بررسی : آیا بردن پاوربانک در هواپیما مجاز است؟ (داخل کابین یا قسمت بار)

بررسی : آیا بردن پاوربانک در هواپیما مجاز است؟ (داخل کابین یا قسمت بار)

یکی از سوالات متداول در میان مسافران پرواز هواپیما ✈️  آن است که آیا می‌توانیم پاوربانک همراه خود داشته باشیم. چرا خطوط هوایی ممنوعیت‌هایی را برای حمل پاوربانک و باتری در نظر می‌گیرند. در این مطلب از انزل وب همراه ما باشید تا به این سوال بپردازیم که آیا بردن پاوربانک به داخل کابین یا قسمت بار هواپیما مجاز است؟

حمل پاور بانک در هواپیما چگونه است؟

?Can You Bring a Power Banks On a Plane

با توجه به تغییر مقررات در گذر زمان نمی‌توان یک پاسخ همیشگی به این سوال داد. اجازه حمل پاور بانک به درون هواپیما بسیار وابسته به ایرلاینی است که با آن پرواز می‌کنید. کشورهای مقصد پرواز هم می‌توانند قوانین متفاوتی داشته باشند. ظرفیت و فناوری به کار رفته در پاور بانک هم یکی دیگر از مسائل تاثیرگذار در مقررات حمل آن با هواپیما در خطوط هوایی مختلف است. برای دانستن مقررات مربوط به پاوربانک در هواپیما باید به این دست نکات توجه داشته باشید.

همراه داشتن پاوربانک در هواپیما

برای دانستن وضعیت دقیق مقررات پرواز باید به مستندات ایرلاین مراجعه کنید. ایرلاین‌های مختلف مقررات گوناگونی در خصوص همراه داشتن باتری‌های لیتیومی، پاوربانک و دیگر وسایل دارند. بیشتر ایرلاین‌ها اجازه‌ی بردن پاوربانک در هواپیما را در قالب وسائل شخصی فراهم می‌کنند. اما معمولا اجازه بردن پاوربانک به هواپیما درون چمدان کنترل شده و در قسمت بار را نمی‌دهند.

همراه داشتن پاوربانک در هواپیما

ممنوعیت پاوربانک در پرواز به خاطر این در جیب یا کیف همراه شما اِعمال نمی‌شود که می‌توانید مواظب آن باشید. در صورتی که پاوربانک در کنار دیگر وسائل شخصی همراه شما باشد به احتمال زیاد تحت فشار بالا قرار نمی‌گیرد. این احتمال وجود دارد که در چمدان کنترل شده و تحت شرایط خاص پاوربانک شما داغ شده و منجر به آتش سوزی شود.

بردن پاوربانک داخل هواپیما

برخی ایرلاین‌ها اجازه بردن بیش از یک پاوربانک را به مسافران نمی‌دهند. اگرچه هر ایرلاین مقررات خاص خود را دارد اما در پروازهای بین‌المللی معمولاً محدودیت‌هایی برای ظرفیت پاوربانک نیز اعمال می‌شود. بیشتر ایرلاین‌ها برای بردن پاوربانک به داخل هواپیما محدودیت ظرفیت ۲۷۰۰۰ میلی آمپرساعت را اعمال می‌کنند. یعنی نمی‌توانید پاوربانکی با ظرفیت بیش از این را همراه داشته باشید و ایرلاین‌های مختلف ظرفیت مجاز پاوربانک در هواپیما را برای مسافران مشخص می‌کنند.

بردن پاوربانک داخل هواپیما

به طور عمومی امکان شارژ کردن گوشی در هواپیما فراهم است. معمولاً هواپیما دارای سوکت‌های شارژ USB است.

