیربکس را تعویض کنید.

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک اچ سی کراس ، ال ۹۰ ، ماکسیما ، سراتو و… بعد از گذراندن ۹۶ تا ۱۶۰ هزار کیلومتر و برای گیربکس دستی یا تعویض روغن گیربکس ۲۰۶ ، پراید و… بین ۴۸ تا ۸۰ هزار کیلومتر است. زمان تعویض روغن گیربکس ماشین صفر بستگی به شرکت سازنده دارد و سطح روغن اولیه دارد.

همچنین بهتر است فیلتر روغن گیربکس را همراه با خود روغن گیربکس تعویض کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

ممنون از اینکه با بررسی بهترین زمان تعویض روغن گیربکس ماشین همراه انزل وب بودید. اگر درباره زمان تعویض روغن گیربکس نظری یا پیشنهادی دارید می توانید از قسمت دیدگاه ها برای ما ارسال کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

بیشتر بخوانید

آموزش حل مشکل جمع نشدن کمربند ایمنی ماشین (تصویری)
آموزش حل مشکل جمع نشدن کمربند ایمنی ماشین
کاربرد دکمه Shift Lock ماشین دنده اتوماتیک چه زمانی از آن استفاده کنیم؟
کاربرد دکمه Shift Lock ماشین دنده اتوماتیک چیست؟ (زمان استفاده از آن)
راهنما علت چشمک زدن چراغ چک ماشین و تفاوت آن با چراغ ثابت
راهنما علت چشمک زدن چراغ چک ماشین و تفاوت آن با چراغ ثابت
چرا برق پشت آمپر ماشین نمیاد؟ این موارد چک سریع کنید
چرا برق پشت آمپر ماشین نمیاد؟ این موارد را سریع چک کنید

نظرات

×