آموزش و معرفی 15  ابزار تبدیل و ترجمه فایل صوتی به متن فارسی یا انگلیسی

آموزش و معرفی ۱۵  ابزار تبدیل و ترجمه فایل صوتی به متن فارسی یا انگلیسی

شاید یک فایل صوتی 🔊 دارید که وقتی برای تایپ کردن آن ندارید. در این شرایط استفاده از برنامه و ابزارهای مخصوص یک راه حل کاربردی است. در آموزش و معرفی ۱۵  ابزار تبدیل و ترجمه فایل صوتی به متن فارسی یا انگلیسی انزل وب ما تعدادی از برنامه ها را انتخاب کرده ایم که در مورد عملکرد و خروجی آنها بحث خواهیم کرد تا بهترین گزینه را برای کار خود انتخاب کنید.

آموزش تبدیل صوت به متن فارسی

(English & Persian) Best Online Speech To Text Converter

فناوری تبدیل صوت به متن آنلاین به شما کمک خواهد کرد تا به صورت لحظه ای فایل های صوتی خود را به متن های تایپ شده تبدیل کنید. به محض اینکه صحیت می کنید الگوریتم های پیشرفته، صدای شما را به متن تبدیل می کنند. شما می توانید این متن را کپی، ویرایش و ذخیره کنید.

هنگامی که فرد صحبت می کند ارتعاشاتی ایجاد می شود که توسط فناوری تبدیل گفتار به متن دریافت می شود. الگوریتم ها روی ارتعاشات کار می کنند و آنها را به زبان دیجیتالی تبدیل می کنند. برخی از ابزارها حتی به شما اجازه می دهند فایل صوتی که از قبل دارید را بارگذاری کنید و خروجی متنی دریافت کنید. هم کارهایی که در پشت زمینه انجام می شود در هزارم ثانیه اتفاق می افتند و شما در کمترین زمان ممکن می توانید نتایج را روی صفحه نمایش خود مشاهده کنید.

تبدیل فایل صوتی به متن فارسی با ابزارهای داخلی

اگر به دنبال سایت تبدیل فایل صوتی به متن فارسی هستید در ادامه ما چند مورد را به شما معرفی خواهیم کرد و تصاویری از نتایج بدست آمده را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

تبدیل فایل صوتی به متن فارسی رایگان با تایپو

تایپو یکی از سرویس های آنلاینی است که به شما کمک می کند تا سرعت تایپ خود را بالا ببرید و حتی برای این افزایش سرعت مسابقه برگزار می کند. با این وجود اگر به منوی امکانات آن سر بزنید می توانید به ابزارهای دیگری مانند تبدیل عکس به متن و تایپ صوتی دسترسی داشته باشید. برای تبدیل صوتی به متن فارسی ابتدا این ابزار را در مرورگر کروم خود باز کنید و سپس روی گزینه تایپ صوتی کلیک کنید.

تبدیل فایل صوتی به متن فارسی رایگان با تایپو

روی آیکن میکروفون کلیک کنید.

تبدیل فایل صوتی به متن فارسی رایگان با تایپو

نوتیفیکیشنی در بالا – سمت چپ مرورگر شما ظاهر می شود، در اینجا Allow را کلیک کنید. با این کار به تایپو اجازه دسترسی به میکروفون سیستم خود را می دهید.

تبدیل فایل صوتی به متن فارسی رایگان با تایپو

حالا به محض صحبت کردن متن در کادر پایین به شما نمایش داده می شود.

تبدیل فایل صوتی به متن فارسی رایگان با تایپو

در تستی که ما انجام دادیم دقت تایپو بسیار بالا بود و نیازی به ویرایش نداشت. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید شما می توانید ویرایش های لازم را روی این متن هم اعمال کنید. در نهایت می توانید با کلیک کردن روی آیکن برنامه ورد، متن را روی سیستم خود در قالب فایل ورد ذخیره کنید.

تبدیل فایل صوتی به متن فارسی اندروید با IOTYPE

ابزار صوت به متن فارسی آنلاین دیگری که در اینجا به شما معرفی می کنیم، IOTYPE است.  این ابزار هم بسیار قدرتمند است و حتی در متنی که به شما تحویل می دهد نیم فاصله ها را رعایت می کند. برای استفاده از آی او تایپ نیاز به گوگل کروم دارید. شما می توانید از آن در گوشی اندروید، آیفون یا حتی دسکتاپ خود استفاده کنید.

بعد از ورود به سایت آی او تایپ، روی آیکن میکروفون کلیک کنید.

تبدیل فایل صوتی به متن فارسی اندروید با IOTYPE

نوتیفیکیشنی در بالا – سمت چپ مرورگر شما ظاهر می شود، در اینجا Allow را کلیک کنید. با این کار به IOTYPE اجازه دسترسی به میکروفون سیستم خود را می دهید.

