حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری

۴ روش حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری

فلش مموری و، اس دی کارت و میکرو رم ها امروزه به پر مصرف ترین گجت های کوچک نگهداری اطلاعات شخصی زندگی ما تبدیل شده اند ، با توجه به سایز کوچک و استفاده زیاد از این دستگاه ها احتمال بروز مشکل برای آنها بسیار زیاد است ، یکی از مشکلات رایج در این زمینه مشکل فرمت نشدن فلش مموری و.. در ویندوز و نمایش ارور windows was unable to complete the format میباشد که در ادامه ۴ نحوه رفع این خطا رایج را آموزش میدهیم

۴ راه برای رفع مشکل فرمت نشدن فلش ، مموری کارت و رم میکرو در ویندوز

Four tricks to solve the problem of flash memory is not formatted in Windows

آیا این سوال را از خود پرسیده اید چگونه می توان فلش مموری که به کامپیوتر متصل است و توسط سیستم نیز شناخته نمی شود ، فرمت کرد؟ در چنین مواردی که مموری کارت شما توسط سیستم شناخته نمی شود ، مشکل یا از ویندوز و یا از درایور فلش مموری شماست. اگر مشکل از ویندوز باشد شما می توانید با نصب مجدد درایور مموری کارت خود مشکل را برطرف کنید ولی اگر مشکل از USB شما باشد می بایست آن را به صورت عمیق فرمت کنید برای بررسی بیشتر این مشکل میتوانید پست قبلی ما در مورد بهترین روش های حل مشکل خطای USB Device Not Recognized ویندوز را بخوانید . حال اگر هنگام فرمت کردن رم ، فلش و SD Card با پیغام windows was unable to format رو برو شدید چه می کنید ؟ با ما همراه باشید تا در زیر راه حل هایی برای زمانی که شما قادر نیستید فلش خود را فرمت کنید را آموزش دهیم. همچنین اگر بعد از اتصال مموری کارت خود به کامپیوتر پیغام  You need to format the disk in drive before you can use it برای شما نمایش داده می شود، حتما پست مربوط به رفع مشکل پیغام فرمت You need to format the disk فلش مموری و هادر اکسترنال که قبلا در انزل وب منتشر شده است را مطالعه فرمایید.

روش اول ؛ تشخیص سالم و یا معیوب بودن فلش مموری

ابتدا فلش مموری خود را به کامپیوتر متصل کرده و سپس از منوی استارت ویندوز ، گزینه Disk Management را انتخاب کنید. شما در این بخش می توانید تمامی فلش مموری های متصل به کامپیوترتان را مشاهده و مدیریت کنید ، حتی اگر به درستی فرمت نشده باشند. برای دسترسی سریع به این بخش از طریق کیبورد می توانید دکمه های Windows key + R را همزمان نگه داشته و در پنجره باز شده عبارت “diskmgmt.msc” را تایپ کنید. اگر در پنجره باز شده نام فلش مموری خود را یافتید. این به این معناست که فلش شما به درستی فرمت نشده است برای یافتن راه حل جهت فرمت کردن مموری کارت خود با ما همراه باشید.

disk-managment

اولین مرحله فلش مموری خود با پورت های USB دیگر تست کنید چون امکان دارد پورت مربوطه مشکل داشته باشد. اگر از USB hub استفاده میکنید سعی کنید در این مورد به صورت مستقیم از پورت USB استفاده کنید. اگر مشکل برطرف شد و ویندوز ، فلش مموری شما را شناخت می بایست نسبت به تعویض پورت خراب در مادربورد کامیپوتر خود اقدام کنید.

Plug the drive into another USB slot

مرحله بعدی برای رفع ارور windows was unable to complete the format تست فلش مموری بر روی کامپیوتر و یا لپ تاپ های دیگر است و اگر باز هم فلش مموری شما شناخته نشد متاسفانه فلش مموری شما مشکل دارد ولی اگر فلش شما در کامپیوتر دیگر به درستی شناخته شد ممکن است درایورهای کامپیوتر شما دچار مشکل باشد. برای حل مشکل درایورها در بخش بعدی آموزش ما را همراهی کنید.

