حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری

۴ روش حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری

فلش مموری و، اس دی کارت و میکرو رم ها امروزه به پر مصرف ترین گجت های کوچک نگهداری اطلاعات شخصی زندگی ما تبدیل شده اند ، با توجه به سایز کوچک و استفاده زیاد از این دستگاه ها احتمال بروز مشکل برای آنها بسیار زیاد است ، یکی از مشکلات رایج در این زمینه مشکل فرمت نشدن فلش مموری و.. در ویندوز و نمایش ارور windows was unable to complete the format میباشد که در ادامه ۴ نحوه رفع این خطا رایج را آموزش میدهیم

۴ راه برای رفع مشکل فرمت نشدن فلش ، مموری کارت و رم میکرو در ویندوز

Four tricks to solve the problem of flash memory is not formatted in Windows

آیا این سوال را از خود پرسیده اید چگونه می توان فلش مموری که به کامپیوتر متصل است و توسط سیستم نیز شناخته نمی شود ، فرمت کرد؟ در چنین مواردی که مموری کارت شما توسط سیستم شناخته نمی شود ، مشکل یا از ویندوز و یا از درایور فلش مموری شماست. اگر مشکل از ویندوز باشد شما می توانید با نصب مجدد درایور مموری کارت خود مشکل را برطرف کنید ولی اگر مشکل از USB شما باشد می بایست آن را به صورت عمیق فرمت کنید برای بررسی بیشتر این مشکل میتوانید پست قبلی ما در مورد بهترین روش های حل مشکل خطای USB Device Not Recognized ویندوز را بخوانید . حال اگر هنگام فرمت کردن رم ، فلش و SD Card با پیغام windows was unable to format رو برو شدید چه می کنید ؟ با ما همراه باشید تا در زیر راه حل هایی برای زمانی که شما قادر نیستید فلش خود را فرمت کنید را آموزش دهیم. همچنین اگر بعد از اتصال مموری کارت خود به کامپیوتر پیغام  You need to format the disk in drive before you can use it برای شما نمایش داده می شود، حتما پست مربوط به رفع مشکل پیغام فرمت You need to format the disk فلش مموری و هادر اکسترنال که قبلا در انزل وب منتشر شده است را مطالعه فرمایید.

روش اول ؛ تشخیص سالم و یا معیوب بودن فلش مموری

ابتدا فلش مموری خود را به کامپیوتر متصل کرده و سپس از منوی استارت ویندوز ، گزینه Disk Management را انتخاب کنید. شما در این بخش می توانید تمامی فلش مموری های متصل به کامپیوترتان را مشاهده و مدیریت کنید ، حتی اگر به درستی فرمت نشده باشند. برای دسترسی سریع به این بخش از طریق کیبورد می توانید دکمه های Windows key + R را همزمان نگه داشته و در پنجره باز شده عبارت “diskmgmt.msc” را تایپ کنید. اگر در پنجره باز شده نام فلش مموری خود را یافتید. این به این معناست که فلش شما به درستی فرمت نشده است برای یافتن راه حل جهت فرمت کردن مموری کارت خود با ما همراه باشید.

disk-managment

اولین مرحله فلش مموری خود با پورت های USB دیگر تست کنید چون امکان دارد پورت مربوطه مشکل داشته باشد. اگر از USB hub استفاده میکنید سعی کنید در این مورد به صورت مستقیم از پورت USB استفاده کنید. اگر مشکل برطرف شد و ویندوز ، فلش مموری شما را شناخت می بایست نسبت به تعویض پورت خراب در مادربورد کامیپوتر خود اقدام کنید.

Plug the drive into another USB slot

مرحله بعدی برای رفع ارور windows was unable to complete the format تست فلش مموری بر روی کامپیوتر و یا لپ تاپ های دیگر است و اگر باز هم فلش مموری شما شناخته نشد متاسفانه فلش مموری شما مشکل دارد ولی اگر فلش شما در کامپیوتر دیگر به درستی شناخته شد ممکن است درایورهای کامپیوتر شما دچار مشکل باشد. برای حل مشکل درایورها در بخش بعدی آموزش ما را همراهی کنید.

