در زمانی که کامپیوتر و لپ تاپ ناگهانی و به صورت خودکار پشت سر هم ریستارت میشود چکار کنیم؟

وقتی که کامپیوتر ناگهانی و پی در پی ریستارت میشود چکار کنیم؟

جلوگیری از اتفاقی که علت آن نامعلوم است سخت و در بعضی مواقع آزارا دهنده است ، اگر این اتفاق عمل ریستات شدن مکرر باشد و برای کامپیوتر و لپ تاپ شما که شاید ابزار کارتان است رخ دهد وضعیت بسیار حیاتی و نگران کننده میباشد . در ادامه عوامل رایج و نحوه خطا یابی سیستم در حالتی که خودکار پشت سر هم ریستارت میشود را بررسی میکنیم.

در زمانی که کامپیوتر و لپ تاپ ناگهانی و به صورت خودکار پشت سرهم ریستارت میشود چکار کنیم؟

When your computer reboots itself over and over again

ما قبلا در انزل وب در زمینه عیب یابی و رفع مشکلات و اتفاقات ناگواری که میتوانند برای سیستم رخ دهد نرم افزار بسیار خوب Fixit و  بهترین روش های حل مشکل خطای USB Device Not Recognized ویندوز را معرفی کردیم. در ادامه نیز سعی میکنیم کاربردی ترین روش های جلوگیری از ریستارت شدن خود به خود و ناگهانی سیستم و خطایابی آنها را بررسی کنیم.

توجه داشته باشید که استفاده از روش های زیر به منزله درست شدن قطعی و حل مشکل سیستم شما نیست و در برخی مواقع احتمال دارد مشکل سخت افزاری باشد پس حتما پیشنهاد میکنیم اگر در زمینه سخت افزار آشنایی چندانی ندارید به یک فرد متخصص مراجعه کنید.

فعال کردن ثبت اطلاعات و مقاومت در برابر ریستارت شدن مکرر

برای اینکه مشخص شود در زمان ریستارت شدن سیستم (system crash) دقیقا چه اتفاقی در سیستم شما رخ میدهد و مشکل از کدام بخش سیستم است قبل از ریستارت شدن سیستم و در زمانی که ویندوز کار میکند ابتدا کلید ترکیبی win+r را نگه دارید و در پنجره باز شده عبارت sysdm.cpl را تایپ و اینتر کنید.

تب Advanced را انتخاب و سپس بر روی دکمه Settings  بخش Startup and Recovery کلیک کنید.

در زمانی که کامپیوتر و لپ تاپ ناگهانی و به صورت خودکار پشت سر هم ریستارت میشود چکار کنیم؟

تیک گزینه Automatically restart را بردارید و اگر گزینه Write an event to the system log تیک نخورده است تیک آن را بزنید تا رویداد و اتفاقاتی که در هنگام ریستارت ناگهانی رخ میدهد در سیستم ثبت شود،سپس پنجره ها را OK کنید.

از این مرحله به بعد سیستم شما براحتی در برابر اتفاقات کوچک سیستم که میتواند آنها را تحمل کند ریستارت نخواهد شد و در ورت ریستارت شدن نیز اطلاعات مربوط به این اتفاق را ثبت میکند که طریقه دسترسی به آنها را در بخش سوم توضیح میدهیم.

بررسی اطلاعات اتفاق رخ داده توسط صفحه آبی مرگ

با فرض اینکه از ویندوز ۱۰ یا ۸ استفاده نمیکنید شما هنوز قادر به دیدن صفحه آبی قدیمی و معروف مرگ (BSoD) در زمان اتفاقات ناگوار و ریستارت شدن ناگهانی سیستم هستید.

در زمان نمایش این صفحه اطلاعات فراوانی به کاربر نمایش داده میشود که برخی از آنها به درد ما نمیخورند اما جایی که شما باید دقیقا به آن توجه کنید پارگراف دوم که از پارگراف بالا و پایین خود جدا شده و اطلاعات بخش Technical information پایین صفحه است.

بررسی اطلاعات اتفاق رخ داده توسط صفحه آبی مرگ

پارگراف دوم شامل نام رویدادی است که منجر به ریستارت شدن سیستم و نمایش صفحه آبی میشود،پیشنهاد میکنیم در زمان نمایش صفحه حتما از آن عکس بگیرید یا عبارت مورد نظر را یادداشت کنید

در ویندوز ۱۰ و ۸ نیز که دارای صفحه مرگ آبی رنگ جدیدی هستند و در پارگراف دوم و قسمت مشخص شده در عکس نام رویدادی که باعث کرش شدن سیستم شما شده است نمایش داده میشود.

