تنظیم نور کیبورد لپ تاپ در ویندوز 10

آموزش تنظیم نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

امروزه اکثر لپ تاپ های میان رده و بالارده ، صفحه کلید با نور پس زمینه دارند. نور پس زمینه صفحه کلید در شرایط نور کم برای پیدا کردن دکمه های کیبورد شما را کمک می کند. امروز در انزل وب آموزش تنظیم نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ در ویندوز و برند های مختلف مانند ایسوس ، لنووو ، ایسر و.. را بررسی می کنیم.

روش فعالسازی و تنظیم نور چراغ کیبورد لپ تاپ در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

How To Adjust Adjust Backlight Keyboard Brightness in Windows 10 , 8 and 7

صفحه کلید با نور پس زمینه آپشن مناسبی برای کار کردن با لپ تاپ در فضای تاریک محسوب می شود. شما معمولا می توانید با استفاده از کلید های میانبر و Hot Key ها مثل Fn+F4 یا سایر دکمه ها اقدام به روشن کردن نور پس زمینه کیبورد کنید. برخی از لپ تاپ ها نیز تنظیمات اختصاصی برای تنظیم روشنایی دارند.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

متاسفانه در خود ویندوز هیچ برنامه ای برای تنظیم نور صفحه کلید در خود ویندوز جهت تنظیم نور صفحه کلید لپ تاپ ایسوس ، لنووو ، ایسر و.. به صورت پیش فرض وجود ندارد. با این حال برخی از سازندگان لپ تاپ برنامه ای را برای این منظور طراحی کرده اند. به طور مثال در لپ تاپ های دل قادر به خاموش کردن نور به طور خودکار پس از گذشت ۵/۱۰/۳۰/۶۰/۳۰۰ ثانیه بعد از عدم استفاده از لپ تاپ هستند. همچنین کاربران Dell می توانند به قسمت تنظیمات Keyboard در کنترل پنل بروند و در تب Backlight تنظیمات نور پس زمینه را مشاهده کنند.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

لپ تاپ های سونی نیز در بعضی مدل ها در برنامه VAIO Control Center و در قسمت Keyboard and Mouse به تنظیمات نور و چراغ پس زمینه یا Backlit Keyboard بروند. در این قسمت تنظیماتی برای کاربران سونی جهت تنظیم نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ وجود دارد. امکان استفاده از سنسور نور برای روشن شدن خودکار نور بر اساس محیط نیز در بعضی از مدل ها وجود دارد.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

لپ تاپ های لنوو برای تغییر تنظیمات برنامه پیش فرض نور پس زمینه کیبرد برنامه ای ندارد. شما می توانید در لپ تاپ های Lenovo دارای نور پس زمینه کیبورد، با زدن دکمه های میانبر مانند Fn+Spacebar اقدام به روشن کردن، فعال سازی نور کیبورد لپ تاپ یا تغییر میزان نور دکمه کنند.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

مدل های جدید MacBook نیز به طور خودکار با استفاده از حسگر نور، نور پس زمینه را مدیریت می کنند. همچنین می توانید با کلید های میانبر مشخص شده اقدام به تنظیم نور صفحه کلید کنید.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

برای تنظیم زمان خاموش شدن نور پس زمینه در مک پس از مدتی بی حرکتی، می توانید از تنظیمات Boot Camp Control Panel استفاده کنید. برای این کار روی آیکون Boot Camp راست کلیک کرده و گزینه Boot Camp Control Panel را انتخاب نمایید و میزان تاخیر را بسته به نیاز خود تعیین کنید.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

اگر شما از کاربران Microsoft Surface هستید، می توانید از ترکیب کلید های Alt+F2 برای روشن شدن نور کیبورد لپ تاپ و افزایش روشنایی و Alt+F1 برای کاهش روشنایی استفاده کنید و تنظیمات دیگری در اختیار شما قرار نمی گیرد.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

برای فعالسازی نور کیبورد لپ تاپ ایسر و یا سازنده های دیگر نیز مانند HP, Asus و Toshiba تنظیماتی برای تنظیم روشنایی صفحه کلید وجود ندارد و فقط می تواند آن را روشن و خاموش و یا اقدام به تنظیم سطح روشنایی کنید.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

پیشنهاد می کنیم مطلب ۱۱ روش رفع مشکل تنظیم نبودن اندازه صفحه دسکتاپ با صفحه مانیتور در ویندوز را هم مطالعه نمایید.

