شیوه صحیح پاکسازی مانیتور های Lcd و Led

نحوه درست تمیز کردن نمایشگر های LCD و LED

امروزه اغلب افراد از نمایشگر های LCD و LED در خانه یا محل کار خود استفاده می کنند.این گونه نمایشگر ها، در کنار مزایایی که دارند، از جمله نمایش فول ریسپانسیو تمام تصاویر و ویدیو ها، پوشش دادن ویدیوهای HD ، نمایش ظریف و دقیق تر جزییات تصویر و… برای مصرف کنندگان مسئولیت هایی را به همراه دارند که باید برای افزایش طول عمر وسیله، به آن ها توجه کرد.متاسفانه یا خوش بختانه، به علت حساسیت بالای این نوع نمایشگر ها، کوچک ترین خدشه یا خراشی بر روی تصویر می تواند کل تصویر را مخدوش کند تا دیگر وسیله ی مورد نظر قابل استفاده نباشد.بنابراین باید در حفظ و نگهداری مانیتورهای LCD و LED به نکاتی توجه داشت که در ادامه ی پست امروز انزل وب ، به آن ها اشاره می کنیم.

شیوه صحیح پاکسازی مانیتور های LCD و LED

در ادامه ، ابتدا به نباید هایی که لازم است حین پاک کردن مانیتور های کامپیوتر،تلوزیون و.. از آن اجتناب کنید می پردازیم و سپس ترفند هایی را برای تمیز کردن مانیتورها معرفی می کنیم.

هرگز از مواد پاک کننده برای پاک کردن LCD استفاده نکنید

برای پاک کردن صفحه ی نمایشگر (Monitor) خود، هیچ گاه از مواد پاک کننده و صابون ها استفاده نکنید. این تصور که با استفاده از دستمال مخصوص و نرم  و شیشه پاک کن می توان به خوبی نمایشگرها را پا کرد، کاملا غلط می باشد.استفاده از موادی نظیر شیشه پاک کن، مهم ترین عامل در تخریب وسایلی مثل LCD می باشد.چرا که ال سی دی ها به صورت معمول با فناوری چندگانه و به صورت لایه ای ساخت و عرضه میشوند.به این شکل که مانیتورهای اولیه تا ال سی دی های کاملا مسطح و یا نیمه مسطحی (OLED) که به تازگی عرضه شده اند، از موادی نظیر شیشه و پلاستیک و پلیمر های خاصی تشکیل شده اند که به صورت لایه ای و ظریف روی هم انباشته شده اند.بنابراین  یک مایع پاک کننده ی صابونی ، به راحتی به سطوح مختلف مانیتور نفوذ می کند و سرانجام بخشی از تصویر را هنگام پخش مخدوش می کند.به تصویر زیر که نمونه ی کاربرد پاک کننده های صابونی در دراز مدت روی صفحه ی ال سی دی می باشد توجه کنید:

شیوه صحیح پاکسازی مانیتور های Lcd و Led

هرگز از مواد حاوی الکل استفاده نکنید

علت آن که توصیه می شود هیچ گاه از پاک کننده های الکلی و نیز مشتقات الکل برای تمیز کردن سطوح ال سی دی استفاده نکنید، این است که الکل به صورت معمول سطوح نمایش به مقادیر جزیی کدر می کند و سرانجام در دراز مدت باعث میشود که تصاویر مات و به اصطلاح ابری به نظر آیند.لذا به محتویات مواد پاک کننده دقت کامل داشته باشید.

هرگز از دستمال کاغذی و پارچه های ضخیم برای پاک سازی LCD استفاده نکنید

دستمال کاغذی و دستمال های حوله مانندی که به صورت روزانه استفاده می کنیم، برای پاک کردن سطوح مانیتورها مناسب نیستند. جنس خشن و ضخیم طراحی شده برای چنین دستمال هایی، مناسب جذب چربی ها و مایعات می باشد.گرد و غبار روی ال سی دی ها را هرگز با استفاده از این دستمال ها پاک نکنید.چرا که خش و خطوطی که روی مانیتور از فواصل دور مشاهده می شود، می تواند نتیجه ی پاک کردن غلط صفحه ی ال سی دی باشد.

چگونه LCD و LED را به صورت مطمئن تمیز کنیم؟

شیوه صحیح پاکسازی مانیتور های Lcd و Led

به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱- قبل از شروع به پاک کردن صفحه ی نمایشگر، ابتدا آن را از پریز خارج کنید تا دستگاه تا حدودی خنک شود.پاک کردن دستگاه در حالی به برق متصل است با گرم است، مشکل ساز میشود.

نحوه درست تمیز کردن نمایشگر های LCD و LED

۲- برای شروع به پاک کردن سطوح، ابتدا بهتر است که گردو غبار ایجاد شده را بدون تماس دست، با استفاده از یک اسپری هوا و یا پنکه ی کوچک ، از روی ال سی دی پراکنده کنیم.

