11 کار برای حل مشکل آپدیت نشدن ویندوز 11 (آنلاین و آفلاین)

۱۱ کار برای حل مشکل آپدیت نشدن ویندوز ۱۱ (آنلاین و آفلاین)

آپدیت ویندوز 💻 در فواصل زمانی مختلف به منظور رفع مشکلات و افزایش قابلیت های ویندوز توسط شرکت مایکروسافت در اختیار کاربران قرار می گیرد.

گاهی اختلالاتی در فرایند آپدیت ویندوز به وجود می آید و کاربران نمی توانند ویندوز را آپدیت کنند. در این مطلب از انزل وب به بررسی ۱۱ کار برای حل مشکل آپدیت نشدن ویندوز ۱۱ به صورت آنلاین و آفلاین می پردازیم.

چرا ویندوز ۱۱ آپدیت نمیشود؟

به طور کلی بنابر آموزش رسمی سایت مایکروسافت در زمینه آپدیت نشدن ویندوز ۱۱ ، مشکل در اتصال اینترنت می تواند از دلایل اصلی آپدیت نشدن ویندوز ۱۰ به ۱۱ به صورت آنلاین باشد. همچنین پر بودن فضای درایو C می تواند باعث مشکل در آپدیت ویندوز شود. علاوه بر این مشکلات، راهکارهایی مثل ریستارت کامپیوتر، قطع اتصالات خارجی، اجرای برنامه Windows Update Troubleshooter ، غیرفعال سازی آنتی ویروس و ترمیم فایل های خراب با استفاده از کدهای دستوری در Command Prompt می تواند به رفع مشکل آپدیت نشدن ویندوز ۱۱ کمک کند. کاربران ویندوز همچنین برای آپدیت ویندوز می توانند از برنامه های آفلاین مثل Cumulative Update استفاده کنند. اگر هیچ کدام از این روش ها کارساز نبود، کاربر می بایست ویندوز را دوباره نصب کند. در ادامه این مطلب به بررسی دقیق تر ۱۱ راهکار برای حل مشکل آپدیت نشدن ویندوز ۱۱ (آنلاین و آفلاین) می پردازیم.

آپدیت‌ آفلاین ویندوز ۱۱ با فایل Windows 11 Cumulative Update

برای آپدیت آنلاین ویندوز ۱۱ بهتر است از تغییر دهنده آی پی استفاده کنید و در صورتی که میخواهید از آپدیت آفلاین ویندوز ۱۱ استفاده کنید آن را از سایت های داخلی معتبر مثل سافت ۹۸ و یا پی سی دانلود ، دانلود کرده و نصب کنید.

محصولات شرکت مایکروسافت مثل ویندوز، در فواصل زمانی مختلف آپدیت می شوند تا باگ های برنامه برطرف شده و گاهی قابلیت های جدید به آن اضافه گردد. در گذشته برای رفع هر ایراد جزئی در ویندوز یک آپدیت تهیه می شد و به صورت یکباره در اختیار کاربران قرار می گرفت. کاربران با نصب آپدیت‌های مختلف سیستم خود را به روز می‌کردند. اما امروزه تعداد آپدیت های ویندوز زیادتر شده است و به فاصله های کمتری ارائه می گردد.

آپدیت‌های ویندوز ۱۱ به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • Servicing Stack: این آپدیت‌ها شامل فایل‌ها و منابعی می‌شوند که برای مدیریت سیستم ضروری هستند.
  • Cumulative Update: این دسته از آپدیت‌ها حجیم بوده و بسیاری از قسمت‌های مختلف ویندوز را به روز می‌کنند. این دسته از آپدیت ها علاوه بر آپدیت های جدید تمامی خصوصیات ورژن های قبل را نیز شامل می شود.
  • Security Update: این آپدیت صرفاً Adobe Flash Player را برای مرورگر Internet Explorer آپدیت می‌کند.
  • NET Framework: این آپدیت نیز همانطور که از نام آن پیداست، کتابخانه‌های NET Framework را به روز رسانی می‌کند.