قرار دادن نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ روی حالت همیشه روشن

ممکن است نخواهید نور پس زمینه کیبورد شما خودکار خاموش شود، متاسفانه ویندوز برای این مورد نیز برنامه خاصی ندارد. اما اگر از لپ تاپ های دل یا HP استفاده می کنید، می توانید روشن ماندن دائمی نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ را انجام دهید. در لپ تاپ های HP سه حالت نور پس زمینه کیبورد وجود دارد. در حالت اول نور خاموش می شود، در حالت دوم نور پس از گذشت زمان خاصی بدون حرکت خاموش و در حالت سوم همیشه روشن می ماند. این دکمه در لپ تاپ های اچ پی به شکل زیر قابل مشاهده است و با هربار زدن آن یک حالت اتفاق می افتد. برای فهمیدن حالت فعال شده باید مدتی صبر کنید تا نتیجه را ببینید که نور خاموش می شود یا نه.

قرار دادن نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ روی حالت همیشه روشن

در بعضی دیگر از مدل های HP شما باید به تنظیمات بایوس بروید. سپس Advanced Settings را باز کنید. حال باید گزینه به نام Built-in Device Options یا اسامی مشابه ببینید. در این تنظیمات باید به دنبال Keyboard Settings باشید تا بتوانید نور پس زمینه خود را با تغییر گزینه Backlit Keyboard همیشه روشن نگه دارید.

اگر بعضی از دکمه های لپ تاپ شما کار نمی کند، مطلب ۱۰ روش رفع مشکل کار نکردن بعضی از دکمه های کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر را برای رفع آن مطالعه نمایید.

روشن نگه داشتن نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ Dell بدون خاموش شدن

در لپ تاپ های شرکت Dell شما به صورت مستقیم امکان انجام این کار را برای روشن نگه داشتن چراغ کیبورد لپ تاپ را ندارید اما می توانید با نصب درایور اختصاصی Dell Feature Enhancement Pack Application می توانید این کار را انجام دهید. لازم نیست همه اجزای موجود در این درایور را نصب کنید و با زدن گزینه نصب سفارشی (Custom install) و انتخاب تنها گزینه Keyboard and Devices آن را برای نصب انتخاب کنید. پس از نصب به Control Panel رفته و در قسمت Hardware and Sound گزینه Dell Keyboard Backlight Settings را باز کنید. پس از باز شدن برنامه به تب Backlight بروید و مقدار Timeout را روی Never بگذارید.

روشن نگه داشتن نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ Dell بدون خاموش شدن

البته گزینه ها برای لپ تاپ های مختلف مارک دل ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد.

همچنین مطالعه مطلب ۵ روش حل مشکل کم و زیاد نشدن نور LED و LCD صفحه نمایش لپ تاپ نیز ممکن است برای شما مفید واقع شود.

پیدا نکردن دکمه تنظیم نور پس زمینه کیبورد

اگر از وجود این قابلیت در لپ تاپ خود مطمئن هستید، باید دکمه روشن-زیاد کردن و کم-خاموش کردن را با علائمی مانند کیبورد و یا شکل لامپ و نور و یا حتی ترکیب آن ها را ببینید. اگر به هر دلیلی چنین دکمه ای را نمی بینید یا مشکل روشن نشدن نور کیبورد لپ تاپ دارید، کلید Fn را فشار دهید و نگه دارید و تمام کلید های جهت دار بالای کیبورد (از esc تا F12) را به ترتیب فشار دهید تا ببینید با چه دکمه نور کیبورد روشن می شود.

پیدا نکردن دکمه تنظیم نور پس زمینه کیبورد

اگر باز هم نور پس زمینه کیبورد روشن نشد، ترکیب Fn را با سایر دکمه ها نیز امتحان کنید. این دکمه در دفترچه راهنمای کاربر لپ تاپ معرفی شده است. اگر در کنترل پنل شما و در قسمت کیبورد گزینه ای به نام Keyboard Backlight Settings را در صورت وجود چک کنید. ممکن است لپ تاپ شما روی حالت خودکار باشد و به صورت خودکار نور کیبورد روشن شود که می توانید آن را تغییر دهید.

