آموزش کامل کار با نرم افزار FileZilla

آموزش گام به گام استفاده از نرم افزار FileZilla : مدیریت فایل های سرور

برنامه FileZilla از بهترین FTP Manager Client است که برای انتقال اطلاعات از طریق پروتکل اف تی پی به هاست سایت شما کاربرد دارد.

اگر تصمیم به استفاده از FileZilla برای آپلود، دانلود، ادیت، حذف و.. فایل و پوشه های سرور گرفته اید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید. امروز در انزل وب روش کامل نصب و کار با نرم افزار FileZilla جهت مدیریت فایل ها روی سرور سایت را آموزش می دهیم. کار با این برنامه دشوار نیست و به راحتی می توانید از آن استفاده کنید.

آموزش آپلود و دانلود فایل از FTP با FileZilla

How to Host an FTP Server on Windows with FileZilla

برنامه FileZilla را می توان از محبوب ترین و بهترین برنامه های مدیریت FTP در سایت ها معرفی کرد. این برنامه اگرچه شاید ظاهر مدرنی نداشته باشد اما به ما اجازه می دهد تا انتقال فایل ها به هاست را به صورت بصری با سرعت و قدرت بیشتری انجام دهیم. همچنین با این برنامه توانایی های بیشتری مانند انتقال همزمان فایل ها را بین کامپیوتر و سرور خودتان را خواهید داشت. روش استفاده از این برنامه متن باز و رایگان را در ادامه بیشتر بررسی می کنیم.

نصب برنامه FileZilla در کامپیوتر

برای استفاده از برنامه باید ابتدا آن را از سایت رسمی FileZilla دانلود کنید. پس از دانلود Filezilla، آن را با تنظیمات پیش فرض و به صورت معمولی نصب کنید. این برنامه با روشن شدن ویندوز آغاز به کار می کند. اگر تمایل به این کار ندارید، در هنگامی که صفحه زیر را مشاهده کردید، می توانید گزینه مناسب را انتخاب کنید تا فقط به صورت دستی برنامه اجرا شود.

نصب برنامه FileZilla در کامپیوتر

سایر تنظیمات بهتر است در حالت پیش فرض بمانند.

اجرا و تنظیم برنامه FileZilla روی کامپیوتر

در ادامه آموزش استفاده از Filezilla، پس از نصب برنامه و باز کردن آن، پنجره زیر را خواهید دید که فقط باید روی دکمه OK کلیک کنید.

اجرا و تنظیم برنامه FileZilla روی کامپیوتر

حال خود برنامه فایل زیلا باز می شود و اکنون زمان اعمال تنظیمات است. اگر تا کنون دایرکتوری یا پوشه ای برای اشتراک گذاری فایل ها در کامپیوتر خود در نظر نگرفته اید، باید یک پوشه را به عنوان مخزن FTP ایجاد کنید. در این آموزش ما یک پوشه به اسم FTP در دسکتاپ خود ایجاد می کنیم که مکان دقیق آن C:\Users\AnzalWeb\Desktop\FTP می شود.

سپس در برنامه روی تب Edit کلیک کرده و گزینه Users را بزنید.

اجرا و تنظیم برنامه FileZilla روی کامپیوتر

در سمت چپ پنجره باز شده، روی Shared folders کلیک کنید.

اجرا و تنظیم برنامه FileZilla روی کامپیوتر

حال در زیر پنجره Users روی دکمه Add کلیک کنید. باید یک نام کاربری را انتخاب و تایپ کنید و OK را بزنید.

اجرا و تنظیم برنامه FileZilla روی کامپیوتر

پس از OK کردن پنجره قبل، این بار در زیر بخش Shared folders هم روی Add کلیک کنید. در پنجره ای که باز می شود، پوشه ای که به عنوان مخزن ساخته بودید را انتخاب کرده و روی OK کلیک کنید.

اجرا و تنظیم برنامه FileZilla روی کامپیوتر

اکنون باید مجوز هایی را برای این مخزن فعال کنید. به طور پیش فرض کاربری که ایجاد کرده اید، فقط می تواند فایل ها را بخواند و لیست دایرکتوری و زیر شاخه ها را ببیند. شما باید مجوز های بیشتری مانند کپی کردن و.. را هم فعال کنید. برای این کار تمام گزینه های موجود در قسمت های Files و Directories را همانند تصویر زیر فعال کنید.

اجرا و تنظیم برنامه FileZilla روی کامپیوتر

در نهایت روی OK کلیک کنید.

