didogram
حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری

۴ روش حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری

فلش مموری و، اس دی کارت و میکرو رم ها امروزه به پر مصرف ترین گجت های کوچک نگهداری اطلاعات شخصی زندگی ما تبدیل شده اند ، با توجه به سایز کوچک و استفاده زیاد از این دستگاه ها احتمال بروز مشکل برای آنها بسیار زیاد است ، یکی از مشکلات رایج در این زمینه مشکل فرمت نشدن فلش مموری و.. در ویندوز و نمایش ارور windows was unable to complete the format میباشد که در ادامه ۴ نحوه رفع این خطا رایج را آموزش میدهیم

۴ راه برای رفع مشکل فرمت نشدن فلش ، مموری کارت و رم میکرو در ویندوز

Four tricks to solve the problem of flash memory is not formatted in Windows

آیا این سوال را از خود پرسیده اید چگونه می توان فلش مموری که به کامپیوتر متصل است و توسط سیستم نیز شناخته نمی شود ، فرمت کرد؟ در چنین مواردی که مموری کارت شما توسط سیستم شناخته نمی شود ، مشکل یا از ویندوز و یا از درایور فلش مموری شماست. اگر مشکل از ویندوز باشد شما می توانید با نصب مجدد درایور مموری کارت خود مشکل را برطرف کنید ولی اگر مشکل از USB شما باشد می بایست آن را به صورت عمیق فرمت کنید برای بررسی بیشتر این مشکل میتوانید پست قبلی ما در مورد بهترین روش های حل مشکل خطای USB Device Not Recognized ویندوز را بخوانید . حال اگر هنگام فرمت کردن رم ، فلش و SD Card با پیغام windows was unable to format رو برو شدید چه می کنید ؟ با ما همراه باشید تا در زیر راه حل هایی برای زمانی که شما قادر نیستید فلش خود را فرمت کنید را آموزش دهیم. همچنین اگر بعد از اتصال مموری کارت خود به کامپیوتر پیغام  You need to format the disk in drive before you can use it برای شما نمایش داده می شود، حتما پست مربوط به رفع مشکل پیغام فرمت You need to format the disk فلش مموری و هادر اکسترنال که قبلا در انزل وب منتشر شده است را مطالعه فرمایید.

روش اول ؛ تشخیص سالم و یا معیوب بودن فلش مموری

ابتدا فلش مموری خود را به کامپیوتر متصل کرده و سپس از منوی استارت ویندوز ، گزینه Disk Management را انتخاب کنید. شما در این بخش می توانید تمامی فلش مموری های متصل به کامپیوترتان را مشاهده و مدیریت کنید ، حتی اگر به درستی فرمت نشده باشند. برای دسترسی سریع به این بخش از طریق کیبورد می توانید دکمه های Windows key + R را همزمان نگه داشته و در پنجره باز شده عبارت “diskmgmt.msc” را تایپ کنید. اگر در پنجره باز شده نام فلش مموری خود را یافتید. این به این معناست که فلش شما به درستی فرمت نشده است برای یافتن راه حل جهت فرمت کردن مموری کارت خود با ما همراه باشید.

disk-managment

اولین مرحله فلش مموری خود با پورت های USB دیگر تست کنید چون امکان دارد پورت مربوطه مشکل داشته باشد. اگر از USB hub استفاده میکنید سعی کنید در این مورد به صورت مستقیم از پورت USB استفاده کنید. اگر مشکل برطرف شد و ویندوز ، فلش مموری شما را شناخت می بایست نسبت به تعویض پورت خراب در مادربورد کامیپوتر خود اقدام کنید.

Plug the drive into another USB slot

مرحله بعدی برای رفع ارور windows was unable to complete the format تست فلش مموری بر روی کامپیوتر و یا لپ تاپ های دیگر است و اگر باز هم فلش مموری شما شناخته نشد متاسفانه فلش مموری شما مشکل دارد ولی اگر فلش شما در کامپیوتر دیگر به درستی شناخته شد ممکن است درایورهای کامپیوتر شما دچار مشکل باشد. برای حل مشکل درایورها در بخش بعدی آموزش ما را همراهی کنید.

روش دوم ؛ حذف و نصب مجدد درایورها

برای چک ردن درایورها ، دکمه های Windows key + R  را با هم فشار داده تا پنجره run باز شود در پنجره باز شده “devmgmt.msc” را تایپ کنید تا وارد بخش Device Manager شوید.

Deleting and Reinstalling the Drivers

سپس در لیست نمایش داده شده ، بر روی فلش سمت چپ گزینه “Disk drives” کلیک کرده تا زیر مجموعه های آن که شامل درایورهای هارد دیسک و USB است برای شما به نمایش درآید.

