آموزش 15 روش رفع خطای BOOTMGR Is Missing در ویندوز 10 ، ویندوز 11 و..

۱۵ روش رفع خطای BOOTMGR Is Missing در ویندوز ۱۰ ، ویندوز ۱۱ و..

بوت ویندوز ممکن است با ارور های مختلفی مانند ارور BOOTMGR Is Missing 💻 مواجه شود و باعث شود شما نتوانید وارد دسکتاپ شوید.

در این مطلب از انزل وب به آموزش ۱۵ روش رفع خطای BOOTMGR Is Missing در ویندوز ۱۰ ، ویندوز ۱۱ و.. میپردازیم.

📖 در این مطلب می‌خوانید: نمایش

آموزش رفع مشکل BOOTMGR Is Missing در ویندوز ۱۱ ، ویندوز ۱۰ ، ۷ و…

?How to Fix BOOTMGR Is Missing Errors

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که حین روشن کردن ویندوز با ارور BOOTMGR is missing. Press Ctrl+Alt+Del to restart یا BOOTMGR is compressed مواجه شوید و ویندوز روشن نشود. این ارور دلایل مختلفی میتواند داشته باشد. در ادامه چند روش برای رفع ارور BOOTMGR Is Missing بررسی میکنیم.

رفع خطای BOOTMGR Is Missing در ویندوز ۱۰ با راه اندازی مجدد کامپیوتر

زمانی که ویندوز شما دچار یکسری مشکلات جزئی میشود ممکن است شما را با ارور های مختلفی مانند ارور BOOTMGR Is Missing مواجه کند. در این صورت شما باید برای رفع ارور مشکلات جزئی ویندوز را حل کنید. یکی از سریعترین و راحت ترین روش های رفع مشکلات جزئی ویندوز راه اندازی مجدد آن است. زمانی که شما ویندوز را خاموش و بعد از چند ثانیه روشن میکنید، تمام بخش های ویندوز از ابتدا شروع به کار میکنند و این میتواند بسیاری از مشکلات ویندوز را حل کند. برای راه اندازی مجدد ویندوز ابتدا روی منو Start کلیک کنید و Power را انتخاب کنید. در آخر روی Restart کلیک کنید.

مشکل BOOTMGR is missing در ویندوز 7

همچنین درصورتی که به دسکتاپ دسترسی ندارید میتوانید دکمه خاموش روشن کامپیوتر را نگه دارید. اکنون ویندوز به طور خودکار خاموش میشود و بعد از چند ثانیه روشن میشود. بعد از روشن شدن ویندوز بررسی کنید ببینید مشکل حل شده است یا خیر.

مشکل BOOTMGR is missing در ویندوز 10

برای رفع خطای BOOTMGR Is Missing در ویندوز ۱۱ تمام اتصالات خارجی را قطع کنید

ویندوز این قابلیت را دارد تا به غیر از راه اندازی از طریق هارد، از طریق CD/DVD و یا USB نیز راه اندازی شود. به همین دلیل ممکن است به اشتباه ویندوز شما طوری تنظیم شده باشد تا به جای راه اندازی از طریق هارد، از طریق سی دی و یا فلش راه اندازی شود. در این مواقع ممکن است با مشکل BOOTMGR Is Missing مواجه شوید. بنابر این هر اتصال خارجی را باید قطع کنید. اگر هارد اکسترنال به کامپیوتر متصل است آن را جدا کنید و یا اینکه اگر سی دی و یا فلش به کامپیوتر متصل کردید آن ها را هم قطع کنید.

مشکل BOOTMGR is missing در ویندوز 11

این کار باعث میشود ویندوز به اشتباه بوت نشود. بعد از قطع سایر دستگاه های خارجی مجددا ویندوز را روشن کنید و بررسی کنید مشکل حل شده است یا خیر. در صورتی که هنوز ویندوز با مشکل مواجه است روش های بعدی را امتحان کنید.

مشکل داشتن سیم های کامپیوتر علت ارور BOOTMGR is missing هنگام نصب ویندوز

بعد از اینکه اتصالات خارجی را قطع کردید اما هنوز با ارور مواجه هستید باید سیم ها و کابل های کامپیوتر خود را بررسی کنید. شل شدن کابل های برق خرابی و قدیمی بودن سیم هایی که به هارد متصل هستند میتوانند دلایل ارور باشند. بنابر این سیم های کامپیوتر را بررسی کنید و در صورت قطع بودن آن ها را وصل کنید و یا اینکه سیم ها را تعویض کنید.

