تفاوت بین CPU Intel و AMD چیست؟

راهنمای خرید: تفاوت بین CPU Intel و AMD چیست؟ کدام یک برای من مناسب است؟

سال های متمادی است که اینتل و AMD رقیب هم هستند به طوری که اگر شما برای خرید لپ تاپ یا سیستم دسکتاپ اقدام کنید در مشخصات و در قسمت پردازنده با نام Intel و AMD برخواهید خورد. در این رقابت گاهی AMD و گاهی اینتل از یکدیگر پیش می افتند و با قابلیت های جدیدی که می تواند تعداد هسته باشد یا تعداد نخ و یا هر قابلیت دیگری باشد یکدیگر را غافلگیر کرده اند و می کنند. این رقابت تنها به پردازنده ختم نمی شود و بحث رقابت AMD به کارت های گرافیک انویدیا نیز کشیده شده است. در این پست ما تنها در مورد فرق بین پردازنده های Intel و AMD بحث خواهیم کرد و شاید مقایسه کارت های گرافیک را به مطلب دیگری محول کنیم.

فرق بین سی پی یو Intel و AMD چیست؟ کدام CPU را بخریم؟

AMD VS Intel: What’s The Best Processor?

در حال حاضر اینتل از عرضه پردازنده های نسل هشتم Coffee Lake خود قدم برداشته و پردازنده های نسل نهم خود را معرفی کرده است. AMD در آغاز سال میلادی با معرفی پردازنده های رایزن خود بسیار قدرتمند ظاهر شده است و هنوز هم با اینتل به رقابت می پردازد. درست است که این رقابت ریشه تاریخی داشته اما به علت اینکه AMD قیمت مناسبتری را ارائه می دهد و قابلیت های قابل توجهی مانند کولرهای مناسب را ارائه می دهد و حجم کاری بسیار زیادی را مدیریت می کند در بسیاری از کامپیوترها یافت می شوند. در ادامه در مورد اینکه آیا پردازنده اینتل بخریم یا AMD، در ادامه بحث خواهیم کرد.

فرق بین CPU Intel و AMD چیست؟ کدام یک را بخریم؟

راهنمای کامل و بررسی تفاوت نسل های پردازنده های اینتل (Intel CPU) را مطالعه بفرمایید.

مقایسه سی پی یو AMD با Intel از لحاظ قیمت

اگر شما یک لپ تاپ یا کامپیوتر دسکتاپ خریداری کرده باشید شاید فکر کنید که CPU اینتل و AMD تنها گزینه هایی هستند که باید برای انتخاب بررسی کنید اما این فکر اشتباه است. محبوبیت برخی برندها باعث کمتر دیده شدن شرکت های دیگر می شود. شرکتی مانند اینتل علاوه بر تولید پردازنده های سیستمی به تولید کارت های گرافیک، آداپتورهای شبکه بیسیم، سرور و ایستگاه های کاری و بسیاری موارد دیگر می پردازد. شما حتی می توانید تراشه های اینتل را در بسیاری از گوشی های هوشمند پیدا کنید، برخی از مدل های آیفون دارای مودم اینتل هستند.

AMD برای اینکه بتواند پردازنده های خود را همه گیر کند سیاستی را اتخاذ کرد و آن هم کاهش قیمت پردازنده های خود بود. به طور مثال در حین نگارش این پست قیمت پردازنده اینتل مدل Core i7-7800X حول و حوش هفت میلیون و پانصد هزار است در حالی که پردازنده AMD مدل Ryzen 7 1700 را با قیمت حول و حوش دو میلیون و هفتصد، Ryzen 5 1400 را با قیمت یک میلیون ششصد خواهید یافت. پس اگر قیمت پردازنده برایتان مهم است پردازنده AMD را انتخاب کنید.