روش دوم ؛ حذف و نصب مجدد درایورها

برای چک ردن درایورها ، دکمه های Windows key + R  را با هم فشار داده تا پنجره run باز شود در پنجره باز شده “devmgmt.msc” را تایپ کنید تا وارد بخش Device Manager شوید.

Deleting and Reinstalling the Drivers

سپس در لیست نمایش داده شده ، بر روی فلش سمت چپ گزینه “Disk drives” کلیک کرده تا زیر مجموعه های آن که شامل درایورهای هارد دیسک و USB است برای شما به نمایش درآید.

Device Manager

سپس از لیست پیش رو درایور فلش مموری خود را یافته و روی آن کلیک راست کرده و گزینه “Uninstall” را بزنید تا این درایور از سیستم شما حذف شود.

Device Manager2

بعد از حذف درایور فلش مموری تان ، مموری کارت یا رم میکرو خود را از کامپیوتر جدا کرده و مجددا متصل کنید. بعد از اتصال ، ویندوز به صورت خودکار درایور را مجدد بر روی کامپیوتر شما نصب میکند.

در صورتی که شما آیکون تعجب زرد رنگ کنار درایورها می بینید این یعنی درایورهای مربوطه دچار مشکل هستند و اگر این علامت را در کنار Universal Serial Bus controllers دیدید یعنی USB درایورهای کامپیوتر شما نیاز به بروز رسانی دارند. ازین رو بر روی درایور مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه “Update Driver Software” را انتخاب کنید تا درایور مورد نظر آپدیت شود.

Device Manager4

روش سوم ؛ فرمت کردن فلش مموری از طریق Disk Management

همان طور که در بالا گفته شد، دکمه های Windows key + R را همزمان نگه داشته و در پنجره باز شده عبارت “diskmgmt.msc” را تایپت کنید تا وارد Disk Management شوید.  در اینجا شما قادر خواهید بود تمام پارتیشن ها و فلش مموری های کامپیوترتان را ببینید.

سپس بر روی پارتیشن مربوط به فلش مموری خود کلیک راست کرده و گزینه “Format” را انتخاب کنید.

Disk_Management

در پنجره باز شده مربوط به تنظیمات فرمت شما می بایست روش “FAT32” را برای فرمت کردن انتخاب کنید زیرا با اینکار فلش مموری شما توسط اکثرا سیستم ها از جمله ویندوز ، لینوکس ، OS X و یا کنسول های بازی خوانده میشود.

Disk_Management2

فراموش نکنید تیک گزینه “Perform a quick format” را بردارید تا فلش مموری شما به صورت کامل فرمت شده البته کمی زمان بر خواهد بود ولی کمک میکند ویندوز مشکلات فلش مموری شما را بر روی هارد دیسک تصحیح کند.

Disk_Management3

در پایان نیز بر روی دکمه OK کلیک کنید تا مراحل فرمت کردن آغاز شود. اگر فرمت کردن به درستی انجام شد باید در نظر داشته باشید. با فرمت کردن تمام اطلاعات موجود در فلش مموری شما حذف خواهد شد. ولی اگر فرمت کردن به درستی انجام نشد و هنوز با مشکل windows was unable to complete the format روبرو هستید می بایست ما را در بخش بعدی آموزش همراهی کنید.

روش چهارم ؛ فرمت کردن فلش مموری از طریق Command Prompt

ابتدا از منوی استارت Run را جستجو کرده و سپس در پنجره باز شده cmd را تایپ کنید تا محیط Command Prompt برای شما باز شود.

Open the Command Prompt

سپس در پنجره مشکی باز شده “diskpart” را تایپ کرده و Enter بزنید. برای انجام اینکار حتما باید با یوزر ادمین وارد شده باشید. پس از Enter زدن خواهید دید کلمه ای که تایپ کردید به  “<DISKPART ” تغییر یافت. و آماده گرفتن دستور بعدی از شماست.

