16 روش تست شده حل مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ

۱۶ روش تست شده حل مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ

موس یا تاچ پد یکی از ابزارهای مهم برای استفاده از لپ تاپ است. 🖱️ اگر تاچ پد یا موس شما کار به خوبی کار نکند باعث می شود که نتوانید از لپ تاپ خود به طور کامل استفاده کنید. در ادامه این مطلب انزل وب به ۱۶ روش تست شده حل مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ و همچنین تاچ پد آن پرداخته ایم.

رفع مشکل کار نکردن موس لپ تاپ

Laptop mouse not working? Here’s how to fix it

دلایل مشکل کار نکردن موس پد لپ تاپ می‌تواند متفاوت باشد. اما نگران نباشید. راه‌حل‌های مختلفی برای مشکل غیر فعال شدن موس لپ تاپ وجود دارد. در ادامه به نحوه رفع این مشکل در تمامی برند های لپ تاپ اشاره شده است.

۱- بررسی موس از نظر آسیب فیزیکی

اگر موس شما ترک خورده است، گوی ندارد، کلیک‌هایش خوب کار نمی‌کند یا نورش چشمک نمی‌زند، احتمالاً آسیب دیده است. موس‌های معمولی نسبت به موس های حرفه ای، ارزان تر هستند، بنابراین بهتر است موس خود را تعویض کنید تا اینکه تعمیر کنید.

۲- تمیز کردن موس

اگر نشانگر موس شما کند است، پرش می کند یا به درستی کار نمی کند، موس خود را تمیز کنید. تمیز کردن سنسور زیر موس بی سیم یا موس سیمی آسان است.

۳- تعویض باتری موس

اگر باتری های موس بی سیم شما قدیمی یا کم شارژ هستند، یکی از روش های حل مشکل از کار افتادن موس، تعویض کردن باتری ها است. همچنین، حتما بررسی کنید که باتری ها به درستی سر جای خود قرار گرفته اند.

اگر موس شما دارای پورت شارژر USB است، آن را به مدت ۳۰ دقیقه به شارژر وصل کنید. گاهی اوقات، موس هایی با این نوع پورت بدون هشدار، زمانی که شارژشان تمام می شود، از کار می افتند.

۴- اتصال موس به پورت USB دیگر

اگر موس شما پس از اتصال به یک پورت USB، کار نمی کند . یا به عبارتی موس لپ تاپ از کار افتاده است، آن را به یک پورت USB دیگر وصل کنید. اکثر لپ تاپ ها دارای ۲ پورت USB هستند. همچنین برای حل مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ، بررسی کنید که اتصال دستگاه به پورت به درستی انجام شده باشد.

اتصال موس به پورت USB دیگر

۵- اتصال مستقیم موس به پورت USB برای حل مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ

اگر از یک هاب USB خارجی برای اتصال موس به لپ تاپ استفاده می کنید، ممکن است مشکل از دستگاه هاب باشد. برای اطمینان از حل مشکل عدم اتصال موس به لپ تاپ ، موس را مستقیماً به سیستم خود وصل کنید.

۶- استفاده از موس پد برای عملکرد بهتر موس

موس ها را نمی توان روی هر سطحی استفاده کرد. برخی از موس ها فقط روی سطوح صاف و بدون اصطکاک کار می کنند بنابراین استفاده از موس پد گزینه بهتری است.

اگر از موس های قدیمی استفاده می کنید، ممکن است برای عملکرد بهتر به پد موس نیاز داشته باشید. برخی از موس های نوری نیز روی سطوح براق، تیره یا روشن، عملکرد مناسبی ندارند و نمی توانند مسیر را ردیابی کنند.

۷- بررسی و به روز رسانی درایو های لپ تاپ

برای عملکرد بهتر موس خود، درایورهای آن را به‌روزرسانی کنید. ممکن است علت کار نکردن موس لپ تاپ در ویندوز ۱۰، آپدیت نبودن درایو های سیستم باشد، بنابراین درایورهای جدید را از سایت سازنده موس دانلود کنید. این فایل‌ها معمولاً رایگان هستند.

همچنین برای به روز رسانی درایوها، اگر از مک بوک استفاده می‌کنید، به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری را در تنظیمات System Preferences بررسی کنید.

اگر از لپ تاپ استفاده می‌کنید، می‌توانید درایورهای موس را به صورت دستی نیز به‌روز کنید. برای حل مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • کلید Windows را فشار دهید و Device Manager را تایپ کنید. سپس، دکمه Enter را فشار دهید.
 • در زیرمنوی Devices، منوی Mice and other pointing devices را باز کنید.
 • روی دستگاهی که در لیست است کلیک راست کرده و Update driver software > Search automatically for updated driver software را انتخاب کنید. اگر این کار مؤثر نبود، می‌توانید روی Scan for hardware changes در همان منو کلیک کنید.

