اقدامات بعد از خیس شدن و افتادن گوشی آیفون، اندروید و.. در آب

اقدامات مهم بعد از خیس شدن و افتادن گوشی آیفون، اندروید و.. در آب

شاید تا الان به صورت تصادفی گوشی شما در آب افتاده باشد.

ممکن است در استخر فراموش کرده باشید و گوشی خود را همراه با خود به درون آب برده اید یا درون جیب شما داخل ماشین لباسشویی شسته شود یا حتی بدتر، گوشی شما داخل سرویس بهداشتی افتاده باشد! دلیل خیس شدن گوشی شما هر چه که باشد، امروز در انزل وب راه کار هایی برای نجات و جلوگیری از آسیب دیدن گوشی خیس شده را مرور خواهیم کرد.

اقدامات و راه حل مشکل بعد از خیس شدن گوشی سامسونگ، آیفون، هواوی و..

How to Save and Fix a Wet Android, iPhone and .. Cell Phone

امروزه موبایل ها جزء تقریبا جدا نشدنی زندگی ما شده اند و معمولا همه جا آن ها را با خود می بریم. از ماندن زیر باران تا افتادن گوشی درون ظرفی پر از آب، اتفاقات زیادی ممکن است باعث خیس شدن گوشی شما شود. خیس شدن گوشی اغلب به این معنی است که دیگر باید گوشی خود را تعویض کنید ولی با رعایت نکاتی می توانید گوشی خود را حفظ و با کمترین آسیب آن را خشک کنید.

اقدامات بعد از خیس شدن و افتادن گوشی آیفون، اندروید و.. در آب

در هنگام افتادن گوشی آیفون، سامسونگ و.. در آب، سریع باشید

اولین کاری که باید بعد از آب رفتن در گوشی موبایل انجام دهید سریع خارج کردن گوشی از آب است. گوشی راه های نفوذ زیادی دارد و در زیر آب ماندن آن باعث نفوذ هرچه بیشتر آب می شود. پس سعی کنید هر چه سریع تر گوشی را از آب بیرون بیاورید. به هیچ وجه گوشی را روشن نکنید، دکمه ای را فشار ندهید و حتی سعی کنید به آن ضربه ای نزنید چون می تواند منجر به انتقال آب به سایر بخش های گوشی و افزایش آسیب ها شود. سپس گوشی را به سرعت بچرخانید و آن را با درآوردن باتری (در صورت امکان) خاموش کنید. روشن بودن گوشی باعث اتصال های کوتاه و سوختن برد های گوشی می شود. از خشک کن های برقی مثل سشوار یا مایکرو ویو هم استفاده نکنید.

اگر آب،چای و.. روی لپ تاپ تان ریخت چه کارهایی باید کرد؟ مرور این مطلب در موارد نیاز کمک خواهد کرد.

اقدامات بعد از خیس شدن و افتادن گوشی آیفون، اندروید و.. در آب

برای حل مشکل گوشی آب خورده اندروید ساموسنگ و..، احتیاط کنید

اگر گوشی شما به شارژر متصل است و همچنان در آب افتاده، به گوشی دست نزنید و ابتدا جریان برق متصل به گوشی را قطع کنید چون این امر ممکن است منجر به شوک الکتریکی یا برق گرفتگی شود. قاب و کاور گوشی، رم و سیم کارت و سایر تجهیزات جانبی هم در صورت امکان از گوشی جدا کنید.

خشک کردن گوشیاقدامات بعد از خیس شدن و افتادن گوشی آیفون، اندروید و.. در آب

گوشی را خشک کنید

برای از بین بردن آب درون گوشی، ابتدا موبایل را داخل حوله کاغذی یا پارچه ای نرم قرار داده تا خشک شود. باتری و دیگر لوازم هم جداگانه به همین شکل خشک کنید. سیم کارت گوشی از قطعاتی است که معمولا مقاومت خوبی در برابر آب دارد اما بعد از خشک کردن باتری و مموری از خشک کردن سیم کارت غافل نشوید. در ضمن اگر گوشی شما برای دریچه های شارژر و.. روکش دارند، آن ها را باز کنید تا در جریان هوا قرار گیرند و خشک شوند.

خشک کردن گوشی داخل حوله

اگر قصد شستن قطعات الکترونیکی دارید، با دانستن ۴ نکته مهم در شستن و تمیز کردن وسایل و قطعات الکترونیکی این کار را با اطمینان انجام دهید.

در خیس شدن گوشی لمسی، از جاروبرقی استفاده کنید

یکی از سریع ترین راه های خشک کردن تلفن همراه خیس شده، استفاده از جارو برقی است. با گرفتن جارو برقی روی قسمت های مختلف تلفن و صرف حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه وقت، گوشی شما تقریبا خشک می شود. البته مراقب باشید که اگر جارو برقی قدرتمندی دارید، آن را خیلی به گوشی نچسبانید، خلاء حاصل از مکش قوی از آب هم برای موبایل بدتر است.

خشک کردن گوشی با جارو برقی

آیا می خواهید در خانه جارو برقی بسازید؟ آموزش ۲ روش ساخت جاروبرقی ساده دست ساز در خانه را در انزل وب بخوانید.

در هنگام آب رفتن در گوشی موبایل، از ابزار هایی مانند سشوار استفاده نکنید!

برخلاف بعضی از توصیه های رایج، برای خشک کردن گوشی از سشوار استفاده نکنید. استفاده از سشوار در حالت باد سرد، رطوبت بیشتری وارد قسمت های داخلی تر گوشی می کند که این این امر حتی در صورت خشک شدن به واسطه مواد معدنی در آب بعدا دچار اکسیداسیون یا رسوب شود که روی قطعات تاثیر منفی دارند و اگر از هوای گرم سشوار استفاده کنید ممکن است گرما بیش از حد باشد و به قطعات آسیب بزند.

