melipayamak
آموزش نحوه تنظیم سیستم صوتی ضبط ماشین : تنظیمات پخش ، ساب ووفر و..

آموزش نحوه تنظیم سیستم صوتی ضبط ماشین : تنظیمات پخش ، ساب ووفر و..

معمولا سیستم صوتی خودرو برای همه ما به خصوص جوانان مهم است. اگر شما در روز وقت زیادی را در خودرو می گذرانید بنابراین اهمیت سیستم صوتی برای شما بیشتر خواهد شد. ممکن است چند ساعت وقت خود را برای تنظیم سیستم صوتی خودرو خود بگذارید، زیرا هزاران ساعت با این سیستم به موسیقی های دلخواه خود گوش خواهید کرد. بسیاری از سیستم های صوتی عملکرد خوبی ندارند، زیرا به خوبی تنظیم نشده اند. در این مطلب انزل وب بنا داریم به نحوه تنظیم حرفه ای سیستم صوتی خودرو بپردازیم. باما همراه باشید.

چگونه سیستم صوتی خودرو را تنظیم کنید؟ بهترین تنظیمات برای ضبط ماشین پایونیر ، مارشال و..

How To Adjust Car Audio System: Playback Settings, Subwoofer 

اگر از سیستم صوتی خودرو خود راضی نیستید ناامید نشوید. اگر کمی از وقت خود را صرف تنظیم سیستم صوتی خودرو خود بگذارید، مطمئنا نتیجه خوبی خواهید گرفت. برای این کار چند پیشنهاد به شما می کنیم که با انجام آن ها قطعا به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

تنظیم حرفه ای سیستم صوتی ماشین و بررسی فاز بلندگو

بررسی بلندگو ها حتی اگر سیستم شما به صورت حرفه ای نصب شده باشد کار مهمی است. فاز بلندگو های خود را بررسی کنید. برای این کار کافیست از یک موسیقی با باس سنگین استفاده کنید. برای تنظیم کنترل تعادل سیستم صوتی را به یک طرف هدایت کرده سپس کنترل تعادل را به مرکز برگردانید، در این حالت باید به طور مداوم صدای بم (باس) بیشتری بشنوید. اگر این اتفاق نیافتد، بلندگوهای شما فاز نیستند. قطب های مثبت و منفی بلندگو را تعویض کنید و این کار را دوباره تکرار کنید. این کار را هم برای بلندگوهای جلو و هم بلندگو های عقب انجام دهید. همیشه از درستی اتصال قطب های مثبت و منفی بلندگو ها اطمینان حاصل کنید.

سیستم صوتی

روش تنظیم ساب ووفر و اکولایزر

اینکه قدرت باس را بیشتر کنید بخصوص زمانی که فقط از یک ساب استفاده می کنید می تواند وسوسه انگیز باشد اما ابتدا باید سیستم خود را برای این کار تنظیم کنید. با مسطح کردن اکولایزر استریو کار خود را شروع کنید. همه کنترل های صدا را صفر کرده و منحنی EQ را درگیر نکنید. زمانی که ساب ووفر خاموش است یک موسیقی آشنا را به سطح شنوایی متوسط برسانید و سپس به آرامی خروجی ساب ووفر را تا زمانی که به نقطه جذاب برسد افزایش دهید تا جایی که باس بر بقیه آهنگ غلبه نکند.

اگر احساس می کنید که صدای باس از پشت سر شما شنیده می شود، نقطه محلی آمپر ساب را کاهش دهید تا باس محدود نشود. در صورتی که آمپر غیرقابل تنظیم بود، سعی کنید ساب ووفر را حرکت دهید.

برای آشنایی با نحوه تنظیم تنظیمات صوتی و اکولایزر استریو خودرو پیشنهاد می کنیم نظاره گر ویدیوی زیر باشید.

نحوه تنظیم سیستم صوتی ماشین پایونیر و ایجاد یک صحنه موسیقی در میان داشبورد

سیستم صوتی شما باید طوری تنظیم شود که وقتی چشمان خود را می بندید احساس کنید که صحنه اجرای موسیقی در مقابل چشمان شما قرار دارد. به این حالت Soundstaging گویند.

