تبلیغات بنری در انزل وب

فرق اپلای با بورسیه تحصیلی کانادا چیست؟

بیشتر دانشجویان به دنبال آن هستند تا بتوانند در دانشگاه‌های کشور کانادا ادامه تحصیل دهند. اما ورود به دانشگاه‌های این کشور و ادامه تحصیل در آن‌ها، قطعا راه آسانی نخواهد بود. یکی از دغدغه‌های دانشجویان، اپلای تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کاناداست. آیا با مراحل اپلای تحصیلی دانشگاه‌های کانادا آشنا هستید؟ مدارک لازم برای اپلای تحصیلی دانشگاه‌های کشور کانادا چیست؟
در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به طور کامل با مراحل اپلای تحصیلی دانشگاه‌های کانادا و مدارک لازم آن آشنا شوید.

اپلای تحصیلی چیست؟

دانشجویانی که قصد دارند برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور ثبت نام کنند، ابتدا باید پذیرش تحصیلی یا همان اپلای تحصیلی خود را دریافت کنند. در واقع بدون داشتن نامه پذیرش تحصیلی به هیچ عنوان نمی‌توانید در دانشگاه‌های خارج از کشور ثبت نام خود را انجام دهید. منظور از اپلای تحصیلی تنها درخواست پذیرش دانشگاه مورد نظر نیست، بلکه پیدا کردن استاد، مکاتبه با استاد، آماده سازی مدارک لازم و… را در بر می‌گیرد.

مراحل اپلای تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی

مراحل اپلای تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی

برای اپلای تحصیلی ابتدا باید دانشگاه مورد نظرتان را پیدا کنید تا بتوانید اپلای تحصیلی خود را انجام دهید. این مراحل عبارتنداز:

تحقیق درباره دانشگاه مورد نظر

این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید بتوانید از میان دانشگاه‌های معتبری که در کانادا وجود دارند یکی از بهترین دانشگاه‌ها که با شرایط شما سازگاری داشته‌ باشد را انتخاب کنید. از این رو باید اطلاعات کاملی درباره دانشگاه‌ها کسب کنید تا بتوانید انتخابی مناسب و معقول داشته باشید. نوع دانشگاه، رشته‌های ارائه شده، زبان تدریس و… همه می‌توانند در انتخاب دانشگاه مورد نظرتان تاثیرگذار باشد.

مکاتبه با استاد و دانشگاه

برای کسب اطلاع درباره ددلاین ارسال مدارک، مدارک مورد نیاز، هزینه ادمیشن فی، شرایط پذیرش تحصیلی، شهریه دانشگاه و…. به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کنید. در بیشتر مواقع ممکن است تمام اطلاعات روی وب‌سایت وجود نداشته باشد، از این رو بهتر است با دپارتمان پذیرش یا استاد مربوطه مکاتبه داشته باشید.

درخواست پذیرش تحصیلی

دانشجویان برای بالا بردن شانس پذیرش تحصیلی خود می‌توانند درخواست پذیرش خود را برای چندین دانشگاه ارسال کنند. برای انجام این کار باید به ددلاین ارسال مدارک دانشگاه‌ها و زمان ثبت نام آن‌ها توجه داشته باشید. از طرفی برای بررسی مدارک تحصیلیتان در هر دانشگاهی باید هزینه ادمیشن فی آن را جداگانه بپردازید.

زمان اپلای

 زمانی که فرم ثبت نام را تکمیل کرده و آن را به دانشگاه مورد نظر ارسال می‌کنید، باید منتظر پاسخ از طرف دانشگاه باشید. بعد از گذشت یک تا دو ماه کاری، پاسخ اپلای تحصیلی برای شما ایمیل می‌شود. بعد از دریافت نامه پذیرش باید برای اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام کنید. مدارک مورد نیاز اعم از تمکن مالی، مدارک تحصیلی، مدارک شناسایی، فیش پرداخت هزینه‌های مورد نظر و… را به افسر مهاجرت تحویل دهید. بدین ترتیب مدارکتان را مورد بررسی قرار خواهند داد. لازم به ذکر است که هزینه درخواست ویزای تحصیلی و هزینه ادمیشن فی دانشگاه کاملا متفاوت هستند.

مدارک اپلای

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای اپلای تحصیلی در هر مقطعی ممکن است متفاوت باشد. ازجمله مدارک مورد نیاز عبارتنداز:

 • آخرین مدرک تحصیلی
 • رسید پرداخت‌های مربوط به ادمیشن فی
 • ریزنمرات تحصیلی
 • فرم درخواست پذیرش تحصیلی
 • مدرک زبان معتبر
 • توصیه نامه اساتید و نوشتن یک SOP قوی
 • برنامه و رزومه تحصیلی دانشجو
 • نامه تمکن مالی
 • ارائه مدارک آزمون‌های دانشگاه مورد نظر
 • ارائه رزومه، مقالات منتشر شده و….
 • تمام مدارک ارسالی باید به صورت رسمی ترجمه شوند.

ددلاین

بعد از بررسی مدارک و آماده سازی ترجمه آن، باید مدارک ترجمه شده و آماده شده را با توجه به ددلاین مشخص شده برای دانشگاه ارسال کنند. این ددلاین مشخص شده تنها محدود به ارسال مدارک نخواهد بود بلکه به تاریخ ثبت نام، ارسال مدارک پشتیبان و…. هم مرتبط می‌باشد.
اگر شما قصد ثبت نام در ترم پاییز سال ۲۰۲۳ را دارید باید از پاییز سال ۲۰۲۲ مقدمات لازم برای اپلای تحصیلی دانشگاه مورد نظرتان را انجام دهید.