در پایان مطالعه مطلب ۴ روش تعمیر ، جا زدن و تمیز کردن دکمه های کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر را فراموش نکنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز آموزش تنظیم نور کیبورد را به شما ارائه دادیم. شما از لپ تاپ های چه برندی استفاده می کنید و نظرتان راجب تنظیمات نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ خود چیست؟ می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در این زمینه با ما در دیدگاه این پست به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

نظرات

 • Amir says:

  سلام میشه بگید من چجوری نور کیبوردم رو روشن کنم سیستمم خیلی قوی میگن باید shift و ویندوز رو چند ثانیه نگه داری و بعد گزینه کنترل رو با f4 نگه داری نشد
  لپتابم asus model x541u

 • مهدی says:

  سلام من لپ تاپ رو ویندوزش رو عوض کردم حالا یادم نیست که کدوم فایل بود در داخل سی دی که با خود لپ تاپ همراه بود لطفا اگر راهی بلد هستید که از طریق سی دی بشه انجامش داد بگید لپ تاپم ایسوس هستش

 • امیر says:

  سلام لبتاب من Lenovo هست مدل L340 و ویندوز۱۰ میشه بهم بگید نور پس زمینه لبتابم رو چجوری روشن کنم

 • یاسین says:

  سلام
  من لبتابم ویندوز سون ۷ هست و رم(رام)اون هم ۲ هست .
  میخواستم بدینم چراغ کیبورد داره؟؟

 • محمد says:

  سلام لبتاب من lenovo است مدل G580 ویندوز ۸ میشه راهنمایی کنین چگونه می شود چراغ کیبور فعال کنم

 • حسین says:

  بهترینی شما…

 • ن says:

  سلام
  من لپ تاپم ایسوس مدل fx506li هست
  رنگ نور کیبوردش مثل رقص نور عوض میشه
  چطور میشه یه رنگ ثابت گذاشت؟

  • Toba says:

   میشه بگی چطوری نورشو روشن کردییی؟

   • farzam says:

    در لب تاب های گیمینگ تاف ایسوس دکمه fn و دکمه های پایین و بالا باعث میشه نور کیبورد از کم به زیاد و خاموش تنظیم شود.

 • ناشناس says:

  سلام لپ تاپ من ASUS مدل K556U TYPE C هستش ولی نمی دونم چه جوری چراغ کیبورد رو روشن کنم میشه کمکم کنید ممنون میشم

 • عرفان says:

  سلام دوست عزیز …لطفا اخرین نسخه برنامه atk package (متناسب با ویندوز) را نصب کنید و سیستم را دوباره راه اندازی کنید ….مشکل شما حل خواهد شد ✨✨

 • s says:

  ببخشید من لب تاپ ایسوس دارم و نور کیبوردش قبلا روشن می شد اما ویندوزش را عوض کردم و الان روشن نمی شه
  می شه راهنمایی کنید
  ویندوزم ۱۰ هست

 • حسین says:

  منم

  • لیندا says:

   سلام لپ تاپ من ایسوس هستش وقتی که روشنش میکنم نور کیبورد روشن میشه سفیدم هست نورش ولی بعد چند ثانیه خاموش میشه نورش

 • سلام لپتاپ من Lenovo ویندوز ده هست چجوری نور کیبورد رو روشن کنم says:

  ممنون میشم از راهنماییتون

 • علی says:

  سلام لپتاپ من asus ویندوز ده هست چجوری نور کیبورد رو روشن کنم

 • . says:

  سلام لپ تاپ من packardbell ( پاکاردبل ) با ویندوز ۸ هستش .
  ممنون میشم راهنمایی کنید که چطور نور پشت کیبورد رو فعال کنم
  ممنون از سایتتون

 • سعید says:

  سلام لپ تاپ من توشیبا هستش نمیدونم همچین قابلیتی داره یا نه لطفاً راهنماییم کنید.
  ترجیحا پاسخ رو ایمیل کنید
  ممنون

  • فریبا says:

   سلام لپ تاپ من لنوi5هستش چگونه نور کیبوردش رو روشن کنم ممنون میشم کمکم کنید

  • قاسمی says:

   سلام وقتتون بخیر لب تاب من ایسوسه نور کیبوردش همیشه رنگی بود الان قرمزه علتش چی میتونه باشه؟

