تبلیغات بنری در انزل وب
همه نکاتی که باید درباره مقاله کنفرانسی بدانید

همه نکاتی که باید درباره مقاله کنفرانسی بدانید

نوشتن مقالات علمی، اعتبار علمی شما را افزایش می‌دهد، رزومه شما را قوی‌تر می‌کنند و اگر بتوانید این مقالات را در مجلات معتبر بین‌المللی چاپ کنید مخاطبان جهانی پیدا خواهید کرد و دیگر محققان به مقاله شما استناد کرده و در مقالات و آثار خود با آن ارجاع خواهند داد.

مقالات علمی انواع مختلفی دارند؛ مقالات پژوهشی، مقالات نظری، مقالات مروری، مقالات نقد کتاب، مقالات کنفرانسی و …؛ اولین قدم برای نوشتن یک مقاله علمی آشنا شدن با این انواع مختلف است.

بنابراین در این مطلب درباره مقاله کنفرانسی، ارزش آن، نحوه ارائه، ساختار و نگارش چنین مقاله‌ای با جزئیات صحبت می‌کنیم، با ما همراه باشید.

 مقاله کنفرانسی چیست؟

کنفرانس‌های علمی، محلی هستند که محققان، اساتید، دانشگاهیان و دانشجویان جمع می‌شود و افراد برای معرفی و ارائه پژوهش‌ها و ایده‌های خود حاضر می‌شوند.

منظور از مقاله کنفرانسی، مقالاتی هستند که به منظور گرفتن پذیرش و ارائه شدن در این کنفرانس‌های علمی نوشته می‌شوند. مقالات کنفرانسی روشی مؤثر برای تبادل ایده‌های جدید، معرفی کارهای تحقیقاتی تازه با محققان و دانشجویان است. کنفرانس‌های علمی فرصت خوبی برای کسب بازخورد و پیدا کردن مخاطبان جدید و فرصت‌های تحصیلی و کاری خوب برای محققان است.

کنفرانس‌های علمی معمولاً هر سال و یا هر دو سال یک بار برگزار می‌شوند، هر کنفرانس حوزه تخصصی و علمی خاصی دارد. پس از گرفتن پذیرش در این کنفرانس‌های باید در آن کنفرانس حضور پیدا کنید و مقاله‌تان را ارائه کنید.

در پایان این کنفرانس‌ها معمولاً از بهترین ارائه‌ها، ایده‌ها و مقالات تقدیر می‌شود و مقاله برتر در نشریات مربوط به کنفرانس منتشر خواهند شد.

چرا باید مقاله کنفرانسی بنویسم؟

دقت کنید که امتیاز مقاله‌های ژورنالی مثل مقالات آی اس آی و مقالات اسکوپوس و امثالهم، امتیاز بالاتری نسبت به مقاله‌های کنفرانسی دارند؛ علت این مسئله این است که برای داوری مقالات ژورنالی مدت زمان بیشتری گذاشته می‌شود و فقط مقاله‌های سطح بالا پذیرفته و منتشر می‌شوند.

اما داوران کنفرانس‌ها مقالات متوسط را هم می‌پذیرند؛ البته کنفرانس‌ها با یکدیگر متفاوت هستند و امتیازات متفاوتی با یکدیگر دارند.

اما آیا نوشتن مقاله کنفرانسی ارزشش را دارد؟

بله؛ قطعاً. مقالات کنفرانسی همانطور که گفتیم در مدت زمان کوتاهی بررسی شده و پذیرش می‌گیرند؛ بنابراین اگر می‌خواهید رزومه‌تان را به سرعت پر کنید، نوشتن مقاله‌های کنفرانسی و شرکت در کنفرانس‌های علمی مختلف گزینه خوبی است.

به علاوه حاضر شدن در این کنفرانس‌های علمی برای محققانی و دانشجویانی که دوست دارند در حوزه‌های علمی با متخصصان و سایر محققان دیگر آشنا شوند انتخاب خوبی است؛ این کنفرانس‌ها می‌توانند فرصت‌های خوب تحصیلی و کاری را پیش پای شما بگذارند.

نکته: پیش‌نیاز ترجمه کردن متون تسلط کامل به جنبه‌های مختلف زبان‌های مبدأ و مقصد، مثل: قواعد زبان، فرهنگ‌ها، معنای اصطلاحات و … است.

