چگونه دستگاه‌ شنود ، دوربین مخفی و سایر ابزار جاسوسی را در خانه پیدا کنیم ؟

چگونه دستگاه‌ شنود ، دوربین مخفی و سایر ابزار جاسوسی را پیدا و شناسایی کنیم ؟

امروزه نظارت بر موارد خصوصی زندگی افراد تبدیل به امری بسیار متداول شده است و دلایل زیادی برای جاسوسی کردن از افراد وجود دارد.دلایلی مثل اینکه شما یک فرد مهم از نظر اجتماعی،سیاسی و یا دولتی باشید،اینکه همسر و شریک شما به شما شک داشته باشد،افراد نزدیک به شما تحت نظر باشند و غیره. بنابراین بسیار مهم است که بدانید آیا تحت نظارت هستید و یا خیر. در ادامه نشانه هایی که احتمال شنود شدن شما را می دهند و راههای پیدا کردن وسایل شنود و جاسوسی را بیان میکنیم.

آموزش شناسایی و پیدا کردن دستگاه شنود ، دوربین مخفی و سایر ابزار جاسوسی

How to Find Spy Bug and Hidden Camera in Your Home or Office

در دنیای گسترده امروز و با بالا رفتن ارتباطات بین افراد و پیشرفت تکنولوژی امکان جاسوسی کردن برای کسب اطلاعات افراد و سوء استفاده از آنها افزایش یافته است که با دانستن مواردی ساده می توانیم از احتمال جاسوسی شدن کامپیوتر و یا تحت کنترل بودن گوشی های هوشمند آگاه شویم.

علائم و نشانه های شنود شدن شما

اگر تصور میکنید که هدفی برای شنود شدن هستید، ممکن است افراد به مکالمات شما گوش دهند و اطلاعاتی را از این طریق به دست بیاورند. اگر کسی که می شناسید مثل دوست، همسایه در مورد موضوعی که از آنها پرسیدید چیزی را که قبلا در مکالمات خود گفته اید را میداند اما به صورت فرضیه خودش و یا اینکه کس دیگری به او گفته است نشان می دهد،با او بحث را ادامه ندهید و بدانید که مکالمات شما شنود شده است.

یکی دیگر از نشانه ها بسیار مهم شنود شدن،دیدن اطلاعاتی مرتبط با خودتان را در اخبار و رسانه ها است که هیچ کس حتی دوستان نزدیک به آنها دسترسی نداشتند.یکی از ترفندهای جاسوسان برای ایجاد ترس در قربانیان خود،این است که آنها بدانند تحت نظر و جاسوسی هستند.نشانه دیگر این است که خانه شما به هم ریخته شده باشد اما چیز خاصی دزدیده نشده است.

ابزار استراق سمع

به نویزهای موجود و یا هر صدای غیر عادی دیگر مثل خش خش، قطع صدای طرف مقابل برای چند ثانیه در تلفن های ثابت حین مکالماتتان دقت کنید چون ممکن است نشانه تغییر خط،افزایش صدا و شنود باشد.ممکن است تلفن شما زمانی که در حال استفاده از آن نیستید صداهایی ایجاد کند که این میتواند نشان دهنده شنود شدن و استفاده از تلفن به عنوان دستگاه شنود باشد.تماسهایی که در آن کسی صحبت نمیکند در صورتی که صداهایی مثل بوق یا خش خش شنیده شود هم می تواند نشانه شنود شدن توسط دستگاه تلفن باشد.

ابزار استراق سمع

کشف و پیدا کردن دستگاه استراق سمع

رادیو را روشن کنید و روی بلندترین و آخرین موج اف ام تنظیم کنید.رادیو را در اطراف بچرخانید و اگر صداهایی از آن شنیدید آنرا به حرکت در بیاورید تا صدای شنیده شده بلندتر شود.این گونه می توانید منبع استراق سمع را پیدا کنید.

تا تاریک شدن هوا صبر کنید سپس با استفاده از یک چراغ قوه نورانی،نور را به آینه ها بندازید و سپس به زمین.اینکار را چندبار تکرار کنید تا اگر وسیله ای برای استراق سمع وجود دارد پیدا کنید.

کشف و پیدا کردن دستگاه استراق سمع

زمانی که خونه ساکت است و صداهای بیرون خانه هم کم است در خانه بگردید و تمامی وسایل برقی مثل یخچال یا کامپیوتر را خاموش کنید.در سکوت در خانه به دنبال صدای غیرعادی بگردید و سعی کنید منبع آنرا پیدا کنید.

