4 روش رفع مشکل ارور GPT در نصب ویندوز 10، 8، 7 و تبدیل پارتیشن GPT به MBR

۴ روش رفع مشکل ارور GPT در نصب ویندوز ۱۰، ۸، ۷ و تبدیل پارتیشن GPT به MBR

ممکن است هنگام نصب هر یک از نسخه های سیستم عامل ویندوز مانند ویندوز ۱۰ یا ۸ با پیام ” Windows Cannot Be Installed On This Disk. The Selected Disk is Of The GPT Partition Style ” مواجه شوید و نتوانید آن را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. در این مطلب از انزل وب به بررسی و رفع نصب نشدن ویندوز روی هارد و تبدیل پارتیشن GPT به MBR خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

حل مشکل ارور Windows Cannot To Be Installed To This Disk و مشکل نصب نشدن ویندوز در حالت GPT

Fix Windows Cannot Be Installed On This Disk. The Selected Disk is Of The GPT Partition Style When Installing Windows 10

همه ما ممکن است هنگام کار کردن با ویندوز با مشکلاتی روبرو شویم و به دنبال راه حل هایی برای رفع آن بگردیم. به عنوان مثال برای رفع مشکل باز نشدن برنامه ها در اینترنت به دنبال راه حل باشیم. یکی از این مشکلاتی که ممکن است برای ما رخ دهد، خطای GPT هنگام نصب ویندوز می باشد.

امروزه هارد دیسک ها به دو فرمت GPT (مخفف Guid Partition Table) و MBR (مخفف Master Bootable Record) دسته بندی می شوند. برای پارتیشن بندی به سبک GPT، مادربرد دستگاه باید از UEFI پشتیبانی کند. UEFI مدل توسعه یافته ای از EFI است که برای اولین بار توسط شرکت Intel به عنوان واسطی بین Firmware (مانند BIOS) و سیستم عامل برای کامپیوتر های با معماری IA طراحی و پیاده سازی شد.

رفع ارور gpt هنگام نصب ویندوز 10 ، 8 و 7

برای اینکه بتوانید سیستم عامل ویندوز را به حالت GPT بوت کنید دو شرط دارد. اول اینکه کامپیوتر شما در حالت UEFI بوت شود. دوم اینکه مادربرد شما قابلیت پشتیبانی از UEFI را داشته باشد. در غیر این صورت بهتر است به صورت MBR کامپیوتر را بوت کنید. اگر مطمئن هستید که دو شرط گفته شده در سیستم شما برقرار است اما هنگام نصب ویندوز با پیغام “The Selected Disk is Of The GPT Partition Style” روبرو، مراحل زیر را طی کنید تا مشکل برطرف شود.

۱- کامپیوتر را ریبوت کنید و وارد BIOS شوید. در صورتی که در بوت کامپیوتر خود مشکل دارید، پیشنهاد می کنیم مطلب رفع مشکل ویندوز بوت منیجر و ارور بوت نشدن را حتما بخوانید.

۲- UEFI Boot را فعال کنید و پس از ذخیره از BIOS خارج شوید و به نصب ویندوز ادامه دهید.

اما اگر کامپیوتر شما قابلیت پشتیبانی از UEFI را ندارد، شما دو راه پیش رو خواهید داشت که به شرح آنها می پردازیم.

تغییر بایوس از UEFI به Legacy برای تبدیل حالت بوت از GPT به MBR

۱- به صورت کامل کامپیوتر خود را Shut Down کنید.

۲- کامپیوتر را روشن کرده و کلید F2 را فشار دهید تا وارد قسمت BIOS شوید.

۳- با استفاده از کلید جهت راست بر روی کیبورد، گزینه Boot را انتخاب کنید.

۴- در صفحه ای که برای شما نمایان می گردد از قسمت Boot Mode گزینه Legacy BIOS را انتخاب کرده و کلید Enter را فشار دهید.

۵- کلید F10 را فشار دهید و Yes را انتخاب کنید. از BIOS خارج شده و به نصب ویندوز بپردازید.

تبدیل GPT به MBR با استفاده از برنامه های مختلف برای حل مشکل نصب نشدن ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

اگر مایل به استفاده روش اول برای رفع ارور gpt هنگام نصب ویندوز نیستید می توانید از برنامه های مختلف برای تبدیل GPT به MBR استفاده کنید. در این مطلب سه نرم افزار به شما معرفی خواهیم کرد. به وسیله این نرم افزارها می توانید به راحتی تغییرات مورد نظر را انجام دهید. برای داشتن نسخه کامل هر یک از نرم افزار های معرفی شده پیشنهاد می کنیم برای دسترسی به نسخه کامل آنها را از وب سایت های ایرانی دانلود کنید.