تبدیل به یک مترجم حرفه‌ای شدن به سال‌ها مطالعه و فعالیت به عنوان مترجم دارد. پیدا کردن مترجم‌های حرفه‌ای که بتوان به آن‌ها اعتماد ساده نیست، البته ترنسیس این مشکل را برای شما حل کرده است.

ترنسیس مجموعه‌ای از ۵۰۰۰ مترجم حرفه‌ای و آزموده است، با مراجعه به سایت ترنسیس می‌توانید سفارش ترجمه خود را ثبت کنید و ترجمه‌ای با کیفیت همراه با گارانتی و قیمتی منصفانه تحویل بگیرید.

مقالات کنفرانسی به چه شکل‌هایی ارائه می‌شوند؟

مقالات کنفرانسی در سه قالب متفاوت ارائه می‌شوند: یا باید طی یک سخنرانی پرزنت می‌شوند یا در قالب پوستر در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرند و یا اینکه در یک کارگاه و میزگرد همراه با بحث و گفت و گو ارائه می‌شود.

  1. ارائه به صورت شفاهی

در ارائه شفاهی، محقق و نویسنده مقاله در کنفرانس حاضر می‌شود و ایده‌ها و تحقیقات خود را به صورت شفاهی و با استفاده پاورپوینت پرزنت می‌کند.

هر شخص حدود ۲۰ دقیقه زمان دارد تا ارائه خود را کامل کند؛ دقت داشته باشید که حدود ۵ دقیقه پایانی ارائه را باید به پرسش و پاسخ اختصاص دهید تا حضار بتواند سوالاتی که برایشان پیش آمده را مطرح کنند و شما به آن‌ها پاسخ دهید؛ وقت کمی دارید!

بنابراین باید قبل شرکت در کنفرانس باید وقت کافی بگذارید و برای ارائه‌تان خیلی دقیق برنامه‌ریزی کنید؛ در همین مدت کوتاه همه حرف‌ها و نکات خود واضح، صریح، مختصر و مفید بیان کنید.

سعی کنید حتماً برای ساختن یک پاورپوینت زیبا هم زمان بگذارید، تصاویر و اینفوگرافیک‌ها می‌توانند به انتقال پیام شما کمک کنند.

  1. ارائه در قالب پوستر

روش دوم ارائه مقالات کنفرانسی در قالب پوستر است به این صورت که باید مقاله‌ای که نوشته‌اید را در قالب پوستر در بیاورید و آن را در اختیار مخاطبان و حضار قرار دهید.

نکته: روش ارائه مقاله کنفراسی را همیشه به انتخاب نویسنده و محقق نیست؛ داوران پس ار بررسی مقاله شما مشخص می‌کنند باید از روشی برای ارائه مقاله خود استفاده کنید و در نهایت باید طبق نظر آن‌ها و برگزارکنندگان کنفرانس عمل کنید.

  1. ارائه در کارگاه

سومین روش ارائه مقالات کنفرانسی ارائه در کارگاه‌هایی و ورک‌شاپ‌هایی است که در حاشیه کنفرانس اصلی برگزار می‌شوند و تعداد محدودی از شرکت‌کننده در کنفرانس در آن حضور پیدا می‌کنند.

در این ورکشاپ‌ها باید مقاله، ایده خودتان را به صورت عملی و یا تئوری ارائه کنید و در نهایت بر سر آن بحث خواهد شد.

نکته: دقت کنید که اگر قصد ارسال مقاله کنفرانسی به خارج از کشور را دارید، حتماً از اینکه امکان حضور در آن کنفرانس را خواهید داشت، اطمینان حاصل کنید.

اگر شما یا یکی از نویسندگان مقاله نتوانند در کنفرانس ارائه مقاله، حضور پیدا کنند نمره منفی خواهید گرفت و به عبارتی دیگر زحماتتان بر باد خواهد رفت!

این موضوع به قدری جدی است که حتی امکان دارد، از حضور و شرکت شما در کنفرانس‌های دیگر هم جلوگیری شوید، چراکه برای کاری که کرده‌اید ارزشی قائل نیستید و برای ارائه آن حاضر نشده‌اید و وقت کنفرانس را بدون جهت تلف کرده‌اید.