در بین تمامی قسمت های آپدیت، Cumulative Update از اهمیت بالاتری برخوردار است. در صورتی که شرایط آپدیت آنلاین و یا نصب تمامی قابلیت ها برای شما فراهم نبود، می توانید از این آپدیت استفاده کنید.

فضای خالی درایو C را چک کنید

اگر حافظه درایو C کامپیوتر شما پر باشد، می تواند باعث بروز مشکل در آپدیت ویندوز ۱۱ شود. برای رفع این مشکل لازم است که ابتدا فضای درایو C را خالی کنید و سپس برای آپدیت ویندوز ۱۱ تلاش کنید.

برای چک کردن فضای خالی درایو C بر روی این درایو کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.

مشکل آپدیت نشدن ویندوز 11

در این قسمت Free Space یا فضای خالی درایو را چک کنید.

آپدیت نشدن ویندوز 11

اگر فضای درایو پر است، آن را خالی کرده و دوباره تلاش کنید.

کامپیوتر را ریستارت کنید

در بسیاری از موارد ویندوز نیاز به ریستارت برای شروع فرایند آپدیت می باشد. برای این کار پس از بستن برنامه های در حال اجرا، بر روی گزینه Start کلیک کنید و در قسمت Power، گزینه Restart را انتخاب کنید. پس از انجام فرایند ریستارت دوباره چک کنید که آپدیت انجام شده باشد. اگر سیستم شما آپدیت نشده بود، باقی راهکار ها را امتحان کنید.

رفع مشکل آپدیت نشدن ویندوز 11

دوباره آپدیت ویندوز ۱۱ خود را چک کنید

اگر شما در انجام آپدیت ویندوز ۱۱ به مشکل برخورده اید، دوباره آپدیت کامپیوتر خود را چک کنید. برای این کار به قسمت Start بروید و با انتخاب گزینه Settings، به قسمت Update and Security بروید.

 

عدم آپدیت ویندوز 11

سپس بر روی Check for updates بزنید.

آپدیت نشدن ویندوز 11

در صورت وجود آپدیت برای ویندوز شما، ویندوز را آپدیت کنید.

حذف برنامه های خراب و اتصالات خارجی

اگر آپدیت ویندوز ۱۱ شما دچار مشکل شده و دلیلی برای آن شناسایی شد، بر روی گزینه Fix issues بزنید تا مشکلات آپدیت را شناسایی و در صورت امکان رفع کنید. اگر در این قسمت برنامه های خرابی که باعث مشکل در فرایند آپدیت میشوند شناسایی شد، شما می توانید برنامه را حذف و دوباره برای آپدیت ویندوز تلاش کنید.

آپدیت نشدن ویندوز 11

همچنین اگر کامپیوتر شما به وسیله ای متصل شده است، اتصال را قطع و دوباره تلاش کنید. اتصال لوازم جانبی معیوب می تواند باعث اختلال در فرایند آپدیت ویندوز شود. پس از قطع اتصال در صورتی که آپدیت با موفقیت انجام شود درایور های وسایل جانبی را هم به آخرین ورژن به روز رسانی کنید.

حل مشکل آپدیت نشدن ویندوز ۱۱ با برنامه عیب یابی آپدیت ویندوز

ویندوز یک برنامه عیب یابی آپدیت ویندوز به نام Windows Update Troubleshooter ارائه داده است که با استفاده از آن می توانید مشکلات آپدیت ویندوز ۱۱ خود را شناسایی کنید. برای اجرای این برنامه به قسمت Start بروید و با کلیک بر روی گزینه Settings به قسمت Update & Security بروید . سپس در لیست کنار صفحه اسکرول کرده و بر روی Troubleshoot کلیک کنید. در این قسمت گزینه Additional Troubleshooters را انتخاب کنید.

