علت حل مشکل تار شدن دوربین گوشی سامسونگ هواوی سونی

۱۲ روش حل مشکل تار شدن دوربین گوشی ، بررسی علت محو شدن عکس

با توجه به داغ بودن تب گرفتن و اشتراک گذاری عکس و ویدیو از لحظات خوشی ، هیجان انگیز ، غم و.. زندگی شخصی افراد دوربین گوشی های هوشمند نقش مهمی را در آن ایفا میکنند ، یکی از مشکلات عجیبی که پس از مدتی استفاده از گوشی مخصوصا گوشی های سامسونگ ، سونی و هواوی برای کاربران رخ میدهد مشکل تار شدن یا ناواضح بودن عکس و افت کیفیت ثبت تصاویر است که در ادامه علت تار شدن دوربین گوشی و روش های حل این محو شدگی را بیشتر بررسی میکنیم.

علت و روش رفع مشکل تار شدن عکس دوربین گوشی سامسونگ، سونی، هواوی و..

Reasons and Ways to Fix Phone Camera Is Taking Blurry Pictures

در مورد تار بودن عکس و به اصطلاح بلور شدن آن قبلا به صورت کامل در پست رفع تاری و ماتی متن و عکس جهت شفاف سازی و واضح تر شدن تصاویر و ترفند ها و آموزش عکاسی در شب برای رفع مشکل تاری عکس انزل وب صحبت کردیم و راهکارهای متفاوتی را به شما ارائه دادیم ، اما امروز میخواهیم این مشکل را مبدا اصلی که اکثرا همان دوربین های گوشی هوشمند است بررسی و حل کنیم ، در ادامه روش های رفع مشکل پایین آمدن کیفیت دوربین گوشی و علت تار شدن دوربین گوشی های سامسونگ و.. که سیستم عامل اندروید دارند را توضیح میدهیم.

رفع مشکل تار شدن عکس دوربین گوشی سامسونگ

حل مشکل تار شدن دوربین گوشی با تمیز کردن و بررسی لنز

قبل از شروع و امتحان روش های پیچیده ابتدا یک موضوع ساده را به خوبی بررسی کنید ، آیا لنز دوربین گوشی شما تمیز و خط و خشی بر روی آن نیفتاده است؟ محافظ اولیه دوربین که کارخانه بر روی آن قرار میدهد کنده شده است ؟ و یا اینکه در اثر رطوبت ، افتادن در آب و.. لنز آن بخار نگرفته است ؟ در صورتی که بخار آب ، جای اثر انگشت و یا مواد دیگر بر روی سطح لنز باشد همانند روش پاک کردن LCD و LED با یک دستمال نرم مرطوب شروع به پاک کردن آن کنید اما اگر در داخل محیط دوربین و لنز گوشی بخار و.. را مشاهده میکنید ، در صورتی که مهارت باز کردن و جدا کردن قطعات آن را دارید لنز گوشی را بررسی کنید در غیر این صورت حتما گوشی خود را به دست یک تعمیر کار مطمئن بسپارید.

حل مشکل تار شدن دوربین گوشی با تمیز کردن و بررسی لنز

تکان دادن بیش از حد دوربین در هنگام عکاسی یکی از علت ها است!

نکته بعدی که بسیار ساده است اما خیلی از کاربران تازه کار به آن دقت نمیکنند تکان دادن بیش از دوربین و لرزش دست میباشد ، این حرکت یکی از بدیعی ترین دلایل تار شدن تصویر در هنگام ثبت عکس و ویدیو است. با توجه به اینکه اکثر دروبین های گوشی های هوشمند امروزی قابلیت لرزش گیر و تشخیص حرکت در نور مناسب را دارند اما در حال حاضر نیز هنوز مواردی مشاهده میشود که در صورت کم بودن نور بسیار سریع دکمه شاتر اپ دوربین گوشی را فشار دهید نتیجه آن تار و محو شدن عکس است!

تکان دادن بیش از حد دوربین در هنگام عکاسی یکی از علت ها است!

متاسفانه با توجه به سرعت بالا دوربین های امروزی همچنان عکس شما در لحظه ثبت نمی شود و دوربین در مقطعی از زمان نیاز به دریافت نور دارد و وقتی نوردهی کم باشد زمان دریافت نور میتواند به بیش از یک ثانیه طول بکشد و در این زمان اگر حکتی صورت بگیر عکس شما به شدت تار خواهد بود (مخصوصا در عکسبرداری های بلند مدت در نور کم) ، پس این نکته که دوربین ثابت باشد و شما از تنظمیات ثابت کننده تصویر و ANTI-SHAKE دوربین گوشی خود در این شرایط حتما استفاده کنید بسیار مهم است.