حل مشکل ارور GPT هنگام نصب ویندوز با استفاده از برنامه Aomei Partition Assistant

برنامه Aomei Partition Assistant  تمام اطلاعات مربوط به پارتیشن بندی هارد دیسک را برای شما نمایش می دهد. به عنوان مثال اگر به عکس زیر با دقت نگاه کنید می توانید اطلاعات هارد دیسک اول از جمله تعداد پارتیشن ها، نوع هر پارتیشن، وضعیت آن و .. را مشاهده کنید. برای تبدیل حالت GPT به MBR کافیست، هارد دیسک مورد نظر را انتخاب کرده، سپس بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه Convert To MBR Disk را انتخاب کنید. پس از پایان فرآیند تبدیل، کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کرده و به نصب ویندوز بپردازید.

رفع ارور gpt هنگام نصب ویندوز 10 ، 8 و 7

رفع ارور GPT هنگام نصب ویندوز با تبدیل GPT به MBR توسط نرم افزار EaseUS

عملکرد این نرم افزار هم همانند نرم افزار قبل می باشد. برنامه EaseUS رایگان بوده و به شما اجازه می دهد بدون حذف پارتیشن یا از دست دادن داده ها تغییرات لازم را انجام دهید. با اجرای نرم افزار، شاهد لیستی از پارتیشن ها خواهید بود که دسته بندی شده اند و مشخص شده است که کدام هارد دیسک به صورت GPT و کدام یک به صورت MBR می باشد. کافیست هارد دیسک مورد نظر را انتخاب کرده و با راست کلیک بر روی آن و گزینه Convert GPT To MBR را انتخاب کنید.

رفع ارور gpt هنگام نصب ویندوز 10 ، 8 و 7

 روش تبدیل GPT به MBR با برنامه Eassos PartitionGuru Free برای حل مشکل نصب نشدن ویندوز روی هارد

با این نرم افزار هم می توانید به راحتی تبدیل پارتیشن mbr به gpt در پنج مرحله تغییر دهید.

۱- برنامه Eassos PartitionGuru Free را دانلود کرده و اجرا کنید.

۲- هارد دیسک مورد نظر را انتخاب کنید و در سربرگ بر روی گزینه Disk کلیک کنید. از منو باز شده گزینه Convert To MBR Partition Table را انتخاب کنید.

رفع ارور gpt هنگام نصب ویندوز 10 ، 8 و 7

۳- پنجره ای با نام PartitionGuru برای شما ظاهر خواهد شد. بر روی دکمه OK کلیک کنید.

رفع ارور gpt هنگام نصب ویندوز 10 ، 8 و 7

۴- برای ذخیره تغییرات در جدول پارتیشن، بر روی Save All در قسمت Toolbar کلیک کنید.

۵- تبدیل درایو mbr به gpt انجام شده است.کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کرده و به نصب ویندوز بپردازید.

نجوه تبدیل GPT به MBR با استفاده از CMD در ویندوز

توجه کنید این روش و این دستور تمام پارتیشن ها و داده های شما را از هارد دیسک حذف خواهد کرد پس حتما در استفاده از آن دقت کنید.

علاوه بر سه روشی که معرفی شد، اگر برای کار کردن در محیط CMD مشکلی نداشته باشید، می توانید از طریق خط فرمان هم فرمت درایو هارد دیسک را از GPT به MBR برای حل مشکل ارور windows cannot to be installed to this disk.the selected disk نصب ویندوز به صورت زیر تغییر دهید. البته این نکته را در نظر بگیرید که هم پارتیشن هارد دیسک و هم تمام اطلاعات موجود در آن با این روش حذف خواهند شد.

۱- در حین فرآیند نصب ویندوز اگر با پیغام “The Selected Disk is Of The GPT Partition Style” روبرو شدید، از کلید های ترکیبی Shift + F10 استفاده کنید تا صفحه CMD برای شما باز شود.

۲- عبارت Diskpart را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.

۳- عبارت List Disk را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. لیستی از هارد دیسک های متصل به کامپیوتر شما همراه با مشخصات آن برای شما به نمایش در می آید.

۴- عبارت # Select Disk را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. البته باید به جای # شماره هارد دیسکی که فرمت آن GPT است، را بنویسید.

۵- عبارت Clean را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.

۶- عبارت convert mbr را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. با این دستور، فرمت هارد دیسک شما از GPT به MBR با موفقیت تغییر خواهد کرد.