Device Manager

سپس از لیست پیش رو درایور فلش مموری خود را یافته و روی آن کلیک راست کرده و گزینه “Uninstall” را بزنید تا این درایور از سیستم شما حذف شود.

Device Manager2

بعد از حذف درایور فلش مموری تان ، مموری کارت یا رم میکرو خود را از کامپیوتر جدا کرده و مجددا متصل کنید. بعد از اتصال ، ویندوز به صورت خودکار درایور را مجدد بر روی کامپیوتر شما نصب میکند.

در صورتی که شما آیکون تعجب زرد رنگ کنار درایورها می بینید این یعنی درایورهای مربوطه دچار مشکل هستند و اگر این علامت را در کنار Universal Serial Bus controllers دیدید یعنی USB درایورهای کامپیوتر شما نیاز به بروز رسانی دارند. ازین رو بر روی درایور مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه “Update Driver Software” را انتخاب کنید تا درایور مورد نظر آپدیت شود.

Device Manager4

روش سوم ؛ فرمت کردن فلش مموری از طریق Disk Management

همان طور که در بالا گفته شد، دکمه های Windows key + R را همزمان نگه داشته و در پنجره باز شده عبارت “diskmgmt.msc” را تایپت کنید تا وارد Disk Management شوید.  در اینجا شما قادر خواهید بود تمام پارتیشن ها و فلش مموری های کامپیوترتان را ببینید.

سپس بر روی پارتیشن مربوط به فلش مموری خود کلیک راست کرده و گزینه “Format” را انتخاب کنید.

Disk_Management

در پنجره باز شده مربوط به تنظیمات فرمت شما می بایست روش “FAT32” را برای فرمت کردن انتخاب کنید زیرا با اینکار فلش مموری شما توسط اکثرا سیستم ها از جمله ویندوز ، لینوکس ، OS X و یا کنسول های بازی خوانده میشود.

Disk_Management2

فراموش نکنید تیک گزینه “Perform a quick format” را بردارید تا فلش مموری شما به صورت کامل فرمت شده البته کمی زمان بر خواهد بود ولی کمک میکند ویندوز مشکلات فلش مموری شما را بر روی هارد دیسک تصحیح کند.

Disk_Management3

در پایان نیز بر روی دکمه OK کلیک کنید تا مراحل فرمت کردن آغاز شود. اگر فرمت کردن به درستی انجام شد باید در نظر داشته باشید. با فرمت کردن تمام اطلاعات موجود در فلش مموری شما حذف خواهد شد. ولی اگر فرمت کردن به درستی انجام نشد و هنوز با مشکل windows was unable to complete the format روبرو هستید می بایست ما را در بخش بعدی آموزش همراهی کنید.

روش چهارم ؛ فرمت کردن فلش مموری از طریق Command Prompt

ابتدا از منوی استارت Run را جستجو کرده و سپس در پنجره باز شده cmd را تایپ کنید تا محیط Command Prompt برای شما باز شود.

Open the Command Prompt

سپس در پنجره مشکی باز شده “diskpart” را تایپ کرده و Enter بزنید. برای انجام اینکار حتما باید با یوزر ادمین وارد شده باشید. پس از Enter زدن خواهید دید کلمه ای که تایپ کردید به  “<DISKPART ” تغییر یافت. و آماده گرفتن دستور بعدی از شماست.

Open the Command Prompt-2

سپس دستور بعدی “list disk” را تایپ کرده و Enter بزنید. با این دستور تمام دیسک های متصل به کامپیوترتان را برای شما نمایش میدهد.

Open the Command Prompt-3

اینبار دستور “# select disk” را تایپ کرده و Enter بزنید. فراموش نکنید به جای # شماره فلش مموری مربوطه خودتان را بنویسید. با این دستور شما در واقع مموری کارت مورد نظر خود را انتخاب میکنید تا در مرحله بعد آن را فرمت کنید.

Open the Command Prompt-4

بعد از دستور بالا می بایست دستور “clean” را تایپ کرده و Enter بزنید. با اینکار تمام اطلاعات فلش مموری شما پاک می شود.

Open the Command Prompt-5

حالا برای ساخت پارتیشن جدید بر روی مموری کارت خود می بایست دستور “create partition primary” را تایپ کرده و Enter بزنید.

Open the Command Prompt-6

برای فعال کردن پارتیشن ایجاد شده بر روی فلش مموری شما ، دستور “active” را تایپ کرده و Enter بزنید.

Open the Command Prompt-7

و در نهایت برای فرمت کردن پارتیشن ایجاد شده بر روی فلش مموری ، دستور ” format fs=fat32 ” را تایپ کرده و Enter بزنید. تا فلش مموری براساس FAT32 فرمت شود تا به تمام دستگاه ها همخوانی داشته باشد. در این مرحله فرمت کردن ممکن است کمی زمان ببرد.