Open the Command Prompt-2

سپس دستور بعدی “list disk” را تایپ کرده و Enter بزنید. با این دستور تمام دیسک های متصل به کامپیوترتان را برای شما نمایش میدهد.

Open the Command Prompt-3

اینبار دستور “# select disk” را تایپ کرده و Enter بزنید. فراموش نکنید به جای # شماره فلش مموری مربوطه خودتان را بنویسید. با این دستور شما در واقع مموری کارت مورد نظر خود را انتخاب میکنید تا در مرحله بعد آن را فرمت کنید.

Open the Command Prompt-4

بعد از دستور بالا می بایست دستور “clean” را تایپ کرده و Enter بزنید. با اینکار تمام اطلاعات فلش مموری شما پاک می شود.

Open the Command Prompt-5

حالا برای ساخت پارتیشن جدید بر روی مموری کارت خود می بایست دستور “create partition primary” را تایپ کرده و Enter بزنید.

Open the Command Prompt-6

برای فعال کردن پارتیشن ایجاد شده بر روی فلش مموری شما ، دستور “active” را تایپ کرده و Enter بزنید.

Open the Command Prompt-7

و در نهایت برای فرمت کردن پارتیشن ایجاد شده بر روی فلش مموری ، دستور ” format fs=fat32 ” را تایپ کرده و Enter بزنید. تا فلش مموری براساس FAT32 فرمت شود تا به تمام دستگاه ها همخوانی داشته باشد. در این مرحله فرمت کردن ممکن است کمی زمان ببرد.

Open the Command Prompt-8

سپس در مرحله آخر دستور “exit” را تایپ کرده و Enter بزنید تا ابزار DISKPART با استفاده از این دستور بسته شود. اگر با وجود تمامی مراحل بالا فلش مموری و مموری کارت شما باز هم توسط سیستم شناخته نشد متاسفانه فلش مموری شما خراب بوده و قابل استفاده نخواهد بود.

جمع بندی:

ما در بالا دو روش برای حل مشکل فرمت نشدن فلش windows was unable to format را آموزش دادیم. که توصیه میکنیم گام به گام مراحل بالا را طی کرده تا بتوانید به درستی دلیل اینکه چرا کامپیوترتان قادر به شناختن فلش مموری نیست ، عیب یابی کنید و در جهت برطرف کردن آن برآیید. با این وجود اکر هنگام اتصال مموری کارت هنوز هم با ارور Write Protection مواجه می شوید. حتما پست مربوط به ۷ روش حل مشکل ارور Write Protection در فلش و مموری کارت در انزل وب را مطالعه فرمایید.

تجربه و پیشنهاد شما ؟

در صورتی که راه حل دیگری برای حل مشکل فرمت نشدن فلش و پیغام windows was unable to format ویندوز میدانید ، تجربیات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

بازی زولا

مطالب مرتبط

چگونه لینک پروفایل و کانال تلگرام و اسنپچت را به پروفایل اینستاگرام اضافه کنیم ؟
حل مشکل اضافه کردن لینک تلگرام و اسنپچت به پروفایل اینستاگرام
حل ارور You need to format the disk in drive before you can use it
رفع مشکل پیغام فرمت You need to format the disk فلش مموری و هادر اکسترنال
دلایل و راه های برطرف کردن خطای Missing Operating System
۵ راه حل کاربردی برای رفع خطای Missing Operating System ویندوز
در زمانی که کامپیوتر و لپ تاپ ناگهانی و به صورت خودکار پشت سر هم ریستارت میشود چکار کنیم؟
وقتی که کامپیوتر ناگهانی و پی در پی ریستارت میشود چکار کنیم؟

نظرات

 • غلامعلی نجفی says:

  سلام خسته نباشید من یک فلش مموری ۱۶گیگ دارم که حجم فلش را ۱۴٫۸ نشان میده باهیچ نرم افزاری فرمت نمیشه ممنون میشم اگرکمکم کنید.