ممنوعیت پاوربانک در هواپیما

در صورت همراه داشتن پاوربانک با ظرفیت بالا یا نگهداری پاوربانک در چمدان کنترل شده ممکن است برای شما دردسر ایجاد شود. این کار اگرچه می‌تواند مشکلی ایجاد نکند اما احتمال ایجاد آتش سوزی به واسطه پاوربانک در هواپیما وجود دارد. پاوربانک می‌تواند در شرایط فشار بالا داغ شده و حتی منفجر شود. در سال ۲۰۱۰ یک هواپیمای خطوط هوایی بین‌المللی دبی دچار حریق ناشی از باتری شده و سقوط کرد.

ممنوعیت پاوربانک در هواپیما 

بردن پاوربانک در هواپیما به چه صورت مجاز است؟

بردن پاور بانک در هواپیما مجاز است به شرطی که ظرفیت آن از حدود مشخص شده در مقررات ایرلاین تجاوز نکند. در ضمن پاور بانک را باید در کنار وسایل شخصی داخل کابین ببرید چرا که در صورت داغ شدن یا ضربه خوردن حواستان به آن هست. در پروازهای بین‌المللی معمولاً ظرفیت ۱۰۰ وات ساعت برای هر باتری حد آخر ظرفیت است. می‌توانید به راحتی ظرفیت باتری یا پاوربانک خود را بر حسب وات ساعت (Wh) محاسبه کنید.

بردن پاوربانک در هواپیما به چه صورت مجاز است

برای این کار کافی است ظرفیت پاوربانک را که معمولاً برحسب میلی آمپر ساعت است تقسیم بر هزار کرده و آنرا برحسب آمپرساعت به دست آورید. مثلا پاوربانکی با ظرفیت ۲۰۰۰۰ میلی آمپر ساعت برابر ۲۰ آمپرساعت ظرفیت دارد.

ظرفیت معیار تعیین کننده ممنوعیت پاوربانک در هواپیما

ظرفیت معیار تعیین کننده ممنوعیت پاوربانک در هواپیما

وقتی ظرفیت پاوربانک خود را بر اساس آمپرساعت به دست آوردید آن را در ولتاژ ضرب کنید. نتیجه ظرفیت پاوربانک شما بر اساس وات ساعت خواهد بود. مقررات بردن پاوربانک داخل هواپیما بر این اساس سنجیده می‌شود. برای پاوربانک ۳۲۰۰۰ میلی آمپر با ولتاژ ۳٫۷ این رقم برابر ۱۱۸٫۴ وات ساعت خواهد شد که در بسیاری از ایرلاین‌ها به خاطر تجاوز از حد ۱۰۰ وات ساعت غیر مجاز است. برخی از پاوربانک ها ظرفیت بر اساس وات ساعت (Wh) را روی خود دارند و نیازی به این محاسبات نیست.

بردن پاوربانک در هواپیما به چه صورت مجاز است

اکثر پاوربانک ها با ولتاژ خروجی ۳٫۷ ولت کار می‌کنند. بنابراین اگر ظرفیت پاوربانک شما کمتر از ۲۷۰۰۰ میلی آمپر ساعت (mAH) باشد مشکلی برای انتقال آن به هواپیما ندارید. زیرا ظرفیت آن برحسب Wh کمتر از ۱۰۰ خواهد شد. البته ممکن است بتوانید با هماهنگی پاوربانک های با ظرفیت بیشتر را هم به داخل کابین ببرید. اگر اطلاعات مربوط به ظرفیت پاوربانک را در اختیار نداشتید می‌توانید با وزن کردن پاوربانک درباره آن اطلاعات مفیدی کسب کنید از جمله اینکه در صورت وزن کمتر از ۴۵۰ گرم پاوربانک شما زیر ۲۷۰۰۰ mAH‌ است.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مطلب از انزل وب با بررسی اینکه آیا بردن پاوربانک در هواپیما مجاز است؟ در خدمت شما بودیم. اگر تجربه، پرسش یا پیشنهادی دارید از قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

نحوه شارژ پاور بانک به صورت صحیح و شارژ اولیه پاور بانک چگونه است؟
نحوه شارژ پاور بانک به صورت صحیح و شارژ اولیه پاور بانک چگونه است؟

نظرات