ترکیب دو درایو در ویندوز 10

آموزش ۳ روش کاربردی ترکیب دو درایو در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

در برخی مواقع هنگام نصب سیستم عامل ویندوز در کامپیوتر و لپ تاپ هارد درایو را به پارتیشن های مختلف تقسیم می کنیم که ممکن است بعدها از تقسیم بندی و اختصاص فضا به درایوها راضی نباشیم. شما می توانید به راحتی دو درایو را با هم ترکیب کنید و فضای هارد دیسک را به سلیقه و نیاز خود تقسیم کنید. امروز در انزل وب ۳ روش ترکیب دو درایو در ویندوز های ۱۰ ، ۸ و ۷ آموزش می دهیم.

نحوه ترکیب دو پارتیشن در ویندوز ۷ ، ۸ و ۱۰

How to Combine Multiple Partitions Into a Single Partition

در زمان هایی که یک کامپیوتر تازه یا جدید می خرید، نیاز به تغییر پارتیشن احساس می شود. اگر پارتیشن ها به قسمت های کوچکی تقسیم شده باشد، می توانید آن ها را با هم ادغام کنید تا دو پارتیشن مختلف را در یک مسیر داشته باشید. در ادامه مطلب روش انجام این کار را آموزش می دهیم.

روش ترکیب کردن دو درایو و پارتیشن در کامپیوتر

توجه داشته باشید که در بعضی از رایانه ها از چندین هارد استفاده می شود. در این کامپیوتر ها نمی توانید پارتیشن هارد ها را با هم ترکیب کنید.

برای ترکیب دو درایو با هم در ویندوز ۱۰ و.. ابتدا کار را با حذف یک پارتیشن شروع می کنیم. پارتیشنی را که قصد حذف آن را دارید، باید خالی کنید. تمامی فایل های موجود در آن حذف می شوند پس اطلاعات را در درایو دیگر و یا حافظه های خارجی قرار دهید. پس از آماده کردن پارتیشن، ابزار مدیریت دیسک را باز کنید. برای این کار کلید های Win+R را فشار دهید و عبارت diskmgmt.msc را وارد کنید و اینتر را بزنید.

روش ترکیب کردن دو درایو و پارتیشن در کامپیوتر

حال دو پارتیشنی را می خواهید ترکیب کنید را انتخاب کنید. در این مثال قصد ترکیب پارتیشن OS (C:) و DATA (D:) را داریم. دقت داشته باشید که دو درایو باید مجاور یکدیگر باشند و در غیر این صورت، این روش کار نخواهد کرد. روی پارتیشنی که قصد حذفش را دارید راست کلیک کنید و گزینه Delete Volume را انتخاب کنید.

 با زدن این گزینه، تمام فایل های موجود در درایو مورد نظر حذف می شود. بکاپ گرفتن را قبل از انجام این کار فراموش نکنید. تیم انزل وب مسئولیتی در قبال از دست رفتن اطلاعات شما نخواهد داشت.

روش ترکیب کردن دو درایو و پارتیشن در کامپیوتر

در ادامه آموزش ترکیب دو درایو با هم در ویندوز ۷ و..، روی پارتیشن بعدی که قصد ترکیب حجم پارتیشن قبلی با آن را دارید انتخاب کنید. بعد از زدن راست کلیک، روی گزینه Enlarge Volume کلیک کنید.

روش ترکیب کردن دو درایو و پارتیشن در کامپیوتر

گزینه های موجود را انتخاب کنید و مقدار فضا را به حداکثر فضای موجود برسانید. این فضای اضافه پس از حذف پارتیشن قبلی و به همان اندازه قابل مشاهده خواهد بود.

روش ترکیب کردن دو درایو و پارتیشن در کامپیوتر

بعد از انجام این کار تغییرات به صورت فوری انجام خواهد شد.

همینطور مطالعه مطلب چرا در ویندوز کامپیوتر درایو A و B نداریم؟ نحوه تغییر نام درایو ویندوز نیز می تواند برای شما جالب و کاربردی باشد.

استفاده از لینک های نمادین برای ترکیب دو پارتیشن هارد دیسک

در این روش شما می توانید از لینک های نمادین که مانند کلید های میانبر هستند برای ادغام دو درایو در ویندوز ۸ و.. استفاده کنید. بدین صورت شما یک پوشه در درایو ایجاد می کنید و لینک پوشه آن را در درایو دیگر خود قرار می دهید. در این روش شما به محتویات داخل پوشه در درایوی که فقط لینک یا پوشه نمادی وجود دارد، دسترسی خواهید داشت. در این روش بر خلاف استفاده از میانبر، به نوعی سیستم خود را گول می زنید و برای برنامه ها واقعی نبودن پوشه نمادین تشخیص داده نمی شود.

به طور مثال اگر از Steam استفاده می کنید، باید تمام بازی ها را در پوشه مورد نظر قرار دهید. اما اگر شما قصد اضافه کردن بازی های بیشتری داشته باشید و در آن درایو فضای کافی نداشته باشید، می توانید بازی ها را در درایو دوم قرار دهید و لینک های نمادین را در درایو اول قرار دهید و به راحتی از طریق استیم بازی های خود را اجرا کنید. در نظر داشته باشید که برای افزایش امنیت درایو، مطلب ۳ روش قفل کردن و گذاشتن پسورد روی درایو ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷ را هم بخوانید.