تبدیل فایل صوتی به متن فارسی اندروید با IOTYPE

 

شروع به صحبت کردن کنید تا بلافاصله متن را در کادر پایین مشاهده کنید. همانطور که می بینید، متن تحویل داده شده نیازی به ویرایش ندارد.

تبدیل فایل صوتی به متن فارسی اندروید با IOTYPE

برنامه تبدیل فایل صوتی به متن فارس آوا

شما همیشه نیاز به دانلود نرم افزار تبدیل فایل صوتی به متن فارسی ندارید، با یک برنامه تحت وب می توانید کار خود را به راحتی انجام دهید. فارس آوا یکی دیگر از ابزارهای تبدیل فایل صوتی به متن رایگان است که می توانید از آن استفاده کنید و حتی به شما اجازه بارگذاری فایل های صوتی را می دهد.

وارد سایت فارس آوا شوید.

روی آیکن میکروفون کلیک کنید تا نوتیفیکیشن مجوز دسترسی به میکروفون در بالای مرورگر شما ظاهر شود. در اینجا Allow را انتخاب کنید.

برنامه تبدیل فایل صوتی به متن فارس آوا

شروع به صحبت کنید تا به صورت متنی در کادر پایین نتیجه را مشاهده کنید. ما این ابزار را چند بار تست کردیم اما متاسفانه خیلی دقیق نبود و باید خودتان ویرایش هایی را روی متن انجام دهید که ممکن است وقت گیر باشد.

برنامه تبدیل فایل صوتی به متن فارس آوا

برنامه تبدیل فایل صوتی به متن فارس آوا


نرم افزار تبدیل فایل صوتی به متن تایپ شده خارجی

خب در بخش اول ما برنامه های تبدیل صوتی به متن داخلی را به شما معرفی کردیم، برای تایپ متن های غیر فارسی خود می توانید از ابزارهایی که در ادامه معرفی می کنیم استفاده کنید:

ابزار تبدیل صوت به متن انگلیسی با Speechtexter

یکی از سرویس های خارجی که از تبدیل فایل صوتی به متن فارسی پشتیبانی می کند، Speechtexter است. این سرویس از زبان های متنوعی پشتیبانی می کند که می توانید بعد از ورد به سایت از قسمت مشخص شده زیر انتخاب کنید. همانطور که مشاهده می کنید زبان فارسی هم ساپورت می شود.

تبدیل صوت به متن انگلیسی با Speechtexter

تبدیل صوت به متن انگلیسی با Speechtexter

بعد از انتخاب زبان، روی آیکن میکروفن کلیک کنید.

تبدیل صوت به متن انگلیسی با Speechtexter

به ابزار مجوز دسترسی به میکروفون را بدهید.

تبدیل صوت به متن انگلیسی با Speechtexter

شروع به صحبت کنید و متن را در کادر مشاهده کنید.

تبدیل صوت به متن انگلیسی با Speechtexter

برای استفاده از علائم نگارشی می توانید از راهنمای سمت راست استفاده کنید. برای مثال برای اضافه کردن نقطه به انتهای جمله خود، کافیست بگویید نقطه.

بعد از تبدیل می توانید با استفاده از ابزارهای موجود، متن خود را ویرایش کنید و در نهایت از آن کپی بگیرید و یا با کلیک روی آیکن دانلود (فلش رو به پایین) ، متن خود را دانلود کنید.

دقت این سایت بسیار بالا است و نتایج خوبی را به ارمغان می آورد. با این حال باید توجه داشته باشید که برای جملات طولانی به مشکل بر می خورد. برای حل این مشکل از جملات کوتاه استفاده کنید.

ابزار تبدیل صوت به متن گوگل داکز

همه ما می دانیم که Google Docs برای اشتراک گذاری فایل ها استفاده می شود. با این وجود این سرویس رایگان گوگل دارای ابزاری برای تبدیل گفتار به متن است. برای استفاده از این ابزار با استفاده از اکانت گوگل خود در گوگل داکز لاگین کنید. روی آیکن + در بالای سمت راست صفحه کلیک کنید.

ابزار تبدیل صوت به متن گوگل داکز

سربرگ Tools را انتخاب کنید و روی Voice Typing کلیک کنید و یا از کلیدهای میانبر Ctrl + Shift + S استفاده کنید.

ابزار تبدیل صوت به متن گوگل داکز

با انجام این کار یک صفحه جدید ظاهر می شود که در آن آیکن میکروفون وجود دارد. روی منوی بالای میکروفون کلیک کنید و زبان فارسی را انتخاب کنید، بعد روی میکروفون کلیک کنید تا به رنگ قرمز تغییر پیدا کند. شروع به صحبت کنید. سعی کنید واضح و با صدای رسا صحبت کنید تا اشتباهات تایپی کاهش پیدا کند.

