آموزش تصویری ریست مودم D-link ، TP-Link ، Zyxel و..

اگر شما نمی توانید به اینترنت وصل شوید و یا اینکه تنظیمات مودمتان دچار مشکل شده است می توانید با ریست کردن مودم خود این مشکلات را دور بزنید، در صورتی که نحوه این کار را به یاد ندارید می توانید آموزش تصویری ریست مودم D-link ، TP-Link ، Zyxel ، ایرانسل ، مبین نت و.

. امروز انزل وب را مطالعه بفرمایید.

نحوه ریست مودم ایرانسل ، مبین نت ، دی لینک ، تی پی لینک ، زایکسل و..

How to Reset TP-Link, Zyxel, D-Link and Etc ADSL Modem Router to Factory Defaults

اگر به پشت مودم D-link ، TP-Link ، Zyxel و.. خود نگاه کنید دکمه ریست یا بازنشانی را مشاهده خواهید کرد این دکمه قرمز رنگ هست و دارای برچسب RESET است. شاید به این موضوع فکر کرده باشید که چرا دکمه ریست پشت مودم است و چرا باید برای ریست کردن از یک شی باریک استفاده کنیم، خب جواب واضح است برای اینکه از ریست تصادفی مودم جلوگیری شود.

نحوه ریست مودم ایرانسل ، مبین نت ، دی لینک ، تی پی لینک ، زایکسل و...

دکمه ریست مودم چیست؟

شما از دکمه ریست مودم برای بازگردان تنظیمات مودم به حالت پیش فرض کارخانه استفاده می کنید که این بدان معناست که شما تمام تنظیماتی که ایجاد کرده اید را پاک خواهید کرد. به عبارت دیگر ورودی آی پی های ایستا، DNS، رمز عبور سفارشی، تنظیمات وایرلس سفارشی، مسیریابی و تنظیمات DHCP و غیره همه به تنظیمات پیش فرض کارخانه باز خواهند گشت.

برای ریست مودم باید مراحل زیر به ترتیب انجام شود:

 • دکمه ریست را فشار و برای چند ثانیه نگه دارید (۱۰ تا ۱۵ ثانیه).
 • پس از روشن شدن چراغ مودم دکمه ریست را رها کنید.
 • ۳ تا ۵ دقیقه منتظر بمانید تا چراغ مودم سبز شود.
 • سعی کنید به اینترنت متصل شود.
 • شما ممکن است بخواهید اطلاعات اکانت مودم خود را دوباره تنظیم کنید.

ریست مودم می تواند مشکلات بازی آنلاین، خطاهای مسیریابی، سرعت کم اینترنت، مشکلات مربوط به وایرلس، تداخل دستگاه و غیره را حل کند.

دکمه ریست مودم چیست؟

علاوه بر ریست مودم شما می توانید مشکلات مربوط به کند بودن اینترنت، مشکلات وایرلس و غیره را از طریق ریبوت کردن مودم حل کنید. برای انجام این کار به صورت زیر عمل می کنیم:

 • برای ریبوت مودم کابل برق را از پشت مودم جدا کنید و مطمئن شوید که تمام چراغ های مودم خاموش شده است.
 • کابل برق را به مودم وصل کنید.
 • صبر کنید تا چراغ مودم سبز شود.
 • سعی کنید به اینترنت وصل شوید.

دکمه ریست مودم چیست؟

اگر در حین بررسی پشت مودم خود به دکمه WPS برخورد کرده اید و می خواهید بدانید این دکمه چیست پیشنهاد می کنیم پست دکمه WPS در مودم چیست؟ چه کاربردی دارد و چگونه آن را غیرفعال کنیم؟ را مطالعه بفرمایید.

نحوه ریست مودم TP-Link

با ریست مودم TP-Link مودم شما به تنظیمات کارخانه بازخواهد گشت و شما تمام تنظیمات خود را از دست خواهید داد. به طور کلی برای ریست مودم ADSl دو روش وجود دارد:

روش اول فشار دادن دکمه ریست یا ریست سخت افزاری است – در این روش شما دکمه RESET پشت مودم را برای ۶ تا ۱۰ ثانیه نگه می دارید و دکمه را رها کنید، سپس منتظر بمانید تا مودم روشن شود و به طور خودکار تنظیمات پیش فرض کارخانه ریبوت شود.