بررسی اطلاعات اتفاق رخ داده توسط صفحه آبی مرگ

پس از یاداشت نام رویداد باید اسم آن را در یک موتور جستجو بررسی کنید به طور مثال برای ارور DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL که مربوط به ایجاد مشکل در درایور های سیستم میباشد و با آپدیت و جایگزین کردن برخی از فایل های آنها ممکن است حل شود  مایکروسافت در دایرکتوری خطاهای خود به خوبی علت آن را توضیح داده است

توجه کنید در برخی از مواقع ممکن است مشکلات از RAM سیستم شما باشد و براحتی توسط نرم افزار قابل حل و جایگزینی نباشد که پیشنهاد میکنیم در این موارد حتما با یک فرد متخصص مشورت کنید.همچنین اگر از ویندوز ۳۲ بیتی استفاده میکنیم پیشنهاد میکنیم برای عیب یابی رم و مموری سیستم خود از نرم افزار memtest86 استفاده نمایید.

بررسی علت ریستارت ناگهانی و خطاهای ناگهانی سیستم توسط Event Viewer

بعد از فعال کردن امکان ثبت وقایع در بخش اول در صورتی که صفحه آبی مرگ نمایش و یا سیستم شما ناگهانی ریستارت شد ، مجددا وارد محیط ویندوز شوید کلید ترکیبی win+r را نگه دارید و در پنجره باز شده عبارت eventvwr را تایپ و اینتر کنید.

Event Viewer نمایش داده میشود ،سپس از سمت چپ بخش Windows Logs و از زیر منو آن System را انتخاب کنید

در سمت راست شما لیستی از رخداد های ویندوز را مشاهده میکیند ، آخرین رخداد که حاوی آیکن و نوشته Error را انتخاب کنید و از پنجره پایین علت و اطلاعات مربوط به آن که سبب نمایش صفحه آبی مرگ ، ریستارت های کامپیوتر و.. شده است را بررسی و همانند بخش دوم اطلاعات بدست آمده را در اینترنت جستجو کنید.

بررسی علت ریستارت و خطاهای ناگهانی سیستم توسط Event Viewer

همچنین ما قبلا در مورد خطاهای رایج ویندوز در انزل وب سیار صحبت کرده ایم اگر سیستم شما علاوه بر ریستارت خطاهایی مثل Msvcr110.dll is missing و یا Cannot Delete و Access Denied میدهد پیشنهاد میکنیم حتما مطالب قبلی ما در مورد روش های کاربردی حل ارورهای رایج ویندوز را مطالعه کنید.

تجربه و پیشنهاد شما ؟

تجربه شما در زمینه رفع اتفاقاتی مثل ریستارت های ناگهانی و پشت سر هم کامپیوتر و لپ تاپ و حل مشکل نمایش صفحه آبی مرگ در سیستم چیست؟ اگر جایگزین و پیشنهاد بهتری سراغ دارید آن را در بخش نظرات معرفی کنید.

حمایت مالی

اگر از مطلب منتشر شده رضایت دارید، می توانید جهت حمایت انزل وب و ادامه روند انتشار محتوا در صفحه حمایت مالی ما در زرین پال یا ریمیت مبلغ دلخواه مد نظر خود را پرداخت و ارسال کنید. از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.

مطالب مرتبط

نظرات

 • مینا says:

  سلام‌ و روز بخیر
  لپ تاپ من ایسوس هست، بعد از دو روز نصب ویندوز ۷ به جای ۱۰، یک بار روشنش کردم کار کرد ولی فردای همون روز وقتی روشن کردم فقط کلمه asus بالا اومد و بعدش مرتبا و پشت سرهم ریستارت میشه بدون اینکه ویندوز بالا بیاد. یعنی فقط کلمه ایسوس رو میبینم و انقدر ریستارت میشه تا خودم با دکلمه پاور خاموشش کنم. کسی میتونه راهنمایی کنه که مشکل از کجا ممکنه باشه؟

 • محمد عوض پود says:

  سلام دوستان من هم همین مشکل رو داشتم سیستم من اصلا به ویندوز هم نمیرسید رم های سیستم رو بیرون اوردم تمیزشون کردم و دوباره جا زدم سیستمم اومد بالا ، شما هم امتحان کنید شاید درست بشه

 • سنبل says:

  من سیستم اصلا بالا نمیاد فورا رستارت میشه چکارش کنم

 • محمد says:

  اره بخدا ماله منم همینجور شده راه حلی داری به منم بگو

 • Amirdrama says:

  سلام من یه کامپیوتر قدیمی دارم که یه سال روش ویندوز ۱۰ نصب کردم که کاملا کار میکرد امروز یهو کامپیوتر واسا خودش ری استارت میشد و اصلا فرصت نمیشه ویندوز بالا بیاد چند ثانیه به چند ثاتیه ری استارت میشه وقتی میخواد ری استارت بشه یه صدای های ریزی میاد احساس میکنم اتصالی میکنه