سیستم صوتی

 • اگر بلندگوهای جلو خودرو شما کوچک هستند از Bass Blocker استفاده کنید. Bass Blocker با حذف فرکانس های پایین، صدای خروجی را واضح تر می کند. در صورتی که ضبط شما دارای قابلیت تعدیل سبک موسیقی هست، جهت عملکرد بهتر از فیلتر High-pass برای حذف باس استفاده کنید.
 • اگر شما یک ساب ووفر دارید یا بلندگوهای عقب از بلندگوهای جلو بزرگتر هستند، از قابلیت Fade ضبط صوت برای انتقال صوت از عقب به جلو استفاده کنید تا سطح کلی را بالا ببرید و باس را وارد موسیقی کنید.
 • در صورتی که بلندگوهای جلو بر روی در ها نصب شوند تاثیر منفی در  Soundstaging خواهند داشت. برخی از ضبط صوت ها دارای ویژگی کنترل صدای جلو و عقب به صورت مستقل هستند، از این ویژگی برای تنظیم سیستم صوتی و Soundstaging می توانید استفاده کنید.

روش تنظیم ضبط صوت پایونیر

 • دستگاه صوتی خود را روشن کنید. اطمینان حاصل کنید که EQ، کنترل های صدا، تعادل و قابلیت Fade در حد وسط تنظیم شده و یا یکنواخت باشند.
 • آهنگی را که قبلا بارها گوش کرده اید پخش کنید زیرا می دانید که چه چیزی در آن آهنگ باید بیشتر به نظر برسد. این نکته را در نظر بگیرید که آهنگ پخش شده از موسیقی ساز های مختلف به وجود آمده است.
 • قابلیت Fade را تا جایی که تمام موسیقی فقط از بلندگوهای جلو شنیده شود تغییر دهید. سپس میزان صدای سمت چپ و راست را طوری که مد نظرتان است تنظیم کنید. همین کار را برای بلندگو های سمت عقب انجام داده و قابلیت Fade را طوری تنظیم کنید که صدا فقط از بلندگوهای سمت عقب شنیده شود، سپس میزان صدای سمت راست و چپ را تنظیم کنید.
 • برخی از ضبط صوت ها اجازه کنترل اختلاف صدای بین بلندگوهای جلو و عقب را به شما می دهند. بهتر است میزان صدای بلندگوهای عقب همیشه کم تر از بلندگو های جلو باشد.
 • اکنون به کیفیت صدای موسیقی دقت کنید. آیا تمامی نت های بالا، متوسط و پایین در موسیقی وجود دارند؟ آیا این نت ها در تعادل هستند؟ قبل از تنظیم مجدد مشخص کنید که در کجای تنظیمات شما اشکال وجود داشته است.
 • اگر EQ ضبط صوت شما از قبل تنظیم شده است، سعی کنید هر یک را امتحان کنید تا بفهید کدام یک از آن‌ها موسیقی را بهتر می‌کند و کدام یک نه.

سیستم صوتی خودرو

مراحلی که برای تنظیم ضبط صوت خودرو شما گفته شد نوعی تنظیمات عمومی برای تمامی ضبط صوت ها می باشد. همان طور که می دانید یکی از برندهای محبوب ضبط صوت که در ایران هم بسیار رایج است برند Pionneer است. پیشنهاد می کنیم با دیدن ویدیو زیر در زمینه تنظیمات ضبط های Pionneer اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اگر علاقمند به آموزش گام به گام روش صحیح باتری به باتری ماشین در شرایط اضطراری هستید این مقاله را مطالعه بفرمایید.

نحوه تنظیم باس در ضبط پایونیر و بهبود سیستم صوتی

یکی از چیزهایی که اکثر ما بخصوص جوان ها دوست داریم، این است که موسیقی را با تمام وجود حس کنیم. فرکانس پایین اغلب این حس را به ما القا می کند. در صورتی که ساب ووفر شما به درستی تنظیم شده باشد، این حس لذت بخش به شما دست خواهد داد. برای انجام این تنظیمات مراحل زیر را طی کنید.

۱- اعوجاج را حذف کنید : منظور از اعوجاج در صدا این است که هر قدر صدا بالاتر می رود از کیفیت و وضوح آن کاسته می شود. میزان قدرت سیگنال (Gain) را کم کنید و ولوم ضبط صوت را افزایش دهید تا ناهمواری های صدا برای شما مشخص شود. سپس تا جایی که کیفیت صدا به حد مطلوب برسد ولوم را کم کنید. در واقع با این کار شما حداکثر میزان ولوم برای دریافت صوت با کیفیت بالاتر را تعیین می کنید. این بار قدرت سیگنال (Gain) را افزایش دهید تا اعوجاج ظاهر شده و کیفیت صدا افت کند، سپس قدرت سیگنال را تا حدی که اعوجاج از بین برود کاهش دهید.