آموزش نحوه استفاده از نرم افزار Filezilla در کامپیوتر

برای اتصال سایت به FileZilla، روی تب File کلیک کرده و Site Manager را بزنید. اکنون باید New Site را بزنید و یک نام برای سایت خود انتخاب کنید. سپس باید برای سایت، آدرس هاست خود در کادر Host وارد کنید. به طور مثال می توانید آن را به شکل http://www.mywebsite.com و یا با آیپی سایت به شکل http://192.168.0.1 وارد کنید.

در قسمت بعدی Logon Type را هم روی Normal قرار داده و نام کاربری و رمز عبور FTP را وارد کنید.(کاربرانی که CPane را در هاست استفاده می کنند، با همان یوزر و پس می توانند لاگین کنند) در نهایت دکمه Connect را برای برقراری اتصال بزنید.

استفاده از FileXilla در کامپیوتر

مشاهده فایل، ادیت، دانلود و آپلود با FileZilla

پس از برقراری اتصال، در سمت چپ صفحه برنامه، پنجره فایل های موجود در کامپیوتر خود را خواهید دید و در سمت راست هم فایل های داخل سرور را مشاهده می کنید. برای مشاهده فایل های سایت باید روی پوشه public_html یا وب فولدر خود کلیک کنید. برای اعمال تغییرات باید در این دو کادر فعالیت کنید.

مشاهده فایل، دانلود و آپلود با FileZilla

برای ادیت فایل در FileZilla روی سرور، روی آن فایل در پنجره مربوط به سرور راست کلیک کرده و View/Edit را بزنید. پس از ادیت کردن و دخیره ویرایش اطلاعات، با تایید شما فایل در سرور بروز می شود.

مشاهده فایل، دانلود و آپلود با FileZilla

برای دانلود در FileZilla از سرور هم روی فایل در بخش سرور راست کلیک کرده و گزینه Download را بزنید تا آن فایل در کامپیوتر شما دانلود شود.

مشاهده فایل، دانلود و آپلود با FileZilla

برای آپلود در FileZilla هم روی فایل مورد نظر در پنجره کامپیوتر خود، راست کلیک کرده و Upload را بزنید تا آن فایل از کامپیوتر شما به داخل هاست سایت شما آپلود شود.

مشاهده فایل، دانلود و آپلود با FileZilla

افزایش امنیت سرور FTP با تغییر پورت در FillZilla

فایل زیلا به صورت پیشفرض از پورت ۲۱ استفاده می کند. هکر ها دائما پورت ۲۱ هاست که به صورت پیش فرض برای FTP است را اسکن می کنند. برای افزایش امنیت خود می توانید این پورت را عوض کنید. برای این کار در فایل زیلا به تب Edit بروید و  Settings را انتخاب کنید. اکنون باید Listen on these ports را در زیر بخش General settings پیدا کنید. به صورت پیشفرض باید پورت روی ۲۱ باشد. شما می توانید این پورت را به یک شماره پنج رقمی تصادفی تغییر دهید. این عدد از ۱ تا ۶۵۵۳۵ می تواند متغیر باشد.

افزایش امنیت سرور FTP با تغییر پورت در FillZilla

این کار لزوما سرور شما را امن نمی کند اما آن را برای هکر ها مبهم و یافتن آن را سخت تر و زمان بر تر می کند. از آنحایی که باز هم بعد از گذشت زمان بیشتر هکر می تواند این پورت را پیدا کند، باید کار های بیشتری را انجام دهید.

فیلترینگ آی پی ها در فایل زیلا برای افزایش امنیت

اگر آی پی ها یا رنج آن هایی که باید به سرور FTP شما متصل می شوند را بدانید و ثابت ( آیپی استاتیک) باشند، می توانید فایل زیلا را تنظیم کنید تا فقط درخواست های آن آیپی را پاسخ دهد. برای این کار به Edit و سپس Settings بروید. روی IP Filter کلیک کنید.

در کادر اول یک ستاره (*) قرار دهید تا اتصال همه آی پی ها قطع شود. در کادر دوم می توانید استثنائات را به این قانون اضافه کنید یعنی آیپی های خود که باید اتصال پیدا کنند را وارد کنید. در مثال زیر آیپی های ۱۰.۱.۱.۱۲۰ و ۱۹۲.۱۶۸.۱.۰/۲۴ ( به عبارت دیگر ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ – ۱۹۲.۱۶۸.۱.۲۵۵) را وارد کرده ایم.

فیلترینگ آیپی ها در فایل زیلا

سایر تنظیمات برای افزایش امنیت FTP

در کنار وجود گذار واژه قوی (که نقش بسیار مهمی دارد)، با فعال کردن بن خودکار هم امنیت شما افزایش می یابد. بن خودکار یا Autoban افرادی که بخواهند در مدت کوتاهی با چندین بار تلاش به سرور وصل شوند را مدتی قفل می کند. به تب Edit بروید و در تنظیمات یا Settings روی Autoban کلیک و فعال کنید. البته به طور کلی توصیه می شود اگر نیاز به انتقال داده های محرمانه و مهم دارید، از SFTP یا FTPS استفاده کنید.