افت کیفیت دوربین گوشی به علت زود عکس گرفتن

علت دیگر که باید به آن توجه کنید قابلیت فوکوس خودکار یا Autofocus که قبلا در مطلب افزایش کیفیت عکس دوربین گوشی با اضافه کردن فوکوس و نقاط محو بیشتر درباره تاثیر آن صحبت کردیم ، قابلیت فوکوس بر روی تصویرگوشی های هوشمند نیاز به زمان دارد و اگر در هنگام فرآیند فوکوس کردن و ثابت نشدن آن دکمه شاتر را فشار دهید نتیجه آن عکسی تار خواهد بود.

تار شدن و پایین آمدن کیفیت دوربین گوشی به علت فوکوس نامناسب

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم فوکوس کردن باعث زیبایی عکس شما میشود اما در صورتی که سوژه را اشتباه انتخاب کنید و یا تنظیمات فوکوس شما به درستی ست نشده باشد نتیجه کاملا برعکس خواهد بود و عکسی با نقاط محو و تار شده اشتباه خواهید داشت ، به طور مثال اگر شی یا شخص مد نظر به دوربین بسیار نزدیک باشد و فوکوس خودکار را فعال کرده باشید دوربین به صورت اتوماتیک focus را بر روی پشت زمینه عکس تنظیم خواهد کرد که میتوانید دقیقا برعکس انتظار شما باشد!

تار شدن و پایین آمدن کیفیت دوربین گوشی به علت فوکوس نامناسب

پس بنابراین نیاز است با تپ کردن بر روی صفحه گوشی فوکوس را به صورت دستی تنظیم کنید و به دوربین گوشی بگویید کدام نقاط را محو و دقت را بر روی چه نقطه ای قرار دهد.

رفع مشکل تار شدن عکس دوربین گوشی با حالت Burst

یکی از حالت های بسیار خوب دوربین در برخی از گوشی های هوشمند حالت burst میباشد که در آن نیاز نیست برای گرفتن هر عکس هر بار روی دکمه شاتر تپ کنید و با نگه داشتن طولانی مدت دست خود بر روی دکمه عکس ها پشت سر هم ثبت میشوند که اینکار در بعضی موارد باعث لرزش کمتر دست (که علت اصلی تار شدن است) و عکسبرداری سریعتر میشود ، در گوشی های اندروید اگر این قابلیت برای شما فعال نباشد میتوانید از اپ رایگان Fast Burst Camera Lite گوگل پلی استفاده کنید.

رفع مشکل تار شدن عکس دوربین گوشی با حالت Burst

جلوگیری از افت کیفیت دوربین گوشی با استفاده از دو دست و نگه دارنده ها

یکی از موارد مهم در عکاسی با دوربین گوشی که قبلا نیز به آن اشاره کردیم ثابت بودن لنز است ، برای اینکار بهتر است در هنگام عکاسی از هر دو دست خود برای گرفتن دوربین استفاده کنید و از دکمه میانبر شاتر دوربین که سخت افزاری است یا از دستورهای صوتی برای ثبت عکس استفاده نمایید، همچنین میتوانید از پایه و نگه دارنده های دروبین و منوپاد ها نیاز برای ثابت شدن و رفع مشکل تار شدن عکس دوربین استفاده کنید.

جلوگیری از افت کیفیت دوربین گوشی با استفاده از دو دست و نگه دارنده ها

کیس و قاب های نامناسب گوشی

یکی از موارد دیگر که ممکن است در کارکرد و پایین آمدن کیفیت دوربین گوشی تاثیر داشته باشد ، کیس یا قاب های گوشی و حرکت آن و قرار گیری بر روی قسمتی از لنز دوربین باشد، پس حتما یکبار برای اطمینان از دروبین موبایل خود آن را بدون قاب تست کنید.

حل مشکل فوکوس نکردن دوربین گوشی با تکان دادن

مشکلی که در برخی از گوشی های سامسونگ شاهد آن بودیم و به عنوان یک باگ گزارش داده شده است تکان خودردن سنسور دروبین ، گیر کردن و عملکرد نادرست فوکوس است که برخی از کاربران برای حل موقت این مشکل پس از باز کردن اپ دوربین و قبل از ثبت عکس گوشی را به آرامی تکان میدادند تا سنسور فعال شود و پس از آن شروع به عکسبرداری میکنند. به نظر عجیب میرسد اما این ترفند مشکل تار شدن دوربین گوشی سامسونگ هزاران دستگاه را حل کرده است!