۲- سیگنال را خاموش کرده و فیلتر پایین گذر را باز کنید : در جهت عقربه های ساعت آمپر گین ساب را بر روی Min قرار داده و فیلتر پایین گذر را بر روی ON تنظیم کنید و به همان اندازه بچرخانید. اگر سیستم دارای تقویت باس است آن را خاموش کنید و اگر دارای یک کنترل سطح از راه دور است آن را در حالت متوسط تنظیم کنید.

کنترل تن باس را بر روی یکی از حالت های Middle، Zero یا Flat که بر روی استریو شما قرار دارد تنظیم کنید. اگر کنترل سطح ساب ووفر دارید آن را به حالت Middle یا  NO Gain تنظیم کنید. گاهی اوقات ضبط صوت ها دارای یک فیلتر متقاطع، کم عبور یا افزایش باس در خروجی ساب ووفر خود هستند. اطمینان حاصل کنید که هیچ یک از آنها روشن نباشد.

سیستم صوتی خودرو

۳- میزان گین ساب ووفر و فیلتر پایین گذر را تنظیم کنید : یک موسیقی را با میزان صدای یک چهارم ولوم پخش کنید. قدرت آمپلی فایر ساب ووفر را تا زمانی که صدای ساب ووفر به طور کامل صدای بلندگوها غلبه کند، افزایش دهید.

سیستم صوتی خودرو

زمانی که در حال گوش دادن به موسیقی ای هستید که از ساب خارج می شود، به آرامی فیلتر پایین گذر فرعی را به سمت پایین بچرخانید تا تمام نوت های بالا و فرکانس ناپدید شوند. فیلتر پایین گذر نوت هایی را که نمی خواهید ساب ووفر آن را پخش کند،حذف می کند.

سیستم صوتی خودرو

۴- تقویت باس و فیلتر زیر صدا : اگر شما یک تقویت کننده باس دارید، سعی کنید با دقت آن را بچرخانید تا متوجه شوید که چه چیزی مانند صدای طبل به گوش می رسد. تنها افزایش کمی از باس ضربات باس زیادی را به وجود می آورد. اگر قصد استفاده از تقویت کننده باس را دارید مواظب باشید. زیرا این دقیقا همان قسمتی است که اعوجاج رخ می دهد.

سیستم صوتی خودرو

برای ساب ووفر های منتقل شده، از یک فیلتر Subsonic بر روی تقویت کننده استفاده کنید. این کار، به کاهش سطوح نوت هایی که در آن محیط وجود دارد کمک می کند. با توجه به سلیقه شخصی، فیلترها را کمی بیشتر تنظیم کنید تا صدای بم محکم و خشک یا شل و پر طنین به نظر برسد.

۵- مطابقت سطح ساب ووفر با ولوم ضبط صوت : ولوم ضبط صوت را تا جایی که اعوجاج بر روی آن نباشد زیاد کنید. سپس به آرامی آمپر گین ساب ووفر را افزایش دهید تا میزان باس با بقیه موسیقی به تعادل برسد. افزایش باس از راه دور فعال کنید یا سطح کنترل را کمی بالا و پایین کنید و به دقت گوش کنید تا متوجه شوید که چه اتفاقی خواهد افتاد. گاها به دلیل فضای صوتی حاکم در خودرو ساب ووفر نمی تواند صدای خود را با بقیه صداهای سیستم صوتی خودرو هماهنگ کند.

درمورد تنظیم سیستم صوتی مطالبی را باهم مرور کردیم. اگر از جمله طرفداران حوزه فناوری هستید و دوست دارید که امکانات بیشتری را در اختیار داشته باشید، مثلا بتوانید با استفاده از بهترین اپلیکیشن های اندرویدی برای خودرو، موسیقی پخش کنید، حتما در سایت انزل وب و مطالب پیشنهاد شده گشت و گذاری داشته باشید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

علاقمندان سیستم های صوتی و خودرو باز ها، نظرات شما در مورد تنظیم سیستم صوتی ماشین پایونیر ، مارشال و.. موجود در بازار و کیفیت آنها چیست؟ در مورد روش های پیشنهادی ما چه نظری دارید؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

