10 روش تشخیص و علائم ویروسی شدن کامپیوتر و لپ تاپ در ویندوز 10، 8، 7

۱۰ روش تشخیص و علائم ویروسی شدن کامپیوتر و لپ تاپ در ویندوز ۱۰، ۸، ۷

همه ما این احساس عجیب و غریب را تجربه کرده ایم که وقتی به بیماری سرماخوردگی دچار می شویم سر ما درد می‌گیرد، سرفه می کنیم. همین اتفاق برای سیستم های کامپیوتری رخ می دهد. زمانی که کامپیوتر ویروسی می شود علائم ویروسی شدن کامپیوتر مانند ضعیف عمل کردن مرورگرها ظاهر می شود. در این پست انزل وب ۱۰ نشانه و علائم ویروسی شدن کامپیوتر را به شما معرفی می کنیم.

نشانه های ویروسی شدن و آلوده بودن کامپیوتر و راههای جلوگیری از آن در ویندوز

How to Check if my Computer has a Virus? Signs Computer has a Virus

همان طور که اشاره کردیم سیستم های کامپیوتری وقتی ویروسی می شوند مانند انسان در عملکرد روزانه شان با اختلال مواجه می شوند. انسان هنگام بیماری تب می کند، سرفه می کند و … اما علت ویروسی شدن کامپیوتر چیست؟ از کجا ویروسی شدن کامپیوتر خود را تشخیص دهیم؟ قبلا در انزل وب ۱۴ نشانه که زنگ خطر ویروسی شدن گوشی های اندروید است ! را به شما معرفی کردیم،  در ادامه ما ۱۰ نشانه ویروسی شدن کامپیوتر را توضیح خواهیم داد.

تشخیص ویروسی شدن کامپیوتر از طریق عملکرد بد مرورگرها

در اواسط سال ۲۰۰۰ هنگامی که کاربران صفحات وب را مرور می کردند پاپ آپ هایی روی صفحات وب شان ظاهر می شد.  البته این روزها یک پنجره پاپ آپ تنها زمانی ظاهر می شود که یک آگهی مزاحم باشد. با این حال اگر این پنجره های پاپ آپ را دریافت می کنید ( حتی زمانی که مرورگر شما باز نیست) ممکن است از ویروسی شدن سیستم شما باشد.

علاوه بر نمایش پاپ آپ ها، اگر به طور ناگهانی ابزارهایی به نوار ابزار مرورگر شما اضافه می شود احتمال این وجود دارد که ویروس ها در سیستم شما در حال خرابکاری هستند. اگر موتور جستجو به طور ناگهانی تغییر کرد و یا نتایج جستجو گوگل شما غیرعادی به نظر می رسد پس کاملا مطمئن باشید که کامپیوتر شما ویروس دارد.

نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر

علایم ویروسی شدن کامپیوتر و لپ تاپ در ویندوز ۱۰

اگر کسی بخواهد بدون اجازه شما و بدون اینکه شما مطلع شوید وارد خانه تان شود یکی از بهترین راه ها برای ورود به خانه غیر فعال کردن سیستم های امنیتی خانه شما است. این مسئله در مورد ویروس ها نیز صادق است. بعضی از نرم افزارهای مخرب نرم افزار آنتی ویروس شما را غیرفعال می کنند. این ویروس ها حتی می توانند در روال آپدیت شدن آنتی ویروس اختلال ایجاد کنند.

نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر

کند شدن سیستم به علت ویروسی شدن کامپیوتر

دلایل زیادی وجود دارد که باعث کند شدن عملکرد کامپیوتر شما می شود. شما باید مطمئن شوید که تمام سخت افزارهای شما به درستی کار می کند. اگر همه چیز به درستی کار می کند اما سیستم شما هنوز کند است پس باید به ویروس های مخرب مظنون شد.ویروس ها می توانند برنامه های کاربردی و سرویس هایی که اجرا می شوند را در پس زمینه خراب کنند و می توانند تاثیرات فوق العاده ای مخربی بر عملکرد کامپیوتر شما داشته باشند.

نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر

آیا فایل های شما ناپدید می شود؟ کامپیوتر شما ویروسی شده است

در سال های اخیر باج افزارها شیوع پیدا کرده اند. این ویروس تمام فایل های شما را رمزگذاری می کنند. تنها راه باز کردن این فایل های رمزگذاری شده این است که به سازنده باج افزار پول پرداخت کنید و غالبا بیت کوین قبول می کنند. اما تضمینی برای اینکه آنها کلید را به شما بدهند وجود ندارد امکان دارد پرداخت را انجام دهید اما آنها کلید فایل های رمزگذاری شده را در اختیار شما قرار ندهند. پس بهترین حرکت دفاعی که شما می توانید انجام دهید بکاپ گیری مداوم فایل هایتان است.

