راهنما نحوه گرفتن اسکرین شات در ویندوز (همه نسخه ها بدون برنامه)

راهنما نحوه گرفتن اسکرین شات در ویندوز (همه نسخه ها بدون برنامه)

اگر می خواهید در ویندوز ۱۱ یا ۱۰ و… بدون نصب برنامه و ابزار جانبی اسکرین شات را بگیرید، 📸 چندین روش وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. در ادامه این مطلب انزل وب به بررسی راهنما نحوه گرفتن اسکرین شات در ویندوز میپردازیم.

اسکرین شات در ویندوز ۱۰ ، ۱۱ ، ۷ و..

Easy Ways to Take Screenshots in Windows 10 and 11

گرفتن اسکرین شات در نسخه های جدید ویندوز علاوه بر کلیدهای ترکیبی توسط ابزار داخلی خود ویندوز مانند Snipping Tool و گیم بار نیز امکان پذیر شده است که در ادامه همه روش های موجود را بررسی خواهیم کرد.

۱- دکمه Print Screen

اسکرین شات ویندوز

ساده ترین راه برای گرفتن اسکرین شات ویندور از کل صفحه در ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۱۱، فشار دادن دکمه چاپ صفحه (PrtScn) روی صفحه کلید است. کلید Print Screen در ردیف بالای کلیدها قرار دارد.
اسکرین شات در کلیپ بورد شما کپی می شود و می توانید آن را در پوشه اسکرین شات های خود ذخیره کنید.

برای ذخیره فایل، اسکرین شات را در هر برنامه ای که به شما امکان درج تصاویر را می دهد، مانند Microsoft Word یا Paint توسط دکمه CTRL+V قرار دهید تا آن را ذخیره و ویرایش کنید.

اسکرین شات ویندوز

۲- Windows + Print Screen شورتکات اسکرین شات در ویندوز

کلید Windows و کلیدهای PrtSc را همزمان فشار دهید. این اسکرین شات شما را به عنوان یک فایل PNG در پوشه Screenshots در پوشه Pictures ذخیره می کند. در اکثر صفحه کلیدها، کلید Windows در گوشه سمت چپ پایین در همان ردیف فاصله قرار دارد.

با فشار دادن این کلید ترکیبی، ممکن است صفحه نمایش به طور مختصر کم نور شود تا نشان دهد که اسکرین شات گرفته شده است.

کلید Windows

Snipping Tool -۳

ابزار Snipping از زمان ویندوز ویستا وجود داشته است. ویندوز چند سالی است که هشدار داده است که ابزار Snipping Tool از بین می‌رود، اما هنوز در ویندوز ۱۱ در حال راه‌اندازی است و برای اسکرین شات در ویندوز ۱۱ استفاده می شود.

برای شروع فرآیند اسکرین شات روی دکمه New کلیک کنید.

snipping tool icon

نوع پیش‌فرض برش مستطیلی است، اما می‌توانید برش‌های آزاد، تمام صفحه و پنجره نیز بگیرید.
Snipping Tool به طور خودکار اسکرین شات های شما را ذخیره نمی کند، قبل از خروج دستی باید آنها را در ابزار ذخیره کنید و به طور خودکار عکس های شما را در کلیپ بورد کپی می کند.

Snipping Tool

۴- Snip & Sketch

ابزار Snip & Sketch دسترسی، اشتراک گذاری، و حاشیه نویسی اسکرین شات ها را نسبت به ابزار قدیمی Snipping ساده تر می کند. اکنون می تواند اسکرین شات از یک پنجره در دسکتاپ شما بگیرد.

ساده ترین راه برای فراخوانی Snip & Sketch برای اسکرین شات در ویندوز با کیبورد از طریق میانبر صفحه کلید Windows key + Shift + S انجام می شود.

همچنین می توانید ابزار Snip & Sketch را در فهرست حروف الفبای برنامه هایی که از دکمه Start به آنها دسترسی دارید و همچنین در پنل اعلان پیدا کنید. یا اگر میانبر صفحه کلید را به حافظه اختصاص ندهید، فقط می توانید آن را جستجو کنید.

(اگر به طور مرتب اسکرین شات می گیرید، توصیه می کنیم برنامه را به Taskbar پین کنید.)

Snip & Sketch آیکون

۵- Alt + Print Screen اسکرین شات در ویندوز ۱۱ با کیبورد

برای گرفتن اسکرین شات ویندوز ۱۰ یا ۱۱ و… از پنجره فعال، و میانبر صفحه کلید Alt + PrtScn استفاده کنید.

با این کار پنجره فعال فعلی شما باز می شود و اسکرین شات در کلیپ بورد کپی می شود. برای ذخیره باید عکس را در یک ویرایشگر تصویر باز کنید.

برنامه اسکرین شات در ویندوز

۶- استفاده از Game bar

نوار بازی پوششی است که می توانید در اکثر برنامه ها و بازی های ویندوز برای گرفتن اسکرین شات و ضبط ویدیو استفاده کنید.

برای باز کردن و استفاده از شورتکات اسکرین شات در ویندوز مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. Windows Key + G را فشار دهید.

میانبر: اگر نوار بازی باز نشد، مطمئن شوید که فعال است. برای انجام این کار، کلید Windows + I را فشار دهید تا برنامه تنظیمات باز شود و به Gaming > Xbox Game Bar بروید.