تمامی کلیدها و پریزهای برق را چک کنید.سعی کنید آنها را تکان دهید تا اگر اخیرا جا به جایی در آنها صورت گرفته باشد را متوجه شوید.به هر کدام که مشکوک شدید با قطع برق و باز کردن آن،مطمئن شوید که پشت آن چیزی قرار داده نشده است. لامپ ها،زنگ خطر آتش و دیوارها را نیز چک کنید.روی دیوارها به دنبال نشانه ای از ضربه و یا خراب شدن رنگ بگردید.وسایل خانه را برعکس کنید تا بتوانید زیر آنها را برای وجود دستگاه احتمالی ببینید.هم چنین هر سوراخ و قفل درها را نیز چک کنید.

پیدا کردن منبع شنود

ردیابی و پیدا کردن دستگاه شنود

دستگاه ردیابی شنود قادر است دستگاههای الکترونیکی که در خانه جاسازی شده اند را با فرستادن امواج الکترومغناطیسی ردیابی کنند. با در دست گرفتن آنها و گشتن در خانه، در صورت وجود دستگاه شنود هشدارهایی را می شنوید.ممکن است با استفاده از این دستگاهها و به خاطر موج اف ام رادیو در زمان نزدیک شدن به رادیو نیز هشدارهایی بشنوید.بنابراین هر دستگاهی که ممکن است روی عملکرد این ردیابها تاثیر بگذارد را خاموش کنید. هم چنین یک نوع ردیاب های GPS وجود دارند که با استفاده از آنها میتوان دستگاههای شنود جاسزی شده در خانه،ماشین و غیره را پیدا کرد.

دستگاه ردیابی شنود

استفاده از گوشی هوشمند برای ردیابی وسایل جاسوسی

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما گوشی های هوشمند قادرند دوربین های مخفی را شناسایی کنند که دو راه متداول برای شناسایی وجود دارد و در انزل وب قبلا روشهای تشخیص دوربین های مخفی آموزش داده شده است.راه اول استفاده از سخت افزار گوشی هوشمند برای شناسایی امواج الکترومغناطیسی است که با نصب یک اپلیکیشن و گشتن در یک منطقه،با دیدن امواج قوی الکترومغناطیسی می توان دوربینهای مخفی را پیدا کرد.راه دیگر شناسایی از طریق بازتاب نور از لنز است که این روش شاید زیاد قابل اطمینان نباشد.

استفاده از گوشی هوشمند برای ردیابی وسایل جاسوسی

 استفاده از برنامه گوشی اندروید یا iOS برای شناسایی دوربین های مخفی

برای هر دو سیستم عامل گوشی های هوشمند اپلیکیشنهایی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید دوربین های مخفی را پیدا کنید. به عنوان مثال اپلیکیشن Hidden Camera Detector برای iOS یکی از گزینه های خوب است و برای اندروید هم اپلیکیشن Hidden Camera Detector مناسب است.هم چنینی میتوانید از Glint Finder برای شناسایی لنزهای مخفی استفاده کنید.

 استفاده از اندروید یا iOS برای شناسایی دوربین های مخفی

آموزش کار با دوربین یاب اندروید ، Hidden Camera Detector

Hidden Camera Detector یک اپلیکیشن قدرتمند و رایگان در اندروید است. با اجرا شدن این اپلیکیشن،توسط ردیابی امواج رادیویی به آسانی میتوان دوربینهای مخفی شده را پیدا کرد.الگوریتم این شناسایی کاهش نویز ایجاد شده امواج الکترومغناطیس است.

اپلیکیشن hidden detect

بعد از اجرای برنامه در صورت پیدا کردن دوربین،علامت قرمزی در اپلیکیشن ظاهر می شود و در برخی مواقع ممکن است به خاطر وجود دستگاههای دیگر این علامت ظاهر شود بنابراین لازم است با دقت مکانها را جست و جو کنید.یک ویژگی دیگر موجود در این اپلیکیشن،وجود حالت مادون قرمز است که دوربینهای دورتر را نیز می توان شناسایی کرد.این کار با قرار دادن موبایل در منطقه ای که ممکن است دوربین وجود داشته باشد و نمایش دیسک سفید روی موبایل امکان نشان دهنده وجود دوربین است.