مقایسه سی پی یو AMD با Intel

مقایسه پردازنده های AMD و اینتل از لحاظ تعداد هسته

یکی از سیاست های دیگری که AMD برای پیشی گرفتن از اینتل اتخاذ کرد ارائه پردازنده هایی بود که تعداد هسته و نخ بیشتری داشت. شما وقتی که پردازنده اینتل را بررسی می کنید با اصطلاحاتی مانند i3 , i5 و i7 روبرو خواهید شد. برخی از کاربران فکر می کنند که ۳، ۵، ۷ تعداد هسته های پردازنده های اینل است در حالی که این گونه نیست پردازنده های Core i3 دارای ۲ هسته هستند و پردازنده های Core i5 و Core i7 هر دو پردازنده های دو هسته ای و چهار هسته ای هستند در حالی که بالاترین مدل پردازنده های AMD Threadripper دارای ۱۶ هسته و ۳۲ نخ می باشند. خوب واضح است هر چقدر تعداد هسته ها بیشتر باشد توان پردازشی بالاتر خواهد بود اما تعداد هسته های کمتر می تواند حرارت کمتری را ایجاد کند. در زمینه کارهای Multi Tasking پردازنده های AMD بهتر عمل خواهند کرد.

مقایسه پردازنده های AMD و اینتل از لحاظ تعداد هسته

مقایسه پردازنده های AMD و اینتل از لحاظ اورکلاک

علاوه بر تعداد هسته ها، اورکلاک در سرعت پردازنده تاثیرگذار است و به طور کلی باعث بهبود عملکر سیستم می شود. به طور کلی اورکلاک بر حسب هرتز بیان می شود. اگر شما به مشخصات پردازنده توجه داشته باشید عبارتی مانند ۳٫۳GHz یا مقادیر دیگر را مشاهده خواهید کرد این مقدار سرعت پردازنده را نشان می دهد. شما می توانید این سرعت را در برخی از پردازنده ها افزایش دهید به طور مثال شما فقط اورکلاک پردازنده های اینتلی که دارای حرف K هستند را می توانید تغییر دهید. به طور کلی اگر شما به پردازنده های اینتل دقت کرده باشید با علائم زیر مواجه خواهید شد:

U : پردازنده دارای قدرت کمی است و مخصوص لپ تاپ است.
Y : دارای قدرت کمی است و در نسخه های قدیمی لپ تاپ ها و تلفن های همراه استفاده می شود.
T : پردازنده ای برای سیستم های دسکتاپ
Q: پردازنده ۴ هسته ای
H: پردازنده هایی که دارای یک واحد پراشگر گرافیکی هستند.
K: این پردازنده قابلیت اورکلاک را دارد.

اما در زمینه اورکلاک هم باز هم AMD بهتر عمل کرده است و شما حتی در پردازنده هایی مانند Ryzen 3 1300X می توانید پردازنده را اورکلاک کنید.

مقایسه پردازنده های AMD و اینتل از لحاظ اورکلاک

AMD یا Intel برای بازی؟

چنانچه شما یک گیمر باشید حتما سوال خواهید کرد که کدام پردازنده را خریداری کنیم؟ اینتل یا AMD؟ یکی از مواردی که باعث برتری پردازنده های اینتل نسبت به پردازنده های AMD شد طراحی پردازشگر گرافیکی یکپارچه بود. درست است که AMD نسبت به اینتل دیرتر اقدام به طراحی پردازنده هایی که دارای پردازشگر گرافیکی بود کرد اما با عرضه پردازنده Ryzen 5 2400G که به تراشه گرافیکی قدرتمند وگا ۱۱ تجهیز شده بود، اینتل را شکست داد. در مقابل این شکست اینتل اعلام کرد که تا سال ۲۰۲۰ یک پردازشگر گرافیکی را برای گیمرها عرضه خواهد کرد.

AMD یا Intel برای بازی

اما تا آن زمان اگر شما از بازی های قدیمی استفاده خواهید کرد پردازنده های اینتل حاوی پردازشگر گرافیکی نیاز شما را برآورده می کنند. اما اگر همراه پردازنده از کارت گرافیک مستقلی مانند انویدیا استفاده می کنید پردازنده های اینتل در مقایسه با پردازنده های AMD سرعت بهتری را ارائه می دهند. اما پردازنده های Ryzen AMD از لاین های PCIe چندگانه پشتیبانی می کند که باعث می شود بتوانید از چند کارت گرافیک مستقل استفاده کنید. پس در پاسخی که در ابتدای این بخش مطرح شد باید بگویم که در زمینه تراشه هایی که حاوی پردازشگر گرافیکی هستند پردازنده های AMD بهتر هستند اما برخی از گیمرها دوست دارند با خرید کارت های گرافیک مجزا از پردازنده های اینتل استفاده کنند و این به خود شما بستگی پیدا می کند که کدام یک را انتخاب کنید.

