رفع مشکل فایل EXE در ویندوز 10

۹ روش رفع مشکل باز شدن و اجرای فایل EXE در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

مشکلات کامپیوتری تقریبا رایج هستند. در حال حاضر که این مطلب را مطالعه می کنید، احتمالا دچار مشکل باز نشدن فایل های EXE در ویندوز شده اید. این مشکل ممکن است پیچیده به نظر برسد اما رفع آن نسبتا آسان است. امروز در انزل وب به معرفی روش های رفع مشکل باز نشدن و اجرای فایل های EXE در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷ می پردازیم.

حل مشکل باز نشدن و اجرای فایل EXE در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

How to Fix EXE Files Not Opening in Windows 10, 8 and 7

ممکن است در حال کار با رایانه باشید و متوجه شوید که قادر باز کردن برنامه ها و فایل های EXE نیستید. تعداد زیادی از کاربران ویندوز این مشکل را گزارش کرده اند. در ادامه مطلب به بررسی روش های رفع این مشکل خواهیم پرداخت.

تغییر ریجستری برای حل مشکل باز نشدن فایل های .exe

برخی از دلایل به ظاهر ناشناخته، مقادیر پیش فرض ریجستری شما را تغییر می دهند و این گونه باعث اختلال در باز کردن فایل .exe می شود.برای رفع این مشکل دکمه های Win+X را فشار دهید و سپس گزینه Command Prompt (Admin) را انتخاب کنید.

تغییر ریجستری برای حل مشکل باز نشدن فایل های .exe

بعد از باز شدن Command Prompt عبارت regedit را وارد و سپس اینتر را بزنید. ویرایشگر ریجستری اکنون باز خواهد شد. در دایرکتوری سمت چپ به آدرس HKEY_CLASSES_ROOT\.exe. بروید. سپس در قسمت سمت راست روی Default دابل کلیک کنید. حال مقدار Data value را بر exefile تنظیم کنید.

تغییر ریجستری برای حل مشکل باز نشدن فایل های .exe

حال به آدرس دایرکتوری HKEY_CLASSES_ROOT\textfile\shell\open\command بروید. باز هم مانند مرحله قبل روی گزینه Default دابل کلیک کنید و مقدار Data value را به “%۱” %* تغییر دهید و OK کنید.

تغییر ریجستری برای حل مشکل باز نشدن فایل های .exe

پس از انجام این کار کامپیوتر خود را ریستارت کنید و چک کنید. البته می توانید این کار را در حالت Safe Mode نیز انجام دهید چون بعضی از کاربران از این طریق توانسته اند مشکل خود را حل کنند.

برای حل مشکل ویندوز اینستالر، می توانید مطلب ۱۳ روش حل مشکل Windows Installer (ویندوز اینستالر) ویندوز ۱۰، ۸ و ۷ را مطالعه کنید.

حا مشکل اجرا نشدن فایل EXE با تغییر دادن محل پوشه Program Files

پوشه Program Files در درایو C معمولاً محل نصب پیش فرض اکثر برنامه ها و درایور ها و.. است. گاهی بعضی از کاربران برای مدیریت حافظه اقدام به جا به جایی محل این پوشه می کنند که باعث ایجاد مشکلاتی همچون باز نشدن فایل های exe می شود. این کار در اصل مشکلی ندارد فقط باید تغییراتی نیز در ریجستری برای حل مشکل عوض شدن پیشفرض برنامه های exe وجود بیاورید. برای این کار ابتدا وارد حالی Safe Mode بشوید و ریجستری را باز کنید. برای این کار می توانید Win+R را فشار دهید و عبارت regedit را وارد کنید و OK را بزنید.

تغییر دادن محل پوشه Program Files

حال باید به آدرس HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersion بروید. در پنل سمت راست چند ورودی می بینید. بر روی ProgramFilesDir کلیک کنید و . مقدار Value آن را به C:Program Files تغییر دهید. اگر ویندوز ۶۴ بیتی دارید دقت کنید که نام ProgramFilesDir (x86) باید وارد شود. پس اتمام کار ریجستری را ببندید و رایانه خو را مجدد راه اندازی کنید.

