melipayamak
رفع مشکل نخواندن و نشناختن هارد اکسترنال در ویندوز 10 ، 8 و 7

۸ روش رفع مشکل نخواندن و نشناختن هارد اکسترنال در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

شاید این مشکل برایتان پیش آمده باشد که برای دسترسی به اطلاعاتتان هارد دیسک اکسترنال خود را به کامپیوتر وصل کرده اید ولی سیستم آن را نشناسد. مطمئنا چنین وضعیتی باب میل هیچکس نیست. اما در این مواقع چه کاری از دست ما بر میاید؟ با ما در انزل وب همراه باشید تا به روش های رفع مشکل نخواندن و نشناختن هارد اکسترنال در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷ بپردازیم.

حل مشکل بالا نیامدن و عدم شناسایی هارد اکسترنال در ویندوز ۷، ۸ و ۱۰

Fix External Hard Drive Not Detected/Recognized Error

پیش از این در انزل وب به آموزش ۷ روش رفع مشکل خوانده نشدن و عدم شناسایی رم ریدر و نیز روش های رفع مشکل عدم شناسایی و کار نکردن درایور USB پرداخته شده است. اما در این مطلب به بررسی رفع مشکل خوانده نشدن و بالا نیامدن هارد اکسترنال خواهیم پرداخت. مشکلات مختلفی می تواند باعث بروز مشکل باز نشدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال My Passport ، توشیبا و.. در سیستم شده باشد. در این مطلب سعی می کنیم با مرور شیوه های مختلف به شما در حل مشکلتان کمک کنیم.

مطمئن شوید که هاردتان روشن است

اولین قدمی که باید بردارید این است که روشن بودن هارد خود را چک کنید. البته اکثر هاردهای اکسترنال نیازی به منبع تغذیه ندارند و توان مورد نیاز خود را از طریق کابل USB تامین می کنند. با اینحال برخی از این هاردها از یک کابل پاور یا حداقل یک کلید پاور برخوردار هستند. اگر هارد اکسترنال شما هم از این دسته است می توانید اول از همه کابل پاور آن را بررسی کنید. مثلا آن را با کابلی دیگر امتحان کنید. شاید ریشه مشکل را در همین مرحله اول پیدا کردید.

چک کردن درایو در Disk Management

مشکل بالا نیامدن هارد اکسترنال

در این مرحله رفع مشکل باز نشدن هارد اکسترنال باید این قضیه را چک کنیم که آیا اصلا ویندوز هارد درایو ما را شناخته است یا نه. ابتدا هارد خود را به کامپیوتر متصل کنید. در گام بعد باید ابزار Disk Management را باز کنید. برای این کار می توانید کلیدهای ویندوز + X را بفشارید تا منوی Power User باز شده و از لیست آن Disk Management را انتخاب کنید. شما همچنین می توانید با فشردن دکمه های ویندوز + R و وارد کردن diskmgmt.msc این ابزار را باز کنید. در این ابزار می توانید همه هارد دیسک ها و درایوهای متصل به کامپیوترتان را ببینید.  در لیستی که به نمایش در می آید باید قادر به دیدن نام هارد اکسترنال خود باشید.

مشکل باز نشدن هارد اکسترنال

اگر موفق به این کار شدید به بخش Create a New Volume and Assign a Drive Letter بروید. در این بخش با فرمت هارد خود می توانید دسترسی به آن را میسر سازید. اما اگر هارد خود را نمی بینید پس باید به شیوه های دیگری برای پیدا کردن مشکل متوسل شوید.

استفاده از یک کامپیوتر و پورت USB دیگر

عدم شناسایی هارد اکسترنال در ویندوز 10

در صورت نشناختن هارد اکسترنال در ویندوز ۱۰ ، ۸ ، ۸٫۱ ، ۷ ، XP و.. ، هارد خود را با اتصال به پورت های USB مختلف بر روی کیس امتحان کنید. اگر از یک USB Hub هم استفاده می کنید هارد را از آن جدا کرده و مستقیما به کامپیوتر وصل کنید. اگر هارد شما شروع به کار کرد پس مشکل از پورت شما بوده است. در صورتی که با این کار هم مشکلتان حل نشد در صورت امکان از کامپیوتر دیگری برای تست هارد اکسترنال استفاد کنید. اگر باز هم هارد اکسترنال بالا نیامد به احتمال زیاد مشکل سخت افزاری است.