۱۶ ابزار ضروری و لازم برای ماشین که هر مرد و زنی به آن نیاز دارد!
۱۰ روش جلوگیری از خالی شدن ، خرابی و خوابیدن باتری ماشین
رفع مشکل کار نکردن و تعمیر ریموت دزدگیر ماشین ماجیکار و..
رفع مشکل کار نکردن و تعمیر ریموت دزدگیر ماشین سمند، پراید، پژو و..
آموزش گام به گام روش صحیح باتری به باتری ماشین در شرایط اضطراری
آموزش گام به گام روش صحیح باتری به باتری ماشین در شرایط اضطراری

نظرات

 • ماهان says:

  ایشالا خرج بواسیر زنش کنه. چند وقت قبل ماشینمو از جلو خونه بردن. رینگ اسپرت ضبط وباند پایونر… باطری حتی درب رادیاتم بردن. باکشو جوری خالی کرده بودن که فقط ۱ استارت خورد و خاموش شد بعد. الان ۱ ضبط ارزون شروود با باند ۴۰۰ تومنی انداختم تا خشتک ولوم میدم (۷۰) ولی انگار پتو انداختن رو باندا. صداش در نمیاد. پخش قبلی رو ۱ نموره ولوم میدادم شوشه ها میلرزید. تنظیماتش زمین تا اسمون فرق داره با پایونر. تقریبا میشه گفت اصلا تنظیمات نداره. خلاصه که خرج همورویید خودشو زنش کنه. مال ادم بدبختو معلولی مثل من خوردن نداشت….

 • Pooria says:

  داداش شما اول برو یکم زبانت رو قوی کن بعد بیا تنظیمات پخش پایونییر رو برای ملت توضیح بده همه لغات رو اشتباه تلفظ میکنی اخه

 • علی says:

  سلام ماشینم روغن ریزی داشت بردم تعمیر کردم بعدش دیدم ضبط کار نمیکنه ارور میده چرا؟

 • علی says:

  سلام من یه ظبط سناتور دارم که وقتی AUXرو وصل میکنم فقط از دوباند صدا بیرون میاد مشکلش چیه؟

 • محمد رضایی says:

  سلام آیا ویبره ساب روازروی ضبط میشه کم وزیاد کرد

 • پیمان says:

  سلام لطفا بگید چطوری ظبط و ب حالت کارخانه دربیارم

 • پیمان says:

  کاش از روی یک مدل عکس میگرفتیت همراه با توضیح اکثرا مثل زبان دارن و اونطوری راحت متوجه میشن کجا برن چطوری تنظیم کنن بعدشم از مدلهای ضعیف ترم شروع کنید مثلا بجای ۹۶۵۰از ۲۵۵۰ شروع کنید ب اموزش تشکر

 • جواد says:

  سلام دوستان.باطری ماشینو عوض کردم حالا از باندهای عقب صدا در نمیاد.کسی میدونه چه تنظیماتی باید انجام بدم؟ ضبطم پایونیره

 • پوریا صفری says:

  سلام من یه ظبط پایونیر ۵۰۵۰با دوجفت باند ۶۹۶۱پایونیر ویه ساب ۳۰۱پایونیر دارم به امپ چهار کانال a.d.sوصل کردم وقتی ولمو صفر میکنم صدای تق شدیدی از ساب میاد و وقتی ولمو زیاد میکنم دیگه اهنگ پخش نمیشه تا اینکه ظبطو روشن خاموش کنم کسی بلده راهنماییم کنه

  • امیر says:

   سلام فیوزی که توی کاپوت بستی ممکن هست اتصالی کرده باشه چک کن درست اگر هست که هیچ اگر نه اونو درست کنی حل میشه

 • صادق says:

  سلام خسته نباشید من دارای سیستم صوتی با پخش پاونر ۶ خوروجی هستم که به امپ ۴ کانال وصل شده و دو تا باند ۶۹۷۵ ویک ساب ۱۰۰۰ میخاستم ببینم میشه دوتا باند پایونر ۶۹۶۵ رو به صورت مستقیم به دو خروجی دیگه ظبط وصل کرد و صدای هماهنگ و منظم با امپ
  داشت.ممنون میشم پاسخ بدید

 • saleh says:

  سلام من ضبطم پایونیر تصویری ماشین خاموش روشن هم میکنم ولی ضبط خاموش نمیشه
  الان نه خاموش میشه نه روشن موندم چه کار کنم لطفا کمک کنید

 • محمد جواد says:

  سلام
  دوستان گرامی من یه پخش تصویری فابریک ۱۴ اینچ برای پژو پارس نصب کردم با باند پایونر ولی امپلی نبستم میشه راهنمایم کنید که چطور میشه کیفیت صدای مطلوب داشته باشم.