AMD یا Intel برای بازی

برنده کدام است؟ اینتل یا ای ام دی؟

در طول کارهای روزمره با لپ تاپ یا کامپیوتر برترین پردازنده های اینتل و ای ام دی نتایج متفاوتی را تولید نخواهند کرد اما اگر به دنبال کارهای مالتی تسکینگ هستید از پردازنده های AMD استفاده کنید اما اگر به دنبال یک پردازنده مناسب برای گیم هستید می توانید با خرید کارت گرافیک مستقل از سرعت پردازنده های اینتل استفاده کنید. به طور کلی خرید پردازنده به هزینه ای که شما می خواهید صرف کنید بستگی دارد و البته آینده هنوز مشخص نیست و شاید در آینده ورق برگردد.

برنده کدام است؟ اینتل یا ای ام دی؟

حالا که پردازنده خود را انتخاب کردید می توانید اقدام به خرید پردازنده کنید و آن را در سیستم خود نصب کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز در انزل وب سعی کردیم به صورت مختصر به مقایسه سی پی یو AMD و Intel بپردازیم، شما کدام پردازنده را برای لپ تاپ یا کامپیوتر خود انتخاب می کنید اینتل یا AMD؟ اگر در در رابطه با موضوع امروز نظر و یا پیشنهادی دارید می توانید در بخش دیدگاه زیر با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

آموزش کامل تصویری اورکلاک کارت گرافیک به صورت امن
آموزش کامل تصویری اورکلاک کارت گرافیک به صورت امن
روش رفع مشکل گرافیک Nvidia ، AMD ویندوز 10 8 7
۹ روش رفع مشکل کارت گرافیک Nvidia ، AMD و.. در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

نظرات

 • NA says:

  درود.
  بنظرتون برای گیم و برنامه نویسی خلاصه برنامه های سنگین Core i7 بهتره یا Ryzen 7 3700x
  کدوم؟

 • آریا says:

  سلام دوست گرامی، شما اصلا نیازی نیست که بری یک مادربورد بالارده مثل x570 بخری، چون مادربورد های دیگه ای غیر از گروه ایکس هستند مثل گروه بی۳۵٠ و بی۵۵٠ و بی۴۵٠.اگه برای گلوگاه نگران هستید باید اینو بدونید که اگه گلو گاه شما از نقص سی پی یو باشخ، خیلی مشکل های زیادی براتون پیش میاد،ولی اگه کارت گرافیک شما گلوگاه کنه،زیاد مشکل خاصی پیش نمیاد و شما در حد توان پردازش کارت گرافیکت میتونی از سی پی یو استفاده کنی که ۱٠۸٠ هم کارت گرافیک قویه پس بهتره که یه سی پی یو ی مقرون به صرفه بخری، ببین اگه میخوای یه سی پی یو در حد کارت گرافیکت بخری، یک سی پی یو با توان پردازش کمه که باعث میشه سیستم در هیچ حالتی گلوگاه نکنه، اما سی پی یو یی مثل ۳۶٠٠ با قیمت کمتر نسبت به ۹۶٠٠کا از توان پردازش بالاتری برای همین ممکنه که سیستم سنجش گلوگاه، بگه که کارت گرافیک واسه این سی پی یو ضعیفه، ولی دلیل بر نانوانی سیستم نیست، دلیل بر اینه که اگه بخوای تو گیم های خیلی سنگین که معمولا ۱٠۸٠ تو این مسائل عین آب خوردن عمل میکنه پس تو گیم هیچ مشکلی پیش نمیاد، ولی برعکس اگه یه سی پی یو ضعیف باشه و گلو گاه کنه، اونموقع بازی که بخوای انجام بدی، اون سی پی یو میتونه در حد یه ۱٠۶٠برای مثال پردازش بکنه و این ضعف ضعف وحشتناکیه، ولی از نظر خود من که تو تین کارم و تحقیق میکنم و سر در میارم، بهت پیشنهاد میکنم که همون رایزن ۳۶٠٠ بخری، چون موقعی که بخوای کار چند منظوره غیر گرافیکی انجام بدی، سی پی یو میتونه از تمام توان استفاده کنه برای پردازش، پس بهتره همون رایزن۳۶٠٠ رو بخری که در کنار ۱٠۸٠ خیلی چیز خوبی میشه، بزا برات مثال بزنم، من کارت گرافیک rtx 2060 دارم که به مرانب از ۱٠۸٠ ضعیف تره ولی سی پی یویی که دارم یه رایزن۷ ۳۷٠٠ایکسه، برای مادر بورد هم بی۴۵٠ دارم، پس لازم نیست زیاد سر مادربورد خرج کنی و بری سری ایکس مادربورد بخری و با همون سری بی کارت راه میوفته، درضمن گلو گاه فقط مال سی پی یو و گرافیک نیست و گاهی اوقات گلو گاه مشکل از رم یا اچ دی دی که سرعت پایینی داره هست. و تنها تفاوت زیادی که در سری بی و ایکس هست اینه که مادربورد هاشون ممکنه از نظر میزان فرکانس رم قابل قبول رو یه مقدار بالا پایین بشه که این تو نسخه های سفارشی کارخونه هایی مثل ام اس ای و ایسوس، میتونه مقدار متفاوتی باس رم رو قبول کنه.

