آموزش 9 روش تعمیر رجیستری ویندوز 11 (تست شده)

آموزش ۹ روش تعمیر رجیستری ویندوز ۱۱ (تست شده)

رجیستری ویندوز یک مولفه مهم سیستم است که بهتر است بدون تغییر باقی بماند. اما رجیستری با گذشت زمان بزرگتر و قدیمی تر می شود و می تواند موارد خراب زیادی داشته باشد. اغلب اوقات، برخی از ورودی های رجیستری حتی پس از حذف یک برنامه در سیستم باقی می مانند. ورودی های خراب رجیستری می تواند منجر به خطاهای سیستمی شود و عملکرد عادی سیستم شما را مختل کند. ❌ اما نگران نباشید. در آموزش ۹ روش تعمیر رجیستری ویندوز ۱۱ امروز انزل وب ما اهمیت رجیستری ویندوز را توضیح خواهیم داد و چندین روش را برای رفع مشکلات رجیستری توضیح خواهیم داد.

نحوه تعمیر رجیستری ویندوز ۱۱

How to Fix Broken Registry Items in Windows 11

یک رجیستری ویندوز سالم برای دسکتاپ یا لپ تاپ شما مهم است. رجیستری پر از آیتم های خراب، یا اضافی می تواند تاثیر قابل توجهی بر عملکرد سیستم شما داشته باشد.

آیتم های آسیب دیده و خراب رجیستری پس از حذف نرم‌افزار و برنامه‌ها توسط کاربران جمع می‌شوند، که ورودی‌های اضافی را باقی می‌گذارند.

ورودی های رجیستری همچنین می توانند به دلیل خاموش شدن ناگهانی سیستم (به عنوان مثال به دلیل قطع برق) و بدافزار خراب شوند.

بنابراین، شاید بهتر باشد موارد خراب رجیستری را در ویندوز ۱۱ تعمیر کنید. اگر سیستم شما نسبتاً جدید است، احتمالاً نیازی به این کار ندارید. با این حال، کاربرانی که سیستم های دسکتاپ و لپ‌تاپ قدیمی‌تری دارند، باید آیتم های خراب رجیستری را با روش‌های زیر تعمیر کنند.

لیست راه حل های تعمیر رجیستری ویندوز ۱۱

روش های زیر را برای رفع آیتم های خراب رجیستری ویندوز ۱۱ خود امتحان کنید:

۱-  از ابزار Disk Cleanup Tool استفاده کنید

به جای نصب یک ابزار پاکسازی جانبی، ابزار Windows Disk Cleanup را امتحان کنید. این یک ابزار قدیمی و در عین حال قابل اعتماد است که در سیستم عامل ویندوز گنجانده شده است. برای استفاده از این ابزار به صورت زیر عمل می کنیم:

کلیدهای Win + R صفحه کلیک را با هم فشار دهید تا پنجره Run باز شود. در این پنجره عبارت cleanmgr را وارد کنید و کلید اینتر را فشار دهید.

ابزار Windows Disk Cleanup راه اندازی می شود. درایو C را انتخاب کرده و روی دکمه OK کلیک کنید.

به پایین اسکرول کنید و روی دکمه Clean up system files کلیک کنید.

از ابزار Disk Cleanup Tool استفاده کنید

ابزار Disk Cleanup دوباره راه اندازی می شود. درایو C را انتخاب کنید و روی دکمه OK کلیک کنید.

منتظر بمانید تا برنامه سیستم را اسکن کند، روی دکمه OK کلیک کنید.

بر روی دکمه Delete files کلیک کنید.

از ابزار Disk Cleanup Tool استفاده کنید

۲- ابزار Automatic Repair Tool را امتحان کنید

مایکروسافت بهترین نرم افزار تعمیر رجیستری ویندوز ۱۱ را ارائه می دهد. Automatic Repair Tool می تواند مشکلات بوت سیستم و حتی فایل های رجیستری سیستم اصلی را برطرف کند. در اینجا نحوه استفاده از این ابزار آمده است:

کلیدهای Win + L کیبورد را با هم فشار دهید تا از ویندوز خارج شوید. روی آیکن پاور در گوشه سمت راست پایین کلیک کنید.

سپس کلید Shift  را فشار داده و نگه دارید و روی گزینه Restart کلیک کنید.

ویندوز دوباره راه اندازی می شود و به صفحه Windows Recovery options هدایت می شود. در اینجا به مسیر Troubleshoot > Advanced options بروید.

ابزار Automatic Repair Tool را امتحان کنید

در صفحه Advanced options گزینه Startup Repair را انتخاب کنید.

ابزار Automatic Repair Tool را امتحان کنید

ابزار شروع به عیب یابی سیستم شما و خرابی ها را رفع می کند. بعد از آن، سیستم خود را ریستارت کنید.