دانلود فایل تغییر دهنده ریجستری برای حل مشکل باز نشدن فرمت EXE

از آنجایی که ممکن است این مشکل در تغییر تنظیمات ریجستری باشد، برای رفع مشکل اجرای “فایل‌های exe”، فایل تعمیر کننده ریجستری را دانلود کنید. سپس آن را از حالت فشرده خارج کنید و روی آن کلیک کنید. برنامه خودش اجرا شده و تعمیرات لازم را روی ریجستری انجام می دهد. پس از انجام این کار باید مشکل شما حل شود.

خاموش کرن فایروال ویندوز

تعداد کمی از کاربران نیز اعلام کرده اند که رفع مشکل باز نشدن فایل های EXE به صورت صحیح در ویندوز ۷ ، ۱۰ و.. را با خاموش کردن فایروال ویندوز حل کرده اند! برای انجام این کار نیز ممکن است نیاز باشد تا از طریق Safe Mode آن را انجام دهید. کلید های Win+S را فشار دهید و Windows Firewall را سرچ کنید و آن را از لیست برنامه ها انتخاب کنید.

خاموش کرن فایروال ویندوز

در منوی سمت چپ صفحه، روی گزینه Turn Windows Firewall on or off کلیک کنید.

خاموش کرن فایروال ویندوز

حال باید گزینه Turn off Windows Firewall (not recommended) را برای شبکه های خصوصی و عمومی انتخاب نمایید. سپس تنظیمات را ذخیره و روی OK کلیک نمایید.

خاموش کرن فایروال ویندوز

پس از خاموش کردن فایروال، بررسی کنید که مشکلتان حل شده باشد، در غیر این صورت مجدد آن را فعال کنید. به طور کلی خاموش کردن فایروال توصیه نمی شود چون از شما محافظت می کند با اینجال در بعضی از موارد ممکن است مجبور به انجام این کار شوید.

ویروس کشی سیستم برای حل مشکل در بازکردن فایل EXE

نقش ویروس ها و فایل های مخرب را در مشکل باز شدن فایلهای exe در ویندوز هفت و.. را نمی توان نادیده گرفت. ممکن است رایانه شما به یک فایل مخرب آلود شده باشد. پس حتما با نصب یک آنتی ویروس مطمئن استفاده از برنامه هایی مانند Malwarebytes اقدام به اسکن سیستم خود کنید.

اگر شما هم مانند تعداد زیاد دیگری از کاربران با مشکل نصب نشدن NET Framework مواجه هستید، مطلب ۱۵ روش رفع مشکل نصب نشدن NET Framework در ویندوز ۱۰، ۸ و ۷ را حتما بخوانید.

تغییر تنظیمات صدا و خاموش کردن Account Control

شاید عجیب به نظر برسد اما کاربرانی با تغییر تنظیمات صدا و خاموش کردن Account Control مشکل باز شدن فایلهای exe در ویندوز ۱۰ را حل کرده اند. کلید های Win+S را فشار دهید و عبارت Sound را وارد کنید و از لیست نتایج Sound را انتخاب نمایید.

تغییر تنظیمات صدا و خاموش کردن Account Control !

حال به تب Sounds بروید و Sound Scheme را بر روی No Sounds تنظیم کنید.

تغییر تنظیمات صدا و خاموش کردن Account Control !

حال روی Apply و OK کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند. سپس به سرغ تنظیمات حساب کاربری بروید. برای این کار Win+S را مجدد از روی کیبورد فشار دهید و عبارت User Accounts را سرچ و انتخاب نمایید.

تغییر تنظیمات صدا و خاموش کردن Account Control !

سپس روی Change User Account Control settings کلیک کنید.

تغییر تنظیمات صدا و خاموش کردن Account Control !

اکنون نوار لغزنده را پایین بیاورید تا بر روی Never notify تنظیم شود. سپس تغییرات را OK کنید تا ذخیره شوند.

تغییر تنظیمات صدا و خاموش کردن Account Control !

