تنظیم نور کیبورد لپ تاپ در ویندوز 10

آموزش تنظیم نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

امروزه اکثر لپ تاپ های میان رده و بالارده ، صفحه کلید با نور پس زمینه دارند. نور پس زمینه صفحه کلید در شرایط نور کم برای پیدا کردن دکمه های کیبورد شما را کمک می کند. امروز در انزل وب آموزش تنظیم نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ در ویندوز و برند های مختلف مانند ایسوس ، لنووو ، ایسر و.. را بررسی می کنیم.

روش فعالسازی و تنظیم نور چراغ کیبورد لپ تاپ در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

How To Adjust Adjust Backlight Keyboard Brightness in Windows 10 , 8 and 7

صفحه کلید با نور پس زمینه آپشن مناسبی برای کار کردن با لپ تاپ در فضای تاریک محسوب می شود. شما معمولا می توانید با استفاده از کلید های میانبر و Hot Key ها مثل Fn+F4 یا سایر دکمه ها اقدام به روشن کردن نور پس زمینه کیبورد کنید. برخی از لپ تاپ ها نیز تنظیمات اختصاصی برای تنظیم روشنایی دارند.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

متاسفانه در خود ویندوز هیچ برنامه ای برای تنظیم نور صفحه کلید در خود ویندوز جهت تنظیم نور صفحه کلید لپ تاپ ایسوس ، لنووو ، ایسر و.. به صورت پیش فرض وجود ندارد. با این حال برخی از سازندگان لپ تاپ برنامه ای را برای این منظور طراحی کرده اند. به طور مثال در لپ تاپ های دل قادر به خاموش کردن نور به طور خودکار پس از گذشت ۵/۱۰/۳۰/۶۰/۳۰۰ ثانیه بعد از عدم استفاده از لپ تاپ هستند. همچنین کاربران Dell می توانند به قسمت تنظیمات Keyboard در کنترل پنل بروند و در تب Backlight تنظیمات نور پس زمینه را مشاهده کنند.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

لپ تاپ های سونی نیز در بعضی مدل ها در برنامه VAIO Control Center و در قسمت Keyboard and Mouse به تنظیمات نور و چراغ پس زمینه یا Backlit Keyboard بروند. در این قسمت تنظیماتی برای کاربران سونی جهت تنظیم نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ وجود دارد. امکان استفاده از سنسور نور برای روشن شدن خودکار نور بر اساس محیط نیز در بعضی از مدل ها وجود دارد.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

لپ تاپ های لنوو برای تغییر تنظیمات برنامه پیش فرض نور پس زمینه کیبرد برنامه ای ندارد. شما می توانید در لپ تاپ های Lenovo دارای نور پس زمینه کیبورد، با زدن دکمه های میانبر مانند Fn+Spacebar اقدام به روشن کردن، فعال سازی نور کیبورد لپ تاپ یا تغییر میزان نور دکمه کنند.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

مدل های جدید MacBook نیز به طور خودکار با استفاده از حسگر نور، نور پس زمینه را مدیریت می کنند. همچنین می توانید با کلید های میانبر مشخص شده اقدام به تنظیم نور صفحه کلید کنید.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

برای تنظیم زمان خاموش شدن نور پس زمینه در مک پس از مدتی بی حرکتی، می توانید از تنظیمات Boot Camp Control Panel استفاده کنید. برای این کار روی آیکون Boot Camp راست کلیک کرده و گزینه Boot Camp Control Panel را انتخاب نمایید و میزان تاخیر را بسته به نیاز خود تعیین کنید.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

اگر شما از کاربران Microsoft Surface هستید، می توانید از ترکیب کلید های Alt+F2 برای روشن شدن نور کیبورد لپ تاپ و افزایش روشنایی و Alt+F1 برای کاهش روشنایی استفاده کنید و تنظیمات دیگری در اختیار شما قرار نمی گیرد.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

برای فعالسازی نور کیبورد لپ تاپ ایسر و یا سازنده های دیگر نیز مانند HP, Asus و Toshiba تنظیماتی برای تنظیم روشنایی صفحه کلید وجود ندارد و فقط می تواند آن را روشن و خاموش و یا اقدام به تنظیم سطح روشنایی کنید.