۸- قطع و وصل کردن بلوتوث موس

سینک شدن دستگاه‌های بلوتوث با دستگاه‌های مختلف ممکن است باعث فراموشی یا از دست رفتن وضعیت جفت شدن شود. بنابراین برای حل مشکل از کار افتادن موس، یک بار بلوتوث موس خود را خاموش و روشن کنید.

همچنین ممکن است سایر دستگاه های بلوتوث دار که به سیستم متصل هستند باعث شوند که بلوتوث موس به لپ تاپ متصل نشود.

هر دستگاه خارجی دیگری که از طریق USB به لپ تاپ شما متصل است را از سیستم جدا کنید. سپس لپ تاپ خود را مجددا راه اندازی کرده و عملکرد تاچ پد یا  موس را دوباره امتحان کنید.

حل مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ : قطع و وصل کردن بلوتوث موس

۹- حل مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ با غیرفعال کردن پد لمسی

اگر لپ‌تاپ شما دارای پد لمسی یکپارچه داخلی (Internal Trackpad) است، برای جلوگیری از تداخل تاچ پد با موس خارجی، آن را از طریق تنظیمات سیستم‌عامل غیرفعال کنید.

۱۰- ریستارت کردن سیستم برای حل مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ

خاموش و روشن کردن مجدد لپ تاپ می‌تواند بسیاری از مشکلات سیستم از جمله مشکلاتی که باعث می‌شوند موس لپ تاپ یا پد لمسی شما کار نکند، را برطرف کند. بنابراین بهترین روش برای حل علت کار نکردن موس لپ تاپ در ویندوز ۱۱، ریستارت کردن سیستم است.

۱۱- بررسی اتصالات موس

برای حل مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ، اگر از موس بی سیم استفاده می کنید، دکمه Reset را فشار دهید.

اگر موس شما از طریق USB به لپ تاپ متصل شده است، موس را از USB جدا کنید و پس از ۱۰ ثانیه دوباره آن را وصل کنید.

اگر ماوس شما از طریق بلوتوث به سیستم متصل است، دستورالعمل‌های موجود در راهنمای کاربر را دنبال کنید.

۱۲- فعال کردن تاچ پد

تاچ پد لمسی لپ تاپ شما ممکن است به طور تصادفی با فشار دادن کلیدهای Fn غیرفعال شود. برای فعال کردن دوباره تاچ پد، مراحل زیر را  در ویندوز دنبال کنید:

 • در ویندوز ۱۰، کلید Windows را فشار داده و عبارت Touchpad را تایپ کنید. سپس، Touchpad settings را انتخاب کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که تاچ پد فعال است. اگر خاموش بود، از کلیدهای Shift + Tab برای پیمایش در میان گزینه‌ها استفاده کنید.
 • برای روشن کردن ویژگی تاچ پد، Spacebar را فشار دهید.
 • سپس حل مشکل کار نکردن موس در ویندوز، تاچ پد را آزمایش کنید تا ببینید آیا کار می کند یا خیر.

همچنین این برای حل این مشکل در مک بوک، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • System Settings > Accessibility را باز کنید.
 • در پایین منو، Pointer Control را انتخاب کنید.
 • اگر گزینه Ignore Internal Touchpad When External Mouse or Touchpad Is Present انتخاب شده است، تیک آن را بردارید.

فعال کردن تاچ پد

۱۳- استفاده از یک انگشت برای عملکرد بهتر تاچ پد

برای استفاده بهتر از تاچ پد و حل مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ، سعی کنید فقط با یک انگشت در یک زمان از آن استفاده کنید. این کار می‌تواند به بهبود دقت، سرعت و روانی عملکرد پد لمسی کمک کند.

۱۴- حل مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ با تمیز کردن صفحه لمسی

صفحه لمسی لپ تاپ شما به مرور زمان کثیف و چرب می‌شود. این مورد باعث می شود که صفحه لمسی لپ تاپ به درستی کار نکند. برای بهبود عملکرد صفحه لمسی، آن را با یک پارچه نرم و مرطوب تمیز کنید.

۱۵- بررسی تنظیمات صفحه لمسی

صفحه لمسی لپ‌تاپ شما ممکن است به‌طور پیش‌فرض تنظیمات خاصی داشته باشد که ممکن است مناسب نباشد.

در ویندوز ۱۰، به قسمت Settings > Devices > Touchpad بروید و  Touchpad sensitivity را در منوی کشویی تغییر دهید.

