خروج و برداشتن حالت نابینایان Talk Back اندروید و Voiceover آیفون

۸ روش کاربردی خروج و برداشتن حالت نابینایان Talkback اندروید و Voiceover آیفون

اگر شما یک گوشی هوشمند با سیستم عامل اندروید ۴٫۰ به بالا داشته باشید یا آخرین مدل های Galaxy Note , Galaxy S, Nexus, Motorola یا HTC را داشته باشید باید هنگام مرور گزینه های تنظیمات Accessibility ویژگی به نام TalkBack و اگر کاربر آیفون باشید گزینه Voiceover را دیده باشید. این ویژگی عالی برای کسانی که نابینا یا کم بینا هستند طراحی شده است. هنگامی که این ویژگی فعال می شود شما کارهایی که می خواهید انجام دهید را به گوشی می گویید. اما برخی از قابلیت ها برای شما بلاک خواهند شد (به طور مثال شما نمی توانید عکس بگیرید). امروز انزل وب قصد دارد نحوه فعال سازی و غیرفعال سازی حالت نابینایان اندروید TalkBackو Voiceover آیفون را به شما کاربران گرامی آموزش دهد.

آموزش فعال و غیرفعال کردن حالت نابینایان Voiceover آیفون و Talkback اندروید

How to Disable iPhone Voiceover and Talkback on Android Devices

TalkBackیا Voiceover چیست؟ TalkBackاندروید یا Voiceover آیفون یک ویژگی فوق العاده کاربردی برای کمک به کاربران نابینا و کم بینا طراحی شده است که به جای لمس از صوت برای انتخاب و فعال کردن موارد مورد نیازشان کمک می گیرند. کاربران نابینا با فعال سازی این حالت می توانند راحت تر یا گوشی اندروید یا آیفون خود کار کنند. اما با فعال کردن گزینه TalkBack یا Voiceover بعضی از ویژگی های تلفن مسدود خواهند شد. به طور مثال شما نمی توانید عکس بگیرید و یا نوتیفیکیشن ها را باز کنید. بعد از این تجربه حتما می خواهید حالت نابینایان را غیرفعال کنید. برای همین به مسیر مورد نظر می روید تا ویژگی TalkBack یا Voiceover را غیر فعال کنید.

Talkback

اما خیلی زود متوجه می شوید که شما نمی توانید لیست تنظیمات را اسکرول کنید. شما تنها می توانید ۱۰ گزینه اول را ببینید. به همین خاطر به دنبال یک روش برای خارج شدن و غیرفعال کردن Talk Back یا Voiceover هستید. شاید به ذهنتان رسیده باشد گوشی خود را فلاش کنید. اما نیازی به فلاش کردن گوشی نیست فقط کافی است روش هایی که امروز توضیح خواهیم داد را امتحان کنید. آموزش اروز انزل وب از ۲ قسمت تشکیل شده است در بخش اول نحوه فعالسازی/غیرفعاسازی حالت نابینایان در اندروید و در بخش دوم نحوه ورود و خروج از حالت نابینایان در آیفون و اندروید را توضیح خواهیم داد.

آموزش فعال سازی ویژگی TalkBack یا حالت نابینایان در اندروید

برای فعال سازی TalkBack روی آیکن Apps تپ کنید.

Talkback

وارد تنظیمات شوید.

Talkback

Accessibility را انتخاب کنید.

Talkback

روی Vision تپ کنید. اگر Vision را مشاهده نمی کنید به مرحله بعد بروید.

Talkback

روی Voice Assistant یا TalkBack تپ کنید (در دستگاه های قدیمی حالت نابینایان با نام TalkBack و در دستگاه های جدید با نام Voice Assistant ظاهر می شود).

Talkback

حالا روی اسلایدر تپ کنید تا ویژگی Voice Assistant یا TalkBack برای شما فعال شود.

Talkback

برای تایید فعال سازی روی OK و سپس Enable TalkBack/Voice Assistant تپ کنید.