۳- اسکن SFC را اجرا کنید

SFC یک ابزار داخلی ویندوز است که می تواند سیستم شما را برای فایل های سیستمی خراب یا مفقود اسکن کند. سپس تمام فایل های خراب یا گم شده را با یک کپی جدید جایگزین می کند. در ادامه نحوه استفاده از این اسکن آورده شده است:

کلیدهای Win + R صفحه کلیک را با هم فشار دهید تا پنجره Run باز شود. در این پنجره عبارت CMD را وارد کنید و سپس کلیدهای Ctrl + Shift + Enter را با هم فشار دهید.

پنجره CMD باز می شود.

حالا دستور sfc /scannow را تایپ کرده و کلید اینتر را فشار دهید تا دستور اجرا شود.

اسکن SFC را اجرا کنید

منتظر بمانید تا برنامه فایل های سیستم شما را اسکن و جایگزین کند.

پنجره CMD را ببندید و سیستم خود را ریستارت کنید.

۴- تعمیر رجیستری ویندوز ۱۱ با اسکن DISM

DISM همچنین یک ابزار خط فرمان است، اما می تواند فایل های ایمیج سیستم ویندوز را اسکن و تعمیر کند. این ابزار می تواند در هر دو حالت آنلاین و آفلاین کار کند. برای اجرای اسکن DISM مراحل زیر را انجام دهید:

کلیدهای Win + S صفحه کلید را با هم فشار دهید تا جستجوی ویندوز راه اندازی شود. برای CMD سرچ کنید و روی مرتبط ترین گزینه کلیک کنید و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید.

هنگامی که CMD راه اندازی شد دستور DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth را تایپ کنید و کلید اینتر را فشار دهید.

منتظر بمانید تا ابزارها مشکلات مربوط به ایمیج سیستم را اسکن و تعمیر کنند.

در نهایت CMD را ببندید و کامپیوتر خود را ریستارت کنید.

تعمیر رجیستری ویندوز 11 با اسکن DISM

۵- یک نسخه پشتیبان از رجیستری قبلی خود را ایمپورت کنید

اگر عادت به ایجاد پشتیبان‌گیری از رجیستری در ویندوز دارید، می‌تواند مشکل رجیستری سیستم خود را حل کنید. هنگامی که با مشکلاتی روبرو می شوید می توانید نسخه پشتیبان قدیمی خود را ایمپورت کنید.

برای بکاپ گیری از رجیستری به صورت زیر عمل می کنیم:

با کلیک روی آیکن ذره بین در ویندوز ۱۱ کادر جستجو را باز کنید..

regedit را در کادر جستجو تایپ کنید.

از نتایج روی Registry Editor کلیک کنید.

روی آیکن کامپیوتر در سمت چپ کلیک راست کنید و Export را انتخاب کنید.

یک نسخه پشتیبان از رجیستری قبلی خود را ایمپورت کنید

Registry Backup را در کادر File name تایپ کنید.

پوشه ای را برای ذخیره فایل پشتیبان رجیستری انتخاب کنید.

روی دکمه Save کلیک کنید.

یک نسخه پشتیبان از رجیستری قبلی خود را ایمپورت کنید

در ادامه نحوه ایمپورت کردن یک نسخه پشتیبان قدیمی در رجیستری ویندوز آمده است:

کلیدهای Win + R صفحه کلید را با هم فشار دهید تا پنجره Run باز شود. عبارت regedit را در این پنجره وارد کنید و کلید اینتر را فشار دهید تا پنجره Registry Editor باز شود.

به مسیر File > Import بروید.

به محلی که فایل پشتیبان رجیستری خود را ذخیره کرده اید بروید. فایل رجیستری را انتخاب کنید و روی دکمه Open کلیک کنید تا ایمپورت کردن فایل شروع شود.

چند دقیقه صبر کنید تا فرایند ایمپورت کامل شود بعد سیستم خود را ریستارت کنید.

یک نسخه پشتیبان از رجیستری قبلی خود را ایمپورت کنید

۶- وجود بدافزار را در سیستم خود بررسی کنید

بدافزار می تواند آیتم هایی را در رجیستری ایجاد و تغییر دهد و حتی می تواند ورودی های رجیستری موجود را خراب کند. شما باید با استفاده از Windows Defender یک اسکن کامل از ویندوز خود انجام دهید در ادامه نحوه انجام این کار را توضیح خواهیم داد:

منوی Start را باز کنید و Windows Security را جستجو کنید.

روی نتیجه جستجوی مربوطه کلیک کنید تا برنامه راه اندازی شود.

به مسیر Virus and threat protection > Scan options بروید.

دکمه رادیویی Full Scan را انتخاب کنید و سپس روی دکمه Scan Now کلیک کنید.

Windows Security یک اسکن عمیق از تمام فایل های روی دیسک شما انجام می دهد. اگر ردی از بدافزار پیدا کرد، آنها را به صورت دستی از سیستم خود حذف کنید.