استفاده از لینک های نمادین برای ترکیب دو پارتیشن هارد دیسک

برای ادغام دو پارتیشن در ویندوز ۱۰ و..، پوشه ای که می خواهید خواهید آن را به درایو دیگر انتقال دهید را انتخاب کنید. در این مثال پوشه C:\Games\Steam\steamapps\common\Portal مورد نظر ماست.

نام این پوشه را به درایو دوم منتقل کنید و محل ذخیره سازی آن را به خاطر داشته باشید. به طور مثال پوشه D:\Games\Portal را ایجاد می کنیم.

با زدن Win+R و باز شدن پنجره، عبارت CMD را تایپ و اینتر کنید تا پنجره Command Prompt باز شود. سپس دستور زیر را تایپ و اینتر کنید.

mklink /J C:\Games\Steam\steamapps\common\Portal D:\Games\Portal

دقت کنید که مسیر اول محل قرار گرفتن پوشه پایه و مسیر دوم محل پوشه منتقل شده است. بدیهی است که باید محل و نام پوشه های خود را در دستور مشخص کنید.

بعد از انجام این کار، عملیات به اتمام می رسد. همچنین می توانید این روش را با برنامه هایی مانند Link Shell Extension و یا Steam Mover برای خود بازی های استیم، استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر و کامل با این روش، پیشنهاد می کنیم مطلب symlink چیست،چه کاربردی دارد و چگونه از آن استفاده کنیم؟ را حتما مطالعه نمایید.

استفاده از برنامه مدیریت پارتیشن برای ادغام چند درایو ویندوز

علاوه بر روش های ذکر شده که در خود ویندوز قابل دسترس است، می توانید برنامه های مختلفی را برای انجام ترکیب دو پارتیشن نصب و استفاده کنید. یکی از گزینه های نرم افزار ادغام دو پارتیشن EaseUS Partition Master Free می باشد. برتری این برنامه نسبت به استفاده از برنامه خود ویندزو، حفظ داده های داخل درایو و همچنین ادغام پارتیشن های غیر مجاور می باشد.پیشنهاد میکنیم نسخه کامل این برنامه را از سورس های ایرانی دانلود و نصب کنید.

پس از دانلود و نصب برنامه، روی یک پارتیشن راست کلیک کنید و گزینه Merge partition را بزنید. (به طور مثال درایو F:)

استفاده از برنامه مدیریت پارتیشن

پارتیشن دیگری که قصد ترکیب آن با پارتیشن قبلی را دارید انتخاب کنید.

استفاده از برنامه مدیریت پارتیشن

حال باید انتخاب کنید که نام کدام درایو را حفظ کنید. پس از انتخاب OK را بزنید.

استفاده از برنامه مدیریت پارتیشن

با کلیک روی Apply تغییرات و چسباندن دو درایو به هم انجام می شود و در این مثال درایو های F و K که قبلا در کامپیوتر شما وجود داشتند، ترکیب شده و یک درایو F حجیم خواهید دید.

در پایان مطالعه مطلب آموزش بکاپ گرفتن از درایو و اطلاعات کامپیوتر در هنگام بالا نیامدن ویندوز را فراموش نکنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز روش های ادغام و ترکیب دو درایو در ویندوز را بررسی و معرفی کردیم. شما استفاده از چه روشی را ترجیح دادید؟ منتظر ارسال نظرات، پیشنهادات و تجربیات شما در این زمینه در دیدگاه این پست هستیم.

مطالب مرتبط

اضافه کردن گزینه Share برای اشتراک گذاری شبکه اجتماعی در ویندوز 10
اضافه کردن گزینه Share برای اشتراک گذاری شبکه اجتماعی در ویندوز ۱۰
آموزش کامل کار با ابزار Snipping Tool در ویندوز 10 ، 8.1 و 7
آموزش کامل کار با ابزار Snipping Tool در ویندوز ۱۰ ، ۸٫۱ و ۷
آموزش تصویری و کامل استفاده از حافظه کلیپ بورد ویندوز 10
آموزش تصویری و کامل استفاده از حافظه کلیپ بورد ویندوز ۱۰
آموزش 9 روش رفع مشکل پاک و خالی نشدن Recycle Bin ویندوز 10 ، 8 و 7
آموزش ۹ روش رفع مشکل پاک و خالی نشدن Recycle Bin ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

نظرات

 • سهیل says:

  سلام من میخوام درایو d f e رو باهم ترکیب کنم ینی تبدیل به یک درایو کنم چجوری انجام بدم

 • Mohammad says:

  مرسی خیلی عالی بود کارمو راه انداخت

 • ehsan says:

  salam mikhastam bedonam yek bazii 40gb hajm dareh va mikham .in bazi ro to 2 drive nasb konam yani taghsim konam nefesh to in dr bashe nefesh to in dr

  aya emkan dareh yek barname ro to 2 drive adgham kard?

 • dastanpur says:

  سلام
  خواستم درایو c و d ادغام کنم مراحل را از manage پیش رفتم ولی گزینه extend volume غیر فعال است لطفا راهنمایی نمایید.
  باتشکر

 • عباس تک says:

  توی ترکیب درایو ها یا هر کاری که با پارتیشن ها دارید من paragon پارتیشن منیجر رو پیشنپهاد میکنم، بهترینه، ریسک از دست رفتن اطلاعات هم صفر