 • آریا says:

  سلام دوست عزیز، چند روش وجود داره مثلا رفتن به سایت versus.com و اونجا به صورت رندوم دو تا سی پی یو رو نام نویسی کنید تا جدولی شامل ویژگی ها،پرفورمنس، و چندین حالت مقایسه با توضیحات کامل باز میشع، حالا اگع تو همون سایت یکم بگردید میرسید به جایی که چنین نوشته ای هست: wich are the most popular comparisions؟ و اونجا میتونید مقایسه تعداد زیادی سی پی یو که از نظر عملکرد شبیه به هم هستند رو ببینید

 • مهدی says:

  بین سی پی یو های زیر کدام یک برای اجرای بازی بهتر است
  intel:core i5
  AMD:A10 5800B

 • نوید says:

  سلام
  چند وقتی هست دارم دنبال یه جدولی میگردم که پردازنده خای Intel و AMD که با هم تقریبا شباهت دارند رو توش جایگزاری کنه
  همچین جدولی وجود داره؟؟ میتونن منبعی برای مطالعه بهم معرفی کنین؟
  مثلا Intel i7تقریبا برابری میکنه با AMD فلان مدل
  ممنونم و منتظر

 • محمد says:

  اینتل بهتره تا اوجای که تحقیق کردم اینتل معماری تک هسته ای قویتره پیچیده تر دلیل بخای ارتقا بدی همه برزی دور از نوع جمع کنی ای ام دی جا نمونه تعداد هسته اش زیاد میکنه هر دو amd و intel خوب هست اش هر دوم برای کاری ساخته شده ای ام دی دوست داشتی و اینتل حرفه ای تر نظر من اینتل معماری قویتر مهندسی شده تر

  • آریا says:

   ببینید این که میگید از نظر سینگل تردینگ توانا تره خب یک حرف معقولانه ایه، ولی این رو در نظر داشته باش که شما برای اون باید مقدار زیادی هزینه کولر کنی و مورد دومی که هست اینه که شاید اینتل توان سینگل ترد بالا تری داشته باشه ولی اینو هم بدون که ای ام دی با اون فن نچندان قوی یک چنین فرکانس بوست و توربو ای میده و همچنین شما میتونید با استفاده از خنک کننده های بهتر با رادیات های دو کولر، میتونید به مقذار زیادی سی پی یو های ای ام دی رو در سینگل تردینگ قدرتمند کنی، و این که زیاد بودن هسته و همچنین پشتیبانی از مولتی تردینگ و گاها هایپر تردینگ(فکر کنم که این ویژگی در بعضی سی پی یو های اینتل هم هست، هایپر تردینگ رو میگم) میتونه بالا ترین توان سی پی یو رو به کار بگیره و با کمک ترد ها، کار ها رو سریع تر انجام بده، یک چیز الکی نیست و همچنین، زیاد بودن هسته و ترد یه چیز بیهوده نیست و باعث افزایش سرعت و قدرت پردازشی سی پی یو ی شما میشه، و درضمن درسته که اینتل در گیم قویه، اما پردازنده های ای ام دی در عملکرد های چند هسته ای به طور وحشتناک قوی ای عمل میکنه!