 • رضا says:

  من یک کامپیوتر قدیمی داشتم که ویندوز جدیدروش نصب کردم.بعد کیس را برای تمیز کردن باز کردم و کارت شبکه دیال آپ و کارت تی وی که روش بود را درآوردم و همینطور کابل فلاپی را قطع کردم و کیس را بستم. حالا به محض فشاردادن پاور بعد از چند ثانیه کلا خاموش میشه..خواهشا راهنمایی بفرمایید؟

 • zinab says:

  سلام خسته نباشید،ممنون بابت مطالب و اطلاعاتی که در دسترس قرار میدین…من خرداد ماه دادم ویندوز سیستم رو عوض کردن و ویندوز ۱۰واسم ریختن از اون موقع با این ارور ری استارت شدن مواجه میشدم حالا امروز یه انتی ویروس دانلود کردم و وقتی نصب کردم دوباره همین ارور اومد و ری استارت شد چند باری این اتفاق افتاد و سیستم بالا نیومد بعد این گزینه های chose and optinاومد که نمیدونم الان باید چیکار کنم از سیستم هم پشتیبان گیری نکردم و فاجعه اینجاست که کارای پایان نامه ام روشه لطفا کمکم کنید ممنونم

 • Nazanin says:

  سلام…من وقتی با لپ تاپم کارمیکنم با نرم افزار اتوکد یاتریدی مکس کارمیکنم مخصوصا تیریدی مکس وسط رندر گرفتن یا کارکردن باهاش کلا ری استارت میشه ود روز چندین بار این اتفاق میفته.مشکل ازکجاست و باید چیکارکنم؟

 • Saadat says:

  شلام من خودم تازه ویندوز ۱۰ رو با سی دی نصب کردم ۶۴ بیتی
  ولی هر کاری میکنم درشت نمیشه

 • سید علی موسوی نژاد says:

  سلام . خدا اجرتون بده ممنونم . مشکلم حل شد . بی نهایت سپاسگذارم . تشکر

 • سید علی موسوی نژاد says:

  سلام . خدا اجرتون بده ممنونم . مشکلم حل شد . بی نهایت سپاسگذارم .

 • mgh says:

  سلام
  وقتی دارم با کامپیوترم بازی میکنم وسط بازی ریست میشه اما اگر بازی نکنم ریست نمیشه مشکل از چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • صادق says:

  سلام
  لپتاپ من به صورت رندوم بعضی روزها یهو ری استارت می شه و دیگه ازون به بعد پشت سرم هم ریست می‌شه. دوستان گر تجربه مشابه داشتن بگن چه کردن
  ممنون

 • روبینا says:

  سلام خسته نباشید
  سیستم من بعد از روشن شدن خود به خود ریستارت میشه ویندوز رو هم عوض کردم باز هم همون مشکل داره. هیچ پیغام خطا یا اروری نمیده و فقط مشکلش اینه که یهو ریستارت میشه. ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

 • حامد says:

  سلام کامپیوتر من ویندوز جدید نصب میکنم بعد نرم افراهای مورد نیازم رو همچنین یه مدت کار میکنه تایم ۳ ۴ ساعت به بالا دفعات بعد یه برنامه اجرا میکنم یکدفعه ریستارت میشه رم رو هم چک کردم فن اضافه هم بستم برای جلوگیری از داغ شدن سیستم از کجا میتونم ایراد رو پیدا کنم سخت افزاریه یا نرم افزاری،دوستان راهنمایی کنید ،تشکر

 • حامد says:

  با سلام خدمت دوستان
  مشکل ریستارت ناگهانی و خود به خود سیستم میتونه به علت عملکرد نامناسب پاور و یا نوسان برق و یا ضعیف بودن جریان برق منزل یا محیط کار شما هم باشه,اگه دوشاخه برق کیس رو به تنهایی در یک پریز استفاده کنید احتمالا این مشکل حل میشه.

 • علی says:

  سلام رایانه من وقتی ری استارت میشه وارد صفحه ی اصلی نمیشه دباره خاموش میشه
  چطور این مشکل برام به وجود آمد:خودمم نمیدونم وقتی داشتم نگاه فیلم می کردم به طور ناگهانی رایانه ام صفحه اش شطرنجی سبز شد بعد خاموش شد و این فرایند خاموش روشن شدن همینطور ادامه داره البته وقتی می خواد روشن بشه صدای بوق چند بار تکرار میشه دباره خاموش میشه اطمینان دارم که ویروسی هم نشده چون آنتی ویروس لایسنس دار روش نصب کرده بودم و همیشه آپدیتش میکردم بنظر شما مشکل من سخت افزاری یا نرم افزاری مشکل من حل میشه چکار کنم خواهش میکنم کمک کنید.