سپس، برای فعال کردن Game Bar برای «ضبط کلیپ‌های بازی، گپ زدن با دوستان و دریافت دعوت‌نامه‌ها»، کلید را روشن کنید.

Game Bar

۲. در منوی بازشده، روی دکمه Capture – نماد دوربین – در منوی بالا کلیک کنید تا منوی Capture ظاهر شود.

۳. در منوی Capture، روی نماد دوربین کلیک کنید تا اسکرین شات بگیرید.

اسکرین شات ها و کلیپ های ویدئویی گرفته شده توسط Game Bar در فرمت PNG و MP4 ذخیره می شوند و می توانید آنها را در پوشه Videos > Captures در File Explorer پیدا کنید.

شورتکات اسکرین شات در ویندوز

همچنین می توانید آنها را از طریق گالری نوار بازی، با کلیک کردن روی Show my captures > See my captures در زیر اسکرین شات و دکمه های ضبط در منوی Capture پیدا کنید.

۷- Power + Volume Up

برای اسکرین شات در مایکروسافت سرفیس دکمه روشن/خاموش و دکمه کاهش صدا (یا افزایش صدا در صورت استفاده از دکمه پاور) را فشار دهید.

صفحه کم نور می شود و اسکرین شات شما در پوشه Pictures > Screenshots ذخیره می شود.

اسکرین شات در مایکروسافت سرفیس


نرم افزار های اسکرین شات در ویندوز

در صورتی که از روش‌های داخلی ویندوز برای گرفتن اسکرین‌شات راضی نیستید، می‌توانید از ابزارها و برنامه های دیگر استفاده کنید که کاربرد اسکرین‌شات در ویندوز را دارند.

۸-  Lightshot

Lightshot واقعاً یک ابزار اسکرین‌شات قدرتمند و مفید است. Lightshot یک برنامه کامپیوتری و افزونه مرورگر است که به کاربران اجازه می‌دهد به آسانی اسکرین‌شات از صفحه نمایش خود بگیرند و آن را با دیگران به اشتراک بگذارند.

نرم افزار اسکرین شات در ویندوز

با استفاده از Lightshot، شما می‌توانید بخش مورد نظر صفحه نمایش را انتخاب کنید و اسکرین‌شات بگیرید.

همچنین می‌توانید به سرعت آن را ویرایش کنید، متن، شکلک و خطوط را به آن اضافه کنید و بعداً آن را ذخیره کنید یا به اشتراک بگذارید.

۹-  ScreenRec

نرم افزار ScreenRec

نرم افزار ScreenRec یک ابزار مشابه Lightshot است که برای ضبط صفحه نمایش کامپیوتر و اشتراک گذاری ویدئوها و تصاویر از آن استفاده می‌شود.

با استفاده از ScreenRec، شما می‌توانید فعالیت‌های صفحه نمایش خود را ضبط کنید و سپس فایل ویدئویی را به اشتراک بگذارید یا آن را ذخیره کنید.

Snagit -۱۰ نرم افزار اسکرین شات در ویندوز

Snagit یک برنامه اسکرین شات در ویندوز است که به شما امکان می دهد گیف های متحرک بسازید، اسکرین شات های تمام صفحه بگیرید بگیرید.

برنامه اسکرین شات در ویندوز

قیمت نسخه پریمیوم ۵۰ دلار است. یک گزینه آزمایشی رایگان ۳۰ روزه وجود دارد، اما هر تصویری که در طول دوره آزمایشی بگیرید، واترمارک خواهد شد.

سوالات متداول

اسکرین شات در ویندوز کجا ذخیره می شود؟

محل ذخیره اسکرین شات در ویندوز؛ پوشه ای بنام Screenshots است که میتوان آن را در مسیر C:\Users\your_name\Pictures\Screenshots پیدا کنید. در قسمت your_name نام کاربر شما در ویندوز قرار می گیرد.

در کیبورد من کلید Print Screen وجود ندارد؟

اگر کامپیوتر شما کلید PrtScn را ندارد، نگران نباشید، مایکروسافت میانبر صفحه کلید دیگری برای شما دارد. برای گرفتن اسکرین شات می توانید Fn + کلید لوگوی ویندوز + Space Bar را فشار دهید. سپس در پوشه Pictures > Screenshots ذخیره می شود.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در راهنما نحوه گرفتن اسکرین شات در ویندوز از انزل وب نحوه اسکرین شات در ویندوز ۱۱ و ۱۰ و .. را آموزش دادیم. شما از کدام روش برای انجام این کار استفاده می کنید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

3 روش جلوگیری از اسکرین شات در تلگرام و فهمیدن اسکرین شات گرفتن
۳ روش جلوگیری از اسکرین شات در تلگرام و فهمیدن اسکرین شات گرفتن
بررسی: اطلاع از اسکرین شات استوری اینستاگرام ممکن است؟
بررسی: آیا اطلاع از اسکرین شات استوری اینستاگرام ممکن است؟
آموزش فعال سازی ادیتور اسکرین شات کروم بدون نیاز به افزونه
آموزش فعال سازی ادیتور اسکرین شات کروم بدون نیاز به افزونه
آموزش 6 روش گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11
آموزش ۶ روش گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۱

نظرات