ساختار مقالات کنفرانسی به چه صورت است؟

مقالات کنفرانسی ساختار به خصوص خودشان را دارند و از قواعد و اصول خاصی پیروی ‌می‌کنند، برای اینکه مقاله‎‌تان در کنفرانس مورد نظرتان، پذیرش بگیرد باید آن را حتماً در آن قالب از پیش تعیین شده بنویسید.

برای آشنا شدن با این قالب منحصر به فرد باید تحقیق کرده و به سایت کنفرانسی که می‌خواهید شرکت کنید، مراجعه کنید، ولی به صورت کلی ساختار این مقالات از بخش‌های زیر تشکیل شده‌اند:

  1. عنوان مقاله کنفرانسی
  2. چکیده مقاله
  3. روش‌شناسی
  4. نتایج
  5. بحث
  6. نتیجه‌گیری
  7. منابع به کار رفته شده در نوشتن مقاله.

نکته: ترجمه‌ تخصصی مقالات آی اس آی کار هر کسی نیست و به مهارت بسیار بالایی نیاز دارد چراکه ترجمه این مقاله‌ها بسیار حساس و تأثیرگذار است. مترجم علاوه برا دانش زبانی باید با زمینه تخصصی مقاله آشنا باشد و تجربه ترجمه مقاله isi را داشته باشد تا بتواند به خوبی از عهده این کار بربیاید.

ترنسیس مقاله isi شما را با کیفیت بالا ترجمه و آن را تا زمان انتشار در مجله مورد نظرتان گارانتی و پشتیبانی می‌کند؛ روی لینک بالا کلیک کنید و با چند کلیک ساده سفارش خودتان را ثبت کنید.

چطور از برگزاری کنفرانس‌ها اطلاع پیدا کنیم؟

سایت‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید به آن‌ها برای اطلاع پیدا کردن از کنفرانس‌هایی که در آینده برگزار می‌شوند مراجعه کنید. این سایت‌ها هم برای رویدادهای داخلی و هم برای همایش‌های خارجی و بین‌المللی وجود دارد.

داخلی و بین المللی برای آگاهی از کنفرانس‌های داخلی و خارجی وجود دارند. با مراجعه به آنها به‌سادگی می‌توان از همایش‌ها و رویدادهایی مطلع شد که در ایران و جهان در حال برگزاری هستند. با کمی سرچ کردن در گوگل می‌توانید این سایت‌ها و کنفرانس‌ها را پیدا کنید.

چطور مقاله کنفرانسی خود را ارسال کنیم؟

در بخش قبل گفتیم که برای آگاهی از کنفرانس‌ها باید به سایت‌هایی که از تاریخ و جزئیات برگزاری آن‌ها اطلاعیه می‌گذارند، مراجعه کنید تا ددلاین خود را بدانید و تا آن زمان مقاله‌تان را آماده کرده برای داوران و دبیران کنفرانس ارسال کنید، برای این کار باید مقاله خودتان را به ایمیل رسمی کنفرانس بفرستید.

دقت کنید که حدود ۲ ماه هم طول می‌کشد که داوران مقاله شما را بررسی و نتیجه را به شما اعلام کنند. پس از آن باید خودتان را برای ارائه آماده کنید؛ بنابراین باید از ۶ ماه قبل برنامه دقیقی داشته باشید که به همه این کارها برسید.

کلام آخر ما را بشنوید …

در این مطلب در رابطه با مقالات کنفرانسی، نحوه برگزاری، ساختار این مقالات، روش‌های ارائه آن‌ها، ارزششان و میزان اعتباری که برای شما خواهند داشت و موارد این چنینی صحبت کردیم؛ سعی ما این بود که تمام موارد و نکات مربوط به مقاله‌های کنفرانسی را پوشش دهیم، امیدواریم این متن برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.

اگر می‌خواهید مقاله کنفرانسی ارسال کنید و برای ارائه پذیرش بگیرید، پیشنهاد می‌کنید کارتان را از همین الآن شروع کنید.

نکات و تجربیات خاصی درباره مقالات کنفرانسی دارید که می‌توانند این مقاله را کامل کنند، حتماً آن‌ها را از طریق کامنت با ما به اشتراک بگذارید. مشتاقانه منتظر نظرات شما هستیم. ☺

/ پایان رپرتاژ

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و انزل وب هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

اشتراک گذاری
لینک کوتاه
برچسب ها

مطالب مرتبط

نظرات