۳- در این مرحله باید سطوح را با استفاده از دستمال های مخصوص و نرمی که برای سطوح شیشه و ال سی دی طراحی شده اند پاک کنیم.بدین منظور با استفاده از تکنولوژی مایکروفایبر، دستمال های مخصوصی تولید شده اند که به راحتی می توانید خریداری کنید.دستمال را به صورت خشک روی سطوح و تنها در یک جهت ، بدون هیچ فشاری بکشید.

شیوه صحیح پاکسازی مانیتور های LCD و LED

۴- در صورتی که سطوح با استفاده از دستمال خشک و مخصوص به خوبی پاک نشدند، دستمال مایکروفایبر را کمی مرطوب کنید.دقت داشته باشید که رطوبت اندک کافیست و حتی بعد از مرطوب کردن دستمال، به صورت کامل آب را خارج کنید تا مطمئن شوید.سپس به همان شیوه ی قبل سطوح را پاک کنید.

پاک سازی مواد متفرقه از سطح ال سی دی

در صورتی که در سطح ال سی دی مواد دیگری نظیر مواد غذایی، آب میوه ها و حتی رنگ ریخته شده باشد، لازم است که این بار از دستمال مایکروفایبر به همراه مواد دیگری استفاده کنید.بدین منظور دستمال را به مخلوط آب و سرکه ی سفید آغشته کنید.این مخلوط باید حاوی ۵۰ درصد آب و ۵۰ درصد سرکه سفید خانگی باشد.

با حرکات افقی یا عمودی و ثابت، دستمال را بدون فشار روی سطوح بکشید.

سخن آخر:

در صورتی که علاوه بر باید ها و نباید ها گفته شده، در تمیز و پاک کردن ال سی دی ها ترفند دیگری را تجربه کرده اید، در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراگ بگذارید.

موفق باشید

مطالب مرتبط

نظرات

 • خامسی says:

  ببخشید صفحه ال ای دی نجس شده می تونم ابکشی کنم؟

 • محسن says:

  سلام دوستان عزیز دختر من لاک رو مالیده روی صفحه نمایش تلوزیون چطور پاک کنم که به آل سی دی آسیب نرسونه

 • علی says:

  میتونید با استفاده از بخار سرد و یک دستمال مخصوص صفحه ال ای دی کامپیوتر را پاک کنید فقط توجه داشته باشید که دستمال را یک جهت بکشید.عکس و بر عکس نکشید

  • نیما says:

   سلام،من یه مدته حس میکنم صفحه ام مخصوصا نوشته ها روشنایی و درخشندگی قبلشو نداره و کدره این چند وقته هم از الکل،الکل و اب و پنبه برا تمیز کردن صفحه led استفاده میکردم حدس میزنم به همین خاطر اینطور شدع،میشه کاریش کرد؟

 • حسین says:

  سلام اگه مانیتور های قدیمی رو بشوریم خراب میشه؟؟ لطفا پاسخ بدید مادرم می خواد مانیتور رو بشوره

  از اون مانیتور ها مکعبی قدیمی هست خراب میشه؟؟

 • مریم says:

  من سه ساله خریدم هنوز تمیزم نکردم ?

 • بهرام says:

  باور میکنید نمایندگی سامسونگ بما گفت استفاده از مایع شیشه پاک کن مشکلی نداره، البته اینم بگم نمایندگی متفرقه بود اخه تلویزیون ما بانه اییه

 • Farzqd says:

  سلام دوستان کمکم کنید من تلوزیونم با دستمال های مخصوصش پاک کردم اما لکه افتاده هر چی با دستمال بیشتر تمیز میکنم بیشتر میشه از ماده مخصوصشم استفاده کردم اما درست نشد باید چیکار کنم

 • فریدون says:

  برای پاک کردن ال سی دی تلویزیون بهترین کار این هست که اول گردوغبار روی ال سی دی را با سشوار پراکنده کنیم با هوای سرد ششوار راحت تر ین کارهست بعد با دستمال نرم به طور اهسته به صورت عمودی وافقی تمیزکنیم بدون فشار

 • M says:

  صفحه تلوزیون رو با ابلیمو تمیز کردن ک لکه های روی صفحه جا موندن ک پاک نمیشن برای پاک کردنشون چکار باید کرد

 • فاطمه says:

  شیشه پاک کن ریخته روال ایی دی تصویر کامل نداره باید چیکار کنم

  • مهدی سلطانی says:

   سلام به مراکز تعمیر تحویل و اون ها رو در جریان بگذارید به احتمال زیاد بکلاید های مانیتور به مشکل خوردند

 • عبدالکریم خوشخوی says:

  عالی بود، ممنون