به شما پیشنهاد می کنیم که به سازنده باج افزار پول پرداخت نکنید. اشکال دیگری از نرم افزارهای مخرب نیز وجود دارند که سخت شناسایی می شوند و شما تنها زمان باز کردن فایل ها متوجه حضور آنها خواهید شد. با این حال اگر تعداد زیادی از اطلاعت خود را از دست داده اید شما باید به دنبال شناسایی ویروس کامپیوتر باشید.

نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر

اتصال ضعیف شبکه یکی از علایم ویروسی شدن کامپیوتر

اگر از اتصال ضعیف شبکه خود رنج می برید و خطاهای اتصال به اینترنت برای شما اتفاق می افتد ممکن است سیستم شما به یک ویروس مخرب آلوده شده باشد. ممکن است فکر کنید که عجیب است که یک ویروس باعث توقف اتصال شما به اینترنت شود. با این حال برخی از نرم افزارهای مخرب هستند که تنظیمات شبکه شما را تغییر می دهند و یک پراکسی را اضافه می کنند و دسترسی شما به اینترنت را متوقف می کنند. یکی از راههای جلوگیری از ویروسی شدن کامپیوتر این است که یک ابزار حذف نرم افزارهای مخرب مانند Malwarebytes را روی کامپیوتر دیگر دانلود کنید و از طریق USB آن را به دستگاه آلوده منتقل کنید.

نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر

جلوگیری از ویروسی شدن کامپیوتر برای اجتناب از باز نشدن برنامه ها

برنامه ها می توانند به دلایل مختلفی باز نشود و پاسخی ندهند. خوشبختانه راه های بسیاری وجود دارد که شما می توانید برنامه های مختلف را ببندید و به کار خود ادامه دهید. اگر مراحل عیب یابی منظم تاثیری ندارد احتمال این وجود دارد که نرم افزارهای مخرب داشته باشید. اگر شما تجربه صفحه مرگ آبی (BSOD) را داشته باشید و مطمئن باشید که مشکلات سخت افزاری ندارید باز هم احتمال ویروسی بودن سیستم شما وجود دارد.قبلا به صورت کامل ۱۲ روش فوق العاده حل مشکل فریز و هنگ کردن اکسپلورر ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷ در انزل وب مرور کردیم که پیشنهاد میکنیم برای حل این مشکل آزاردهنده از آنها استفاده کنید.

نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر

از بین بردن ویروس کامپیوتر و حل مشکل پیدا شدن ناگهانی برنامه ها

اگر به طور ناگهانی روی سیستم شما برنامه هایی ظاهر می شود این احتمال وجود دارد که یک Installer مشکوک روی سیستم شما جا خوش کرده باشد. آنتی ویروس شما این برنامه های ناخواسته (PUP) را شناسایی می کنند و به شما هشدار می دهند. اگر هیچ هشداری از نرم افزار امنیتی خود مشاهده نکردید یک اسکن دستی انجام دهید. اگر هیچ چیزی پیدا نکردید یک جستجوی اینترنتی انجام دهید و ببینید آیا شخص دیگری این برنامه را به عنوان PUP گزارش داده است یا نه.

نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر

اگر فلش شما ویروسی شده است پیشنهاد می کنیم پست چگونه بصورت ایمن به محتویات یک فلش داریو ویروسی دسترسی پیدا کنیم را مطالعه بفرمایید.

نشانه های دیگر ویروسی شدن لپ تاپ و کامپیوتر

وقتی که در ویندوز یک مشکل پیدا می کنیم اولین راه حلی که به نظرمان می رسد گرفتن دکمه های Ctrl + Alt + Del است. اما هنگام ویروسی شدن حتی بعد از راست کلیک کردن روی نوار Task bar و انتخاب Task manager، شما هیچ عکس العملی مشاهده نخواهید کرد. شاید منوی Start هم برای شما باز نشود. حتی وقتی شما تلاش می کنید کنترل پنل و یا Command Prompt را باز کنید و باز هم موفق به این کار نخواهید شد. خب در این حالت واضح است که سیستم شما ویروسی شده است.

نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر

چگونه به ویروسی شدن سیستم خود پی ببریم؟ افزایش حجم مشکوک

هفته گذشته شما ۳۰ درصد فضای خالی روی هارد دیسک خود داشتید اما در حال حاضر، شما کمتر از ۵ درصد فضای خالی دارید؟ شما هیچ فایل حجیمی را دانلود نکرده اید؟ یا هیچ نرم افزار جدیدی نصب نکرده اید؟ پس این داده ها از کجا می آیند؟ به احتمال زیاد پاسخ این است که نرم افزارهای مخرب فایل هایی را دانلود کرده اند و آنها را روی هارد دیسک شما ذخیره کرده اند. یکی دیگر از نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر فعالیت های سخت افزاری بیش از حد است. این در حالی است که شما برنامه های زیادی را در سیستم اجرا نمی کنید. ۲ روش حل مشکل کم شدن حجم حافظه فلش مموری و بازگرداندن حجم آن را مطالعه بفرمایید.

نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر

شناسایی ویروس کامپیوتر از طریق ارسال پیام های اسپم

اگر از طرف دوستتان یک پیام دریافت کرده اید و از شما سوال می کند که چرا قرص های کاهش وزن و پیام های عجیب و غریب دیگر را توصیه می کنید در حالی که شما همچنین پیامی ارسال نکرده اید این نشان دهنده حضور نرم افزارهای مخرب است.  ویروس ها برای اینکه به دوستان و مخاطبین شما انتقال پیدا کنند طوری طراحی شده اند که در صورتی که کامپیوتر شما به ویروس آلوده شده باشید بدون اطلاع شما و به صورت اتوماتیک پیغام هایی به دیگران ارسال می کند. در صورتی که مخاطبان شما روی این پیام ها و یا لینک ها کلیک کنند آنها نیز به ویروس آلوده می شوند.

نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر

در آخر پس از بررسی روش های رایج انتقال ویروس و نشانه ویروسی شدن سیستم پیشنهاد می کنیم پست روش های جلوگیری از ویروسی شدن فلش مموری و هارد اکسترنال را مطالعه بفرمایید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز در انزل وب ۱۰ نشانه ویروسی شدن کامپیوتر را به شما آموزش دادیم. این نشانه ها را در سیستم خود دنبال کنید و از آلوده شدن فایل های خود جلوگیری کنید. توصیه می کنیم یک آنتی ویروس خوب روی سیستم خود نصب کنید و به طور مداوم از اطلاعات خود بکاپ بگیرد. اگر نظر و یا پیشنهادی دارید آن را در بخش دیدگاه این پست با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

آموزش حذف کامل و غیرفعال کردن آنتی ویروس Windows Defender ویندوز 10، 8، 7 و..
آموزش حذف کامل و غیرفعال کردن آنتی ویروس Windows Defender ویندوز ۱۰، ۸، ۷ و..
8 روش فوق العاده حذف و از بین بردن ویروس مانکی تست (Monkey Test) در اندروید
۸ روش از بین بردن و حذف ویروس Monkey Test یا مانکی تست در اندروید
6 روش از بین بردن و حذف ویروس اتوران (Autorun.inf) از فلش و کامپیوتر
۶ روش از بین بردن و حذف ویروس اتوران (Autorun.inf) از فلش و کامپیوتر
آموزش حذف کامل ویروس New Folder.exe از فلش و کامپیوتر ویندوز 10 8 7
۲ روش حذف کامل ویروس New Folder.exe از فلش و کامپیوتر

نظرات

 • آرمان says:

  سلام من در کامپیوترم به صورت خودکار مرورگر opera نصب شد دلیل چیه؟

 • حسین says:

  بی نظیره

 • مانی says:

  سلام ببخشید من وقتی وارد برنامه steam میشوم ناگهان صحفه می‌لرزه صدا می‌لرزه و مانیتور نو سیگنال میشه ولی کامپیوتر روشن میمونه کارش انجام میده صدا ها میتونم بشنوم که همه چی عادی عه ولی تا ریستارت نکنم از بدون سیگنال در نمیاد خروجی ها چک کردم ولی باز اینطوریه های نو سیگنال میشه دیگه نمیتونم از پی سی ام استفاده کنم مشگل می‌تونه ویروس باشه ؟ یا خیر می‌تونه پاور باشه اگر پی سی بهش فشار بیاد ممکن هست پاور بسوزه ؟

 • EPIC says:

  سلام من وقتی کامپیوترم رو خاموش میکنم یک برنامه خیلی عجیبی باز میشه که حروف و اعداد ناهماهنگه رو نشون و جالبیش اینه من هیچ وقت اینو باز نکردم

 • *Kasra* says:

  عالی بود حرف نداره سایت خوبتون

 • امیر حسین استاد says:

  لپتاپ من دچار مشکل شده که وقتی داخل نرم افزاری مثل (point, word و…) پروژه درست میکنم ولی وقتی میخوام save کنم هر چی روی save کلیک میکنم اون پوشه ای که باید انتخاب کنم کجا save بشه نمیاد.
  و وقتی روی یه فایل راست کلیک میکنم فقط چهار یا پنج تا گزینه میاره.
  گزینه هایی مثل copy نیست.
  وقتی توی دستکتاپ هم راست کلیک می کنم فقط دوتا گزینه میاره!
  صفحه سیاه هم زیاد میاد
  به نظرتون ویروسه یا مشکل از جای دیگس؟
  اگه از جای دیگس مشکل چیه؟

  • SINA says:

   سلام دوست عزیز
   ذخیرھ پروژھ در برنامھ ورد بھ این صورت نیست
   شما باید روی گزینھ بالآ صفحھ ک عکس ی پوشھ دارھ کلیک کنین و بعد روی بخش save در سمت راست صفحھ کلیک کنین و بعد دکمھ save as سپس میتونید انتخاب کنید ک پروژھتون کجا ذخیرھ بشھ.
   صفحھ سیاھ ھم میتونھ ب علت سنگین شدن حجم فایل ھای نصبی تون باشھ مخصوصا روی دیسک C کھ حجم زیادیش پر باشھ،یا ممکنھ بھ علت قدیمی بودن دستگاھ باشھ و یا پایین بودن سرعت پردازشگر یا ی نقص فنی در نمایشگر.
   اما اگھ دفعات نمایشش زیادھ توصیھ میکنم از آنتی ویروس استفادھ کنید،دنبال نشانھ ھای ویروس بگردید یا بھ تعمیر کار مراجعھ کنید.

 • سپیده says:

  سلام ، چند وقتی هست که وقتی از نرم افزار ورد استفاده میکنم صفحه لپ تاپم تیکه تیکه های سیاه میشه، و و موقه استفاده از گوگل کروم هم صفحه یک لرزش داره. ولی مواقع دیگه مشکلی نداره . به نظر شما مشکل از ویروسه؟ ممنون

 • َAli says:

  سلام ممنون از مطالبتون لب تاب من دیگه از آنتی ویروس استفاده نمیکنه و وقتی وارد آنتی ویروس می شم میگه امکان دسترسی نیست یعنی لب تاب من الان ویروسیه

 • متین says:

  سلام من هیچ مشکلی ندارم فقط این که انتی ویروسم نود ۳۲ هست ولی خیلی هشدار اپدیت میده virus&threat protection

  • sohrab says:

   بین دوست عزیز هروز باید انتی ویروست رو آپدیت کنی که بیشتر مواقع خودش انجام میده میتونی خودتم دستی انجام بدی

 • اسما says:

  سلام خسته نباشیدمدتیه ک از کامپیوترم نمیتونم هیچ سرچی روانجام بدم ووقتی واردگوگل میشم ی اعلانی میادروصفحه ک هرچی گزینه بلاکشم میزنم نمیره ممنون میشم راهنماییم کنید

  • ghost says:

   مال منم اینجور شده بود بلاک سرچ هس اون از توتان سیکوریتی ۳۶۰ استفاده کن بعد ویندوز بزن حل میشه

 • مجتبی says:

  سلام دو هفته پیش کامپیوتر رو روشن کردم دیدم درایو d پاک شده فقط یک چهارم درایو پر نشون داده میشه در حالیکه درایو تقریبا پر بود و درایو اف بیشتر فایل های پی دی اف تبدیل به یک پوشه خالی شدن آنتی ویروس هیچی پیدا نمی کنه. ممنون میشم راهنماییم کنید تشکر ( شانس منه اطلاعات مهم کاریم روی درایو دی بود از جمله فیلم عکس پی دی اف و… که پاک شدن)

  • Kkkkk says:

   لبتاب من دیشب هشدار داد و نوشت احتمال دارد ویروسی باشد may have virus می شه اطلاع بدین

  • SINA says:

   دوست عزیز بنظر من حتما ب ی فرد حرف ای مراجع کنید ک بلد باش ویروس رو پاک کن.
   احتمال ویروس باج افزار یا تروجان قوی میدم