روش دوم ؛ حذف و نصب مجدد درایورها

برای چک ردن درایورها ، دکمه های Windows key + R  را با هم فشار داده تا پنجره run باز شود در پنجره باز شده “devmgmt.msc” را تایپ کنید تا وارد بخش Device Manager شوید.

Deleting and Reinstalling the Drivers

سپس در لیست نمایش داده شده ، بر روی فلش سمت چپ گزینه “Disk drives” کلیک کرده تا زیر مجموعه های آن که شامل درایورهای هارد دیسک و USB است برای شما به نمایش درآید.

Device Manager

سپس از لیست پیش رو درایور فلش مموری خود را یافته و روی آن کلیک راست کرده و گزینه “Uninstall” را بزنید تا این درایور از سیستم شما حذف شود.

Device Manager2

بعد از حذف درایور فلش مموری تان ، مموری کارت یا رم میکرو خود را از کامپیوتر جدا کرده و مجددا متصل کنید. بعد از اتصال ، ویندوز به صورت خودکار درایور را مجدد بر روی کامپیوتر شما نصب میکند.

در صورتی که شما آیکون تعجب زرد رنگ کنار درایورها می بینید این یعنی درایورهای مربوطه دچار مشکل هستند و اگر این علامت را در کنار Universal Serial Bus controllers دیدید یعنی USB درایورهای کامپیوتر شما نیاز به بروز رسانی دارند. ازین رو بر روی درایور مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه “Update Driver Software” را انتخاب کنید تا درایور مورد نظر آپدیت شود.

Device Manager4

روش سوم ؛ فرمت کردن فلش مموری از طریق Disk Management

همان طور که در بالا گفته شد، دکمه های Windows key + R را همزمان نگه داشته و در پنجره باز شده عبارت “diskmgmt.msc” را تایپت کنید تا وارد Disk Management شوید.  در اینجا شما قادر خواهید بود تمام پارتیشن ها و فلش مموری های کامپیوترتان را ببینید.

سپس بر روی پارتیشن مربوط به فلش مموری خود کلیک راست کرده و گزینه “Format” را انتخاب کنید.

Disk_Management

در پنجره باز شده مربوط به تنظیمات فرمت شما می بایست روش “FAT32” را برای فرمت کردن انتخاب کنید زیرا با اینکار فلش مموری شما توسط اکثرا سیستم ها از جمله ویندوز ، لینوکس ، OS X و یا کنسول های بازی خوانده میشود.

Disk_Management2

فراموش نکنید تیک گزینه “Perform a quick format” را بردارید تا فلش مموری شما به صورت کامل فرمت شده البته کمی زمان بر خواهد بود ولی کمک میکند ویندوز مشکلات فلش مموری شما را بر روی هارد دیسک تصحیح کند.

Disk_Management3

در پایان نیز بر روی دکمه OK کلیک کنید تا مراحل فرمت کردن آغاز شود. اگر فرمت کردن به درستی انجام شد باید در نظر داشته باشید. با فرمت کردن تمام اطلاعات موجود در فلش مموری شما حذف خواهد شد. ولی اگر فرمت کردن به درستی انجام نشد و هنوز با مشکل windows was unable to complete the format روبرو هستید می بایست ما را در بخش بعدی آموزش همراهی کنید.

روش چهارم ؛ فرمت کردن فلش مموری از طریق Command Prompt

ابتدا از منوی استارت Run را جستجو کرده و سپس در پنجره باز شده cmd را تایپ کنید تا محیط Command Prompt برای شما باز شود.

Open the Command Prompt

سپس در پنجره مشکی باز شده “diskpart” را تایپ کرده و Enter بزنید. برای انجام اینکار حتما باید با یوزر ادمین وارد شده باشید. پس از Enter زدن خواهید دید کلمه ای که تایپ کردید به  “<DISKPART ” تغییر یافت. و آماده گرفتن دستور بعدی از شماست.