 • امیرحسین says:

  ببینید دوستان amd سرعتی هست.اما اینتل قدرتی هست.برای گیمر ها ای ام دی پیشنهاد بسیار بسیار عالی هستش.اما برای اونایی که برنامه های خیلی سنگینی دارند اینتل خیلی عالیه.من خودم برنامه نویسی و از این کارها میکنم از اینتل i7 استفاده میکنم.

 • Ali says:

  اینتل از همه لحاظ خوبه ولیAMD در بعضی چیزها ضعیف ودر بعضی چیز ها قوی تره
  پس اگر cpu عمری میخواهید اینتل بخرید

  • امیرحسین says:

   درست است

  • آریا says:

   منظورتون اینه که ای ام دی بعد یه مدتی خراب میشه؟؟؟؟ و درضمن اینکه قدرتی و سرعتی بودن نسبیه و بستگی به خیلی چیزا داره، مثلا شما با استفاده از همون فن معمولی سی پی یو ای ام دی، به فرکانس بوست مورد نظر میرسی، ولی اگه یه واتر کولر قوی یا کولر های بادی قوی تر بخری، صد در صد میتونی بیشتر از فرکانس کارخونه، اون رو اورکلاک کنی و درضمن اینکه ای ام دی به علت ضعف ناشی از سینگل تردینگ، از اورکلاک های بسیار سنگین پشتیبانی میکنه، برای مثال من خودم ای ام دی رایزن ۲۷٠٠ایکس دارم، با اینکه فرکانس توربوش ۴.۳ است ولی من به شخصه گاهی اوقات تا ۵.۲ هم اون رو اور کلاک کردم

 • زهرا says:

  سلام. من برای برنامه نویسی به یه لپ تاپ نیاز دارم. بین مدل
  asus vivo book k570 ud i7 8550u 12 1 256 ssd 4 Gtx 1050 و
  Asuse vivo book k570 zd ryzen5 2500 u 8 1 256 ssd 4 Gtx 1050
  کدوم پیشنهاد میدید؟
  ممنون میشم منو راهنمایی کنید.

  • محسن نجاتی says:

   برای برنامه نویسی؟اونم GTx ???
   مطمعنی برای برنامه نویسی میخوای؟
   برنامه نویسی نیاز به گرافیگ بالایی مثل ۱۰۵۰ نداره….الکی پولتو حروم چیزی که استفاده نداری نکن
   در ضمن سی پی یو های مدل U رو برای برنامه نویسی انتخاب نمیکنن که!!!برو سراغ مدل K سی پی یو های اینتل
   امیدوارم کمکی باشه برای برنامه نویسایی که دنبال سیستم مناسب میگردن

 • Moein abdi says:

  سلام دوستان
  بنده یه کارت گرافیک ۱۰۸۰ تهیه کردم و دنباله یه سی پی یو هستم که گلوگاه ایجاد نکنه به نظره خودم i5 9600k و ryzen 5 3600 خوبن ولی چیپست های (amd (x570 قیمته افتضاحی داره
  اقتصادی ترین سی پی یو رو بهم پیشنهاد بدین همراه مادربردش ک گلوگاه نندازه
  ممنون

  • آریا says:

   سلام دوست گرامی، شما اصلا نیازی نیست که بری یک مادربورد بالارده مثل x570 بخری، چون مادربورد های دیگه ای غیر از گروه ایکس هستند مثل گروه بی۳۵٠ و بی۵۵٠ و بی۴۵٠.اگه برای گلوگاه نگران هستید باید اینو بدونید که اگه گلو گاه شما از نقص سی پی یو باشخ، خیلی مشکل های زیادی براتون پیش میاد،ولی اگه کارت گرافیک شما گلوگاه کنه،زیاد مشکل خاصی پیش نمیاد و شما در حد توان پردازش کارت گرافیکت میتونی از سی پی یو استفاده کنی که ۱٠۸٠ هم کارت گرافیک قویه پس بهتره که یه سی پی یو ی مقرون به صرفه بخری، ببین اگه میخوای یه سی پی یو در حد کارت گرافیکت بخری، یک سی پی یو با توان پردازش کمه که باعث میشه سیستم در هیچ حالتی گلوگاه نکنه، اما سی پی یو یی مثل ۳۶٠٠ با قیمت کمتر نسبت به ۹۶٠٠کا از توان پردازش بالاتری برای همین ممکنه که سیستم سنجش گلوگاه، بگه که کارت گرافیک واسه این سی پی یو ضعیفه، ولی دلیل بر نانوانی سیستم نیست، دلیل بر اینه که اگه بخوای تو گیم های خیلی سنگین که معمولا ۱٠۸٠ تو این مسائل عین آب خوردن عمل میکنه پس تو گیم هیچ مشکلی پیش نمیاد، ولی برعکس اگه یه سی پی یو ضعیف باشه و گلو گاه کنه، اونموقع بازی که بخوای انجام بدی، اون سی پی یو میتونه در حد یه ۱٠۶٠برای مثال پردازش بکنه و این ضعف ضعف وحشتناکیه، ولی از نظر خود من که تو تین کارم و تحقیق میکنم و سر در میارم، بهت پیشنهاد میکنم که همون رایزن ۳۶٠٠ بخری، چون موقعی که بخوای کار چند منظوره غیر گرافیکی انجام بدی، سی پی یو میتونه از تمام توان استفاده کنه برای پردازش، پس بهتره همون رایزن۳۶٠٠ رو بخری که در کنار ۱٠۸٠ خیلی چیز خوبی میشه، بزا برات مثال بزنم، من کارت گرافیک rtx 2060 دارم که به مرانب از ۱٠۸٠ ضعیف تره ولی سی پی یویی که دارم یه رایزن۷ ۳۷٠٠ایکسه، برای مادر بورد هم بی۴۵٠ دارم، پس لازم نیست زیاد سر مادربورد خرج کنی و بری سری ایکس مادربورد بخری و با همون سری بی کارت راه میوفته، درضمن گلو گاه فقط مال سی پی یو و گرافیک نیست و گاهی اوقات گلو گاه مشکل از رم یا اچ دی دی که سرعت پایینی داره هست. و تنها تفاوت زیادی که در سری بی و ایکس هست اینه که مادربورد هاشون ممکنه از نظر میزان فرکانس رم قابل قبول رو یه مقدار بالا پایین بشه که این تو نسخه های سفارشی کارخونه هایی مثل ام اس ای و ایسوس، میتونه مقدار متفاوتی باس رم رو قبول کنه.

 • حسن says:

  سلام
  میخواستم یک لپ تاب برای نرم افزارهای مهندسی بخرم بنظرتون corei5خوبه یاryzen5؟

  • امیرحسین says:

   i5 بهتره

   • آریا says:

    سلام دوست عزیز، در وهله اول همیشه بهتره خودتون تحقیق کنید در سایت ها و نهایتا از مشاوره دوستان استفاده کنی، اگه برای مهندسی میخوای، حتما از ای اک دی بخر چون ای ام دی از نظر پردازش چند هسته ای وحشتناک قویه و با استفاده از هایپر تردینگ یا سوپر تردینگ که باعث بودن دو رشته در یک هسته میشه، باعث افزایش قدرت میشه. اما این هم هست مه اگه برای گیم سنگین میخوای، بهتره که اینتل بخری اما من خودم نظرم اینه که اگه گیم میخوای، برو یه اینتل قوی بخر و نه فقط سی پی یوی اینتلی که بوست کلاک و نربو کلاکش زیاد باشه، چون اونطوری زیاد به قدرت نمی افزایه پس بهتره یه i7 یا i9 بخری برای گیم، اما خب قیمتشون بالاس و به مراتب نسبت به سی پی یو های ام دی هم قیمت خودشون ضعیف تر هستند و معمولا سی پی یو های هم رده آی ۹ یا آی۷ با قیمت های میلیون تومنی ارزون تر هستند. ببین من متعصب نیستم و فقط حقیقت های ثابت شده ای که معتبر هستند رو بازگو میکنم و نه ای ام دی فن هستم و نه اینتل فن!