حال مجدد به تنظیمات صدا بروید و قسمت Sound Scheme را به پیش فرض ویندوز Windows Default تغییر دهید. تنظیمات را ذخیره کنید. با این که این کار غیر معقول به نظر می رسد اما مشکل تعدادی از کاربران با این روش حل شده است.

همینطور پیشنهاد می کنیم مطلب حل مشکل پیغام Msvcr110.dll is missing و Msvcp100.dll ویندوز را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

ساخت فایل ریجستری برای رفع مشکل باز نشدن EXE

یکی دیگر از روش های حل مشکل باز شدن فایل های exe با مدیا پلیر و.. در ویندوز ساخت یک فایل ریجستری است. برای این کار ابتدا یک فایل متنی NotePad را باز کنید و خطوط این فایل را دقیقا در نوت پد کپی کنید.

سپس روی File کلیک کنید و گزینه Save as را انتخاب نمایید.

ساخت فایل ریجستری برای رفع مشکل باز نشدن exe

نوع ذخیره فایل را روی All Files تنظیم کنید و در فیلد نام عبارت restore.reg را وارد نمایید. مکان مورد نظر برای ذخیره را انتخاب و آن را سیو کنید.

ساخت فایل ریجستری برای رفع مشکل باز نشدن exe

بعد برنامه را ببندید و روی فایل ساخته شده دو بار کلیک کنید تا برنامه به ریجستری اضافه شود. اکنون چک کنید که مشکلتان حل شده باشد.

ساخت حساب کاربری جدید

همچنین ممکن است مشکل شما از اکانت کاربری باشد. برای حل این موضوع باید یک اکانت جدید بسازید. قبلا در انزل وب آموزش کامل ساخت یک اکانت جدید را داده ایم. با استفاده از مطلب آموزش کامل ساخت یوزر جدید ادمین و اکانت مهمان در ویندوز ۱۰ اقدام به ساخت اکانت کنید و در حساب جدید مشکل را چک کنید.

اگر کارت گرافیک شما نیز مشکل دارد، مطالعه مطلب ۹ روش رفع مشکل کارت گرافیک Nvidia ، AMD و.. در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷ را فراموش نکنید.

رفع مشکل باز نشدن فایل های EXE با Command Prompt

برای رفع این مشکل که از عوامل ایجاد مشکل باز نشدن فایل های exe می باشد، ابتدا باید وارد Command Prompt شوید. اگر با روش های معمول نتوانستید آن را باز کنید، به پوشه ویندوز بروید و پوشه WindowsSystem32 را انتخاب کنید. روی فایل cmd.exe راست کلیک کرده و گزینه Run as Administrator را بزنید. بعد از باز شدن Command Prompt عبارت assoc .exe=exefile را وارد کنید و اینتر را بزنید. پس از انجام این کار کامپیوتر خود را ریستارت کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز به معرفی روش های رفع مشکل باز نشدن فایل های exe پرداختیم. شما با کدام روش مشکل خود را حل کردید؟ نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را حتماً از طریق دیدگاه این پست با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

حل مشکل فایل با پسوند .lnk در ویندوز 10 ، 8 و 7
آموزش ۱۱ روش حل مشکل فایل با پسوند .lnk در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷
ساخت فایل نصب Setup با WinRAR و بدون نیاز به برنامه
آموزش ۲ روش ساخت فایل نصب Setup با WinRAR و بدون نیاز به برنامه
انزل وب
غیر فعال کردن پنجره اخطار This program might not have installed correctly ویندوز۷
بیش از ۱۰۰ فرمت فایل را توسط یک برنامه باز کنید

نظرات

 • مانی says:

  سلام ببخشید من یک بازی رو کرک کردم بعد run as admin کار نمیکرد بعدش دیگه برنامه عادی باز میکردی مینوشت با کدوم برنامه میخوای فایل exe رو باز کنی باید چی کار کنم؟؟

 • حسین says:

  سلام، آقا عنوان مقالت خیلی سوتیه :))

  ۹ روش رفع مشکل باز شدن و اجرای فایل EXE در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

  باز شدن مگه مشکله؟

 • ممد says:

  ناموسا ایول
  ولی من همه روش هارو امتحان کردم نشد فایل تعمیر کننده درستش کرد
  ممنون بابت سایت خوب و بینظیرتون

 • آرش says:

  باز خوبه که تونستی این آموزش به هیچ دردی برا من یکی که نخورد چون فایلایه .exe اصلا باز نمیشه ! بعد چطوری فایل registoryeditor.exe رو وا کنم ؟

  مثل اینه بری winrar دانلود کنی برا اینکه نصب کنی بعد ببینی برا اینکه فشردش کنن داخله .rar انداختنش

  در کل خسته نباشید و ممنون بابت سایت خوبتون ولی ! اینجا سایته ترجمه نیست بهتره قبلش خودتونو جایه ما بزارید نه اینکه یه سری پست رو
  از وب سایتایه خارجی ترجمه کنید فقط

 • 6warrior6 says:

  عععععااااااالللللللللللللیییییییییییی ببببببببببببببووووووووووووووووووددددددددددددد
  ممنون از سایت خوبتون

 • mohsen says:

  chrome book HP دارم و همه روش ها رو امتحان کردم نمیشه

 • غلامی says:

  ممنونم از راهنمایی سایت خوبتون خیلی کمکم کرد من ۶ ساعته دنباله درست کردنشم ولی جایی نبود تا که رسیدم به سایتتون

 • هومن حاتمی says:

  آقا دمت گرم نشسته بودم عزا گرفته بودم دمت گرم خدایی
  اگه برای شما نمیشه بدونید مشکل از یه جای دیگس
  من همین الان زدم درست شد و کار کرد
  دستتون بابت این سایت عالیو
  این آموزش عالی تر درد نکنه
  اوووممم آره

  • a.mika says:

   سلام , آقا من این تغیراتی که شما گفتید رو انجام دادم . و گذاشتم رو ۱%* فایل exe رو , بعدش تمام پوشه هام سفید شده و همشو open with میاره و هیچکدوم کار نمیکنن. لطفا بگید چیکار کنم

   • Amir says:

    اون ۱ وسط عبارت رو انگلیسی بزن

   • مسلم says:

    اقا من هم همین مشکل و دارم بعد از این کار دیگه هیچ فایل exe رو سیستم من باز نمیکنه حتی فایل های خود ویندوز ،اونا هم دیگه باز نمیشن و نمیدونم چیکار باید چیکار کنم . لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه.

 • حسین says:

  سلام من وقتی دکمه win + R رو میزنم پنجره run برام باز میشه اما وقتی کلمه regedit رو مینویسم بعد از ۵ دقیقه یه ارور میاد که میگه ویندوز نمیتونه regedit.exe رو پیدا کنه مطمئن شو که درست نوشتی یه همچین چیزی میاد مشکل از چیه ؟ من حتی نمیتونم فایل های exe رو نصب کنم میزنم روش هیچی نمیاد انگار کاری نکردم . بعدش هم ارور shellExecuteEx filed cod 2 میاد باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

 • محمدرضا معتمدی says:

  سلام و درود من یه فایل .exe دارم که وقتی باز میشه صدای فایل موجود هست و پلی میشه ولی تصویری نمیاره ؟؟؟؟ لطفا کمکم کنید …

  • سارا says:

   سلام وقتتون بخیر دقیقا منم این مشکلو دارم و هرکاری میکنم درست نمیشه شما متوجه شدین چیکار باید کرد؟

 • ara says:

  سلام خسته نباشید من از ۱-تغییر رجیستری و ۲-ساخت فایل رجیستری استفاده کردم
  ولی متاسفانه اسخراج فایل هم از نرم افزار rar وهمچنین اجرای نرم افزار potplayer دچار مشکل شد به اصطلاح از چاله در آمدم تو چاه افتادم
  لطفا بگید چطور درستشون کنم لطفا چون اون دوتا نرم افزار خیلی برام مهم تر هستن

 • amir mahdavi says:

  عاالی بود مرسی

  • sheida says:

   سلام خسته نباشید.من برنامه spssرو‌میخوام نصب کنم نسخه سی و‌دو بیتی ولی فایلexeرو‌ک میزنم بعد از یکی دو‌دقیقه میزنه file is strong.باید چیکار کنم؟
   درضمن اگر فقط هم فایل install aplicationرو‌نصب کنم چون تنها راهه وقتی لایسنس برنامه رو وارد میکنم میزنه کد غلطه

 • saeid says:

  مشکل ما اینه فایلهای exe باز نمیشن . شما گذاشتین فلان فایل exe رو اجرا کنید

 • nassim says:

  سلام وقتتتون بخیر
  من آفیس رو از چند تا سایت مختلف دانلود کردم ، وقتی اکسترکت میکنم اصلا هیچ فایل نصبی ظاهر نمیشه که بتونم نصب کنم
  تمام راه حل های بالا رو هم رفتم ولی درست نشد
  ویندوزم ۱۰ هست ، لپتاپم سونی وایو سری e

  • امیرعلی says:

   مشکل از انتی ویروس ویندوزته
   بعد از اینکه اکسترکت میکنید
   برید توی انتیویروس ویندوز توی عملکرد(threate) و اونجا توی قسمت کشویی /action بذارید روی allow

 • پوریا says:

  سلام،آیکون های لپتاپم رفته رو یه برنامه دیگه،یعنی اون open white هس،رفته رو یه برنامه دیگه،آیا روش های بالا برای این مورد هست؟

  • امیز says:

   سلام
   لپ تاپ من کلا رفته به حالت exeو خیلی از برنامه ها کار نمیکنن چیکار کنم؟

 • Mojtaba says:

  آقا دمتون گرم، خیلی ردیف بود
  سریع درست شد
  مشکل من با رجیستری حل شد
  ??

 • gelor3d says:

  سلام خسته نباشید.
  تشکر بابت وبسایت خوبتون
  مدتها بود که با این مشکل مواجه بودم اما هیچوقت نتونستم حلش کنم.این روشهایی که گذاشتین روهم یکی یکی انجام دادم بازم نشد
  کل نت رو گشتم چیزی پیدا نکردم که به دردم بخوره تا اینکه به طور شانسی یه سری برنامه نصب کردم که به طور ۱۰۰ در صد مشکلم حل شد
  با کسب اجازه ازتون میخوام که این روش رو هم به این لیست اضافه کنید
  با نصب پکیج کامل ماکروسافت ویژوال سی ++ مشکل همه حل میشه
  کافیه برنامه ای که باز نمیشه رو به طور کامل پاک کنید حتی از توی ریجستری .بعد شروع به نصب پکیج ماکروسافت ویژوال کنید.بعد کامپیوترو ریستارت و در اخر برنامه مورد نظرتون رو نصب کنید و با خیال راحت اجرا کنید

  با تشکر از تیم خوب انزل وب

 • ali gamer says:

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 • نیما محسنی says:

  من اشتباهی برنامه بازکننده فایل های exe رو گذاشتم: windows media center چیکار کنم درست شه؟

 • ali says:

  آقا دمت گرممممممممم عالی مشکلمو حل کرد،ناموساً دمت گرم

 • حمید says:

  آقا واقعا دمت گرم بخدا تا حالا سر این موضوع ۳ بار ویندوز عوض کردم اون فایل تعمیر خیلی سریع درست کرد باور کردنش سخته ولی همون لحظه درست شد
  و یه تجربه که من با ویندوز ۸٫۱ دارم هر موقع فـــــیلتر شکن سایفون رو باز میکنم این مشکل برام پیش میومد که هر بار شک میکردم که سر این برنامه باشه که بار آخر به اجبار ازش استفاده کردم همون موقع ویندوز خراب شد

 • amir says:

  سلام ببخشید من این فایل restore.reg رو ساختم زدم ولی درست نشد چیکار کنم

 • هستی says:

  سلام… مشکل سیستم من از رجیستری بود و سریعا درست شد. خیلی ازتون ممنونم 🙂

 • دادرس says:

  خدا پدر مادرتونو بیامرزه دمتون گرم

صفحات 1 2