Open the Command Prompt-8

سپس در مرحله آخر دستور “exit” را تایپ کرده و Enter بزنید تا ابزار DISKPART با استفاده از این دستور بسته شود. اگر با وجود تمامی مراحل بالا فلش مموری و مموری کارت شما باز هم توسط سیستم شناخته نشد متاسفانه فلش مموری شما خراب بوده و قابل استفاده نخواهد بود.

جمع بندی:

ما در بالا دو روش برای حل مشکل فرمت نشدن فلش windows was unable to format را آموزش دادیم. که توصیه میکنیم گام به گام مراحل بالا را طی کرده تا بتوانید به درستی دلیل اینکه چرا کامپیوترتان قادر به شناختن فلش مموری نیست ، عیب یابی کنید و در جهت برطرف کردن آن برآیید. با این وجود اکر هنگام اتصال مموری کارت هنوز هم با ارور Write Protection مواجه می شوید. حتما پست مربوط به ۷ روش حل مشکل ارور Write Protection در فلش و مموری کارت در انزل وب را مطالعه فرمایید.

تجربه و پیشنهاد شما ؟

در صورتی که راه حل دیگری برای حل مشکل فرمت نشدن فلش و پیغام windows was unable to format ویندوز میدانید ، تجربیات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

چگونه لینک پروفایل و کانال تلگرام و اسنپچت را به پروفایل اینستاگرام اضافه کنیم ؟
حل مشکل اضافه کردن لینک تلگرام و اسنپچت به پروفایل اینستاگرام
حل ارور You need to format the disk in drive before you can use it
رفع مشکل پیغام فرمت You need to format the disk فلش مموری و هادر اکسترنال
دلایل و راه های برطرف کردن خطای Missing Operating System
۵ راه حل کاربردی برای رفع خطای Missing Operating System ویندوز
در زمانی که کامپیوتر و لپ تاپ ناگهانی و به صورت خودکار پشت سر هم ریستارت میشود چکار کنیم؟
وقتی که کامپیوتر ناگهانی و پی در پی ریستارت میشود چکار کنیم؟

نظرات

 • علی says:

  ته سر ره بخوره هیچکدوم جواب ندا

  0
 • Mehdi says:

  سلام و وقت بخیر
  روش عالی بود
  من جای clean مینوشتم delete که دستور نمیگیرفت ولی کلین زدم و اوکی شد
  خیلی درگیرم بود
  ممنون

  0
 • alpha says:

  کاملا قلطه حتی درایو من با این کار پاک شد . اصلا انجام ندید

  0
 • محمد says:

  سلام یک رم داشتیم فرمت نمیشود پیغام windows was unable to format رو میداد. رم ریدرو عوض کردم بعد فرمت شد!

  0
 • محمد says:

  عالی بود.یه هارد ۱ ترا رو بعد ۳ سال فرمت کردم.ممنون

  0
 • رضا says:

  آقا خداییش دمتون گرم.واقعا دست مریزاد.
  من داشتم میرفتم یه فلش دیگه بخرم . اصن ناامید شده بودم. با روش فرمت از طریق disk manager ردیفش کردم
  خسته نباشید . فدایی دارین

  0
 • عقیل قاهری says:

  عالی بود. فلش من درست شد.

  0
 • حمید says:

  سلام عالی بود این روش فرمت فلش ممنون

  0
 • m.m says:

  آقا دمت گرم
  مشکل رم من هم حل شد – تشکر فراوان

  0
 • ehsan says:

  خیلی ممنون فلش مموریم درست شد هربار اخطار میداد هنگام فرمت ولی الان کاملا سالمه و استفاده میکنم

  0
 • Behrad says:

  من همه کارهارو انجام دادم ولى ارور the disk is write protected رو میده لطفا کمک کنید.

  0
 • شایان says:

  یعنی مزخرف ترین و اشغالترین حل مشکلی بود که خوندم, با احترام کامل به نویسنده عزیز و بقیه دوستان, داداش نصفه مقاله داری از درست بودن پورت یو اس بیو اینا حرف میزنی, دیگه احمق ترین نفر هم اولین چیزیکه چک میکنه ایناس, یه رم دیگه بهمون پورت میزنی میبینی میاره بالا پس از اس دی کارته, اگه خرابه خب همون اول بگو کاریش نمیشه کرد, نه سه ساعت برو چک کن, به پورت دیگه بزن, رم ریدرو چک کن, درایورشو یه بار دیگه بریز:// مسخرهن مگه ملت , خیلی ببخشید انقدر تند و بی ادبی نوشتم ولی حق بدید اخرشم هیچی

  0
 • رامین says:

  سلام
  من هر چی رممو فرمت میکنم فرمت میشه بعد وقتی رم رو در میارم دوباره می زنم دوباره اطلاعاتش میاد چی کار کنم تو رو خدا کمکم کنید