می توانید مطلب بررسی ۱۰ علت کار نکردن و دلایل سوختن فلش مموری را هم در انزل وب مطالعه کنید.

عیب یابی درایور (راه انداز) در ویندوز ۸ ، ۷ و ۱۰

مشکل باز نشدن هارد اکسترنال

اگر در مرحله قبل هارد اکسترنال WD، Adata ، Seagate ، Silicon Power و.. شما در کامپیوتر دیگری شناسایی شد و بالا آمد پس ممکن است دلیل کار نکردن آن در کامپیوتر خودتان وجود مشکلی در درایور دستگاهتان باشد که باعث عدم شناسایی هارد اکسترنال در ویندوز شده است. این مساله را هم می توانید با استفاده از Device Manager بررسی کنید.

با فشردن کلیدهای ویندوز + X در منوی ظاهر شده گزینه Device Manager را می بینید. همچنین با تایپ devmgmt.msc در Run می توانید به آن دست پیدا کنید. در پنجره ای که باز می شود این را بررسی کنید که آیا علامت زرد رنگی را در کنار هر یک از گزینه ها می بینید یا خیر. اگر چنین چیزی را دیدید به این معنی است که درایور آن ابزار با مشکل روبرو است. روی آن کیلک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. در اینجا پیام خطای موردنظر نشان داده می شود که به کمک جستجوی آن در گوگل می توانید راه حل رفع آن را پیدا کنید.

مشکل نشناختن هارد اکسترنال silicon power

همچنین می توانید گزینه Update Driver را برای نصب راه انداز ابزار مورد نظر امتحان کنید. با انتخاب گزینه Roll Back Driver همه آپدیت های اخیر پاک خواهند شد. به عنوان راه آخر هم می توانید از دکمه Uninstall استفاده کنید که باعث حذف دستگاه خواهد شد. البته با اتصال مجدد آن به کامپیوتر و ریستارت کردن سیستم، درایور آن مجددا توسط خود ویندوز نصب خواهد شد.

حل مشکل عدم شناسایی هارد اکسترنال با ایجاد یک پارتیشن جدید

نشناختن هارد اکسترنال در ویندوز 8

اگر هارد شما در Disk Management نمایش داده می شود بنابراین می توانید آن را آماده شناخته شدن توسط کامپیوتر کنید. اگر هارد شما به شکل Unallocated space نمایش داده می شود بنابراین نیاز به ایجاد یک پارتیشن جدید دارید. برای این کار با کلیک راست روی بخش Unallocated space گزینه New Simple Volume را انتخاب کنید. اما اگر هاردتان پارتیشن بندی شده است و همچنان بالا نمی آید از این اطمینان حاصل کنید که نامی برای آن انتخاب شده باشد. برای این کار با کلیک راست روی پارتیشن گزینه Change Drive Letter and Paths را انتخاب کنید. با کلیک بر روی دکمه Add می توانید نامی برای پارتیشن انتخاب کنید.

فرمت کردن درایو

مشکل نشناختن هارد اکسترنال seagate

اما اگر درایو پس از پارتیشن بندی شدن و انتخاب نام برای آن باز هم بالا نمی آید شاید مشکل از سیستم فایل آن باشد. برای مثال ممکن است درایو را با سیستم فایل XFS در لینوکس یا APFS در مک فرمت کرده باشید. مشخص است که ویندوز قادر به شناسایی این سیستم فایل ها نیست. شما باید هارد را در یکی از سیستم فایل های NTFS یا FAT32 فرمت نمایید. برای فرمت مجدد یک پارتیشن در Disk Management ابتدا روی پارتیشن مورد نظرتان کلیک راست کرده و سپس گزینه Format را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که با این کار همه اطلاعاتتان پاک خواهد شد. بنابراین بهتر است ابتدا از فایل های مهم یک بکاپ تهیه کنید. پس از تمام شدن فرمت می توانید نام جدیدی برای پارتیشن انتخاب کنید. Allocation unit size را تغییر ندهید. گزینه Perform a quick format را هم در حالت انتخاب شده بگذارید.