تنظیم روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید لپ تاپ

پیشنهاد می کنیم مطلب ۱۱ روش رفع مشکل تنظیم نبودن اندازه صفحه دسکتاپ با صفحه مانیتور در ویندوز را هم مطالعه نمایید.

قرار دادن نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ روی حالت همیشه روشن

ممکن است نخواهید نور پس زمینه کیبورد شما خودکار خاموش شود، متاسفانه ویندوز برای این مورد نیز برنامه خاصی ندارد. اما اگر از لپ تاپ های دل یا HP استفاده می کنید، می توانید روشن ماندن دائمی نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ را انجام دهید. در لپ تاپ های HP سه حالت نور پس زمینه کیبورد وجود دارد. در حالت اول نور خاموش می شود، در حالت دوم نور پس از گذشت زمان خاصی بدون حرکت خاموش و در حالت سوم همیشه روشن می ماند. این دکمه در لپ تاپ های اچ پی به شکل زیر قابل مشاهده است و با هربار زدن آن یک حالت اتفاق می افتد. برای فهمیدن حالت فعال شده باید مدتی صبر کنید تا نتیجه را ببینید که نور خاموش می شود یا نه.

قرار دادن نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ روی حالت همیشه روشن

در بعضی دیگر از مدل های HP شما باید به تنظیمات بایوس بروید. سپس Advanced Settings را باز کنید. حال باید گزینه به نام Built-in Device Options یا اسامی مشابه ببینید. در این تنظیمات باید به دنبال Keyboard Settings باشید تا بتوانید نور پس زمینه خود را با تغییر گزینه Backlit Keyboard همیشه روشن نگه دارید.

اگر بعضی از دکمه های لپ تاپ شما کار نمی کند، مطلب ۱۰ روش رفع مشکل کار نکردن بعضی از دکمه های کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر را برای رفع آن مطالعه نمایید.

روشن نگه داشتن نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ Dell بدون خاموش شدن

در لپ تاپ های شرکت Dell شما به صورت مستقیم امکان انجام این کار را برای روشن نگه داشتن چراغ کیبورد لپ تاپ را ندارید اما می توانید با نصب درایور اختصاصی Dell Feature Enhancement Pack Application می توانید این کار را انجام دهید. لازم نیست همه اجزای موجود در این درایور را نصب کنید و با زدن گزینه نصب سفارشی (Custom install) و انتخاب تنها گزینه Keyboard and Devices آن را برای نصب انتخاب کنید. پس از نصب به Control Panel رفته و در قسمت Hardware and Sound گزینه Dell Keyboard Backlight Settings را باز کنید. پس از باز شدن برنامه به تب Backlight بروید و مقدار Timeout را روی Never بگذارید.

روشن نگه داشتن نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ Dell بدون خاموش شدن

البته گزینه ها برای لپ تاپ های مختلف مارک دل ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد.

همچنین مطالعه مطلب ۵ روش حل مشکل کم و زیاد نشدن نور LED و LCD صفحه نمایش لپ تاپ نیز ممکن است برای شما مفید واقع شود.

پیدا نکردن دکمه تنظیم نور پس زمینه کیبورد

اگر از وجود این قابلیت در لپ تاپ خود مطمئن هستید، باید دکمه روشن-زیاد کردن و کم-خاموش کردن را با علائمی مانند کیبورد و یا شکل لامپ و نور و یا حتی ترکیب آن ها را ببینید. اگر به هر دلیلی چنین دکمه ای را نمی بینید یا مشکل روشن نشدن نور کیبورد لپ تاپ دارید، کلید Fn را فشار دهید و نگه دارید و تمام کلید های جهت دار بالای کیبورد (از esc تا F12) را به ترتیب فشار دهید تا ببینید با چه دکمه نور کیبورد روشن می شود.