 

حل مشکل آپدیت وییندوز 11

پس از اینکه در این قسمت گزینه Windows Update را انتخاب کردید، بر روی گزینه Run the Troubleshooters کلیک کنید.

راهکار های مشکل آپدیت نشدن ویندوز 11

با اجرای این برنامه مشکلاتی که باعث آپدیت نشدن ویندوز شما می شوند پیدا خواهند شد و شما می توانید این مشکلات را رفع کنید.

آنتی ویروس را غیرفعال کنید

فعال بودن آنتی ویروس در کامپیوتر شما می تواند باعث ایجاد مشکل در آپدیت ویندوز ۱۱ شود. شما برای رفع مشکل می توانید آنتی ویروس را به صورت موقت غیرفعال کرده و یا حذف کنید. سپس دوباره برای آپدیت ویندوز تلاش کنید. پس از آپدیت ویندوز دوباره آنتی ویروس را فعال و یا نصب کنید.

برای غیرفعال کردن موقتی آنتی ویروس برنامه آنتی ویروس را باز کنید.

غیرفعال سازی ویروس کش برای آپدیت ویندوز 11

پس از باز شدن برنامه به قسمت Manage Settings بروید.

آپدیت نشدن ویندوز 11

بر روی گزینه Real-Time Protection یا Active Scanning بزنید و قابلیت ویروس کشی را غیرفعال کنید.

حل مشکل آپدیت ویندوز 11

سپس ویندوز را آپدیت کنید و پس از اتمام فرایند دوباره گزینه Real-Time Protection فعال کنید.

ارور های هارد درایو و فایل های سیستمی خراب را ترمیم کنید

آپدیت ویندوز ۱۱ می تواند بر اثر ارور های هارد و یا فایل های سیستمی خراب دچار مشکل شود. شما می توانید با استفاده از Command Prompt به سادگی مشکل را برطرف کنید.

برای این کار دکمه Windows + R را به صورت همزمان فشار دهید. سپس در باکس نمایش داده شده کد دستوری cmd را بنویسید.

رفع مشکل آپدیت ویندوز 11

کد دستوری زیر را بنویسید و سپس Enter را بزنید.

chkdsk C: /f /r

اجرای این کد دستوری به صورت خودکار مشکلات ویندوز شما را حل می کند. پس از انجام این مرحله دوباره برای آپدیت ویندوز خود تلاش کنید.

همچنین برای شناسایی و ترمیم فایل های سیستمی خراب (Corrupted System Files) می توانید کد دستوری زیر را در Command Prompt وارد کنید و Enter را بزنید.

dism.exe/Online/Cleanup-image/Restorehealth

پس از این کار دوباره کد دستوری SFC زیر را وارد کنید و Enter را بزنید.

sfc /scannow

انجام  این مراحل فایل های سیستمی خراب و ارور های هارد سیستم شما را شناسایی و برطرف می کند.

آپدیت نشدن ویندوز ۱۱ به علت مشکل اینترنت

اینترنت کامپیوتر شما نقش مهمی در فرایند آپدیت ویندوز  ایفا می کند و مشکلات در اینترنت می تواند باعث دانلود نشدن آپدیت ویندوز شود. برای رفع مشکل اینترنت ابتدا آیکون اینترنت در قسمت پایین صفحه کامپیوتر خود را چک کنید.

بر روی آیکون کلیک راست کنید و گزینه Network and Internet Settings را انتخاب کنید.

مشکل آپدیت نشدن ویندوز 11

به قسمت Dial-up بروید و گزینه Change Adapter Options را انتخاب کنید.

آپدیت نشدن ویندوز 11

روی اینترنتی که می خواهید به آن متصل شوید کلیک راست کنید و گزینه Enable را بزنید و سپس مودم خود را خاموش و روشن کنید.

