کالیبره کردن باتری گوشی اندروید و آیفون بدون نیاز به روت

۳ ترفند کارساز کالیبره کردن باتری گوشی اندروید و آیفون بدون نیاز به روت

شاید شما هم با مشکل شارژ نشدن یا دیر شارژ شدن گوشی و تبلت مواجه شده باشید. اگر پورت و کابل شارژر شما سالم است شاید مشکل از بد نشان دادن میزان شارژ باتری دستگاه اندرویدی یا آیفون شما باشد. برای حل این مشکل شما نیاز به کالیبره کردن باتری گوشی اندروید و آیفون دارید. اگر نمی دانید که کالیبره کردن چیست و نحوه کالیبره کردن باتری گوشی و تبلت را بلد نیستید ادامه آموزش امروز انزل وب را دنبال کنید.

آموزش نحوه کالیبره کردن باتری گوشی آیفون و اندروید و تبلت روت نشده

How To Calibrate The Battery On Your Android phone or tablet

همانطور که در پست ۱۳ روش حل مشکل شارژ نشدن یا دیر شارژ شدن گوشی و تبلت بیان کردیم یکی از روش های حل مشکل شارژ نشدن گوشی و تبلت کالیبره کردن باتری گوشی است. اگر متوجه شده اید که عملکرد و مدت زمان باتری شما کم شده است ممکن است زمان کالیبره کردن باتری شما فرا رسیده است. قبل از مطالعه ادامه پست امروز انزل وب پیشنهاد می کنیم ابتدا پست علت زود تمام شدن شارژ گوشی چیست ؟ راه های جلوگیری از سریع خالی شدن شارژ را مطالعه بفرمایید.

چگونه متوجه شوم باتری من مشکل دارد؟

اول از همه شما باید مشخص کنید که چرا عملکرد باتری شما کاهش یافته است. آیا سیستم یا باتری اندروید را کالیبره کرده اید؟ اگر جواب تان منفی است ما در ادامه نحوه کالیبره کردن باتری را به شما یاد خواهیم داد. اما ابتدا بررسی کنید که آیا باتری شما آسیب دیده است یا نه.  تلفن خود را خاموش کنید. کاور باتری را بردارید و باتری را بررسی کنید. برآمدگی یا نشتی باتری را بررسی کنید. در تصویر زیر شما سه باتری را در کنار هم می بینید که یکی از باتری ها سالم و دو باتری دیگر متورم شده اند.

آموزش کالیبره کردن باتری اندروید

آیا باید باتری اندروید و تبلت را کالیبره کنیم؟

اگر از باتری خود راضی هستید پس هیچ مشکلی نیست. اما اگر فکر می کنید باتری تان مشکل دارد می توانید آن را به یک تعمیرگاه موبایل ببرید و در صورت نیاز یک باتری جایگزین کنید. باتری های ارزان ممکن است در طولانی مدت برای شما دردسرهایی به وجود بیاورد. به یاد داشته باشید که عوامل زیادی وجود دارد که باعث خرابی باتری شما می شود. اگر باتری شما شارژ نمی شود ممکن است پورت گوشی مشکل داشته باشد. برای بررسی سالم بودن سخت افزار گوشی خود می توانید از پست بهترین روش های تست سخت افزار تبلت و گوشی اندروید کمک بگیرید.

اگر سیستم عامل گوشی خود را بروزرسانی کرده اید تخلیه باتری یک مشکل رایج است بنابراین ممکن است بخواهید پارتیشن کش را در دستگاه خود پاک کنید. اما اگر مطمئن هستید کالیبره کردن باتری می تواند مشکل شما را حل کند پس ادامه پست امروز انزل وب را مطالعه بفرمایید.

آموزش کالیبره کردن باتری اندروید

کالیبره کردن باتری چیست؟

سیستم عامل اندروید دارای یک ویژگی به نام Battery Stats است که هنگامی که شارژ باتری کامل و یا خالی است ظرفیت باتری را ردیابی می کند. مشکل این است گاهی اوقات این ویژگی خراب می شود و اطلاعاتی که واقعی نیستند را نشان می دهد که این باعث این مشکل می شود که میزان شارژ واقعی باتری را مشاهده نکنید. به طور مثال وقتی که باتری ۱۲ درصد شارژ را نشان می دهد گوشی خاموش شود (چون به طور واقعی دارای شارژ ۰ است). برای حل این مشکل از کالیبره کردن باتری استفاده می کنند یعنی سیستم عامل اندروید این اطلاعات را اصلاح می کند و بار دیگر میزان واقعی باتری را به شما نشان می دهد.