Open the Command Prompt-2

سپس دستور بعدی “list disk” را تایپ کرده و Enter بزنید. با این دستور تمام دیسک های متصل به کامپیوترتان را برای شما نمایش میدهد.

Open the Command Prompt-3

اینبار دستور “# select disk” را تایپ کرده و Enter بزنید. فراموش نکنید به جای # شماره فلش مموری مربوطه خودتان را بنویسید. با این دستور شما در واقع مموری کارت مورد نظر خود را انتخاب میکنید تا در مرحله بعد آن را فرمت کنید.

Open the Command Prompt-4

بعد از دستور بالا می بایست دستور “clean” را تایپ کرده و Enter بزنید. با اینکار تمام اطلاعات فلش مموری شما پاک می شود.

Open the Command Prompt-5

حالا برای ساخت پارتیشن جدید بر روی مموری کارت خود می بایست دستور “create partition primary” را تایپ کرده و Enter بزنید.

Open the Command Prompt-6

برای فعال کردن پارتیشن ایجاد شده بر روی فلش مموری شما ، دستور “active” را تایپ کرده و Enter بزنید.

Open the Command Prompt-7

و در نهایت برای فرمت کردن پارتیشن ایجاد شده بر روی فلش مموری ، دستور ” format fs=fat32 ” را تایپ کرده و Enter بزنید. تا فلش مموری براساس FAT32 فرمت شود تا به تمام دستگاه ها همخوانی داشته باشد. در این مرحله فرمت کردن ممکن است کمی زمان ببرد.

Open the Command Prompt-8

سپس در مرحله آخر دستور “exit” را تایپ کرده و Enter بزنید تا ابزار DISKPART با استفاده از این دستور بسته شود. اگر با وجود تمامی مراحل بالا فلش مموری و مموری کارت شما باز هم توسط سیستم شناخته نشد متاسفانه فلش مموری شما خراب بوده و قابل استفاده نخواهد بود.

جمع بندی:

ما در بالا دو روش برای حل مشکل فرمت نشدن فلش windows was unable to format را آموزش دادیم. که توصیه میکنیم گام به گام مراحل بالا را طی کرده تا بتوانید به درستی دلیل اینکه چرا کامپیوترتان قادر به شناختن فلش مموری نیست ، عیب یابی کنید و در جهت برطرف کردن آن برآیید. با این وجود اکر هنگام اتصال مموری کارت هنوز هم با ارور Write Protection مواجه می شوید. حتما پست مربوط به ۷ روش حل مشکل ارور Write Protection در فلش و مموری کارت در انزل وب را مطالعه فرمایید.

تجربه و پیشنهاد شما ؟

در صورتی که راه حل دیگری برای حل مشکل فرمت نشدن فلش و پیغام windows was unable to format ویندوز میدانید ، تجربیات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

چگونه لینک پروفایل و کانال تلگرام و اسنپچت را به پروفایل اینستاگرام اضافه کنیم ؟
حل مشکل اضافه کردن لینک تلگرام و اسنپچت به پروفایل اینستاگرام
حل ارور You need to format the disk in drive before you can use it
رفع مشکل پیغام فرمت You need to format the disk فلش مموری و هادر اکسترنال
دلایل و راه های برطرف کردن خطای Missing Operating System
۵ راه حل کاربردی برای رفع خطای Missing Operating System ویندوز
در زمانی که کامپیوتر و لپ تاپ ناگهانی و به صورت خودکار پشت سر هم ریستارت میشود چکار کنیم؟
وقتی که کامپیوتر ناگهانی و پی در پی ریستارت میشود چکار کنیم؟

نظرات

 • شهرام says:

  عالی در حد عالی دمتون گرم قلمتون جاودانه…..

 • مراد says:

  دوستان اگر همه راها رو رفتید عمل نکرد فلش دیگه به درد نمیخوره درش بیارید چنتا ضربه محکم به یه سطح صاف بزنید طوری که دهنش رو به سطح باشه برا من اینطوری درست شد یاعلی.