رفع ارور gpt هنگام نصب ویندوز 10 ، 8 و 7

برای آشنایی بیشتر با انواع خطاها در ویندوز پیشنهاد می کنیم ۱۰ روش حل مشکل نمایش ارور ۰xc00007b در ویندوز ۱۰ ، ۸ ، ۷ و.. را مطالعه بفرمایید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

آیا تاکنون با این مشکل مواجه شده اید؟ از کدام یک از روش های نصب ویندوز در حالت GPT گفته شده در این مقاله استفاده کرده اید؟ اگر در این زمینه تجربه ای دارید در قسمت دیدگاه همین مطلب با ما و خوانندگان این مطلب در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

نظرات

 • محمد says:

  من درایو ویندوز رو فرمت کردم و بعدش متوجه این مشکل شدم
  راهی نداشتم جز اینکه از طریق صفحه صفحه ی نصب ویندوز repair your computer وارد cmd شدم و حلش کردم

 • منصوري says:

  ممنونم استفاده بردم. ویندوزم را فرمت کردم بعدش دیدم نمی تونم ویندوز نصب کنم بخاطر این خطا. با استفاده از راهنمایی های شما از طریق cmd مشکل رو حل شد. همیشه برقرار باشید

 • سامان says:

  سلام من این ارور رو داشتم با توزیعات خوب شما برترف کردم خیلی ممنون 😍😍👏

 • محمود says:

  با سلام و احترام
  من یک لپ تاپ نو لنوو گرفتم که فاقد CD/DVD.Drive هستش
  موقع نصب ویندوز ۱۰ این پیغام رو نشون میده:

  Windows cannot be installed to this disk. The selected disk has on MBR partition code. On EFI systems, Windows can only be installed to GPT disks.

  من از طریق نرم افزار Rufus فلش رو Bootable کردم و فایل Iso ویندوز ۱۰ رو یک بار به صورت MBR و یک بار به صورت GPT ریختم. اما در هر دو حالت با این پیغام بالا مواجه شدم.
  چه کاری باید انجام بدم.
  باتشکر

 • منصور says:

  سلام آقا من ویندوز ۱۰ داشتم پاک کردم از رو لپ تاپم الان دارم ۱۱ نصب می کنم این ارور رو میده بعد روش داخل بوت رو من کلا دکمه اش رو ندارم بعد cmd هم ندارم چون ویندوزی ندارم رو لپ تاپ 😂 چی کار کنم الان ؟

 • امیر says:

  ممنونم از توضیحات کاملتون
  از همه جا بهتر و کاملتر توضیح داده بودین

 • سعید says:

  سلام و وقت بخیر
  من ویندوز رو از طریق فلش مموری نصب می کنم ولی بعد از اینکه ریستارت میشه به جای اینکه ویندوز رو بالا بیاره مجدد به همون قسمت نصب ویندوز میره!! مجدد نصب میکنم ولی باز همون مشکل هست.
  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

 • محمد says:

  ممنونم از شما، از طریق روش cmd درست شد😘

 • آریان says:

  سلام من لپ تاپم روی حالت MBR بود با سی دی که حتی قابلیت UEFI داشت همیشه بدون مشکل ویندوز نصب میکردم و داخل مادربوردم دیدم از حالت UEFI پشتیبانی میکنه و خواستم اینبار از طریق فلش ویندوز ۱۰ نصب کنم و هرکاری کردم فلش بوت نمیشد و با یه برنامه حالت MBR رو به GPT تغییر دادم ولی الان هرکاری میکنم نه فلش نه سی دی که حالت UEFI داره نصب نمیشه و ارور میده روی دیسک gpt نصب نمیشه و درایو C رو هم فرمت کردم سیستمم بدون ویندوز الان, میخوام الان بدونم چیکار کنم به حالت MBR برگردم که اطلاعاتم پاک نشه از طریق cmd میشه ولی نمیخوام اطلاعت هاردم پاک بشه و متاسفانه هارداکسترنالم ندارم بکاپ بگیرم

  • علی ارخودی قلعه نوئی says:

   دوست عزیز موقع ریختن ویندوز روی فلش یک گزینه gpt داره اونو باید انتخاب کنید

  • hooman says:

   ممنون برای راهنماییتون بنظرم هر مشکلی که من پیدا میکنم از شما کمک میگیرم و جواب میده ممنون برای این همه تلاشی که برای راهنمایی ما میکنید سپاس فراوان

 • Manam says:

  سلام و خسته نباشید بابت مطالب علمی و دقیقتون.
  یه توصیه ای که دارم به دوستان ک این مشکل رو دارن و دنبال پارتیشن بندب مجدد نیستن :
  دو مدل بوت ویندوز در بازار موجوده که یکیشGPT میخوره و یکیش به MBR اونی ک روش نوشتهUEFI برایGPT مناسب هست .
  اگر هارد شما MBR هست همون ویندوز بدون نوشتهMBR بگیرین.
  موفق باشین

 • arish says:

  واقعا ممنون دیگه امیدی نداشتم تا سایتتون رو دیدم

 • علی says:

  دمتون گرم عالی بود

 • علی says:

  اخه بیشرف بگو وقتی تغییر میدی کل اطلاعات هاردت پاک میشه. گفتی زدم کل هاردم رفت

 • عليرضا says:

  اینجا نه جای دیگه خدا لعنتش کنه زدم دیسک صفر کلین تمام اطلاعات بدبخت پاک شد.اگر که اطلاعات مهمی نداشتی کلا فرمت کن دادا خودتو گرفتار نکن بعد از اول پارتیشن بندی کن.