Talkback

بعد از فعال کردن TalkBack از منو خارج می شوید و به صفحه اصلی گوشی تان هدایت می شوید. بعد یک صدا زمان، دکمه های شماره گیر، نام آیکن برنامه ها و غیره را به شما اعلام می کند.

نحوه خروج از حالت نابینایان در اندروید گلکسی سامسونگ و..

خب همانطور که در بالا اشاره کردیم با فعال شدن گزینه TalkBack شما نمی توانید در قسمت تنظیمات اسکرول کنید. به همین خاطر ما دنبال روشی بودیم که بتوان ما بین گزینه ها اسکرول کرد. به همین خاطر شروع به آزمایش کردیم و راه حل ساده ای برای آن پیدا کردیم. راه حل ساده بود. اگر می خواهید ویژگی TalkBack را در دستگاه های گالکسی غیر فعال کنید.

فقط باید با دو انگشت به بالا یا پایین صفحه ضربه بزنید. برای باز کردن برنامه ها یا انتخاب گزینه ها شما باید دو بار تپ کنید. به هر حال، در نهایت می توانید به Accessibility بروید و حالت TalkBack را غیرفعال کنید. اگر تلفن شما با فعال سازی TalkBack قفل شده است، می توانید با دوبار تپ کردن و کشیدن انگشت خود روی صفحه، قفل آن را باز کنید.

Talkback

برای خروج از حالت سیف مود پست آموزش ۴ روش رفتن و خارج شدن از حالت ایمن Safe Mode اندروید را مطالعه بفرمایید.

آموزش بیرون رفتن و خروج حالت نابینایان اندروید

اگر شما حالت Password Unlock را در گوشی خود فعال کرده باشید با فعال کردن حالت TalkBack وارد کردن کلمه عبور برای شما غیرفعال می شود. برای همین اول فیلد پسورد را چند دقیقه فشار دهید و بعد ۲ بار روی آن تپ کنید. حالا شما می توانید صفحه کلید را ببینید. بعد از اینکه با گرفتن طولانی مدت حروف یا اعداد توانستید پسوردتان را تایپ کنید روی دکمه Done صفحه کلید ۲ بار ضربه بزنید و یا چند دقیقه آن را فشار دهید. حالا می توانید با کمک روش قبلی مابین گزینه های تنظیمات خود اسکرول کنید و حالت TalkBack را غیرفعال کنید.

خروج از حالت نابینایان سامسونگ

اگر شما یک دستگاه گالکسی سامسونگ داشته باشید احتمال این وجود دارد که حتی با غیرفعالسازی TalkBack، هنگام کار بار گوشی تان کارهایی که انجام می دهید توسط همان صدای زنانه اعلام شود. این احتمال وجود دارد که ویژگی Driving Mode در گوشی تان فعال شده باشد. این ویژگی زمان، هشدارهای روی قفل صفحه، تماس ها و پیامک ها به شما اعلام شوند. برای حل این مشکل از پنل نوتیفیکیشن Driving Mode را غیرفعال کنید.

Talkback


ورود و خروج از حالت نابینایان آیفون

کاربران آیفون برای خروج از حالت نابینایان که Voiceover نامیده می شود، ۳ بار دکمه Home را فشار دهند این کار موجب غیرفعال شدن VoiceOver می شود. برای فعال کردن این ویژگی باز می توانید ۳ بار دکمه Home را فشار دهید.

voiceover

فعال سازی و غیر فعال سازی Voiceover آیفون

برای فعال کردن یا غیرفعال کردن Voiceover وارد تنظیمات دستگاه آیفون خود شوید. اگر قصد دارید Voiceover را غیر فعال کنید باید یک بار برای انتخاب آیکن Settings و دوبار برای باز کرذن تنظیمات تپ کنید.

voiceover

گزینه General را انتخاب کنید. در اینجا هم برای غیرفعال سازی حالت نابینا باید ۳ بار تپ کنید. یک بار برای انتخاب گزینه و دو بار برای باز کردن.

voiceover

وارد قسمت Accessibility شوید. اگر قصد غیرفعال سازی حالت نابینایان را دارید و نیاز به اسکرول دارید باید ۳ انگشت خود را روی صفحه بکشید.

voiceover

حالا برای فعال سازی یکبار و برای غیرفعال سازی دوبار روی گزینه VoiceOver تپ کنید تا برای تان فعال یا غیر فعال شود.

voiceover

برای فعال کردن حالت شب پست ۹ روش اضافه کردن حالت شب در گوشی های اندروید و آیفون را مطالعه بفرمایید.