 • Games Land says:

  پردازنده های AMD بهتر از اینتل هستند. ولی برای گیم AMDمدل Ryzen 7 3700X بهتره. شاید از اینتل i7 فریم کمتری بده اما مصرف کارت گرافیک و CPU کم تر از اینتل هست چون اینتل فریم بالا می ده ولی مصرف زیاد از کارت گرافیک و CPU میکنه البته اختلاف فریم ۴یا۵ داشت ولی AMD برا گیم عالی هست

 • sobi says:

  cpu های amd که پردازنده گرافیکی ندارن چطور میشه ازشون تصویر گرفت؟
  حتما باید یه گرافیک مجزا بگیرم؟

  • آریا says:

   سلام دوست عزیز، همه سی پی یو های ای ام دی هم که بدون پردازنده گرافیکی نیستن. اما خب بله میشه از سی پی یو به وسیله خروجی مادربورد تصویر گرفت و این هم مد نظر داشته باش که گرافیک های مجتمع اینتل زیاد قوی نیستن و فقط در حد یه خروجی تصویره ولی خب میگم، ای ام دی هم قابلیت خروجی تصویر داره بدون کارت گرافیک، اگه میخوای مطمئن شی کار کردن با یه سی پی یوی بدپن گرافیک مجتمع چطوره، کافیه تو یوتیوب سرچ کنی مثلا:
   runing games without graphiccard
   runing game with ryzen….. withoutgraphic card

 • ابوالفضل says:

  سلام میخواستم یک سیستمی برای بازی بگیرم میخواستم ببینم. سیپیو
  i5 4460m 3.2gh
  قویتره یا
  Amd a10 5800k 3.8gh

  • امیرحسین says:

   برای گیم باید ای ام دی بگیری.

  • آریا says:

   سلام دوست عزیز،ببین هیچوقت گول این فرکانس نخور، الان تو این انتخاب(صرفا فقط در این انتخاب و نه به طور کلی)، با اینکه ای ام دی فرکانس بوست بالانری داره، ولی اینتل با فرکانس کمتر (منظورم همشون نیست فقط همین سی پی یو رو میگم) قدرت پردازش بهتر داره ولی در کل این دو تایی که انتخاب کردی بدرد بازی اصلا نمیخورن، اصلا، چون امتیاز های بنچمارکی شون دو هزار و خورده ای و چهار هزار خورده ای هست که اصلا بدرد بازی نمیخوره، حد اقل اگه گیم میخوای یه سی پی یویی بخر که امتیازش ۷٠٠٠یا ۸٠٠٠ باشه اما این ها هم فقط در حد گیمن و زیاد قپی نیستن ولی درکل کاچی بهتر از هیچی

 • حمید says:

  نگارنده متن جانب دارانه و بدون علم کافی متن را منتشر کرده است.
  اگر متن ترجمه می باشد لطفا اطلاع رسلنی کنید.
  برخلاف گفته های متن پردازنده های ای ام دی به هیچ عنوان مناسب کارهای سنگین و یا حتی مالیت تسک نمی باشند و دلیل آن عدم ندیریت صحیح هسته هاست.
  در ایران به علت کمبود قطعات مادربردهای ای ام دی خرید آن به هیچ عنوان توصیه نمیگردد پس آدرس غلط به مشتریانی که دنبال ارزانی هستند ندهید چرا که آنهارا گرفتار خواهید کرد.
  با سپاس

  • آریا says:

   سلام دوست عزیز، شما اصلا مثل اینکه به پسمارک و امتیاز و بنچمارک و اخبار تکنولوژی سر نمیزنی، اکخ میخوای خبر دار شی کافیه بری تو یکی از این سایتا تا امتیاز ها و مولتی تردینگ ها باخبر بشی، کجای کاری شما، الان ۳۶٠٠ ایکس از نظر امتیاز با i9 برابره، جفتشون ۱۸٠٠٠ هستن و از نظر کار چند هسته ای، ای ام دی خیلی خوبه، اما من نمیگم اینتل بده، ولی انصاف رو هم باید قبول کرد که درسته اینتل یه مقدار در سینگل تردینگ خوبه ولی ای ام دی قدرت وحشتناکی تو مولتی تردینگ داره

 • رامین says:

  با سلام، من می خوام برای کارای نقشه کشی سیستمی انتخاب کنم(اتوکد،فتوشاپ،تری دی مکس،رندر گرفتن و …) بنظر شما اینتل بهتره یا رایزن؟