 • علی ترحم says:

  سپاس گذارم از توضیحات خوبتون من از طریق خط فرمان تونستم این کار رو انجام بدم چون توضیحاتش بهتر و کاملتر بود اما در بخش بوت بدلیل متفاوت بودن محیط ها و نبود تصویری از بخش گفته شده موفق نشدم . ولی بازم تشکر

 • میهمان says:

  مرسی واقعا . مشکل حل شد از طریق cmd

 • مهدی says:

  دوستان ، مهم اینه که فلش بوت شما و هارد شما هر دو از یک نوع ، یعنی gpt یا mbr ، اگر مختلف باشه ، ارور میده ، اما اگه فلش را در حالت gpt بوت کردین در disk mangment جلو اسمه فلشتون active نمیزنه ، ولی مهم نیست فلش شما بوت شده ، نیازی نیست کل هارد پاک بشه

 • مهدی says:

  دوستان ، مهم اینه که فلش بوت شما و هارد شما هر دو از یک نوع ، یعنی gpt یا mbr ، اگر مختلف باشه ، ارور میده ، اما اگه فلش را در حالت gpt بوت کردین در disk mangment جلو اسمه فلشتون active نمیزنه ، ولی مهم نیست فلش شما بوت شده ، نیازی به اون کارای بالا نیست که باعث بشه کل هارد پاک بشه

 • سارا says:

  عالی

 • علی says:

  حتما بعد از اینکه دستورات cmd رو زدید و از cmd خارج شدید روی دکمه رفرش کلیک کنید

 • Mehrad CHEATER says:

  آیا در روش Aomei Partition Assistant اطلاعات از دست خواهند رفت؟

 • عباس says:

  دمت گرم اطلاعات منو نجات دادی من درایو ویندوز فرمت کرده بودم و از طریق محیط داس سی دی حلش کردم

 • جواد says:

  خیلی ممنون من از طریقcmd این مشکل حل کردم راه حل ساده و سریعی هست

  • Asghar says:

   سلام، ممنونم از مطالب خوبتون، من از طریق تغییر UEFIبهlegacy supportمیخوام رفع اشکال کنم چون ویندوزم بالا نمیاد ولی باز هم ارور GPTمیده باید چکار کنم؟؟؟

  • Mml says:

   من از طریق cmd انجام دادم بعدش ریستارت کردم و کل درایو ها تبدیل شدن به یک درایو و همشون خالی هستن (در مرحله نصب ویندوز)

 • پدرام says:

  سلام.من بوت مود رو میکنم legacy ولی بازم ارور باقی میمونه ویندوز رو هم پاک کردم دلیل دیگه یا راه حل دیگه ای موجود هست؟

 • Maryam says:

  سلام وقتتون بخیر.دفعه ی اوله دارم ویندوز عوض میکنم با همین مشکل روبرو شدم
  سوالم اینه که وقتی ویندوز تو این حالته چطور میتونم برنامه ها که گفته رو دانلود کنم؟؟?و اینکه چجور اجراشون کنم؟?

 • صادق says:

  آقا خدا خیرت بده خدا پدر و مادرت رو بیامورزه یعنی واقعا دمت گرم من همیشه ویندوز عوض میکردم هیچ وقت این مشکل رو نداشتم …یکی برام یه لبتاپ آورد که ویندوزشو عوض کنم منم مثل همیشه رفتم برای نصب که این بار ویندوز روی هارد ssd نصب شده بود خلاصه فرمت کردم و زدم برای محله ی بعد نصب ویندوز ۷ دیدم پیام میده ویندوز نمیشه نصب بشه چون پارتیشن GPT…من دیگه رنگم پرید گفتم خدایا چکار کنم زدم ویندوز طرف رو پاک کردم اینم نمیشه براهمین زدم توی اینترنت دیدم سایت شما اومد و خوندم همه رو به ترتیب انجام دادم همون روش CMDکارم رو راه انداخت خیلی خیلی ممنونم ازت داداشم

 • صادق says:

  سلام دوست عزیز و مدیر محترم

 • ماهان says:

  دمتون گرم
  واقعا کار ساز بود
  مخصوصا cmd

صفحات 1 3 4 5