البته اگر گوشی را در مجاورت هوای گرم و خشک مانند باد فن هیتر برقی و.. به صورتی که هوا به داخل آن نفوذ نداشته باشد، به خشک کردن آن کمک می کند. (در مقاله علمی و بر اساس اصل برنولی، اگر جریان هوا گرم و خشک در دهانه دریچه گوشی جریان داشته باشد، فشار هوا داخل گوشی کاهش یافته و رطوبت خارج و از بین می رود. این یک روش خوب است که فقط به چند ساعت وقت نیاز دارد).

اقدامات بعد از خیس شدن و افتادن گوشی آیفون، اندروید و.. در آب

ال سی دی گوشی آب خورده و استفاده از برنج

از یک مواد با جذب رطوبت بالا استفاده کرده و گوشی را در آن غوطه ور کنید. گزینه ارزان قیمت، قرار دادن گوشی درون یک کیسه یا کاسه برنج خشک است تا رطوبت های باقیمانده را جذب خود کند. استفاده از دستگاه های خشک کن یا قرار دادن گوشی در یک کیسه پلاستیکی به همرا یک بسته ژل سیلیکا نو (مانند بسته های داخل کارتن کفش و.. البته باید نو باشد و آن تعدادی که داخل جعبه های کفش و کیف هستند معمولا دیگر اثر خود را از دست داده اند) هم می تواند رطوبت باقیمانده را دفع کند ولی اگر این لوازم را ندارید به همان برنج یا هر وسیله مشابه در دسترس اکتفا کنید و زمان را برای خرید وسایل هدر ندهید. البته قرار دادن تلفن در یک نقطه آفتابی هم برای نقاط غیر قابل دسترس می تواند مفید باشد.

نحوه درست تمیز کردن نمایشگر های LCD و LED از جمله مواردی است که بهتر است بدانید.

 قرار دادن گوشی داخل برنج

تعمیر گوشی آب خورده و آزمایش تلفن همراه

پس از حداقل ۲۴ ساعت یا بیشتر، گوشی خود را چک کنید تا ببینید خشک شده یا خیر. در صورت اطمینان از خشک بودن، باتری را وارد گوشی و روشن کنید سپس کل امکانات را تست کنید تا از وجود مشکل آگاه شوید. اگر گوشی روشن نشد، سعی کنید آن را شارژ کنید و اگر باز هم نشد، آن را بدون باتری به شارژ وصل کنید یا از یک باتری کمکی دیگر استفاده کنید. اگر روشن شد احتمالا باتری شما آسیب دیده و نیاز به تعویض دارد.

شارژ کردن گوشیچک کردن گوشی

در صورت وجود هر مشکلی در گوشی هواوی، سامسونگ، آیفون اپل و.. را به تعمیرگاه های مجاز ببرید و حتما اعلام کنید که گوشی خیس شده است. توجه داشته باشید که تعمیر گوشی کاری تخصصی است و سعی کنید خودتان اقدام به باز کردن آن برای خشک کردن یا تعمیر نکنید. اگر زیاد در شرایط و محیطی که احتمال خیس شدن گوشی زیاد است قرار دارید، بهتر است یک کیف ضد آب و یا گوشی هوشمنده ضد آب تهیه کنید.

اگر از کاربران و گیمران کنسول هستید، آموزش کامل تمیز کردن دستگاه و لنز پلی استیشن (PlayStation) و ایکس باکس (Xbox) برای شما کاربردی خواهد بود.

اقدامات بعد از خیس شدن و افتادن گوشی آیفون، اندروید و.. در آب

از شما دعوت می نمایم برای حل مشکل گوشی آب خورده ویدیو آموزشی زیر را مشاهده نمایید:

برای انجام اقدامات لازم بعد از خیس شدن گوشی لمسی و افتادن گوشی در توالت و.. ویدیو را ببنید:

نظرات، پیشنهادات و تجربیات شما؟

امروز در انزل وب اقدامات و راه حل مشکل بعد از خیس شدن گوشی را به شما آموزش دادیم. اگر نکاتی وجود دارد که در مطلب امروز بیان نشده است و یا حتی اگر پیشنهاد و راهکار بهتری دارید، به همراه تجربیات خود از خیس شدن گوشی و نجات دادن آن در بخش دیدگاه های این پست با ما در میان بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید

بیشتر بخوانید

نظرات

  • رضا says:

    گوشی من دو بار افتاده توی آب. هر دو بار با غوطه ور کردم در برنج خشک نجاتش دادم. البته یاید چهار روز در برنج بمونه. اما غبلش فوره باطری و بقیه رو ازش جدا کردم

  • بنیامین says:

    سلام گوشی من مدلش سامسونگa20هست و به مدت بیست ثانیه توی آکواریوم افتاد که ارتفاعش هم بیشتر از بیست سانتی متر نبوده.سریع درش آوردم و توی حال خودش رهاش کردم و به مدت یک ساعت گذاشتمش داخل حوله تا رطوبطش رو جذب کنه.بعد از یک ساعت که صفحه اش رو روشن کردم دیدم نوتشه رطوبت شناسایی شد لطفا پیش از اتصال دستگاه به شارژر آنرا خشک کنید.یک ساعت دیگه هم گذاشتمش داخل حوله اینبار برنج هم بود دیدم پیامه رفته و استفاده رو شروع کردم.به نظر شما لازم هست این گوشی رو سرویس کنم؟اصلا امکان ایجاد سولفات وجود داره؟

×