آموزش کالیبره کردن باتری اندروید

اگر علاوه بر زود تمام شدن باتری با مشکل هنگ کردن گوشی مواجه هستید پس بهتر است پست دلیل هنگ گوشی اندروید چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم ؟ را مطالعه بفرمایید.

روش کالیبره باتری گوشی های هوشمند

باتری های لیتیوم یون حافظه ای ندارند بنابراین لازم نیست آنها را به طور مدام نگه دارید. مشکل این است که چگونه سیستم اندروید ظرفیت فعلی باتری را بخواند و نمایش دهد. شما باید فایل Batterystats.Bin را پاک کنید و مجددا کالیبره کنید. در زمانی که باتری شارژ نمی شود این فایل (که در اکثر دستگاه ها وجود دارد) خیلی ساده اطلاعاتی که باتری بکار می برد را ذخیره می کند. همچنین هر بار که باتری بیشتر از ۸۰ درصد شارژ می شد این فایل ریست می شود. فایل Batterystats.Bin حاوی اطلاعاتی است که شما در بخش باتری تلفن خود مشاهده می کنید. فایل Batterystats.Bin در سیستم اندروید میزان استفاده باتری در هر سیکل شارژ را نشان می دهد

آموزش کالیبره کردن باتری اندروید

آموزش کالیبره کردن باتری اندروید و تبلت بدون نیاز به روت

این روش کالیبره کردن قدیمی است اما برای برخی دستگاه های اندروید و تبلت کار می کند پس می توانید این روش را امتحان کنید.

 • شارژ باتری گوشی خود را کاملا خالی کنید تا گوشی خودش خاموش شود.
 • دوباره گوشی را روشن و خاموش کنید.
 • بدون اینکه گوشی خود را روشن کنید، گوشی خود را به شارژر وصل کنید. چون در این حالت حرارت کمتری تولید می شود و گوشی سریعتر شارژ می شود. گوشی را تا زمانی که روی صفحه ۱۰۰ درصد شارژ نشان داده شود شارژ کنید.
 • شارژ را جدا کنید.
 • گوشی را روشن کنید. این احتمال وجود دارد که نشانگر باتری ۱۰۰ درصد نباشد. پس تلفن را خاموش کنید و شارژر را دوباره وصل کنید. این کار را ادامه دهید تا روی صفحه ۱۰۰ درصد نمایش داده شود.
 • اگر گوشی راروشن کردید و باز ۱۰۰ درصد شارژ نشده بود مراحل بالا را تکرار کنید. وقتی که باتری ۱۰۰ درصد شارژ شد بدون وقفه با گوشی کار کنید تا شارژ تخلیه و ۰ درصد شود. گوشی خود را دوباره خاموش کنید.
 • یکبار دیگر مراحل بالا را انجام دهید.

به یاد داشته باشید که  توصیه نمی شود این فرایند را به طور منظم انجام دهید. هر سه ماه یکبار می توانید از این روش استفاده کنید.

آموزش کالیبره کردن باتری اندروید

کالیبره کردن باطری آیفون و اندروید

نحوه انجام این روش کالیبره کردن تا حدودی شبیه به مرحله قبل است.