همینطور مطالعه مطلب بررسی تفاوت بین اینترنت و اینترانت و آشنایی با کاربرد این شبکه ها هم می تواند برای شما کاربردی و مفید باشد.

مقایسه FTP، SCP، SFTP، FTPS

به طور کلی برای دانلود و آپلود در سایت می توانید از پروتکل های زیر استفاده کنید.

 • File Transfer Protocol (FTP): به نسبت سایر پروتکل ها امنیت پایینی دارد. استفاده از آن راحت و روتین است.
 • Secure Copy Program (SCP): از پروتکل SSH استفاده می کند. امنیت بهتری دارد و مشابه با SFTP است.
 • SSH File Transfer Protocol (SFTP): از پروتکل SSH استفاده می کند. امنیت بهتری دارد و مشابه با SCP است اما از قابلیت هایی بیشتری مانند Resume پشتیبانی می کند که کاربرد بهتری دارند.
 • FTP over TLS/SSL (FTPS): امنیت بالایی دارد. از پروتکل SSL استفاده می کند که باید گواهینامه آن را داشته باشید.

راه اندازی Filezilla برای SFTP از طریق تایید هویت مبتنی بر کلید SSH2

این مراحل را بعد از اینکه یک جفت کلید SSH دارید که می خواهید برای اتصال به VPS استفاده کنید، دنبال کنید. ابتدا برنامه FileZilla را باز کنید. روی تب Edit کلیک کرده و Settings را بزنید. در سمت چپ صفحه گزینه Connection را گسترش دهید و SFTP را انتخاب کنید.

راه اندازی Filezilla برای SFTP از سریق تایید هویت مبتنی بر کلید SSH2

روی دکمه Add keyfile.. کلیک کنید و در کامپیوتر فایل Private Key خود را انتخاب کنید. سپس مجدد در صفحه اول برنامه روی تب File کلیک کرده و Site Manager را بزنید. در سمت چپ صفحه باز شده روی New Site کلیک کنید و نام سایت خود را در My Sites تایپ کنید.

راه اندازی Filezilla برای SFTP از سریق تایید هویت مبتنی بر کلید SSH2

در حال حاظر در تب General آدرس سایت یا آیپی و پورت (پیشفرض ۲۱) وارد کنید. در منوی کشویی Protocol باید SFTP – SSH File Transfer Protocol را انتخاب کنید. Logon Type را هم روی Interactive تنظیم کنید.

سپس روی آیکن Pageant راست کلیک کرده و Add Key را بزنید. حال فایل private key (.ppk) خود را انتخاب کنید. در نهایت می توانید اتصال را برفرار کنید.

اشتراک گذاری FTP در کامپیوتر های دیگر

پس از راه اندازی FTP به صورت کامل، شما می توانید افراد دیگری را هم به آن متصل کنید. (در صورت استفاده از فیلترینگ آیپی، باید آیپی آن کاربران را هم اضافه کنید). آن ها می توانند از برنامه های FileZilla و.. استفاده کنند یا از خود ویندوز کمک بگیرند.

برای استفاده از خود ویندوز باید مای Computer یا This PC را باز کنید و در یک جای خالی راست کلیک کنید. سپس Add a network location را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری FTP در کامپیوتر های دیگر

در پنجره باز شده باید دو بار next را بزنید. سپس IP آدرس و پورت سرور FTP را به شکل زیر وارد کنید.

اشتراک گذاری FTP در کامپیوتر های دیگر

گزینه Log on anonymously را غیرفعال کنید. اکنون باید نام کاربری که ساخته بودید را وارد کنید. با وارد کردن رمز عبور و زدن Login، اتصال برقرار می شود.

اشتراک گذاری FTP در کامپیوتر های دیگر

مشکلات رایج در FileZilla و رفع آن ها

در ادامه برخی از مشکلاتی که ممکن است برای شما در کار و اتصال به سرور در فایل زیلا رخ دهد را بررسی می کنیم. همچنین مشکلات پرتکرار و متداول برای کاربران نیز بررسی می شود.

باز بودن پورت FillZilla در فایروال

یکی از شایع ترین مشکلات FileZilla، مسدود شدن پورت توسط فایروال است. اگر از فایروال ویندوز استفاده می کنید، در منوی استارت Windows Firewall را تایپ و اینتر کنید. سپس Windows Firewall with Advanced Security را انتخاب و باز کنید.