  0
 • عباس says:

  من دو رم۳۲ویه رم۸جیبی دارم که خرابن ، هر کاری رو که گفتید کردم هیچکدوم نتیجه نداد.لطفا یه را بهتر رو به اشتراک بذارید

  0
 • somayeh says:

  سلام تو سیستم من ک روش چهارم رو امتحان کردم اولش خطا میداد میگفت حافظه نداره ولی چند بار امتحان کردم همین روشو اخرش فرمت نشد و همون پیغامو داد فلش رو دوباره وصل کردم اولش درایوش نیومد ولی بعد یه دقیقه اومد به روش عادی کلیک راست بعد فرمت کردم روی quick format البته الان فرمت شده و کار میکنه ممنون از راهنماییتون

  0
 • Saber says:

  سلام
  هیچ کدوم از روش ها برای من جواب نداد
  در روش چهارم ؛ فرمت کردن فلش مموری از طریق Command Prompt بعد از وارد کردن
  create partition primary
  ارور میده که فضای کافی برای این کار وجود نداره و نمیشه ادامه داد
  ادمین جان لطفا یه کمکی بفرمائید

  0
 • مسعود says:

  بهترین روش چهارمی هست و ممنونم بابت آموزشتون
  فلشم درست شد . خسته نباشید میگم به همکارانتون

  0
 • صابر says:

  سلام ممنون از آموزشتون ولی من تمام مراحل رو انجام دادم نشد و در مرحله چهارم این پیغام رو میده
  DiskPart has encountered an error: The request could not be performed because of an I/O device error.
  See the System Event Log for more information

  0
 • مسعود says:

  سلام خسته نباشین رم من بعداز cleanاین ارورو میده چیکارش کنم DiskPart has encountered an error: The request could not be performed because of an I/O device error.
  See the System Event Log for more information.

  0
 • hadi says:

  همه چی همون بود که گفتین ولی آخرش میزنه صفر درصد کامل شد یعنی چی تشکر

  0
 • fatemeh says:

  روش اخرتون فلش منو نجات داد.

  0
 • سجاد says:

  سلام
  من وقتی دستورdiskpart را وارد میکنم پنجره جدید باز میشه ولی قادر به تایپ نیستم و هر چه تایپ میکنم تایپ نمیشه ویندوزم هم ویندوز ۷ هستش اگر کسی اطلاعاتی داره لطفا راهنمایی کنه

  0
 • مهدی says:

  سلام
  هیچ کدوم از روش ها برای من جواب نداد
  در روش چهارم ؛ فرمت کردن فلش مموری از طریق Command Prompt بعد از وارد کردن
  create partition primary
  ارور میده که فضای کافی برای این کار وجود نداره و نمیشه ادامه داد
  ادمین جان لطفا یه کمکی بفرمائید

  0
  • مهدی حاتمی says:

   فلش من هم همین ارور no free usable … رو میده و نشد که درست بشه.. اگر از دوستان راهکاری داره ممنون میشم راهنمایی کنه

   0
 • الهام says:

  ممنون عالی بود راهنماییتون

  0
 • johann says:

  با سلام تمام این روش ها رفتم مشکلم حل نشد.مرحله آخرو رفتم این ارورو داد.
  the system cannot find the file specified.see the system event log for more information

  0
 • رامین says:

  عالی بود،
  من از روش چهارم استفاده کردم، جواب داد.
  خدا خیرتون بده

  0
 • صبا says:

  سلام و خسته نباشید بعد از اینکه create partition primary رو زدم این ارور رو میدهhttp://uupload.ir/files/4m0g_screenshot_(1).png
  ممنون میشم کمک کنید

  0
 • sotoude says:

  ممنون من روش چهارم رو امتحان کردم و جواب گرفتم

  0
 • abolfazl says:

  سلام.من کارایی که گفتین رو انجام دادم ولی مشکل حل نشد یه سری فایل داخل فلشم هست که پاک نمیشن وقتی دلیت میکنم بعضیاشونم که پاک میکنم دوباره برمیگردن اجازه فرمتم بهم نمیده و پیام windows was unable to complete the format نشون میده با دیسک پارت هم زدم ولی نشد چیکار باید بکنم؟

  0
 • طاهره says:

  دستتون درد نکنه. خیلی خوب بود.همون دستورات رو به ترتیب در cmd زدم و درست شد.