تبدیل پیام صوتی به متن اندروید با Google Gboard

اگر به طور پیش فرض برنامه Google Gboard را روی گوشی اندروید خود ندارید می توانید آن را از گوگل پلی استور دانلود کنید و از آن برای تبدیل پیام صوتی به متن استفاده کنید. این برنامه در واقع یک صفحه کلید است اما قابلیت تبدیل صوت به متن را هم دارد. شما می توانید از ویژگی هایی مانند کشیدن انگشت، فرامین صوتی استفاده کنید و حتی این برنامه با گوگل ترنسلیت هم کار می کند و از بیش از ۶۰ زبان پشتیبانی می کند. از آنجایی که Google Gboard یک صفحه کلید است باید با هر نرم افزاری که روی گوشی اندروید خود اجرا می کنید کار کند، بنابراین می توانید با استفاده از آن متن را ویرایش، ذخیره و اکسپورت کنید. توجه داشته باشید که این برنامه هیچ گونه ابزار ویرایش صوتی ندارد و بعد از اتمام تایپ به مرتب سازی و ویرایش نیاز دارد.

تبدیل پیام صوتی به متن اندروید با Google Gboard

تبدیل فایل صوتی به متن در گوشی با Speechnotes

Speechnotes یکی از برنامه هایی است که از فناوری تشخیص صدای داخلی گوگل برای تبدیل صوت به متن استفاده می کند و علائم نگارشی را تشخیص می دهد. این برنامه استفاده ساده ای دارد اما برنامه ای برای دستگاه های iOS ندارد. برای استفاده از این ابزار نیازی به ساخت اکانت ندارید، فقط آن را باز کنید و روی آیکن میکروفون ضربه بزنید.

تبدیل فایل صوتی به متن در گوشی با Speechnotes

تبدیل صدا به متن گوگل ترنسلیت

همانطور که می دانید گوگل ترنسلیت با هدف کمک به کاربران برای ترجمه طراحی شده است. اما در صورتی که میکروفون سیستم خود را فعال کرده باشید می توانید از آن برای تبدیل صدا به متن استفاده کنید. شما می توانید از ترنسلیت گوگل در سیستم دسکتاپ، اندروید، آیفون و غیره استفاده کنید. بعد از ورود به سایت ترنسلیت گوگل روی آیکن میکروفون کلیک کنید و شروع به صحبت کردن کنید.

تبدیل صدا به متن گوگل ترنسلیت

سایت تبدیل فایل صوتی به متن انگلیسی Just Press Record

Just Press Record یک برنامه اختصاصی با استفاده آسان است که از زیر ساخت ابر استفاده می کند و از بیش از ۳۰ زبان پشتیبانی می کند. این ابزار دارای ویژگی هایی مانند ضبط و رونویسی و همگام سازی iCloud در بین دستگاه ها است، اما متاسفانه برنامه ای برای دستگاه های اندروید ندارد. تنها کاری که برای تبدیل صوت به متن باید انجام دهید این اس که یک دکمه را فشار دهید و به طور نامحدودی متن تایپ شده تحویل بگیرید. از طریق این برنامه می توانید به سرعت و به راحتی گفتار را به متن قابل جستجو تبدیل کنید. بعد از تبدیل می توانید در داخل برنامه ویرایش ها را انجام دهید.

سایت تبدیل فایل صوتی به متن انگلیسی Just Press Record

تبدیل صدا به متن انگلیسی با Transcribe

Transcribe را می توانید به عنوان دستیار شخصی برای تبدیل ویدیوها و فایل های صوتی به فایل های متنی استفاده کنید. این برنامه از فناوری هوش مصنوعی استفاده می کند و این به شما امکان می دهد رونویسی با کیفیتی را انجام دهید. این برنامه کاربر پسند گزینه ای را برای دستگاه های اندروید ارائه نمی دهد. بیش از ۸۰ زبان از سراسر جهان را پشتیبانی می کند، در حالی که می توانید فایل ها را از سرویس هایی مانند Dropbox ایمپورت کنید. هنگامی که یک فایل را رونویسی کردید می توانید متن خام را برای ویرایش به یک واژه پرداز اکسپورت کنید. به طور کلی در نسخه آزمایشی می توانید فقط ۱۵ دقیقه فایل صوتی را به متن تبدیل کنید و برای شکستن این محدودیت باید برنامه را خریداری کنید.