استفاده از Siri برای خاموش یا روشن کردن Voice Over

دکمه Home را نگه دارید تا Siri فعال شود. دکمه Home یک دکمه گرد بزرگ است که در قسمت پایین – وسط صفحه قرار دارد. اگر دستگاه شما آیفون ۶ به بالا است هنگامی که Siri شروع می شود صدای زنگ را نمی شنوید، مگر اینکه از هدفون یا دستگاه بلوتوث استفاده کنید.

voiceover

ممکن است مجبور شوید یک لحظه صبر کنید تا Siri  فرمان شما را پردازش کند. وقتی Siri گفت “OK, I Turned Off VoiceOver” این بدان معناست که حالت نابینایان برای شما غیرفعال شده است. اما برای فعال کردن حالت نابینایان Siri می گوید “Turn On VoiceOver” یعنی حالت نابینایان برای شما فعال شد.

voiceover

غیرفعال کردن VoiceOver با iTunes

اگر یک کامپیوتر دارید که iTunes  را اجرا می کند، مطمئنا ساده ترین روش برای غیرفعال کردن VoiceOver این است که گوشی خود را به کامپیوتر وصل کنید. روی Configure Accessibility که در پایین پنجره iTunes است کلیک کنید.

voiceover

شما حالا باید پنجره Accessibility را ببینید. Neither را انتخاب کنید و روی OK کلیک کنید. پس از اتمام همگام سازی، دستگاه VoiceOver را خاموش خواهد کرد.

voiceover

در آخر پیشنهاد می کنیم پست آموزش روشن نگه داشتن صفحه نمایش اندروید در برنامه های خاص را مطالعه بفرمایید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

آیا تا به حال تجربه استفاده از حالت نابینایان اندروید را داشته اید؟ برای غیر فعال سازی Talkback و VoiceOver از چه روشی استفاده کرده اید؟ تجربیات و نظرات خود را در بخش دیدگاه این پست با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

آموزش 7 روش حل مشکل آزاردهنده 16 iOS آیفون
آموزش ۷ روش حل مشکل آزاردهنده ۱۶ iOS آیفون
معرفی و دانلود 14 تا از بهترین کیبورد فارسی و انگلیسی برای آیفون
معرفی و دانلود ۱۴ تا از بهترین کیبورد فارسی و انگلیسی برای آیفون
معرفی و دانلود 14 تا از بهترین برنامه برای دانلود فیلم در آیفون
معرفی و دانلود ۱۴ تا از بهترین برنامه برای دانلود فیلم در آیفون
آموزش 5 روش تغییر محیط اندروید به آیفون
آموزش ۵ روش تغییر محیط اندروید به آیفون

نظرات

 • محسن لشگری says:

  با سلام خدمت شما دوستان ادمین خواهش میکنم در باره ی مطالب اینطوری یک مقدار از افرادی که در این حوزه اطلاعات دارند بپرسید شما یک طوری گفتید که برخی قابلیتها غیر فعال میشه که هر کی ندونه فکر میکنه دیگه نمیشه با گوشی کار کرد در باره عکس گرفتن باید بگم که وقتی دوربین گوشی چهره شخصی رو شناسایی میکنه اعلام میکنه به عنوان مثال میگه یک چهره در مرکز در باره رمز باید بگم که وقتی talkbac فعال میشه همه چی دو تایی میشه شما برای بالا و پایین بردن صفحه باید با دو انگشت صفحه رو جا به جا کنید برای باز کردن برنامه ها هم باید دو زربه سریع روی صفحه بزنید و تایپ هم باید بر روی هر حرف دو بار بزنید که میشه این رو به تک زربه برای تایپ سریعتر تبدیل کرد در باره خاموش کردن کلیدهای افزایش و کاهش صدا رو با هم برای چند ثانیه نگه دارید تا با پیام talkbac off رو بشنوید این یک سریع نکات بود که گفتم با تشکر از شما خدا حافظ