۷- ابزار System Restore را اجرا کنید

ابزار System Restore تمام فایل های سیستم ویندوز و درایورها از جمله محتویات رجیستری را ذخیره می کند. اگر هیچ یک از روش های بالا کار نکرد، می توانید با استفاده از یک نقطه بازیابی به آخرین پیکربندی سیستم خود برگردید. برای استفاده از این ابزار به صورت زیر عمل می کنیم:

کلیدهای Win + R صفحه کلید را با هم فشار دهید تا پنجره Run باز شود. عبارت rstrui را در این پنجره وارد کنید و کلید اینتر را فشار دهید.

ابزار System Restore بر روی سیستم شما راه اندازی می شود. برای ادامه روی دکمه Next کلیک کنید.

لیستی از تمام نقاط بازیابی موجود را مشاهده خواهید کرد.

آخرین نقطه بازیابی را از لیست انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه Scan for Affected Programs کلیک کنید. این برنامه ها را یادداشت کنید یا اسکرین شات بگیرید زیرا باید دوباره آنها را نصب کنید.

ابزار System Restore را اجرا کنید

روی دکمه Close کلیک کنید . در پنجره System Restore بر روی دکمه Next کلیک کنید.

انتخاب نقطه بازیابی خود را تأیید کنید و روی دکمه Finish کلیک کنید.

سیستم شما به طور خودکار ریستارت می شود تا نقطه بازیابی اعمال شود. سپس به طور خودکار روی دسکتاپ بوت می شود.

۸- تعمیر رجیستری ویندوز ۱۱ با ریست سیستم

اگر سیستم ریستور نمی تواند مشکل رجیستری ویندوز شما را حل کند می توانید سیست خود را ریست کنید. توجه داشته باشید که با این کار تمام درایورها و برنامه ها پاک می شوند. با این حال، اگر هنگام ریست ویندوز ۱۱ خود گزینه Keep my files را انتخاب کنید، می توانید فایل ها و اسناد خود را حفظ کنید.

تعمیر رجیستری ویندوز 11 با ریست سیستم

۹- استفاده از برنامه و فایل تعمیر رجیستری ویندوز ۱۱

اگر تمایلی به استفاده از برنامه های عیب یاب ویندوز ۱۱ که در بالا معرفی کردیم ندارید، مطمئن شوید که یکی از معتبرترین برنامه های جانبی را استفاده می کنید. به عنوان مثال برنامه Fortect را می توان در تمام نسخه های ویندوز استفاده کرد. با این حال، برنامه های پاک کننده رجیستری به سختی ضروری می شوند. روش های بالا اغلب برای رفع ایتم های خراب رجیستری کافی خواهند بود. تعمیر رجیستری به طور بالقوه می تواند سرعت ویندوز ۱۱ را کمی افزایش دهد و مشکلات ناشی از آنها را حل کند. تعمیر رجیستری می تواند مقداری از فضای هارد دیسک را آزاد کند.

جمع بندی

اگر رجیستری ویندوز شما آسیب دیده است می توانید با اجرای ابزار Disk Cleanup Tool و اسکن SFC و DISM شروع کنید. سپس سیستم خود را برای هجوم بدافزار اسکن کنید و یک نسخه پشتیبان رجیستری قدیمی (در صورت داشتن) را ایمپورت کنید. در نهایت، از ابزار سیستم ریستور استفاده کنید یا سیستم خود را ریست کنید.

سوالات متداول

رجیستری ویندوز چیست؟

رجیستری ویندوز تنظیمات پیکربندی لازم که یک جزء سیستمی ویندوز یا یک برنامه برای اجرای صحیح نیاز دارد، را ذخیره می کند. علاقه مندان به دستکاری می توانند ورودی های رجیستری را تغییر دهند و حتی موارد جدیدی را برای اصلاح رفتار یک برنامه ایجاد کنند. با تغییر مقادیر رجیستری می توانید تم های مخفی ویندوز 11 را فعال کنید. تغییر دادن رجیستری ویندوز و باز کردن ویژگی های جدید ممکن است هیجان انگیز به نظر برسد. با این حال، هرگز نباید به طور خودسرانه ورودی ها را تغییر، اضافه یا حذف کنید. اگر مراقب نحوه ویرایش رجیستری نباشید، می توانید آسیب جدی به سیستم خود وارد کنید. با این حال، رجیستری ویندوز در برابر خطاها نفوذ ناپذیر نیست. این خطاها می توانند به دلیل هجوم بدافزارها، قطع برق غیرمنتظره و ورودی های خراب یا قدیمی ایجاد شوند.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در آموزش روش تعمیر رجیستری ویندوز ۱۱ امروز انزل وب ما سعی کردیم کاربردی ترین راهکارهایی که به رفع مشکل رجیستری شما کمک خواهند کرد را به شما آموزش دهیم. با این وجود اگر راه حل یا ترفند دیگری سراغ دارید (مانند دانلود فایل تعمیر کننده ویندوز ۱۱)، نظر یا پیشنهادی دارید می توانید در بخش دیدگاه این مطلب با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

درست کردن پاکسازی تعمیر بکاپ رجیستری
آموزش رفع خطا ، بکاپ و تعمیر رجیستری آسیب دیده ویندوز

نظرات