melipayamak
روش حل مشکل پاک و ناپدید شدن آیکون های دسکتاپ ویندوز 10، 8 و 7

۶ روش حل مشکل پاک و ناپدید شدن آیکون های دسکتاپ ویندوز ۱۰، ۸ و ۷

دسکتاپ مقصدی برای شورتکات (میانبر) و آیکون های ما هستند که برای دسترسی سریع تر لازم می باشد. گاهی ممکن است بعد از هنگ کردن یک برنامه که مجبور به ریستارت رایانه شده ایم یا به صورت کاملاً تصادفی و بدون دلیل خاصی، تمام آیکون های دسکتاپ ناپدید شوند. امروز در انزل وب نحوه رفع مشکل پریدن و ناپدید شدن آیکون های دسکتاپ در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷ را آموزش خواهیم داد.

رفع مشکل پریدن و ناپدید شدن آیکون های دسکتاپ ویندوز

How To Fix Missing Desktop Icons On Windows

حذف شدن میانبر ها و آیکون ها برای کامپیوتر اتفاقی نیست. معمولاً این آیکون ها توسط ویندوز به عنوان فایل های خراب شده در نظر گرفته می شوند و توسط ابزار نگهداری سیستم حذف می شوند. هنگامی که بیش از ۴ آیکون خراب در دسکتاپ وجود داشته باشد، سیستم به طور خودکار اقدام به حذف آیکون های آسیب دیده می کند. از دیگر عیب های ممکن نامرئی شدن آیکون ها است که ما نمی توانیم آن ها را ببینیم که در این مطلب به نحوه رفع کردن این مشکل هم می پردازیم.

به جای مرتب کردن آیکن های دسکتاپ  می توانید آنها را مخفی کنید، آموزش این کار در قبلا انزل وب ذکر شده است.

نحوه نمایش آیکون ها در مشکل عدم نمایش آیکون های دسکتاپ ویندوز ۱۰ و..

ممکن است آیکون ها به عنوان نمایش در نمایشگر دوم جدا شده باشند که با راست کلیک و انتخاب Auto Arrange Icons آیکون ها به سمت چپ منتقل می شوند و شما آن ها را خواهید دید.

روش حل مشکل پاک و ناپدید شدن آیکون های دسکتاپ ویندوز 10، 8 و 7

بعد از آن به عنوان دومین قدم برای نمایش آیکون های ناپدید شده، در ویندوز XP روی دسکتاپ راست کلیک کنید و Arrange Icons By را انتخاب نمایید. سپس Show Desktop Icons Item را بزنید و آن را با تیک خوردن فعال کنید.

روش حل مشکل پاک و ناپدید شدن آیکون های دسکتاپ ویندوز 10، 8 و 7

در ویندوز ۷ و بالاتر هم با راست کلیک روی دسکتاپ و انتخاب گزینه View مطمئن شوید که گزینه Show Desktop Icons تیک خورده و فعال باشد. با این کار احتمالاً  آیکون های ناپدید شده شما ظاهر شوند اما این کار دلیل ایجاد این مشکل را حل نمی کند که در ادامه راه های رفع آن را بررسی خواهیم کرد.

روش حل مشکل پاک و ناپدید شدن آیکون های دسکتاپ ویندوز 10، 8 و 7

اگر ویروس New Folder.exe را در سیستم خود دارید، روش حذف کامل ویروس New Folder.exe از فلش و کامپیوتر را حتماً بخوانید.

روش ریستارت کردن Explorer Process برای رفع مشکل پریدن آیکون های دسکتاپ

راه اندازی مجدد Explorer.exe بدون ریستارت کردن ویندوز باعث می شود تا آیکون های شما برگردد و مشکل پریدن آیکون های دسکتاپ حل شود. اگر در اتفاقی علاوه بر آیکون ها، نوار وظیفه و استارت هم ناپدید شدند این روش برای بازگردانی آن ها کارآمد است.

ابتدا باید Task Manager را باز کنید که با فشردن دکمه های CTRL+ALT+DEL می توانید آن را باز کنید.

ریستارت کردن explorer process برای رفع ناپدید شدن آیکون

در ویندوز های بالاتر از ۷ هم می توانید علاوه بر این روش روی نوار وظیفه با کلیک راست و انتخاب Task Manager آن را باز کنید.

ریستارت کردن explorer process برای رفع ناپدید شدن آیکون

در تب پروسس (Processes) روی فایل ( File) کلیک کنید و New Task Run را جهت مشکل مخفی شدن آیکون های دسکتاپ انتخاب نمایید.