 • ارسلان says:

  گوشی شیائومی رفته حالت نابینایان چیکارکنم

 • Zahra says:

  واااااییی خدااا خیرتون بده🙏💟💟💟

 • بنی says:

  انگشت وسط صفحه بزارید از بالا به پاین و راست مثل L بکشید بعد گزینه تعلیق را انتخواب کنید فعلا از شرش راحت میشید بعد برید تنظیمات گوشی و غیر فعالش کنید

  • محمد says:

   من گوشی خود را از حالت نابینایان خاموش کردم حالا وقتی تایپ گوشی را به حالت انگلیسی بر می‌گردانم هر کلمه ای را که میزنم اسم ان را میگوید

 • کس says:

  اگه بلد نیستین باید دکمه ای که باهاش صداروکم وزیاد هردو رو نگه دارین و بعد خاموش کنید

 • شهبازی says:

  سلام گوشی من سامسونگ این حالت فعال شده ولی اصلا نمیتونم رمزم رو وارد کنم که غیر فعالش کنم لطفا راهنمایی کنید

  • اخوان منش says:

   خدا خیرت بده کلی دعات کردم داشتم دیونه میشدم انقد سرچ کردم تا فقط حرف شما ب دردم خورد

 • مهدی says:

  روی صفحه گوشی انگشتتو میکشی پایین بعدسمت راست یعنی ال بزرگ انگلیسی
  سپس تو گزینه های نشون داده شده متوقف کردن تولک بک

 • اب‌خزایی says:

  سلام گوشی سامسونگ a7دارم پین وارد میکنم چون به حالت نابینا در اومده باز نمیشه میشه کمکم کنید

 • behiniran says:

  من از سایت بسیار بسیار مفید شما و ادمین سایت و کسانی که تولید محتوای سایت را به عهده دارند سپاسگزارم.

  با احترام و سپاس: بهین ایران

 • عقیل شاهبیکی says:

  گوشیم رو حالت voice over رفته و هیچ کاری انجام نمی ده صفحه هم سیاه است فقط صحبت می کنه میشه راهنمایی کنید ؟

 • الهه says:

  واقعا ازتون ممنونم،خیلی مطلب مفیدی بود.گوشیم قفل شده بود تاک بک رو فعال کرده بودم ببینم چیه ،…که گیر کردم.
  ممنونم بالاخره غیر فعالش کردم?

  • Sra says:

   سلام من هنذفری خریدم که این هنذفری مال سامسونگه ولی گوشی من ایفون۶s بعد هی ارور voicover چکار کنم اینو خاموش کنم ممنون میشم زودتر جواب بدید هررررکاری کردم نمیره

  • محمد صامت زاده says:

   سلام اگه گوشی شما آیفون هستش سه بار پشت سر هم دکمه هوم رو فشار بدید آیتم‌ها میاد و غیر فعال کنید
   اگه سامسونگ هستش به طور همزمان دکمه های کم و زیاد صدا رو با هم سه ثانیه فشار بدید خود به خود برطرف میشه
   سوالی بود در خدمتم

   • محمد says:

    خدا خیرت بده عالی بود مخصوصا ۲ انگشته باید کار کرد ک به عقل هیچکس نمیرسید

 • رامسین خدامرادی says:

  نمیتونم غیرفعالش کنم کمک کمک کمک……..