بررسی تنظیمات صفحه لمسی

در ویندوز ۱۱ برای حل مشکل کار نکردن موس و کیبورد در ویندوز ، به قسمت Settings > Bluetooth & devices > Touchpad بروید و منوی Taps را باز کنید تا touchpad sensitivity را تغییر دهید.

بررسی تنظیمات صفحه لمسی ویندوز 11

کاربران مک می‌توانند تنظیمات صفحه لمسی خود را در قسمت System Settings > Trackpad پیدا کنند. در قسمت  Point & Click، می‌توانید tracking speed و گزینه‌های click را تنظیم کنید.

بررسی تنظیمات صفحه لمسی مک

۱۶- بررسی مشکل سخت افزاری و حل مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ

اگر تنظیمات نرم‌افزاری، مشکل تاچ پد را حل نکرد، باید به از نظر سخت‌افزاری به دنبال حل مشکل باشید. اگر باز کردن لپ‌تاپ برای شما راحت نیست، می‌توانید آن را به یک فروشگاه یا تعمیرگاه ببرید.

باتری‌های قدیمی می‌توانند باعث بلند شدن تاچ پد شوند و عملکرد آن را مختل کنند. همچنین، آب‌خوردگی لپ‌تاپ ممکن است باعث آسیب دیدگی قطعات داخلی شود. علاوه بر این، شل شدن کابل نواری تاچ پد یا معیوب بودن آن نیز می‌تواند از دلایل عملکرد نامناسب تاچ پد باشد.

مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ : بررسی مشکل سخت افزاری

جمع بندی

موس لپ تاپ یکی از مهم‌ترین ابزارهای ورودی در لپ تاپ است. اگر موس لپ تاپ شما از کار افتاد، ممکن است برای کارهای روزمره خود با مشکل مواجه شوید.

برای حل مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ، ابتدا باید علت آن را شناسایی کنید. در بیشتر موارد، مشکل از کار افتادن موس یا تاچ پد به یکی از موارد زیر مربوط می‌شود:

 • مشکل نرم‌افزاری: ممکن است تنظیمات نرم‌افزاری موس لپ تاپ شما به درستی تنظیم نشده باشد. در این صورت، می‌توانید با تنظیم مجدد تنظیمات موس، مشکل را حل کنید.
 • مشکل سخت‌افزاری: ممکن است یکی از قطعات سخت‌افزاری باعث اختلال در تاچ پد لپ تاپ شما شده باشد. در این صورت، باید لپ تاپ را به یک تعمیرگاه معتبر ببرید.

سوالات متداول

چرا موس لپ تاپ کار نمی کند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند باعث از کار افتادن موس لپ تاپ شود. از جمله دلایل شایع برای رخ دادن این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تمام شدن باتری موس
 • خرابی پورت USB
 • خرابی موس
 • وجود مشکل در تنظیمات لپ تاپ

چگونه می توانم مشکل موس را حل کنم؟

برای حل مشکل موس، می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. باتری موس را تعویض کنید.
 2. موس را به پورت USB دیگری وصل کنید.
 3. موس را به کامپیوتر دیگری وصل کنید.
 4. موس را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.
 5. موس را تعمیر یا تعویض کنید.

اگر موس لپ تاپ من کار می کند، اما نور LED آن روشن نمی شود، چه کاری باید انجام دهم؟

ممکن است باتری موس تمام شده باشد یا سیم موس آسیب دیده باشد. سعی کنید باتری موس را تعویض کنید یا سیم موس را بررسی کنید.

آیا می توانم از موس چند منظوره برای لپ تاپ استفاده کنم؟

بله، می توانید از موس چند منظوره برای لپ تاپ استفاده کنید. موس های چند منظوره دارای دکمه های اضافی هستند که می توان از آن ها برای کنترل سایر عملکردهای لپ تاپ نیز استفاده کرد.

نظرات و پیشنهاد های شما؟

اگر شما نیز با مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ مواجه هستید، می‌توانید از این روش‌ها برای رفع مشکل خود استفاده کنید. لطفاً تجربه خود را از استفاده از این روش‌ها با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

راهکار تست شده برای حل 6 مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ
راهکار تست شده برای حل ۶ مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ
کار نکردن تاچ پد لپ تاپ در ویندوز 11
آموزش ۱۶ روش حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ در ویندوز ۱۱
آموزش 10 روش رفع مشکل کار نکردن اسکرول تاچ پد در ویندوز 10 و 11
آموزش ۱۰ روش رفع مشکل کار نکردن اسکرول تاچ پد در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱
آموزش 7 روش رفع مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ در ویندوز 10 ، 8 و 7
آموزش ۷ روش رفع مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

نظرات