هزینه اپلای

 چه شما به صورت شخصی برای اپلای تحصیلی دانشگاه اقدام کرده باشید یا از موسسات مهاجرتی کمک گرفته باشید، در هر صورت باید هزینه‌های مربوط به اپلای تحصیلی را بپردازید. در واقع این هزینه مربوط به بررسی پرونده، ارزیابی مدارک، رسیدگی به پرونده و… خواهد بود. در صورت ریجکت شدن درخواست پذیرش تحصیلی دانشجو، هزینه پرداخت شده عودت داده نخواهد شد.

راحتترین دانشگاه ها برای پذیرش کانادا کدامند؟

راحتترین دانشگاه ها برای پذیرش کانادا کدامند؟

با توجه به مطالب منتشر شده در رابطه با راحت ترین دانشگاه های کانادا برای پذیرش هرچقدر رنکینگ یک دانشگاه بهتر باشد، اخذ پذیرش در آن دانشگاه سختتر است زیرا متقاضیان بیشتری دارد. در ادامه برخی از دانشگاه‌ها بدون توجه به رتبه آنها و فقط با توجه به نرخ پذیرش را معرفی می‌کنیم:

 1. دانشگاه لث بریج با نرخ پذیرش ۹۳% در آلبرتا قرار دارد و پردیس آن در شهر کلگری است. این دانشگاه رتبه ۳۳ در کانادا را داشته و در سال ۱۹۶۷ تاسیس شده است.
 2. دانشگاه ویلفرد لوریر با نرخ پذیرش ۸۹% در انتاریو قرار دارد و یک دانشگاه دولتی است که در سال ۱۹۶۰ تاسیس شد و حدود ۱۰۰ رشته تحصیلی دارد.
 3. دانشگاه لیکهد با ۸۲% نرخ پذیرش یک دانشگاه دولتی است که در سال ۱۹۶۵ تاسیس شد. این دانشگاه ۹ دانشکده و بیش از ۸۳۰۰ دانشجو دارد. علاوه بر این لیکهد یکی از دانشگاه‌های برتر کاناداست.
 4. دانشگاه رایرسون با نرخ پذیرش ۸۰% در شهر تورنتو قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۴۸ شروع به کار کرد و در بین دانشگاه‌های کانادا رتبه ۲۶ را دارد.
 5. دانشگاه نیوبرانزویک با نرخ پذیرش ۷۴% در سال ۱۷۸۵ تاسیس شد. این دانشگاه رتبه ۲۷ در کانادا را دارد و علاوه بر این بر کارآفرینی و تربیت دانشجویان برای ورود به بازار کار توجه ویژه‌ای دارد.
 6. دانشگاه گوئلف با نرخ پذیرش ۷۰% در سال ۱۹۶۴ درتورنتو تاسیس شد. این دانشگاه رتبه ۱۹ در کانادا را داشته و بیش از ۲۸۶۰۰ دانشجو در رشته‌های مختلف دارد.
 7. دانشگاه کنکوردیا با نرخ پذیر ۶۶% در مونترال استان کبک واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۹۷۴ تاسیس شد و بیش از ۵۱۰۰۰ دانشجو دارد.

بورسیه تحصیلی کانادا چیست و چه تفاوتی با اپلای دارد؟

بورسیه تحصیلی کانادا چیست و چه تفاوتی با اپلای دارد؟

برای بیان تفاوت بین بورسیه تحصیلی و اپلای تحصیلی لازم است که باتدا با تعاریف این دو مطلب آشنا شوید. بورسیه تحصیلی در واقع به کمک هزینه‌ای گفته می‌شود که از جانب دانشگاه، مراکز آموزشی و…. به دانشجویان ارائه می‌شود. معمولا بورسیه‌های تحصیلی بازگشتی ندارند و دانشجو وظیفه‌ای در قبال بازگشت وجه دریافتی نخواهد داشت. بورسیه‌های تحصیلی را افراد خیر، دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، ارگان‌های دولتی و…. به دانشجویان ارائه می‌کنند. این بورسیه تحصیلی به دانشجویانی که توانایی مالی خوبی ندارند و دانشجویان نخبه تعلق می‌گیرد.

کلام آخر

با توجه به مطالب منتشر شده در https://www.canapply.ir/study-in-canada  اگر قصد ادامه تحصیل در یک کشور خارجی و اخذ مدرک معتبر و بین‌المللی را دارید، کانادا یکی از بهترین کشورها برای انتخاب است. دانشگاه‌ها، کالج‌ها، دانشکده‌های فنی و همچنین موسسات علمی کاربردی کانادا طیف گسترده ای از رشته‌های تحصیلی را پوشش می‌دهند و شما می‌توانید به راحتی از بین صدها دانشگاه و رشته‌های مختلف، رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید. به علاوه هزینه‌های تحصیل در کانادا معقول است و نسبت به سایر کشورها به راحتی می‌توانید هزینه‌های تحصیلی را پرداخت کنید.

/ پایان رپرتاژ

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و انزل وب هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

اشتراک گذاری
لینک کوتاه
برچسب ها

مطالب مرتبط

نظرات