مشکل پیغام BOOTMGR is missing

بوت شدن از طریق درایو های دیگر دلیل پیغام BOOTMGR is missing هنگام نصب ویندوز

همچنین به غیر از بوت شدن از طریق فلش و یا سی دی ممکن است ویندوز از طریق درایو اصلی شما بوت نشود و به جای آن از طریق یک درایو دیگر بوت شود. در این شرایط اگر درایو دوم که ویندوز از طریق آن بوت میشود فایل های لازم برای بوت ویندوز را نداشته باشد با مشکل BOOTMGR Is Missing مواجه میشوید. برای رفع این مشکل میتوانید از طریق BIOS، ویندوز را طوری تنظیم کنید که از طریق درایو اصلی بوت شود. برای این کار ابتدا کامپیوتر خود را خاموش کنید. بعد از آن به تنظیمات بایوس بروید. برای ورود به تنظیمات بایوس در بیشتر کامپیوتر ها باید کلید F2 را بزنید.

در صورتی که نمیدانید چگونه وارد تنظیمات بایوس شوید مدل و برند کامپیوتر خود را جست جو کنید و کلید مربوطه را پیدا کنید. بعد از باز شدن تنظیمات بایوس به تب Boot بروید. Boot Option #1 را انتخاب کنید و Enter را فشار دهید. درایوی که ویندوز را روی آن نصب کردید انتخاب کنید و Enter را فشار دهید.

حل مشکل BOOTMGR is missing

بعد از آن به تب Security بروید. در صفحه باز شده Secure Boot را انتخاب کنید. Secure Boot Control را هایلایت کنید و آن را با Enter انتخاب کنید. در قدم بعد Disabled را انتخاب کنید.

حل مشکل ارور BOOTMGR is missing

در آخر به تب Save & Exit بروید و Save Changes and Exit را انتخاب کنید.

رفع ارور BOOTMGR is missing هنگام نصب ویندوز با استفاده از قابلیت Startup Repair

ویندوز قابلیتی به نام Startup Repair دارد. زمانی که شما در راه اندازی ویندوز با مشکل مواجه میشوید میتوانید از طریق قابلیت Startup Repair مشکل ویندوز را پیدا و آن را حل کنید. برای استفاده از این قابلیت و رفع خطای BOOTMGR Is Missing ابتدا سی دی نصب ویندوز را داخل کامپیوتر بگذارید. از طریق تنظیمات BIOS، ویندوز را طوری تنطیم کنید تا از طریق سی دی راه اندازی شود. بعد از آن در صفحه ابتدایی نصب ویندوز زبان را انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید.

آموزش رفع ارور BOOTMGR is missing

در صفحه بعد Repair your computer را در پایین صفحه گوشه سمت چپ انتخاب کنید.

مشکل BOOTMGR is missing در ویندوز 7

حالا گزینه Troubleshoot و بعد از آن Startup Repair را انتخاب کنید.

مشکل BOOTMGR is missing در ویندوز 10

در صفحه Startup Repair ویندوز مورد نظر را انتخاب کنید. بعد از آن قابلیت Startup Repair شروع به بررسی ویندوز میکند.

حل ارور BOOTMGR is missing

حل مشکل خطای BOOTMGR is missing در نصب ویندوز از طریق ساخت مجدد Boot Configuration Data

زمانی که داده ها و اطلاعات بوت ویندوز با مشکل BOOTMGR is missing مواجه میشود شما با ارور مواجه میشوید. برای رفع ارور در ویندوز شما باید این داده ها را دوباره بسازید و تنظیم کنید. برای این کار میتوانید از Command Prompt استفاده کنید. برای باز کردن Command Prompt در صورتی که به دسکتاپ ویندوز دسترسی ندارید، مانند روش قبل به صفحه نصب ویندوز بروید و Repair your computer را انتخاب کنید. بعد از آن به بخش Troubleshoot بروید و Command Prompt را انتخاب کنید تا باز شود.

پیغام BOOTMGR is missing هنگام نصب ویندوز

زمانی که Command Prompt باز شد دستور bootrec /RebuildBcd را کپی و در ابزار Command Prompt پیست کنید. بعد از آن برای اجرا شدن دستور روی کلید Enter کیبورد خود ضربه بزنید.

رفع مشکل BOOTMGR is missing

سپس اگر دستور نصب ویندوز را پیدا کرد Yes را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. در غیر این صورت دستور های زیر را به ترتیب وارد کنید.

  • Bcdedit /export C:\BCD_Backup
  • ren C:\boot\bcd bcd.old
  • Bootrec /rebuildbcd

بعد از اجرا شدن دستور ها ویندوز را مجددا راه اندازی کنید.