  0
 • saeed says:

  من رم موبایلمو از همین طریق چک کردم.تو قسمت cmd زده no media بعد از یه سری کارا تو قسمت cmd نوشته ther is no volume selected.please select a volume and try again.باید چه کرد با این رم ۱۶ گیگ.رم من قبلا تو گوشی نوکیا بود.تو گوشی بالا میاد مشکلی نداره اصلا.http://www.upsara.com/images/fo82_1.jpg

  0
 • بهزاد says:

  سلام . با روش سوم تونستم مموری کارت گوشیمو درست کنم ولی سرعت کپی کردن فایل به مموری کارت بشدت پایین اومد 😐

  0
 • شیما says:

  سلام
  من همه ی روش ها رو امتحان کردم در قسمت انتخاب select disk اسم فلاش مموریم رو نیاورد منم فکر کردم اسمش فرق میکنه به همین خاطر گزینه اول رو انتخاب کردم😢 الان همه ی new folderهای my camputerم حذف شده، ممنون میشم بگین چطوری بازگزدانیش کنم چون برام خیلی مهمه 👐

  0
 • mahdi says:

  سلام
  من همه ی روش ها رو روی مموریم رفتم ولی بازم نمیشه فرمت دیلیت یا …. کرد
  باید چی کار کنم؟

  0
 • جلیل بالایی says:

  سلام من فرمت میکنم ولی دراخرته اش یه برنامه میمونه؟

  0
 • سیا says:

  ممنون از شما ، با استفاده از روش چهار دوتا فلشم قابل استفاده شدن 🙂

  0
 • یا حسین مظلوم ع says:

  با سلام دوست عزیز. آیا بهتر نبود گزینه آخر که نوشتید format fs=fat32 کمی طول می کشد بجایش می گفتید یکی دو روزی طول می کشه تا فرمت شه چون من الان یک ربع الا بیست دقیقه منتظر ماندم تا ۱ درصد تازه فرمت کرد. آخه اینطوری که کامپیوتر جواب نمیده. حداقل برای فرمت یک دستور ساده تر می دادید. من الان نمی دونم چطوری از این حالت کند فرمت بیام بیرون و از خیرش بگذرم. به هر حال از قسمت های قبل توضیحاتتون متشکرم. اما الان اگر من نخواهم اینقدر صبر کنم تا فرمان exit بدهم باید چکار کنم.؟ آیا پنجره cmd یا diskpart را ببندم کفایت می کند؟ با تشکر

  0
 • محمد عسگری says:

  تنها روش واقعی حل اجرانشدن فلش مموری در گیرنده دیجیتال….هیچ کدوم از روشهای گفته شده در سایتها نیست..در هیچ سایت خارجی هم وجود نداره..چون مبتکرش خودم هستم..صد در صد واقعی .مشکلتون رو به ایمیل من ارسال کنید…روی ۳۰ تا فلش مموری که مشکل داشتند صد در صد جواب داد…

  goodmonky@yahoo.com

  0
 • mahdi says:

  سلام من همه راه ها رو رفتم و جواب نداد و تو روش چهارم زمانی که دستور creat partition primary رو میزنم active نمیشه و پیام no usable free extent could be found … میده ممنون میشم کمک کنید

  0
 • Ata says:

  سلام.من خواستم نرم افزار شبیه ساز اندروید remix رو روی فلشم نصب کنم.(مثل یه ویندوز،چون نصبش اونجوریه)حالا نصب که نشده هیچی،فلش ۱۶ گیگی من رو تبدیل به ۲ گیگ کرده هم که هیچی،حالا اون فلش ۲ گیگی هم باز نمیشه!!و میگه باید فرمتش کنم که اونم فرمت نمیشه(windows was unable to format)
  تو بخش disk manager هم فلش من سه بخشی دیده میشه:
  http://uupload.ir/files/86h_e.png
  تمام راه های بالارو هم امتحان کردم،راهی برای نجاتش نیست؟

  0
 • Hana says:

  سلام وقت بخیر جدیدا فلش من یک مشکلی پیدا کرده که وقتی فایلی رو روش کپی پیست میکنم فایل به صورت یک کیلوبایتی وجود داره و فایل دیگه ای هم نیست اما حجم فلش اشغال میشه
  اگه امکانش هست لطفا بگید چجوری میشکلمو حل کنم

  0
 • علی says:

  وقتی کاملا همه راهها را رفتید و نتیجه نداد پوشش روی فلش را بردارید و خود برد الکترونیک را برای چند ثانیه از محل اتصال به سوکتی که داخل کامپیوتر میرود روی شعله گاز بگیرید تا لحیم های سست ترمیم شود . احتمال درست شدن هست

  0
صفحات 1 2

تبلیغات متنی