تبدیل صدا به متن انگلیسی با Transcribe

تبدیل صدا به متن رایگان با Windows Speech Recognition

اگر نمی خواهید برای دانلود نرم افزار تبدیل فایل صوتی هزینه پرداخت کنید و از آخرین نسخه سیستم عامل مایکروسافت استفاده می کنید، از Windows Speech Recognition استفاده کنید چون به شما امکان می دهد تا دستورات را از طریق فرامین صوتی اجرا کنید و به تبدیل صوت به متن کمک می کند.

با رفتن به کنترل پنل Windows Speech Recognition را فعال کنید (آن را جستجو کنید، یا روی دکمه Start کلیک راست کرده و آن را انتخاب کنید)، سپس بر روی Ease of Access کلیک کنید، و گزینه Start Speech Recognition را انتخاب کنید.

سرویس صدا به متن آنلاین Dictation.io

Dictation.io یک مبدل گفتار به متن آنلاین است که توسط توسعه دهندگان نرم افزار هندی توسعه یافته است. این ابزار مانند SpeechNotes کار می کند. برای اجرای نرم افزار با قابلیت های کامل فقط به مرورگر کروم روی دسکتاپ یا لپ تاپ خود نیاز دارید. اگرچه در اندروید و iOS هم می توانید از آن استفاده کنید، اما پیشنهاد می‌شود از Dictation.io روی دسکتاپ استفاده شود تا تجربه کامل تبدیل گفتار به متن را بدست آورید.

سرویس صدا به متن آنلاین Dictation.io

کافی است آیکن میکروفون ضربه بزنید و شروع به صحبت کنید تا الگوریتم ها و فناوری STT روی امواج صوتی کار کنند و متن مرتب شده به زبان مورد نیازتان را به شما ارائه دهند.

این برنامه پشتیبانی از چند زبان، از جمله انگلیسی، هندی، ایتالیایی، فرانسوی، اسپانیایی، اردو و غیره را فراهم می آورد، نیازی به دانلود و نصب ندارد، قابلیت ذخیره خودکار را ارائه می دهد و به دلیل استفاده از هوش مصنوعی دقت بالایی را ارائه می دهد.

تبدیل فایل صوتی به متن در گوشی با Podcastle.ai

وقتی صحبت از تبدیل آنلاین گفتار به متن می شود، نمی توان Podcastle.ai را نادیده گرفت. با استفاده از این ابزار می توانید صداهای از قبل ضبط شده و در لحظه را به متن تبدیل کرد. این نرم افزار بیشتر توسط افرادی استفاده می شود که می خواهند فایل های صوتی از پیش ضبط شده را در فرمت های مختلف به اسناد متنی تبدیل کنند. این ابزار برای رونویسی فیلم ها و تبدیل فایل های صوتی به یک سند عالی است.

تبدیل فایل صوتی به متن در گوشی با Podcastle.ai

ابزار تبدیل صوتی به متن گوگل Google Cloud Speech to Text

آخرین ابزاری که در اینجا به شما معرفی خواهیم کرد Google Cloud Speech to Text است که یک مبدل آنلاین رایگان STT است که می توانید برای رونویسی دقیق به زبان های مختلف از آن استفاده کنید. می توانید Google Cloud STT API را با نرم‌افزارها و ابزارهای محبوب ادغام کنید و تجربه بهتری را داشته باشید.

ربات تبدیل فایل صوتی به متن Obormot

ربات تبدیل فایل صوتی به متن زیادی وجود دارد که می توانید استفاده کنید. در اینجا ما در مورد ربات Obormot صحبت خواهیم کرد. این ربات از زبان های انگلیسی، فیلیپینی، ترکی، ایتالیایی، فرانسه ای و غیره پشتیبانی می کند (از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند). استفاده از آن بسیار ساده است. بعد از اینکه وارد ربات شدید روی Start ضربه بزنید تا کار خود را شروع کند.

ربات تبدیل فایل صوتی به متن Obormot

شروع به ضبط صدای خود کنید و یا فایل صوتی که دارید را ارسال کنید.

بعد از چند ثانیه ربات تلگرام متن را به شما تحویل خواهد داد.

همانطور که از تصویر زیر مشاهده می کنید این ربات برخی از کلمات خاص را تشخیص نمی دهد و از شما می خواهد که دوباره تکرار کنید و یا برخی از کلمات متن ارسال شده به شما را اشتباه تشخیص می دهد که نیاز به ویرایش دارد.

ربات تبدیل فایل صوتی به متن Obormot

 نظرات و پیشنهادات شما؟

امیدواریم آموزش و معرفی ۱۵  ابزار تبدیل وترجمه فایل صوتی به متن فارسی یا انگلیسی امروز انزل وب برای شما کاربردی بوده باشد. از دید شما کدام برنامه آنلاین تبدیل صوت به متن بهتر کار می کند؟ چنانچه سرویس دیگری می شناسید می توانید در بخش نظرات این مطلب با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

نظرات