 • شارژ باتری گوشی خود را کاملا خالی کنید تا گوشی خودش خاموش شود.
 • دوباره گوشی را روشن و خاموش کنید.
 • بدون اینکه گوشی خود را روشن کنید، گوشی خود را به شارژر وصل کنید. گوشی را تا زمانی که روی صفحه ۱۰۰ درصد شارژ نشان داده شود شارژ کنید.
 • شارژ را جدا کنید.
 • گوشی را روشن کنید. این احتمال وجود دارد که نشانگر باتری ۱۰۰ درصد نباشد. پس تلفن را خاموش کنید و شارژر را دوباره وصل کنید. این کار را ادامه دهید تا روی صفحه ۱۰۰ درصد نمایش داده شود.
 • اگر گوشی راروشن کردید و باز ۱۰۰ درصد شارژ نشده بود مراحل بالا را تکرار کنید. وقتی که باتری ۱۰۰ درصد شارژ شد با فشار دادن دکمه calibration برنامه Battery Calibration را تپ کنید. زمانی که باتری ۱۰۰ درصد شارژ شد گوشی را ریستارت کنید.
 • بلافاصله برنامه را اجرا کنید و دوباره میزان شارژ باتری را بسنجید.
 • هنگامی که باتری را کالیبره کردید آنرا تا ۰ درصد تخلیه کنید و دوباره گوشی خود را خاموش کنید.
 • بدون وقفه با گوشی کار کنید تا باتری تمام شود و گوشی خاموش شود.
 • در حالی که گوشی خاموش است باتری را کامل شارژ کنید. حالا گوشی را از شارژ جدا کنید.

آموزش کالیبره کردن باتری اندروید

معرفی بهترین برنامه کالیبره باتری اندروید – Advanced Battery Calibrator

اگر می خواهید میزان واقعی شارژ باتری خود را مشاهده کنید از برنامه Advanced Battery Calibrator استفاده کنید این برنامه با نرم افزار دیگری به نام Battery Life Repair کار خواهد کرد. اگر می خواهید باتری گوشی و تبلت خود را کالیبره کنید از هر دو برنامه استفاده کنید و باتری خود را به صورت پیشرفته کالیبره کنید. میزان دانلود این برنامه ۱ تا ۵ میلیون بار بوده است و آخرین بروزرسانی آن مربوط به ۱۱ اکتبر ۲۰۱۷ می شود. طبق نظرات کاربران این برنامه یکی از بهترین برنامه های کالیبره باتری اندروید است.

آموزش کالیبره کردن باتری اندروید

نظرات و پیشنهادات شما؟

شما از کدام روش کالیبره کردن برای حل مشکل شارژ نشدن باتری خود استفاده کرده اید؟ تجربه ای که بدست آورده اید چه بود؟ در حین کالیبره کردن باتری چه مشکلی برایتان پیش آمده است؟ روش پیشنهادی شما چیست؟ نظرات، تجربیات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه این پست با ما به اشتراک بگذارید. با تشکر از توجه شما.

مطالب مرتبط

بررسی: آیا استفاده از گوشی هنگام شارژ عوارض یا خطر دارد؟
بررسی: آیا استفاده از گوشی هنگام شارژ عوارض یا خطر دارد؟
12 ترفند کاربردی و استفاده جالب از باتری های قلمی
۱۲ ترفند کاربردی و استفاده جالب از باتری های قلمی و..
بررسی علت و دلایل استارت نخوردن ماشین
بررسی علت و مهم ترین دلایل استارت نخوردن ماشین
حذف شدن آیکون باتری لپ تاپ در ویندوز 10 ، 8 و 7
۱۰ روش حل مشکل حذف شدن آیکون باتری لپ تاپ در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

نظرات

 • دانیال says:

  سلام اگر بعد از اتمام شارژ گوشی و خاموش شدن وقتی خواستیم گوشی رو دوباره روشن کنیم تا باز خاموش بشه، گوشی روشن نشد چیکار کنیم؟

 • Clark says:

  سلام .من گوشیم Samsung j7 هست . وقتی ازش استفاده میکنم درصد باتری تا دو ساعت تکون نمیخوره بعدش شروع میکنه تند تند خالی میشه . وقتی تو سایت خوندم دیدم دقیقا مشکلش اینه که درصد رو درست نشون نمیده و باتری سالمه . همشون نوشته بودن راه حل کالیبره کردن گوشی هست . وقتی کالیبره میکنم باتری گوشی بعد از روشن کردن کم نمیشه و درست هست . نمیدونم چیکار کنم. یه بار هم باتریشو عوض کردم دلی همین جوریه

 • Mahdi says:

  سلام
  من یه تبلت لنوو دارم که پنج سال دارمش و یه باتری ۳۴۰۰ میلی آمپری داره.
  اما الان یه مشکلی داره
  مشکلشم اینه که اگه باتری ۱۰۰ درصد باشه وقتی ۳ ساعت باهاش کار کنم صفر میشه و مدت زمانی هم که تو شارژه خیلی بیشتر از قبل شده.
  باتریش هم باد نکرده و هیچ مشکل ظاهری خاصی نداره.
  این مشکل با کالیبره حل میشه یا باید باتریش عوض بشه؟

 • علی says:

  چطوری وقتی گوشی خاموش شده گفتین روشن خاموش کنیم دوباره گوشیو

 • علی says:

  لعنت به همتون هر سایتی میری یه صفحه مقدمه چرت و پرت نوشه آخرم نگفته این فایل کجاست

  • Sina_H says:

   اگه گوشیت روته باید اول بری توی صفحه‌ی اصلی حافظه ینی همون که همه‌ی دیتای سیستم رو یکجا نشون میده…..بعد میری داخل پوشه‌ی Data و بعد system و اونجا فایل battery-states.bin رو پاک کن و گوشی رو ریست کن به احتمال زیاد مشکل حل میشه…البته وقتی روش کالیبراسیون توی سایت رو انجام دادی ینی باتریت کاملا با شارژر کالیبره شده و صد درصد شارژ شده بهتره اینکارو بکنی چون ممکنه که مثلا در واقعیت تا ۹۶ درصد شارژ شده باشه که با این روش کالیبره کامل میشه

 • جواد رشیدی says:

  سلام و خسته نباشید .روشهای فوق برای گوشی ال جی g4 قابل استفاده نیست .این گوشی در حالت خاموش به محض اتصال شارژر بطور اتوماتیک روشن میشه و خاموش نگهدداشتن گوشی در حالت انجام شارژ ممکن نیست .این خاصیت رو همه گوشیهای این مدل دارن و ایراد گوشی من نیست

 • وحید says:

  خب این برنامه ها که معرفی کردید همچین قابل اعتماد نیستن ، یکیش که برای کالیبره س ، و یکی دیگه برای برطرف کردن مشکل باتری ، وقتی دومی رو اجرا میکنیم مشکلاتی رو به ظاهر پیدا و ترمیم میکنه و اگه دوباره چک کنیم مشکلی نداره ، ولی اگه داده های برنامه رو پاک کنیم یا خودش رو لغو نصب و نصب مجدد کنیم باز وقتی چک کنیم مشکلات در باتری پیدا میکنه و فراموش میکنه که قبلا اونا رو ترمیم کرده بوده گویا
  صرفنظر از فیک بودن این برنامه ها ، آنتی ویروس avg که بر‌روی دستگاه نصبه این برنامه ها رو بعنوان بدافزار شناسایی میکنه

  اگر نمیدونستید این موضوع رو بهتره بدونید که اینا برنامه های کاربردی نیستن
  ببخشید که وقتتون رو‌گرفتم

 • hossein says:

  سلام من گوشیم ال جی ایکس پاوره شارژ سریع همیشه نمیشه چیکارکنم؟
  اگرم خاموش بزنم به شارژ خودش روشن میشه و خاموش شارژ نمیشه چیکار کنم؟

 • Z ultra says:

  خسته نباشید سایت خوبی دارید تازه آشنا شدم. فقط کمبود اینو حس میکنم که مطالب جدید و برنامه ها و اپدیت ها تایید آلارم نداره برای اعضا که مطلع شیم.
  انشاا. که موفق باشید.

 • Z ultra says:

  درود. گوشی Xperia Z Ultra LTE آندروید ۵٫۱٫۱ دارم فلش بوت کردم الان باتری ام مشکل پیدا کرده بطوری که یهویی از ۳۰% خالی میشه و خاموش میشه. الان باید چکار کنم لطفا بخاطر خدا کمکم کنید مشکل از چیست؟؟ روت نیست گوشیم. چطور کالیبره کنم وقتی روت نیست؟؟ آیا اصلا کالیبره کردن مشکلم را حل میکند؟؟ با سپاس از مدیر محترم سایت خوب انزل.