  • الناز says:

   من آیفون سون دارم حالت نابینایانش فعاله، با ۳ بار هوم زدن قطع میشه ولی دوباره ک دستم رو هوم میمونه روشن میشه، چجوری میشه کلا غیر فعالش کرد؟؟

 • Rahele says:

  سلام.گوشی من آیفون x.وارد برنامه voice over شدم ولی هر کاری کردم نشدی فعال کنم.از اون جا که sos من با سه بار تپ روی side bottom فعال میشه،به طور خودکار به مادر اوکی من رو فرستاد.بعدا سه انگشت صفحه رو بالا پایین بردم و صفحه گوشی خاموش شد ولی زنگ میخورد. از شما میخواهم من رو راهنمایی کنید چطور گوشی رو روشن کنم واز آون برنامه خارج بشم؟؟

 • یاشار says:

  سلام من تمام سایتارو گشتم و خیلی وقته وویس ایموجی و تایپ کردنم غیرفعال نمیشه گوشیم آیفون۷و آی او اس هم ۱۲.۱.۱هستش هرکاری میکنم خاموش نمیشه وویس اور هم کلا خاموشهههه?اعصابمو ریخته بهم خواهش میکنم کمکم کنین

 • سارا says:

  سلام واقعا از شما سپاسگزارم بچه دوساله ام با گوشی بازی میکرد و گذاشته بود رو این برنامه خیلی خیلی ممنونم خدا خیرتون بده

 • مژده says:

  خواهش میکنم کمکم کنید عصبی شدم نمیتونم گوشیمو باز کنم هرچی گفتید انجام دادم ولی نمیشه

 • رضا خطیبی کاربر نابینا یه سایت says:

  با سلام خدمت شما و دوستانی که این آموزش را تهیه نمودید میتوانم با جرعت بگویم این حرف شما کاملا غلط بوده و اشتباه است چرا که هیچ قابلیتی در گوشی های اندروید و آیفون برای نابینایان در زمان فعالت بودن تاکبک تقیر نمیکند و هیچ قابلیتی هم بلاک نمیشود فقت این قابلیت ها به حالت دو زربه ای تقیر میکند کسانی که میتوانند از حالت دو زربه بودن استفاده کنند فکر میکنند که قابلیت قفل شده است به عنوان یک کاربر نابینا میتوانم بگویم که خیر اینطور نیست اگر برای تهیه آموزش های آنچنانی کمی هم از کاربران این نو اطلاعاتی کسب کنید دچار اشتباه نمیشوید آیدی تلگرام من به عنوان یک کاربر نابینا که قصد داشته باشید باهاش همکاری کنید @webhoste هست منتظر سوالات شما عزیزان برای رفع ابحامات شما خواهم بود

 • mehdi says:

  فقط میتونم بگم بسیار ممنونم.عالی بود

 • Fm says:

  واقعا ممنون و متشکر از آموزش و راهکارهایی که ارائه دادید. بعلت یک اشتباه گزینه تاک بک رو فعال کردم و چاره ای نمی دیدم جز فلش کردن موبایل اما با راهکار شما مشکلم حل شد. پاینده باشید و سرفراز ?⚘?

  • مژده says:

   میشه بمنم بگید چکارکنم

  • حبیب آراسته says:

   لطفا راهکارو بگین منم ب مشکل خوردم گوشیم قفل شده هرچی رمز میزنم باز نمیشه

   • حنانه says:

    گوشیم رفته روی حالت نابینایان و من گوشیمو خاموش و روشن کردم حالا اصلا رمز گوشی رو قبول نمیکنه .. اثر انگشتمم همینطور خواااااهش میکنم بگید چیکار کنم درست نمیشه با اینا که گفتید

    • محمود says:

     نکته اش اینه که هنگام وارد کردن پسورد باید یه بار روی عدد لمس کنی وقتی دور عدد دایره مشکی شد بعدش دوبار بزنی روی عدد ، وقتی صفحه باز شد یه بار بزنید روی سیتینگ کادر دورش که مربع شد حالا دو بار لمسش کنین و بعد بقیه مراحل ،موفق باشید