 • سمانه says:

  من روش سوم امتحان کردم چقدر طول میکشه تا فرمت شه ؟ :/

 • محمد یاسین says:

  سلام داداش حتما زبان سیستمت رو فارسی انتخاب شده

 • Jasmine says:

  درود و روز خوش.
  بابت آموزش خوب و کارآمدتان بسیار سپاسگزارم.
  اما با اینکه تمامی راه های پیشنهادی را آزمایش کردم، نتوانستم فلش را پاکسازی کنم.
  روش چهارم را نیز به کار گرفتم و تا بخش پاکسازی (clean) به خوبی پیش رفتم اما در قسمت بخش بندی، با ایراد روبه رو می شوم. پس از نوشتن دستور create partition primary، این پیغام نمایش داده می شود:
  No usable fee extent could be found. IIt may be that there is insufficient free space to create a partition. at the specified size and offset. Specify different size and offset value or don’t specify either to create the maximum sized partition. It may be that the disk is partitioned using the MBR disk partitioning format and the disk contains either 4 primary partitions, «no more partitions may be created», or 3 primary partitions and one extended partition, «only logical drives may be created».
  خواهشمندم راهنمایی بفرمایید.

 • علی حسین زاده says:

  بسیار عالی مشکل من حل شد.سپاس

 • امیر محمد says:

  سلام من فلش ۶۴ گیگی دارم که جدیدا فرمت کردمش طبق گفته ی یه سایت و گزینه Restore device defaults رو هم فعال کردم فرمتش عوض شد الانم هر کاری میکنم به fat 32 برنمیگرده لطفا راهنمایی کنید

 • وحید says:

  با سلام خدمت شما استاد گرانقدر ممنون از توضیح کاملتون من هر کاری میکردم کارت حافظه گوشیم فرمت نمیشد اما با روش سوم براحتی تونستم مموری رو فرمت کنم..
  تشکر از شما بابت آموزش و مطالب ارزشمندتون??

 • امیر says:

  من select partition 1 رو که میزنم میگه there is no partition selected چیکار کنم؟

  • kia says:

   خیلی خوب بود ولی هنوز داره انجام میشه نمیدن درست میشه یا نه ولی تو ۸۲ درصد فکر کنم درست به به هر حال عالی بود???

 • محمدرضا says:

  سلام
  من هر کاری کردم نشد این ارور و آخرش میده
  DATA ERROR CYCLIC REDUNDANCY CHECK
  تا چند دقیقه قبلش رم کار میکرد کندم زدم رم ریدر یدفعه ارور داد و گفت فرمت لازم ولی فرمت نشد

 • علی says:

  بابا دمتون گررررررررررم
  روش چهارم عاااالی بود
  ایول بهتون خدا خیرتون بده

 • ali57 says:

  با تشکر از راهنماییهای ارزشمند شما هموطن گرامی و عزیز

 • حمید says:

  آقا من همه روشارو امتحان کردم نشد که نشد.. به محض اینکه اوکی میزنم که فرمت شه کلا مموری میپره!!!
  و باید دوباره مموری رو دوباره وصل کنم.

 • عارف says:

  سلام خسته نباشید من کل مراحلی که گذاشتین رو جلو رفتم ولی متاسفانه باز فرمت نشد.

 • درسا says:

  عالی بود مرسی روش آخر بلاخره جواب داد فلشم با هیچ روشی فرمت نمیشد.

 • سارا says:

  خدا خیرتون بده 🙂 روش دوم برای من جواب داد. :))

 • Bx69 says:

  من از روش چهار استفاده کردم تا clean رفتم بعد ارور داد نوشت به دلیل خطای سخت افزار این درخواست خوانده نشد . منضورش چیه ؟

 • محمد باقر says:

  خیلی عالی بود روش سوم روی رم من کار کرد. خیلی ممنونم از اطلاعاتتون

 • محمد رضا says:

  سلام من نمیتونم روی فلشم چیزی بریزم یا بردارم باید چیکار کنم؟

 • امیر حسین عابدینی says:

  سلام
  فلش من فرمت نمیشد برنامه های مختلفی رو تست کردم نشد
  خوشبختانه با روش شما با روش سوم تو ویندوز ۷ تونستم فرمتش کنم
  دستتون درد نکنه خدا قوت

 • e says:

  سلام من
  format fs=fat32 رو که زدم نوشت
  ۰ percent completed
  یه دقیقه بعد شد ۵ درصد ولی انگار رو همون گیر کرده ..چ کنم؟

 • mojtaba says:

  سلام من مموریم همه فایلاشو باز میکنه ولی هر کاری میکنم فرمت نمیشه ، همه کارای بالا رو هم انجام دادم ولی فرمت نمیکنه ، حتی مثلا فایلارو پاک میکنم دوباره که وصل میکنم فایلا بر میگردن ، چیکار کنم؟ مموری خراب شده یعنی؟

  • sajjad says:

   سلام .
   کنار اس دی کارت ها یه پین هست مال همینکار صددرصد مال شما اومده پایین و قفل شده . اگه اون پین نیست قطعا شکسته که باید درست بشه .
   اگه همه اینا درست بود توسط یه نرم افزار قفل کردین باید قفل شکن بزنین تا باز بشه

  • امیر says:

   منم دقیقا همین مشکلو دارم شما تونستید حل کنید مشکلتونو ؟
   من مموریم توی کامپیوتر باز میشه ولی فرمت نمیشه توی گوشیم هم نمیشه ازش استفاده کرد

 • Saeid.GH says:

  سلام ،
  من تا مرحله clean رفتم ولی بعد از اون زمانی که میخوام دستور creat partition primary رو اجرا کنم این ارور رو میده :
  No usable free extent could be found. It may be that there is insufficient
  free space to create a partition at the specified size and offset. Specify
  different size and offset values or don’t specify either to create the
  maximum sized partition. It may be that the disk is partitioned using the MBR disk
  partitioning format and the disk contains either 4 primary partitions, (no
  more partitions may be created), or 3 primary partitions and one extended
  partition, (only logical drives may be created).
  مشکل چیه ؟ لطفا راهنمایی کنید

  • ALIREZA says:

   متاسفانه منم همین مشکل رو دارم لطفا راهنمایی کنید

   • arian says:

    منم همینطور شد بیخیالش شدم رفتم پارتیشن رو انتخاب کردم
    select partition 1 (درایو اول فلش رو انتخاب میکنه، البته کلاً یه درایو داره؛ قبلش باید select disk 1 یا هر عددی که مربوط بهش هست رو بزنید)
    active
    fs=fat32
    بعدش رفت برای فرمت سیستمی؛ الان تا اینارو تایپ کردم شد ۳۳ درصد

  • زهرا says:

   روش چهارم جواب داد،خدا خیرتون بده،عالی بود
   امیدوارم همیشه موفق باشین?

 • شایسته says:

  واقعا عالی بود باورم نمیشد که فلشم درست بشه خیلی خیلی ممنونم

 • mhmd zf says:

  ممنونم فرمت در حالت داس جواب داد ??

 • reza says:

  همه این کارها رو کردم ولی مشکلم حل نشد. آیا فلش مموری من غیر قابل استفاده شده است؟

 • saeedshirvani says:

  اقا دمدت گرم خیلی نگران بودم ۶۴گیگ قلش باز نمیشد با روش شما حل شد ممنون ازتون

 • javad says:

  سلام اقا این ارور با کد C000000E@020A0007 مشکلش کجاس چطور باید درسش کنم متشکرم هر چه سریع تر بگید

 • SCOTT says:

  سلام چرا بعد از فرمت هم از طریقه cmd و DISK MANGAMNT سرعته فرمت بعد از فرمت شدن از این راهها یکم کم میشه برا من مشکلی به وجود نیامده فقط برای سوال که چرا سرعت فرمت بایین میاد

 • SCOTT says:

  سلام اقا دمت گرم اینیکی رمم با روش دوم درست شد خدا خیرت بده

صفحات 1 3 4 5 6