ریستارت کردن explorer process برای رفع ناپدید شدن آیکون

در پنجره باز شده، در فیلد درون جعبه عبارت explorer.exe را تایپ نمایید و روی OK کلیک کنید. explorer.exe در حال اجراست و با این کار یک پنجره جدید از  explorer.exe باز می شود که می تواند مشکل شما را رفع نمایید.

ریستارت کردن explorer process برای رفع ناپدید شدن آیکون

عوض شدن عکس دسکتاپ ، صداها و.. کامپیوتر متناسب با ساعات روز از جمله امکانات جالب برای کاربران ویندوز است.

نحوه اجرای System File Checker برای رفع مشکل ناپدید شدن آیکون

اگر مشکل شما با دو روش بالا حل نشد، احتمال زیاد بعضی از فایل های سیستمی شما آسیب دیده اند و تا زمانی که آن ها اصلاح نشوند این مشکل وجود خواهد داشت. بهترین راه برای اصلاح این فایل ها این است که سیستم File Checker ویندوز را اجرا کنید تا فایلهای سیتمی آسیب دیده ویندوز را شناسایی، بررسی و تعمیر نماید.

برای باز کردن این سیستم، با باز کردن RUN (سرچ کردن نام در قسمت جست و جوی استارت یا سرچ کردن در استارت) و تایپ کردن CMD و تایید آن وارد محیط CMD شوید. دقت نمایید که با دسترسی ادمین (Administrator) آن را باز کنید.

اجرای System File Checker برای رفع مشکل ناپدید شدن آیکون

برای این کار قبل از باز کردن روی آیکون سی ام دی کلیک راست کرده و Run as Administrator را انتخاب کنید. سپس عبارت SFC / scannow را تایپ کرده و اجرا نمایید.

اجرای System File Checker برای رفع مشکل ناپدید شدن آیکون

روش غیر فعال کردن Sleep Mode برای ناپدید شدن آیکون

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث ناپدید شدن آیکون ها شود، رفتن به حالت خواب یا Sleep Mode است که به دلیل خواب رفتن مانیتور است. ابتدا بررسی کنید و ببینید که این اتفاق بعد از خواب رفتن مانیتور اتفاق می افتد یا خیر؟ اگر اینطور بود باید تنظیمات را تغییر دهید. این مسئله گاهی برای کاربرانی پیش می آید و دلیل آن هم مشخص نیست و به نظر می رسد روشن و خاموش کردن دستی مانیتور باعث بروز آن می شود. بروز رسانی درایو کارت گرافیک و ویندوز از جمله اقداماتی است که می تواند آن را رفع نمایید.

شما میتوانید با رفتن کنترل پنل، و تنظیمات Power و انتخاب Change Plan Settings تنظیمات مربوط به خواب رفتن سیستم را غیر فعال کنید.

غیر فعال کردن Sleep Mode برای ناپدید شدن آیکون

رفع مشکل تنظیم نبودن اندازه صفحه دسکتاپ با صفحه مانیتور در ویندوز از جمله مشکلات بین مانیتور و کامپیوتر است که می توانی روش رفع این مشکل را مطالعه کنید.

نحوه بازسازی Icon Cache برای رفع مشکل حذف شدن آیکون ویندوز

ویندوز اطلاعات آیکون را در Icon Cache نگهداری می کند. اگر این فایل خراب شود تغییراتی در کش آن به وجود می آید که ممکن است با حذف این کش خراب و ریستارت برای بازنویسی خودکار اطلاعات، ممکن است باعث رفع این مشکل شود. برای این کار Explorer را باز کنید و Organize را انتخاب کنید و روی Folder And Search Options کلیک کنید.

بازسازی Icon Cache برای رفع حذف شدن آیکون

بر روی زبانه مشاهده شده کلیک کنید و سپس دکمه را Show Hidden Files, Folders And Drives را انتخاب نمایید.

بازسازی Icon Cache برای رفع حذف شدن آیکون

حالا به آدرس دایرکتوری C:\Users\(username)\AppData\Local در Explorer بروید.(به جای Username نام کامپیوتر خود را وارد کنید.)

شما باید الان یک فایل به نام IconCache.db را داخل آن چوشه ببینید. این فایل را باید حذف کنید. ( با راست کلیک روی آن و انتخاب Delete)

بازسازی Icon Cache برای رفع حذف شدن آیکون

حالا رایانه خود را راه اندازی مجدد یا ریستارت کنید و ببینید مشکلتان حل شده است یا نه. پس از ریستارت این حافظه مجدد توسط ویندوز ساخته می شود. اندازه فایل را هم نگاه کنید و ببینید که کاهش می یابد. اگر کم نشد مجدد این کار را تکرار کنید تا مقدار فضای آن کوچکتر شود.