رفع ارور BOOTMGR is missing با فعال کردن پارتیشن

در هنگام بوت ویندوز، پارتیشنی که ویندوز روی آن نصب شده باید فعال باشد تا به درستی بوت شود در غیر اینصورت با مشکل مواجه میشوید. برای فعال کردن پارتیشن ویندوز روی منو ویندوز راست کلیک کنید و از منو باز شده Run را انتخاب کنید. سپس در کادر Run عبارت Diskmgmt.msc را وارد کرده و روی OK کلیک کنید.

آموزش رفع مشکل BOOTMGR Is Missing در ویندوز 11 ، ویندوز 10 ، 7 و...

روی پارتیشن اصلی خود کلیک کرده و Mark partition as Active را انتخاب کنید. سپس ویندوز را ریستارت کنید.

خطای BOOTMGR is missing در نصب ویندوز

همچنین اگر به دسکتاپ دسترسی ندارید میتوانید وارد صفحه نصب ویندوز شوید. سپس مسیر Repair your computer>Troubleshoot> Advanced Options> CMD را طی کنید. بعد از باز شدن ابزار Command Prompt دستور diskpart را وارد کنید. بعد از آن دستور list disk را وارد کنید.

دستور <select disk <Number of the disk you want to select را وارد کنید. به جای Number of the disk you want to select عدد پارتیشن مورد نظر را تایپ کنید.

خطای BOOTMGR Is Missing در ویندوز 10

حالا Active را تایپ کنید و روی Enter بزنید.

تعمیر MBR برای حل ارور BOOTMGR is missing

یکی از روش هایی که شما میتوانید برای رفع مشکل بوت ویندوز از آن استفاده کنید تعمیر MBR یا Master Boot Record است. برای تعمیر MBR مجددا به صفحه Advanced options بروید. در صفحه Advanced options شما باید ابزار Command Prompt را باز کنید. سپس روی Command Prompt کلیک کنید تا باز شود.

پیغام BOOTMGR is missing هنگام نصب ویندوز

بعد از باز شدن Command Prompt شما باید دستور هایی که باعث میشوند Master Boot Record تعمیر شود را وارد کنید. بنابر این دستور های زیر را به ترتیب وارد کنید. بعد از وارد کردن هر دستور برای اینکه اجرا شوند روی Enter کیبورد خود ضربه بزنید.

  • Bootrec /fixmbr
  • Bootrec /fixboot
  • Bootrec /scanos
  • Bootrec /scanos

ارور BOOTMGR is missing هنگام نصب ویندوز

آموزش رفع ارور BOOTMGR is missing و تعمیر MBR با برنامه AOMEI Partition Assistant

نسخه کامل برنامه شده را میتوانید از سرویس های داخلی دانلود و نصب کنید.

به غیر از روش بالا شما میتوانید برای تعمیر MBR و رفع مشکل بوت ویندوز از برنامه AOMEI Partition Assistant نیز استفاده کنید. برای استفاده از این نرم افزار ابتدا آن را بر روی یک کامپیوتر دیگر دانلود و نصب کنید. بعد از آن یک فلش خالی به کامپیوتر وصل کنید و برنامه را باز کنید. گزینه Make Bootable Media را انتخاب کنید.

آموزش رفع مشکل BOOTMGR Is Missing در ویندوز 11 ، ویندوز 10 ، 7 و...

بعد از آن فلش را به کامپیوتری که با ارور مواجه بود وصل کنید. تنظمیات بایوس را تنظیم کنید تا کامپیوتر از فلش راه اندازی شود. بعد از آن AOMEI Partition Assistant به طور خودکار شروع به کار میکند. در صفحه باز شده هارد دیسک را انتخاب کنید و منو کشویی را روی Rebuild MBR تنظیم کنید.

مشکل BOOTMGR is missing

نوع MBR برای ویندوز خود را انتخاب کنید و روی OK کلیک کنید.

ارور BOOTMGR is missing هنگام نصب ویندوز

بعد از آن Apply و Proceed را انتخاب کنید.

ارور BOOTMGR is missing هنگام نصب ویندوز

بررسی خطاهای هارد برای مشکل BOOTMGR is missing در ویندوز ۱۱

شما از برنامه AOMEI Partition Assistant به غیر از تعمیر MBR میتوانید برای بررسی خطاهای هارد استفاده کنید. برای بررسی خطاها با استفاده از این نرم افزار در صفحه اصلی آن روی هارد خود راست کلیک کرده و Surface Test را انتخاب کنید.

خطای BOOTMGR Is Missing در ویندوز 11

برای شروع تیک Quick Check را بزنید و روی Start کلیک کنید.

ارور BOOTMGR Is Missing

قدیمی بودن تنظیمات بایوس علت مشکل BOOTMGR is missing در ویندوز ۱۰

زمانی که نسخه بایوس شما قدیمی باشد با مشکلات مختلفی مانند ارور BOOTMGR is missing میتوانید مواجه شوید. بنابر این شما میتوانید بایوس سیستم را آپدیت کنید. برای این کار به سایت سازنده لپتاپ خود بروید و نسخه جدید را دانلود کنید. بعد از دانلود آن را از فایل زیپ خارج کنید.