حل مشکل آپدیت ویندوز 11

همچنین در صورت روشن بودن پروکسی و یا تغییر دهنده آی پی آن را خاموش کنید. روشن بودن این موارد در سرعت اینترنت تاثیرگذار خواهد بود.

رفع مشکل آپدیت نشدن ویندوز ۱۱ با حذف سرویس های آپدیت ویندوز کامپیوتر

مشکل در آپدیت ویندوز ۱۱ می تواند به علت نقص در فایل های سرویس آپدیت کامپیوتر اتفاق بیفتد. حذف این فایل ها و ریستارت کامپیوتر می تواند مشکل را برطرف کنید. برای این کار C:\WINDOWS\  را در نوار جستجو  سرچ کنید و پوشه SoftwareDistribution که حاوی فایل های آپدیت می باشد را حذف کنید. اگر در هنگام حذف، پیام در حال اجرا بودن برنامه ها نمایش داده شد Skip را بزنید.

آپدیت نشدن ویندوز 11

حل مشکل آپدیت نشدن ویندوز با ریست ویندوز ۱۱

اگر تمامی روش های بالا برای رفع مشکل آپدیت نشدن ویندوز ۱۱ کارساز نبود می توانید دوباره ویندوز را نصب کنید. پیش از انجام این کار بکاپ گرفتن از فایل های سیستم بسیار اهمیت دارد. برای ریست ویندوز ۱۱ ابتدا با استفاده از یک ابزار بکاپ قابل اطمینان از فایل های خود بکاپ بگیرید. سپس به قسمت Settings بروید. در قسمت Windows update گزینه Recovery را انتخاب کرده و سپس بر روی Reset this PC کلیک کنید و دوباره ویندوز را نصب کنید.

آپدیت نشدن ویندوز 11

سوالات متداول

چگونه آپدیت ویندوز 11 را غیر فعال کنیم؟

برای غیرفعال کردن آپدیت ویندوز 11 به قسمت Windows Update در تنظیمات بروید و گزینه Pause Updates را فعال کنید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی راهکارهای آپدیت نشدن ویندوز ۱۱ پرداختیم. آپدیت ویندوز به دو صورت آنلاین و آفلاین قابل انجام می باشد. البته روش آفلاین فرایند ناقص تری به نسبت آنلاین دارد. از روش هایی که می تواند به رفع این مشکل کمک کند: ریستارت کامپیوتر، غیرفعال سازی آپدیت ها، ترمیم فایل های خراب سیستم با کد دستوری در Command Prompt و پاک کردن فایل های آپدیت سیستم از درایو C می توان نام برد. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که به هیچ عنوان فایل دیگری از سیستم را پاک نکنید. برخی از فایل ها در درایو C نقشی اساسی در ویندوز دارند و پاک کردن آن ها به سیستم آسیب می رساند.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امیدواریم که مشکل آپدیت نشدن ویندوز ۱۱ حل شده باشد. اگر تجربه و یا نظری در رابطه با مشکل آپدیت ویندوز ۱۱ به صورت آنلاین و آفلاین دارید حتما با ما در بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید
ممنونیم، امتیاز شما ثبت شد 🙂

بیشتر بخوانید

آموزش 4 روش آپدیت آفلاین ویندوز 11 (به صورت دستی)
آموزش ۴ روش آپدیت آفلاین ویندوز ۱۱ (به صورت دستی)
آموزش جدید 9 روش جلوگیری و بستن آپدیت ویندوز 10 برای همیشه
آموزش جدید ۹ روش جلوگیری و بستن آپدیت ویندوز ۱۰ برای همیشه
آموزش 11 روش حل مشکل عدم دریافت و نیامدن آپدیت ویندوز 11
آموزش ۱۱ روش حل مشکل عدم دریافت و نیامدن آپدیت ویندوز ۱۱
آموزش 15 روش حل مشکل آپدیت ناقص ویندوز 10
آموزش ۱۵ روش حل مشکل آپدیت ناقص ویندوز ۱۰

نظرات

×