  0
 • علی says:

  سلام
  متاسفانه این روش در مورد فلش من کارساز نبود
  پس از دستور DISKPART> create partition primary این پیام ظاهر می شود. البته پس از rescan و یا restart هم مشکل پابرجاست. در هر حال متشکریم از راهنمایی خوب شما

  Virtual Disk Service error:
  The operation timed out.
  DiskPart has referenced an object which is not up-to-date.
  Refresh the object by using the RESCAN command.
  If the problem persists exit DiskPart, then restart DiskPart or restart the
  computer.

  0
 • امیر says:

  سلام. لطفا اگه میتونید مشکل من رو برطرف کنید. وقتی قلش رو به کامپیوتر وصل می کنم به صورت کمرنگ بالا میاد مثل این عکس

  http://s9.picofile.com/file/8327086968/12.jpg

  و وقتی میخوام وارد بشم این پیغام خطا رو میده

  http://s8.picofile.com/file/8327086984/3.jpg

  و وقتی هم میخوام فرمت کنم این پیغام رو میده

  http://s8.picofile.com/file/8327086992/4.jpg

  حالا شما بگین مشکل چیه؟ من فکر می کنم اصلی ترین مشکل اینه که فلش واضح بالا نمیاد و کمرنگه. در ضمن روی کامپیوترم دو تا هارد اکسترنال و فلش های دیگه رو نصب کردم همه رو بالا میاره. ایراد از خود فلشه

  0
 • Yaservln says:

  سلام
  درروش چهارم ؛ فرمت کردن فلش مموری از طریق Command Prompt بعد از وارد کردن
  create partition primary
  ارور میده که فضای کافی برای این کار وجود نداره
  رم ۸ گیگه فایلا توش هست ولی گوشی بالا نمیاره تو کامپیوترم فرمت نمیشه؟

  0
 • وحید says:

  سلام بدون استفاده از کامپیوتر و با استفاده از گوشی راه حلی وجد داره؟

  0
 • رها says:

  با عرض سلام و خسته نباشید سوالی خدمتتون داشتم یک فلش دارم به هیچ طریقی فرمت نمیشه نمیشه و فایلی بهش انتقال داد اما میشه کپی گرفت تمام روشها رو رفتم حتی روش اخر که این خطا رو داد http://s8.picofile.com/file/8323095100/Screenshot_1_.png

  0
  • پیمان says:

   سلام من هم همین مشکل رو دارم
   فایل های داخل فلش رو میشه کپی کرد. ولی عجیب اینجاست حذف هم میشه کرد اونم بدون خطا ولی وقتی بعد حذف کردن میای بیرون و دوباره میری تو میبینی باز فایل ها توش هست. فرمت هم میشه بدون خطا ولی بازم میری داخل میبینی فایلا وجود دارن. با انتی ویروس وقتیویروس کشی میکنمش. چندتا ویروس رو شناسایی میکنه. ممکنه ویروس باعث این نوع قفل شدن فلش شده باشه؟

   0
 • انسان says:

  عالی و کاربردی ممنون از وبسایت عالیتون
  منکه موفق شدم فرمت کنم

  0
 • جواد says:

  مراجعه با بازار و خرید یک فلش مموری جدید بهترین و ساده ترین راهکار پیشنهادی من برای شما عزیزان
  شاد و سربلند باشید

  0
 • saeed says:

  DiskPart has encountered an error: The request could not be performed because of an I/O device error.
  See the System Event Log for more information.

  این چیه دیگه؟؟؟؟

  0
 • داریوش says:

  آقا دمت گرم
  مطلبتون خیلی عالی بود
  فلش من درست شد.
  تشکر فرااااواااان

  0
صفحات 1 2 3

تبلیغات متنی