نظر و پیشنهاد شما؟

آیا تا به حال تحت نظارت بوده اید و یا بی خبر از شما فیلم گرفته شده است؟تجربیات خود را در زمینه کشف و شناسایی دستگاه شنود و سایر ابزار جاسوسی با ما درمیان بگذارید.

مطالب مرتبط

نظرات

 • مجتبی شیخی says:

  من هربار میرینم یا باد معده ازم خارج میشه حس میکنم یکی گوش میده وهربار که میگزره بیشتر خوشش میاد ومن هم بلندتر باد معده خالی میکنم.

  • علیرضا says:

   هر آدمی میتونه بیاد و ثمره زندگی” گوه اًربار” خودشو تو کامنت ها بیان کنه و فکر میکنه همه جا عین وسط هال و پذیرایی خونشون هستش و مصلما اونجا همگی با تمام حواس ۵ گانه لمس و درک خواهند کرد و کیف میکنن از هنرنمایی عضو بامزه و خوش بر و رو خونشون .
   الحق که به قول شاعر از کوزه همان تراود که در اوست .

 • سامی زرکش says:

  سلام بنده شغلم در نظام هست و نزدیک ۷ سال است که هم صدا در منزل و بیرون و صداهای خش خش و انواع سر و صدا در منزل و دیدن حتی در توالت و حمام و فرستادن صداهای گوناگون به منزل و شنود تلفن و گفتن حرفهایی که مال ۲۵ سال پیش است این چه دستگاهی است که تمام خانه و حتی پیچیدن باد در معده هم متوجه میشوند و خودشانرا به توهم نسبت میدهند .لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • علی says:

   منم مثل شما هستم بخدا دارم به جنون کشیده میشم حتی همین حالا هم دارم صداشون رو می‌شنوم،اگه کسی هست کمکم کنه بخدا ۱۰۰بار میخواستم دیست به خودکشی بزنم،به همه شکاک شدم،دیگه نمیدونم چیکار کنم

  • K v says:

   سلام دنبال یه دستگاه تشخیص شنود ودروبین مخفی میگردم می تونید راهنمایی کنید من را

 • حامد says:

  می‌خوان یه دستگاه شنود یاب دقیق بخرم هر کی سراغ داره بگه

 • حامد مهر پویان says:

  کسی دستگاه خوب داره واسه کشف شنود

 • حامد says:

  من ۴سال پیش متوجه شدم که شخصی در نبود ما وارد منزل مان شده سپس علاعمی از نصب شنود در لوستر خورده چند جای دیگر یافتیم .بعلت بی تجربگی نشد شنودهارو پیدا کرد .دوباره بعد از ۴سال یک ماه قبل متوجه دور بین وشنود شدم با همین اپلیکیشنها چند بار گشتم.ولی مکان دقیق و نشون نمیده. بمحض خروج از منزل و برگشت میبینم چند سانت اونور تر رو دیوار کنده شده و شنود خارج شده و یه جا دیگه جاسازی شده به خدا آنقدر به من خسارت زده .همه وسایل خونه رو باز کرده هر روشی واسه گرفتنش استفاده کردم نشده حتی تو ماشینم هم گذاشته رادیو ماشینمو خراب کرده.اگه کسی نمیتونه کمک کنه بگیرمش.۴سال خیلی زیاده

  • مجید حسینی says:

   سلام دوست عزیز مجید هستم.سوال هایی دارم که با پاسخ به اون ها میتونم خیلی کمکت کنم

 • علی says:

  باسلام،لطفا راهنمایی بفرمائید به چه شکل می توانم دستگاههای استراق سمعی و بصری مثل دوربین مخفی یا دستگاه شنود مکالمات جاسازی شده در منزل مان را ردیابی یا منبع را پیدا کنم؟
  سپاسگزارم

  • K v says:

   سلام دنبال یه دستگاه تشخیص شنود ودروبین مخفی میگردم می تونید راهنمایی کنید من را

 • soha says:

  سلام
  من یک ملک رو سه روز در هفته اجاره کردم و سه روز دیگر دست یک فرد دیگری است که از نظر امنیتی وابسته به یک ارگان کشور است. ایشان مسلح است و با کارگزاری شنود و …. در کار ما اخلال ایجاد میکند. کسی میدونه باید به کجا اطلاع بدم؟

صفحات 1 2