خطای BOOTMGR Is Missing در ویندوز 11

بعد از آن یک فلش خالی به کامپیوتر وصل کنید و کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید. در حین روشن شدن همانطور که گفته شد به صفحه Advanced options بروید. UEFI Firmware Settings را انتخاب کنید تا به تنظیمات بایوس بروید. بعد از آن بایوس کامپیوتر را آپدیت کنید.

خطای BOOTMGR Is Missing در ویندوز 10

تست هارد برای رفع مشکل BOOTMGR is missing در ویندوز ۷

برای تست هارد و رفع خطا در صورت وجود This PC را باز کنید. روی درایو مورد نظر راست کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید. به تب Tools بروید و روی Check کلیک کنید. اکنون در صورتی که خطایی پیدا نشود به شما پیغام میدهد. با این حال باز هم برای بررسی میتوانید Scan drive را انتخاب کنید.

ارور BOOTMGR Is Missing

برای تست هارد از طریق Command Prompt ابتدا این ابزار را باز کنید. دستور :chkdsk X را وارد کنید. در این دستور به جای حرف X حرف درایو مورد نظر را تایپ کنید.

حل مشکل ارور BOOTMGR is missing با استفاده از System Restore

ویندوز قابلیتی به نام System Restore دارد. زمانی که شما با یک مشکل در ویندوز مواجه میشوید میتوانید با استفاده از System Restore ویندوز را به حالتی باز گردانید که مشکلی نداشت. البته در صورتی میتوانید از این قابلیت استفاده کنید که قبلا یک نقطه بازیابی ایجاد کرده باشید. پیش از این نحوه فعال کردن System Restore را بررسی کردیم. بنابر این در صورتی که قبلا یک نقطه بازیابی ایجاد کردید به صفحه Advanced Options بروید. در صفحه Advanced Options گزینه System Restore را انتخاب کنید.

مشکل پیغام BOOTMGR is missing

در مرحله بعد ویندوز خود را انتخاب کنید. بعد از آن از لیست نقطه های بازیابی، اخرین نقطه را انتخاب کنید تا ویندوز شما به همان حالت بازگردد. بعد از انتخاب روی Next کلیک کنید. در آخر Finish را انتخاب کنید با بازیابی ویندوز آغاز شود.

رفع مشکل BOOTMGR is missing

نصب مجدد ویندوز برای رفع خطای BOOTMGR Is Missing

یکی دیگر از روش هایی که ممکن است به رفع ارور کمک کند نصب مجدد ویندوز است. ابتدا قبل از نصب مجدد ویندوز از اطلاعات مهم خود بکاپ تهیه کنید و بعد از آن ویندوز را به صورت درست روی سیستم خود نصب کنید. نصب مجدد ویندوز به این دلیل که فایل های جدید را جایگزین فایل های قدیمی میکند میتواند برای رفع مشکل شما مفید باشد.

تعویض هارد کامپیوتر

در صورتی که هیچکدام از روش های بالا برای مشکل BOOTMGR is missing در ویندوز ۱۱ کارساز نبود و هنوز با ارور مواجه هستید باید هارد کامپیوتر خود را بررسی کنید. در صورتی که هارد کامپیوتر مشکل فیزیکی داشته باشد و خراب شده باشد شما باید آن را تعویض کنید و راهی برای درست کردن آن نیست.

رفع ارور BOOTMGR is missing

اگر با ارور ارور Bad System Config Info در ویندوز مواجه شدید میتوانید مطلب آموزش ۱۰ روش حل مشکل ارور Bad System Config Info ویندوز را مطالعه کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز چند روش برای حل مشکل BOOTMGR is missing بررسی کردیم. شما از کدام روش برای رفع مشکل BOOTMGR is missing در ویندوز استفاده کردید؟ شما میتوانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه مشکل پیغام BOOTMGR is missing در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید

بیشتر بخوانید

آموزش تغییر کشور (Region) در ویندوز 10
آموزش تغییر کشور (Region) در ویندوز ۱۰
آموزش تصویری نصب اسکنر در ویندوز 10
آموزش تصویری نصب اسکنر در ویندوز ۱۰
آموزش حذف اکانت مایکروسافت در ویندوز 10
آموزش حذف اکانت مایکروسافت در ویندوز ۱۰
آموزش 8 روش حذف برنامه در ویندوز 10
آموزش ۸ روش حذف برنامه در ویندوز ۱۰

نظرات

×