باز بودن پورت FillZilla در فایروال

در سمت چپ صفحه روی Inbound Rules کلیک کنید و در سمت راست New Rule… را بزنید. در صورت نمایش پیام What type of rule would you like to create باید Port را انتخاب کنید و Next را بزنید. سپس عدد پورت را وارد کنید. (در حالت پیش فرض ۲۱ و در صورت تغییر دادن آن، شماره پورت مورد نظر را وارد کنید)

باز بودن پورت FillZilla در فایروال

اکنون تقریبا نیاز به ۳ بار کلیک روی next دارید. در صفحه ای که باز می شود، نام و توضیحات را وارد کنید تا در آینده راحت تر بتوانید آن را پیدا کنید. در نهایت Finish را بزنید.

باز بودن پورت FillZilla در فایروال

اگر از فایروال های دیگر یا آنتی ویروس ها استفاده می کنید، می توانید مراحل مشابه را در آن انجام یا سرچ کنید.

برای آشنایی با فایروال هم پیشنهاد می کنیم مطلب معرفی دیوار آتش یا فایروال و بررسی انواع آن را هم مطالعه نمایید.

ارور های شایع FileZilla رخ داده برای برخی از کاربران و روش رفع آن

در ادامه به بررسی برخی از ارورهای رایج برنامه FileZilla نظیر خطای Critical error: could not connect to server و نحوه رفع آنها می پردازیم.

 • مشکل ۱: در هنگام تلاش برای آپلود، وضعیت زیر نشان داده می شود.

  Status: Resolving address of warraguldowntowner.com.au

  Status: Connecting to 203.12.234.194:21…

  Status: Connection established, waiting for welcome message…

  Response: 220 Microsoft FTP Service

  Command: USER warraguldowntownerco

  Response: 331 Password required for warraguldowntownerco.

  Command: PASS ***********

  Response: 530 User warraguldowntownerco cannot log in.

  Error: Critical error

  Error: Could not connect to server

  رفع مشکل ۱: یا در اطلاعات Login اشتباهی وجود دارد و یا شاید هم مشکل در سمت سرور باشد. اطلاعات ورود به حساب را چک کنید و در صورت وجود مشکل با پشتیبانی سرور تماس بگیرید.

 • مشکل ۲: سیستم بدون ایراد کار می کرد که به صورت ناگهانی خطای زیر نشان داده می شود.

  Command: USER user1295

  Response: 331 Password required for user1295

  Command: PASS ********

  Response: 530 Login incorrect.

  Error: Critical error

  Error: Could not connect to server

  رفع مشکل ۲: مشکل از سمت سرور است و با پشتیبانی هاست خود تماس بگیرید.

 • مشکل ۳: ارور زیر نشان داده می شود:

  Status: Connection established, waiting for welcome message…

  Status: Initializing TLS…

  Status: Verifying certificate…

  Status: TLS connection established.

  Command: USER mysticrun

  Response: 331 User mysticrun OK. Password required

  Command: PASS ***********

  Response: 530 Login authentication failed

  Error: Critical error: Could not connect to server

  رفع مشکل ۳: رمز عبور و یا یوزر اشتباه است و برای آن سرور کار نمی کند. آدرس هاست و یوزر و پسورد را چک کنید و توجه داشته باشید که اطلاعات ورود و پسورد به حروف بزرگ و کوچک حساس است. در صورت عدم رفع مشکل با پشتیبانی هاست تماس بگیرید.

 • مشکل ۴: با DirectAdmin و استفاده از یوزر و پسورد به FTP می توان وصل شد اما در نسخه ژاپنی فایل زیلا این ارور رخ می دهد:

  Status: Resolving address of trochoithoitrang.net

  Status: Connecting to 221.132.35.236:21…

  Status: Connection established, waiting for welcome message…

  Response: 220 ProFTPD 1.3.3c Server ready.

  Command: USER ********

  Response: 331 Password required for trocho

  Command: PASS ********************************************

  Response: 530 Login incorrect.

  Error: Critical error: Could not connect to server

  رفع مشکل ۴: مشکل از درست نبودن پسورد است. باید فضاهای خالی، کارکتر های خاص و حروف بزرگ و کوچک به درستی وارد شوند. سعی کنید پسورد را تایپ کنید و مجدد چک کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز روش نصب، راه اندازی و رفع مشکل FileZilla را آموزش دادیم. آیا به راحتی از این برنامه استفاده کردید؟ اگر نکاتی را میدانید که در این مطلب به آن اشاره نشده است، می توانید آن را به همراه سایر نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود در این زمینه را در دیدگاه این پست با ما به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید

بیشتر بخوانید

اف تی پی یا FTP چیست؟ آموزش ساخت و نحوه کار با FTP در ویندوز
اف تی پی یا FTP چیست؟ آموزش ساخت و نحوه کار با FTP در ویندوز

نظرات

×