 • بهمن says:

  سلام ببخشید سیستم ماشین پایونیر تصویری میباشد دوربین دنده عقب نصب کردم حالا دوربین انجام میشه ولی تصویر اصلی خود ظبط نشون نمیده صدا داره مشکل چیه

 • Benyamin says:

  اینم بگم میدرنج دارم

 • Benyamin says:

  سلام آقا من چیکار کنم سیستم دارم صدا خواننده انگار اکو داره صداش از ته چاه میاد چیکار کنم

 • Arash says:

  سلام .سخته نباشید ببخشید پخش ماشین من پایونر ۲۸۵۰ من این تنظیماتو بلد نیستم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم ۸۰hz 250hz 800hz 2,5 khz 8khz

 • Arash says:

  Arash_sbb

  سلام .سخته نباشید ببخشید پخش ماشین من پایونر ۲۸۵۰ من این تنظیماتو بلد نیستم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم ۸۰hz 250hz 800hz 2,5 khz 8khz

 • میثم says:

  سلام دوستان.من ضبطم روتنظیم میکنم وقتی ماشین روکامل خاموش میکنم بعدروشنش تنظیماتش برمیگرده به حالت کارخونه.کسی هست منو راهنمایی کنه.پایونیر

 • میلاد says:

  سلام ، سوال داشتم ،
  میخواستم بدونم کنترل CXC5717به ضبط BT305 میخوره ؟
  ممنونم

 • behzad says:

  سلام من ضبط پایونیر ١۵٠ فقط فلش و ا او إیکی داره آمپیلى دارم ساب ندارم هرموقع باترى قطع میشه بانداى عقب کار نمیکنه باید برم تنظیمش کنن وهزینه بدم که اوضاع هم خوب نیست اکه میشه راه کارى بدین ممنون

 • mohammadreza says:

  سلام ایا امکان تغیر رنگ صفحه ی ضبط پایونر مدل DEH-2150UBG هست؟

 • ماهانی says:

  سلام دوستان من ی سیستم بستم امپ زنون ۲۹۰۰وات.جفت باند پایونر وی۳٫وساب جی بی ال ۱۰۰۰همچیش خوبه ولی وقتی صدای ولوم رو صفر میکنم صدای خش خش از بلنگو هام میاد بیرون میشه راهنمایی کنین مشکلش چیه؟؟

 • سید says:

  بهترین حالت تنظیم سیستم به این صورته که صدای فرکانس بالا رو فقط باند و فرکانس پایین رو فقط ساب اجرا کنه یعنی باند یا هدیونیت به هیچ عنوان بیس نداشته باشه و کراس اوور باشه برای باند فیلتر hpf باید روشن و گین hpf از روی پخش یا آمپ تا جایی تنظیم‌ بشه تا فرکانس بالا به باند نرسه و برای ساب lpf باید روشن باشه

 • علی says:

  زبان منوی ضبطم عوض شده مدل کنوود چطور میتونم برش گردونم همون زبان اولیه

 • مهران says:

  سلام.ضبط خودروم ازاین ساده هاست.فلش خوره.هروقت ماشینوروشن میکنم صدای ضبط روی حالت زیاده.مشکلش چیه؟ممنون میشم ازراهنماییتون.باتشکر

 • محبوب says:

  گزینه ی aux ک قبلا روی دستگاه پایونیر۲۵۵۰ماشینم بودو الان پیدا نمیکنم گزینه usbهست اما ا یو ایکس نیست

 • محمد says:

  سلام..من رو ماشین ی جفت باند کنوود ۷۱۸ ex با یه ضبط سونی مدل cdx_g270 دارم بدون امپلی…صدارو که زیاد میکنم تا ۲۷ صدا بدون خرخر هستش اما از ۲۸ ک بالاتر میبرم باندای عقب ب طرز بدی خرخر میکنه…حتی رو ضبط بیس رو به منفی ۳ رسوندم باز همینطوره. دلیلش چیه؟

 • علی says:

  این تنظیمها با بیس بالا هست من میخوام صدای استودیوی از سیستم بگیرم یعنی صدای واضح و شفاف چیکار باید بکنم