  • بهار says:

   سلام من لپ تاپم Asus Tuf gaming FX506HE هست ، الان چند روزی میشه نور پس زمینه کییوردش روی یک رنگ ثابت شده و از حالت رقص نور خارج شده!!! چطور باید به حالت قبل برش گردونم؟؟؟؟

 • Ahoura says:

  سلام ببخشید لپتاب من fujitsu هستش برای لپ تاب منم امکان پذیر هست؟

 • علیرضا says:

  سلام وقت بخیر
  کسی با لپتاب hp EliteBook 745 g3 کارکرده اخه من هرکاری میکنم نمیتونم نور کیبوردشو روشن کنم لطفا کمک. از این لپتاپ جای دیگ دیدم روی دکمه f3 علامت نور پس زمینه داشت ولی مال ما همون مدل ولی بدون علامت .ممنون میشم کمک کنید

 • محمد says:

  سلام.لبتاب لنوو z 51-70 دارم. بعد از تعویض مادر بورد بک لایت روشن نمیشه و میخوام بدونم مشکل از مادر بورد جدیده یا ک با انجام تنظیمات میشه درستش کرد.اینم بگم ک ابتاب الان باتری نداره و مستقیم با برق کار میکنه.

 • سارینا says:

  سلام من عصر تو تاریکه موقع کلاس زبان روشن میکنم ببینم میشه یا نه.
  ولی نمیدونم لبتابم چه مدلیه فقط میدونم لنوو هست.
  ممنون از سایت خوبتون.

 • عسل says:

  شلام لبتاب من لنوو هست نمیدونم چیکار کنم که که نور پس زمینه کیبوردم روشن شه؟؟؟خواهشا راهنمایی کنید ممنونتون میشم

 • الهه says:

  درود
  لپتاپ لنووی من با راه حل تارنمایتان نورش روشن شد.
  سپاس

 • ناشناس says:

  من لپتاپم اسیوس هست ولی نمیدونم کجا برم تا روشن بشه

 • نا شناس says:

  سلام.من دارای لپ تاپ اسیوس هستم.چگونه می تونم نور پس زمینه ی کیبوردم رو روشن کنم

 • امیرعلی جلیلوند says:

  من لپ تابم لنووG570 است چجوری باید کیبورد رو روشن کنم میشه سریع تر بگید

 • ارین جعفرپورر says:

  سلام بببخشید من لپ تابم لنوو G510 دارم چطور روشن کنم

 • ناشناس says:

  سلام لپتاپ من لنو ایدیا پد۳۳۰ هست میشه راهنماییم کنید چجوری فعالش کنم

 • محمود says:

  کلید FN را همراه کلیدی که تصویر کیبرد را دارد با هم فشار دهید . در بعضی مدل ها کلید جهت بالا و پائین نور صفحه کلید را خاموش و روشن می کند

 • متین هاشمی پور says:

  سلام من دارای لپ تاپ لنوو مدل t420sهستم هروقت روشنش میکنم یک نور از بالا روی کیبردم میتابه من در سایت های زیادی گشتم که این قابلیت رو فعال کنم اما نشد لطفا راهنماییم کنید!
  ممنون از سایت خوبتون ?

  • zahra says:

   سلام من دارای لپتاپ asusi7 با اندروید ۱۰ پرو هستم اما متاسفانه نمیدونم چجوری نور کیبوردشو درست کنم میشه کمکم کنید

 • متین هاشمی says:

  سلام من دارای لپ تاپ لنوو مدل t420sهستم هروقت روشنش میکنم یک نور از بالا روی کیبردم میتابه من در سایت های زیادی گشتم که این قابلیت رو فعال کنم اما نشد لطفا راهنماییم کنید!
  ممنون از سایت خوبتون ?

 • matin says:

  سلام من دارای لپ تاپ لنوو مدل t420sهستم هروقت روشنش میکنم یک نور از بالا روی کیبردم میتابه من در سایت های زیادی گشتم که این قابلیت رو فعال کنم اما نشد لطفا راهنماییم کنید!
  ممنون از سایت خوبتون ?

  • طاهری says:

   باید کلید fn و اون کلید بزرگه که باهاش فاصله میزنی یا همونی که باهاش فیلمو استپ میکنی که بهش میگن Spacebar رو باهم نگه داری

صفحات 1 2 3