پیدا نکردن دکمه تنظیم نور پس زمینه کیبورد

اگر باز هم نور پس زمینه کیبورد روشن نشد، ترکیب Fn را با سایر دکمه ها نیز امتحان کنید. این دکمه در دفترچه راهنمای کاربر لپ تاپ معرفی شده است. اگر در کنترل پنل شما و در قسمت کیبورد گزینه ای به نام Keyboard Backlight Settings را در صورت وجود چک کنید. ممکن است لپ تاپ شما روی حالت خودکار باشد و به صورت خودکار نور کیبورد روشن شود که می توانید آن را تغییر دهید.

در پایان مطالعه مطلب ۴ روش تعمیر ، جا زدن و تمیز کردن دکمه های کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر را فراموش نکنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز آموزش تنظیم نور کیبورد را به شما ارائه دادیم. شما از لپ تاپ های چه برندی استفاده می کنید و نظرتان راجب تنظیمات نور پس زمینه کیبورد لپ تاپ خود چیست؟ می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در این زمینه با ما در دیدگاه این پست به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

نظرات

 • امیرحسین says:

  سلام من لپ تاپ asus tuf f15 گرفتم ویندوز ۱۰ روش نصب کردم.ولی کلا نور کیبورد خاموش نمیشه.نه دکمه های اف کار میکنه نه تو کنترل پنل تنظیمی واسش هست.اصلا موندم چیکار کنم یسره داره چشمک میزنه صفحه کیبورد میترسم بسوزه.میشه لطفا راهنمایی کنید.تو منوی بوت لپ تاپ هم باز تنظیماتی نبود

 • etc says:

  برای مک بوک ایر چی ؟

 • ایناز۶ says:

  سلام چجوری روشن کردید؟ بی زحمت میگید

 • جمال حسینی says:

  لبتاب فوجیستو این قابلیتو داره؟

 • رها says:

  سلام من روی دکه های صفحه کلیدم که میزنم چراغ قرمز چشمک زن روشن میشه کسی نیست منو راهنمایی کنه؟

 • ماهان says:

  سلام لبتاب من ایسوس FX 506 هست و نور پردازی رو داره ولی من میخوام تک رنگ باشه چه کار کنم

  • امیرعلی says:

   منم همین لپتاپ رو دارم.دوراه هست یکی توی مایکروسافت استور تاف کور اوورا یا ارجیبی یه همچین اسمی بود رو دانلود کن و استفاده کن و یا اینکه راه حل دوم که خیلی بهتره و کامل تره و کلا تنظیمات کل لپتاپ مثل انرژی و بازی …. رو بهت میده رو استفاده کن.اول مای ایسوس رو از فروشگاه مایکروسافت یا همون مایکروسافت استور دان کن و بعد اگر میخواهی اکانت بساز نساختی هم مهم نیست.و بعد از اینترنت آرموری کریت که مختص ایسوس هست رو نصب کن.اول آپدیت و نصب هارو انجام میده و بعد برنامه بالا میاد.اگر از قند شکن استفاده کنی پایدارتره.و بعد که بالا اومد برنامه برو تو قسمت اوورا ارجیبی یا لایتنینگ و اونجا سیستم یا عکس لپتاپ با مرتبط بهش رو انتخاب کن و حالا تو قسمت لایتنینگ میتونی ثابت بزاری سرعت تغییر رنگ رو عوض کنی و…. که درکل چهار نوع تعویض نور رو بهت میده.و حالا میتونی تم رو عوض کنی و چیزای دیگه برنامه رو استفاده کنی و…. و بهتره پین کنی توی نوار وظیفه.فقط مای ایسوس رو اول نصب کن و اینکه اگر لوازم ارجیبی دیگری از ایسوس داری میتونی رنگ اونها رو هم عوض کنی

 • hamidrezaa says:

  سلام لپ تاپ من asus x570zd هستش نور کیبورد روشن میشه ولی میخواستم بدونم رنگ نورش هم تغییر پیدا میکنه آخه فقط سفیده.
  ram8 ; ویندوز ۱۰
  ممنون.

صفحات 1 2 3