اگر باز هم مشکل شما حل نشد، اقدامات شدیدتری برای از کار افتادن دسکتاپ خود لازم دارید. گاهی این مشکل در خراب شدن یک حساب کاربری هم به وجود می آید. سعی کنید یک پروفایل کاربری جدید بسازید و با آن وارد سیستم شوید. امیدواریم مشکل شما حل شود.

همچنینی در صورتی که پس از ظاهر شدن آیکن ها، پشت آیکون شما سیاه شده است، از روش حل مشکل سیاه شدن پشت پوشه ویندوز ۱۰، ۸ ، ۷ و.. استفاده کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز در انزل وب آموزش نحوه رفع مشکل حذف شدن آیکون های دسکتاپ را آموزش دادیم. مشکل شما با چه روشی حل شد؟ اگر روش دیگری می شناسید که در این مطلب نوشته نشده است به همراه نظرات و پیشنهادات خود در قسمت دیدگاه های این سایت با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

جلوگیری از اجرای خودکار برنامه در شروع ویندوز 10 ، 8 و 7
۴ روش جلوگیری از اجرای خودکار برنامه در شروع ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷
آموزش تصویری تغییر محل نصب برنامه ها در ویندوز 10 ، 8 و 7
آموزش تصویری تغییر محل نصب برنامه ها در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷
آموزش 4 روش تغییر و تنظیم DNS در ویندوز 10 ، 8 و 7
آموزش ۴ روش تغییر و تنظیم DNS در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷
آموزش 3 روش رایت سی دی و دی وی دی در ویندوز 10 ، 8 و 7
آموزش ۳ روش رایت سی دی و دی وی دی در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

نظرات

 • شایان says:

  سلام من همین مشکل رو دارم ولی با این روش ها هم حل نشد اگ راهی دیگ هس راهنمایی کنید با تشکر از سایت

 • آرش says:

  عالی دمتون گرم مشکلم راحت حل شد

 • امیر says:

  سلام من آیکون یکی از برنامه هارو اشتباه بااستفاده از راست کلیک رو برنامه وopen with windows pictureکردم و آیکون های خود برنامه به شکل دیگه ای در اومد میخوام بدونم چطوری میشه آیکون هارو به حالت اول برگردونم؟

 • محمد says:

  عرض سلام و خسته نباشید. از راهنماییتون ممنونم

 • Pouya says:

  سلام خسته نباشید . بعد از پنج دقیقه کار صفحه به دو قسمت نصف میشه و هر دو قسمت با هم جابجا میشن مشکل از چی میتونه باشه؟ممنون

 • عرفان گودرزی says:

  با سلام خدمت سایت انزل وب من منظورم اینه که مثلا برنامه kmplayer شکل ایکونش تغییر کرده با تشکر

 • آساره says:

  عالی بود خیلی ممنون …

 • احسان says:

  سلام دوستان
  ویندوز من غیر فعال شده بود حالا که فعالش کردم دسکتاب بالا نمیاد راهنمایی کنید ممنون

 • Mobina says:

  سلام …..من برنامه ای که رو ایکون ها افتاده بود و پاک کردم والان تمام ایکون ها سفیده و وقتی میخوام بازش کنم میره تو open with و فقط یک چیزو میاره اونم windows media center هستش وحتی زمانی که می خوام برای کامپیوتر برنامه نصب کنم بازم open with میاد …ممنون میشم کمکم کنید چون خیلی چیزهای کامپیوتر دیگه باز نمیشه

 • Arman says:

  من دستم خورد یه برنامه رو با اکسل باز کردم الان همه آیکون هام شدن اکسل همه برنامه ها با اون باز میشه کلا مشکلش چیه ؟

 • حامد ن says:

  با اخرین روش درست شد
  شما باید الان یک فایل به نام IconCache.db را داخل آن چوشه ببینید. این فایل را باید حذف کنید
  بعد ریستارت
  بسیار عالی

 • علی says:

  ممنون دستتون درد نکنه درست شد ایکون های ویندوز بالا اومد با تشکر

 • Shima says:

  سلام، دلیل ناپدید شدن آیکون‌ها در لینوکس چیه؟ چیکار کنم درست شه؟:(((((

 • Franklin says:

  سلام ممنون دمتون گرم
  چون دیگه کم کم نزدیک بود برم سمت اوبونتو XD