  • آرش رستگاری says:

   دوست من کارت گرافیکت مرخصی مادام‌العمر گرفته از کامپیوترت. تنها راه حل شما تعویض کارت گرافیک‌ هست. در این صورت دیگه اون بوق های سریع و پشت سر هم رو در زمان روشن شدن کامپیوترت نمیشنوی.

 • محمد حسین دوستی says:

  ببخشید مشکل من هم اون صفحه ابی هستش وقتی ویندوزمو عوض کنم حله؟؟؟؟

 • محمود says:

  سلام و خسته نباشید
  کامپیوتر من وقتی کوچکترین ضربه ای به کیس میخوره ریستارت میشه…لطفا بفرمایید مشکل از کجاست؟ ممنون…

 • علی says:

  عالی دستت تون درد نکنه

 • ? says:

  سلام , من تازه ویندوز لپ تاپمو عوض کردم و فقط چند دقیقه روشن بود که یکدفعه صفحش همینطوری آبی شد و خودشو ریستارت کرد.
  مشکلش چیه؟

 • بابک says:

  سلام کامپیوتر من شبا خاموش میشه و جالبه که روزا مشکلی نداره آیا ممکنه از ویروس باشه

 • نکصون says:

  دوستان این مشکل ریست شدن ناگهانی دو دلیل داره
  گرم شدن cpu و قرار گرفتن کیس تو مکان رطوبتی یا گرم
  بد سکتور هارد که اونم تعمیر درست و درمون نمیشه باید هارد رو عوض کنید
  دوستان سعی کنید هارد اکبند بخرید تا دست دوم

  • نکصون says:

   دوستان تو تنظیمات cmos شما اسمارت فن رو disable کنید بعد سیو کنید بعد نتیجه اش رو میبینید دور فن بالا میره cpu دماش میاد پایین

 • atiyehafsordeh says:

  مرسی از پستتون ولی من دکمه win+rرو پیدا نمیکنم نمدونم چیه اصلا??

 • علیرضا says:

  چی کار کنم

 • علیرضا says:

  سیستم من بعد از چند دقیقه بازی مثلا ۲ دقیقه خاموش میشه و صدای تر تر میده چراغ مس و کیبورد و کیس هم روشن فقط تر تر میکنه صفحه سیاه و هیچی هم بالا نمیاد.همیشه هم این طوری میشه

  • علی says:

   سلام عزیز من متخصص کامپیوترم و اینجور ک شما میگید مشکل از هاردیسکتونه و هرچه زود تر به یه تعمیرگاه حرفه ای مراجعه کنید

 • hassan says:

  سلام.
  من وقتی کیس رو روشن میکنم همون دفعه اولش که هیچی رو مانیتورم نشون نمیده ۳ بار خودش رو ریست میکنه بعدش بالا میاد من باید چه کار کنم مشکل از کجاست؟

 • omid_purshiraz says:

  آقا،من کامپیوترم رو روشن میکنم ولی به مانیتور وصل نمیشه و کامپیوترم هی پشت سرهم ریستارت میشه،باید چیکار کنم درست شه؟

 • abas says:

  سلام .
  سیستم من کلا پاور میشه ولی صفحه نمیاد و خاموش میشه بده ۳ثانیه دوباره پاور میشه ولی بازم صفحه نیس دوباره خاموش میشه و بازم بده ۳ ثانیه پاورمیشه ینی همش همین هی تکرار میشه صفحه نمیاد بالا فقط هی روشن خاموش میشه لطفا کمکم کنین
  ممنون.

 • Bijan Bahmanin says:

  سلام ممنون بابت پست خوبتون خیلی مفید بود. ویندوز من وقتی صفحه لاگین میاد تصویر سیاه میشه و فقط ایکون موس هست و CTRL + AIT + DELETE کار میکنه به جز این ها دیگه هیچ چیز کار نمیکنه از ویندوز های مختلف هم استفاده کردم ولی نتیجه ای نداد فقط یک یا دو بار از ویندوز میتونم استفاده کنم بعد دوباره سیاه میشه مثل ویندوز ۷ و ۸.۱ … (سیستم من رم ۲ گرافیک ۱ سی پسی یو E5700 هست. در صورت پاسخ دادن به این سوال به من اصلاع دهید با تشکر)

  • Saeed says:

   سلام منم دقیقا مشکل تو رو داشتم که با نصب ویروس کش نود ۳۲ و اپدیتش درس،شد ضمنا فعال ساز ویندوز رو هم نصب کن

صفحات1 2