سوئیچ کردن بین حالت های دروبین برای حل مشکل تار شدن دوربین موبایل

یکی از ترفندهای دیگر برای رفع مشکل تار شدن دوربین گوشی سامسونگ ، هواوی ، سونی و.. سوئیچ کردن حالت دوربین است ، برای اینکار ابتدا در اپ دوربین به عنوان مثال حالت دوربین (Camera Mod) را بر روی Beauty Face قرار دهید و سپس آن را مجددا بر روی Auto تنظیم کنید، این ترقند مشکل فوکوس نکردن دوربین گوشی و تار شدن عکس را در بسیاری از موارد حل میکند.

سوئیچ کردن بین حالت های دروبین برای حل مشکل تار شدن دوربین موبایل

حل مشکل تار شدن دوربین موبایل با خالی کردن کش اپ دوربین

پیشنهاد میکنیم حتما کش برنامه دروبین گوشی هوشمند خود را خالی کنید و مجددا برنامه دروبین را تست کنید ، خالی کردن کش برنامه های در اندروید را قبلا به صورت کامل در انزل وب آموزش دادیم.

رفع مشکل تار شدن دوربین گوشی اندروید با ریست کردن گوشی

اگر قبلا دوربین گوشی سامسونگ ، آیفون و .. به خوبی کار میکرد و بعد از آپدیت یا نصب یک برنامه و برخی از تنظیمات با مشکل تار شدن مواجه شدید و تمامی روش های بالا برای شما کار ساز نبود یکی از راه حل ها ریست کردن و بازگشت به تنظیمات کارخانه میباشد که متاسفانه با اینکار اطلاعات شما از بین خواهد رفت ، پس از قبل از اینکار حتما از داده های مهم گوشی خود بکاپ بگیرید.

آپدیت سیستم عامل گوشی

در برخی از نسخه های سیستم عامل اندروید کاربران گزارش وجود باگ هایی را در اپ دوربین گوشی دادند که باعث فوکوس کردن دوربین در خارج از محدوده تصویر میشود ، برای حل این مشکل بهترین راه حل آپدیت سیستم عامل گوشی به نسخه جدیدتر است تا باگ های قبلی رفع شود.

تجربه و پیشنهاد شما ؟

کدام یک از روش های بالا برای رفع مشکل خراب شدن دوربین گوشی و تار شدن عکس ها برای شما کاساز بود ؟ اگر راه حل و پیشنهاد دیگری برای علت تار شدن صفحه دوربین گوشی میشناسید آن را در بخش نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

دانلود آهنگ آخرش قشنگه از علیرضا طلیسچی

مطالب مرتبط

مقایسه کامل تفاوت های دوربین SLR با DSLR
بررسی و مقایسه کامل تفاوت های دوربین SLR با DSLR
افزایش کیفیت عکس گوشی اندروید
راهنما قدم به قدم : آموزش روش های افزایش کیفیت عکس در گوشی اندروید
ترفند گرفتن سلفی بدون منوپاد
۷ روش جالب و کاربردی برای گرفتن سلفی بدون مونوپاد
بالا بردن کیفیت عکس دوربین گوشی با اضافه کردن نقاط محو و فوکوس
افزایش کیفیت عکس دوربین گوشی با اضافه کردن فوکوس و نقاط محو

نظرات

 • بهروز says:

  سلام و خسته نباشید دارم خدمتتون گوشی من V20 ال جی هستش من گوشیمو جهت تعمیر کانتکتور ال سی دی دادم تعمیر الان که با دوربین اصلی گوشی میخوام عکس بگیرم فوکوس نمیکنه و نویز زیادی تو عکس هستش جوری که احساس میشه دوربین بجای ۱۶ مگاپیکسل ۵ هستش ایا میتونه که موقع بستن قطعات این مشکل پیش اومده باشه

  0
 • سید says:

  واقعا ممنون
  اس ۸ پلاس من همین امشب بعد از یکسال و یک ماه کار کردن برای اولین بار مشکل تاری دوربین پیدا کرد که با خوندن مقاله ی شما و تکان دادن گوشی در حالت روشن بودن اپ دوربین مشکل برطرف شد. ممنون

  0
 • مهدی says:

  واااقعا دمتون گرم من هربار میخواستم عکس بگیرم لنز دوربینمو اول سمباده میزدم بعد توی ماهیتابه با روغن سوخته موتور سرخ میکردم بعد هم درحال بندری رقصیدن و لرزوندن بندری عکس میگرفتم اونم فقط با یک دست پس بگو ایراد از کجا بوده
  😒😒😒

  0
 • سلیمان says:

  دوستان معمولا این مشکل با شیک کردن تند گوشی وقتی دوربینتون فعاله حل میشه بعضا دوستان نگران میشن ولی جای نگرانی نیست
  نیازی به ریست و کارهای دگ هم نیست

  0
 • سحررررر says:

  توضیحاتتون خیلی پیش پاافتاده بود.خب اینو که همه میدونن باید درست عکس بگیریم و دستوتکون ندیموازین حرفا.بایددرمورد ایرادهای سخت افزاری ونرم افزاریش توضیح میدادین.من گوشیم شیاومی ۴a هست قبلا همه چیزش عالی بود.اماالان کیفیت دوربینش خیلی پایین اومده یعنی انگار دوربیمش حسابی کثیف شده.مدیریت فایلش که داغونه انگارمال صد سال پیشه.حتی برنامه شریت هم آخرین ورژن هم نصب کردم اصلا کارنمیکنه یعنی کل امکاناتش پریده.خیلی مذخرفه تویه سایتی گفته بودن اکثرآپدیتها به گوشی نمیان وسازگارنیستن🙄خب یعنی چی خود گوشی خودش گفت ورژن جدید اومده.اگه به گوشی نمیاد مرض دارن میفرستن

  0
 • B says:

  سلام مدل گوشیم ساسمونگ j7 پرایم خیلی دوربینش خوب بود ولی یه چن وقتیه ک کیفیتش اومده پایین هر کاریم میکنم خوب نمیشه گوشیمو فلش کردم ریست کردم چن بارم اندروییدشا اپدیت کردم و خیلی کارا ولی دوربینش هیچ تغیری نمیکنه میشه علتشا بگین

  0
 • کامران says:

  S8 دارم. همین الان دوربینش تار شد.قبلا هم میشد گاهی. الان با یه ضربه کوچیک تصویر شفاف شد. این مشکل سخت افزاریه و فکر نکنم مشکل خاصی باشه

  0
 • مهدب says:

  من گوشی S8+دارم گوشی من موقع عکس گرفتن یا فیلم گرفتن تار میشه این مشکل فقط برتی گوشی من نیست چند نفر دیگه هم این مدل گوشی دارن همین مشکل رو دارن ممنون میشم راهنمایی کنید

  0
 • Mohammadreza says:

  خیلی جالب بود برا منم این مشکل تار شدن پیش اومد با خوندن مطلبی که گوشی تان را تکان بدهید مواجه شدم بله درسته هر با که دوربین رو باز میکردم تار نشون میداد حتی از اینستا هم وارد استوری میشدم هم تار بود ولی با یک تکان دادن درست میشد 🤣

  0
 • ادوین خاچاطوریان says:

  سلام،خسته نباشید،بابت توضیحات شفافتون خیلی ممنونم،مشکل من اینه که هر وقت که با دوربین گوشی سامسونگ با فلاش عکس میگیرم بعد هر بار عکس گرفتن دیگه فوکوس انجام نمیشه و مجبور میشم گوشی رو خاموش و روشن کنم ولی بدون فلاش این مشکل وجود نداره،لطفاً راهنمایی بفرمائید چیکار کنم؛با تشکر فراوان.

  0
 • Sajjad says:

  سلام .مرسی از زحمتاتون. عالی بود واقعا کارامد بود.از منتشر کننده مطالب ممنونم.

  0
 • حسن says:

  دوربین گوشی من دچار ویبر شده . یعنی روی فکوس مشکل داره اگه دوربین بگزارم رو حالت میکرو مشکل حل میشه ولی تو حالت ماکرو و معمولی دوربین فکوس نمیکنه! بک صدای ویز هم اطراف دوربین وقتی روشن مدام شنیده میشه! و تصویر تار میشه! یک راه حل ساده تو وب سایت خارجی دیدم که جواب داد. چون این مشکل سخت افزاریست با پا کردن کش و ریستارت کردن حل نمیشه ! ولی یک راه حل ساده هست ! یک آهنربا کوچیک نزدیک لنز دوربین قرار بدید ! خواهید دید هم صدا قطع میشه و هم ویبره و تصاویر درست میشند

  0

تبلیغات متنی