مشکل نشناختن هارد اکسترنال wd

نکته مهم در اینجا انتخاب نوع سیستم فایل است. اگر در حال فرمت کردن یک فلش درایو کوچک هستید احتمالا انتخاب FAT32 بهتر باشد. زیرا این سیستم فایل قادر به ذخیره فایل هایی با حجم بیش از ۴ گیگابایت نیست که معمولا در فلش درایوها به چیزی بیش از این هم نیاز نیست. اما نکته مهم تر این است که این سیستم فایل با گستره زیادی از دستگاه ها مثل دوربین ها، کنسول های بازی و دیگر موارد سازگار است. اما سیستم فایل NTFS با دستگاه های قدیمی چندان سازگار نیست. بنابراین پیشنهاد ما این است که برای فرمت فلش درایوها و کارت های حافظه از سیستم فایل FAT32 و برای هارد اکسترنال از سیستم فایل NTFS استفاده شود.

استفاده از رجیستری ویندوز

مشکل نشناختن هارد اکسترنال my passport

لطفا در دنبال کردن مراحلی که در ادامه گفته می شود دقت نمایید. زیرا کوچکترین اشتباه در رجیستری و پاک کردن یک کلید اشتباه می تواند منجر به تاثیرگذاری بر عملکرد یک نرم افزار یا مختل شدن کار ویندوز شود. در صورت بروز این اتفاق قبلا آموزش رفع خطا ، بکاپ و تعمیر رجیستری آسیب دیده ویندوز را در انزل وب آموش داده ایم.

۱- بر روی Start کلیک کنید و regedt32 را تایپ نمایید و دکمه Enter  را بزنید.

۲- با رفتن به مسیر File و انتخاب گزینه export یک پشتیبان از رجیستری تهیه کنید.

۳- در سمت چپ به این مسیر بروید:

{HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E967-E325-11CE-BFC1-08002BE10318

۴- اگر گزینه ای به نام upperfilter یا lowerfilters در سمت راست می بینید آن را Delete کنید.

۵- حالا با ذخیره تغییرات، دوباره هارد خود را به سیستم وصل کنید تا ببینید که شناسایی می شود یا خیر.

در ادامه اگر به هر دلیلی خواستید رجیستری را به وضعیت قبل برگردانید می توانید با طی مراحل زیر و با استفاده از فایل پشتیبانی که تهیه نموده اید این کار را انجام دهید:

۱- دوباره به Start رفته و با تایپ regedit.ext و زدن دکمه Enter رجیستری را باز کنید.

۲- به مسیر File رفته و این بار گزینه Import را انتخاب کنید.

۳- در پنجره ای که باز می شود به مسیر ذخیره فایل پشتیبان رفته و با انتخاب آن بر روی Open کلیک کنید.

۴- در نهایت سیستم خود را ریستارت کنید تا رجیستری به تنظیمات قبلی بازگردد.

ویروس یابی سیستم

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است موجب مشکل بالا نیامدن هارد اکسترنال شود ویروسی بودن سیستم است. بنابراین بهتر است با یک نرم افزار آنتی ویروس احتمال وجود این مشکل در سیستم خود را بررسی کنید.

اگر این مشکل را با پورت USB تلوزیون خود نیز دارید پیش از این در انزل وب به ۸ روش رفع مشکل عدم شناسایی هارد اکسترنال و فلش مموری در تلویزیون هوشمند پرداخته شده است.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز ۸ راه رفع مشکل نخواندن و نشناختن هارد اکسترنال را بررسی کردیم. آیا تا به حال هارد اکسترنال شما به مشکلی برخورده است؟ برای حل مشکل از چه راهکاری استفاده کرده اید؟ لطفا تجربیات خود را با ما و دوستانتان در انزل وب به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

راهنما: تفاوت بین USB 2.0 ، USB 3.0 ، USB 3.1 چیست؟ بررسی سرعت ، ظاهر و..
راهنما: تفاوت بین USB 2.0 ، USB 3.0 ، USB 3.1 چیست؟ بررسی سرعت ، ظاهر و..
7 کاربرد مخفی از حافظه فلش و.. USB که نمیدانید!
۷ کاربرد مخفی حافظه فلش و.. USB که بهتر است از آنها استفاد کنید!
ساخت کابل افزایش طول USB
آموزش تصویری ۴ روش ساخت کابل افزایش طول USB
رفع مشکل درایور USB در ویندوز 10
۹ روش رفع مشکل عدم شناسایی و کار نکردن درایور USB در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

نظرات

 • سینا says:

  سلام و خسته نباشی
  من تو قسمت disk managment که میرم هاردم unallocated میزنه ولی وقتی میخوام new simple voume استفاده کنم گزینش خاموشه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 • زارع says:

  از همه ی روش ها استفاده کردم…ولی بازم لب تاب هارد اکسترنال رو شناسایی نکرد

 • امیر says:

  خدا لعنت تون کنه اخه مگه وجدان ندارید مگه شرف شدارید مشکل هارد که حل نشد ویندوزم دیگه بالا نمیاد به خدا انسان نیستید

 • علی says:

  لعنت به وجودتون دیگه هیچچچچچچ فلش و هاردی رو نمیخونه بمیرید

 • امین says:

  خوب بود ممنون

 • aminsalam598 says:

  ۱
  سلام رایانه این پیام میداد :Operating System
  Not Found
  An operating system wasn’t found. Try disconnecting any drives tha
  Missing Operating System
  من دستورات Diskpart
  select disk 1
  select partition 1
  active
  exit

  گفته انجام دادم بعداز تعمیر ویندوز رایانه کار میکند فقط هارد اول اگر کابل هارد دوم وصل کنم پیام …..Operating System نمایش میدهد در منو مادر بوردهم نشان نمی دهد دیسک نجات هارد تشخیص می دهدراحل چیست
  عادت_نمی‌کنیم

 • بابک says:

  این مطلب شما من رو کلی تو دردسر انداخته لطفا اظلاعات غلط ندینالان سیستم کلا بعضی راه اندازهاش از کارافتاده

 • Bamdad says:

  سلام‌
  من روش پاک کردن رجیستری رو همونطوری که گفتین انجام دادم الان دیگه ویندوزم بالا نمیاد چیکار کنمممم؟

 • hamed says:

  ممنون از راهنمایی شما هارد کلی اطلاعات داشت که اگه باز نمیشد رو هوا بود تمام کارام . نمیدونم به چه زبونی میشه تشکر کرد . خداخیرتون بده فوق العاده بود مطالب و راهنمایی ها.

 • ال says:

  فوق العاده بود

 • محمد پارسا says:

  سلام به همگی
  ببخشید من یه هارد داشتم توش بازی پلی استیشن بود و پلی استیشنم کپی خور بود بعد یهو حواسم نبود کنسولم رو آنلاین کردم دگه هاردم از اون اون موقع رو هیچ جایی کار نمیکنه

 • محمد says:

  سلام.
  امروز برا اولین بار یه هارد ۲ ترا توشیبا رو وصل کردم به سیستم که Usb2 بود.
  وسط کپی کردن یهو سیستم هنگ کرد.منم هارد رو کشیدم.بعدش که باز وصل کردم هارد بالا میومد ولی سخت اجرا میشد گفتم فرمتشم کنم که وسط فرمت کردن برق رفت.الان دیگه هارد رو هم باز نمیکنه.توروخدا کمک کنید

  • آریا says:

   با این مهندسی شخمی تخیلیت فقط ۴ ساعت وقت منو گرفتی چون اومدم هارد و درست کنم یه ویندوز عوض کردم با نصب کلی برنامه
   شاشیدم تو راهنماییت

 • مهدی says:

  من یه مشکل عجیب دارم
  دو هارد ADATA 710 دارم.
  وقتی به لپ تاپ از یک پورت USB متصل میکنمشون یکیشون رو میشناسه و آیکون در My Computer نمایش داده میشه اما اون یکی در این لپ تاپ نمایش داده نمیشه و در لپ تاپ و سیستم دیگه به راحتی باز میشه و اطلاعات نمایش داده میشه..
  مشکل چیه؟

 • کیوان says:

  سلام دست شما درد نکنه هارد من نمی خوند لب تاب اومدم درستش کنم بدتر حالا لب تابم خراب شود با روش ریجیستری اشغالت گه اشغال نکته به این مهمی اخر مینویسن به جای اینکه اول بنوبسی

 • احسان says:

  سلام دمت گرم راهکارت عالی بود

 • فاطمه says:

  سلام، وقت به خیر
  من هاردم ۱ترابایته، از فاصله تقریبا ۳۰سانتیمتری افتاد رو زمین، بعدش هنگ کرد منم از سیستم جداش کردم، دوباره که وصل کردم، یه صدایی برای چند ثانیه میده و چراغش چشمک میزنه، بعدش صدا قطع میشه و چراغ ثابت میشه (فقط گاهی وسطاش چشمک میزنه) از قسمت taskbar امکان eject هارد هست، ولی ایکونش توی my computer نیست، از قسمت disk management هم نه حجمشو نشون میده نه هیچ اطلاعات دیگه ای ازش میاره، فقط نوشته not initialized.
  لطفا راهنماییم کنید.

 • بهروز تسلیمی کار says:

  سلام.
  من یه هارد یک ترا دارم که چند روزی هست بالا نمیاد. وقتی به لب تاپ وصل میکنم و رمز بازشدن را میزنم، بجای اینکه مثل قدیم در بخش NTFS شکل هارد نمایش داده شود، در بخش Unspecified نمایش داده میشود و باز نمیگردد.
  در دیسک منجر شناسایی شده و با زدن پسورد ورودی همه چیز عادی بنظر میرسه (میزان ظرفیت داخلی و اینکه شناخته شده هست نمایش داده میشه) ولی بالا نمیاد.
  اختمالا به مشاوره تلفنی شما نیاز باشه. ممنون میشم اگر امکان داره شماره بفرمایید تا تماس بگیرم و راهنمایی کنید.

 • شاهرخ says:

  من یه هارد ۵۰۰گیگ دارم الان چند روزیکه به پورت یو اس بی لب تابم وصل میکنم ظااهر نمیشود و ضمناخود هارد صدای تیک تیک میده مانند این است هد در جا میزندبالا نمی ایدعلت چیه این هارد اکسترنال من خیلی برام مهم ممی باشد راه حلی بگین این هارد کار بکنه………ارادتمند

 • رضا says:

  واقعا عالی بود مشکلم حل شد الان هارد را راحت می خواند

 • نسرین says:

  با تعویض DRIVE LETTER مشکلم حل شد.ممنون از شما

 • Behnam says:

  درود بر شما و سپاس بیکران بابت راهنمایی مهندسی شده و قطعیتان
  بنده هم مشکل هاردم اینه که میزنه باید فرمتش کنید ولی من کلی اطلاعت عکس و فیلم توش دارم دلم میخواد یه راهی پیدا کنم که اطلاعاتمو دوباره داشته باشم اخه خیلی برام مهمن یادگاری هستن اگه شما بتونید در حق بنده یه لطفی کنید و راهنماییم کنید که چگونه اطلاعاتمو برگردونم بی نهایت سپاسگزارتان میشم

 • رضا ناظم says:

  با درود و سپاس فراوان مشکل هارد مای پاسپورت بنده با گزینه اخر یونیستال برطرف شد هرچقدر تشکر کنم حق مطلب ادعا نمیشود پاینده باشید

 • Asaye dast says:

  با سلام و عرض ادب
  من یه هارد verbatim 500gb دارم قبلا به عنوان جایی برای بازی های ps3 استفاده میکردم خیلی عالی بود ولی الان بازی هارو حذف کردم و فیلم ریختم توش و از سلامتشون مطمنم ولی امروز به لپ تاپم وصلش کردم چ . چراغش روشن شد بدنه هارد مثل همیشه میلرزید حتی لپ تاپم الارم وصل شدن رو میداد ولی درایوش رو بالا نمی اورد . راهی برای درست کردنش وجود داره؟
  تو رو خدا زود تر بگید هاردم گلد خیلی پول بابتش دادم نگرانم

 • وحید says:

  آفرین بر این مشکل یابی کامل. من هارد یک ترا گرفتم که بالا نمی آمد و حتی گفتن چون لپ‌تابم قدیمی است مشکل داره ولی با روش شما حل شد و بالا آمد. روش اول یعنی فرمت و پارتیشن جدید بهش دادم. ممنون از شما

 • seyed shoja says:

  باسلام باتشکر از شما خیلی عالی بود و مشکلم حل شد.

 • مهدی says:

  عالی بود
  ممنونم

 • amir says:

  ممنون از سایت خوبتون 🙂