نحوه ریست مودم TP-Link

روش دوم استفاده از برنامه مبتنی بر وب روتر مودم ADS است –  اگر قصد دارید از این روش برای ریست مودم خود استفاده کنید باید به صورت زیر عمل کنید:

اگر روتر مودم ADSL (Broadcom) دارید به مسیر Management -> Restore Default بروید و بعد دکمه Restore Default Settings را کلیک کنید و منتظر بمانید تا روتر ریبوت شود و به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازگردد.

نحوه ریست مودم TP-Link

اگر روتر مودم ADSL (TC) دارید به صفحه Maintenance -> SysRestart بروید و گزینه Factory Default Settings را انتخاب کنید و دکمه restart را کلیک کنید و منتظر بمانید تا روتر ریبوت شود و با تنظیمات کارخانه بالا بیاید.

نحوه ریست مودم TP-Link

توجه داشته باشید:

 • آدرس آی پی پیش فرض ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ است و نام کاربری و رمز عبور پیش فرض هر دو admin است.
 • مطمئن شوید که آدرس IP کامپیوتر شما دارای سابنت ماسک یکسان است به طور مثال آدرس آی پی شما باید ۱۹۲.۱۶۸.۱.X باشد ( X می تواند عدد مابین ۲ تا ۲۵۳ باشد) و subnet mask باید ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۰ باشد. نحوه تنظیم آی پی ثابت و ست کردن IP Static روی مودم مخابرات و.. را مطالعه بفرمایید.

نحوه ریست کردن مودم D-Link

اگر نام کاربری و رمز عبور روتر D-Link خود را فراموش کرده اید باید موردم خود را ریست فکتوری کنید تا به تنظیمات کارخانه بازگردید. شما نمی توانید تنظیمات امنیتی خود را به روز کنید مگر اینکه نام کاربری و رمز عبور خود را بدانید که در این صورت می توانید به برنامه پیکربندی روتر خود دسترسی پیدا کنید. مودم D-Link هم مانند TP-Link ریست می شود شما باید به پشت مودم خود نگاه کنید و دکمه RESET را پیدا کنید و برای ۱۰ ثانیه آن را فشار دهید. بعد رکمه ریست را رها کنید تا روتر D-Link شما به صورت خودکار با تنظیمات پیش فرض کارخانه ریبوت شود. ۱۵ ثانیه صبر کنید و مجددا تنظیمات خود را اعمال کنید.

نحوه ریست کردن مودم D-Link

نحوه ریست مودم زایکسل

اما برای ریست مودم ZyXEL به این صورت عمل می کنیم که دکمه قرمز ریست پشت مودم را فشار دهید. احتمالا شما به یک شی نوک تیز مانند سوزن، گیره کاغذ برای اینکار احتیاج پیدا کنید. دکمه ریست را ۳۰ ثانیه فشار دهید و آن را نگه دارید تا چراغ اینترنت قرمز شود. دکمه ریست را رها کنید تا مودم شما به تنظیمات کارخانه بازگردد. برای تکمیل فرآیند ۱۰ دقیقه منتظر بمانید و برای اتصال مجدد مودم از همان نام کاربری و رمز عبور کنار مودم خود استفاده کنید.

نحوه ریست مودم زایکسل

تنظیمات ریست مودم هواوی

اگر مشکل اتصال به اینترنت دارید ساده ترین راه حل این مشکل ریست مودم Huawei است. مطمئن شوید مودم هواوی شما روشن است با گیره کاغذ یا سنجاق دکمه RESET را برای ۱۰ ثانیه فشار دهید و بعد رها کنید. چراغ مودم Huawei شما خاموش و روشن می شود. بعد از اینکه مودم ریست شد شما باید تنظیماتی که قبلا انجام داده اید را مجددا انجام دهید.

تنظیمات ریست مودم هواوی

برای نمایش بهتر روند کار علاوه بر توضیحات بالا میتوانید آموزش تصویری ریست مودم را در ویدیو زیر نیز مشاهده کنید:

در آخر از شما دعوت می کنیم پست WDS در مودم چیست؟ طریقه راه اندازی WDS مودم TP-link ، D-link و.. را مطالعه بفرمایید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امیدواریم در این پست توانسته باشیم نحوه ریست فکتوری و کانفیگ مجدد مودم TP-Link, D-Link و غیره را به شما آموزش دهیم، تقریبا تمام روشهای بیان شده در بالا مانند هم هستند و برای سایر مودم ها مثل مودم ایرانسل ، مبین نت و.. کاربر دارند. آیا شما روشی متفاوت سراغ دارید؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه این پست با ما در میان بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید

بیشتر بخوانید

DMZ مودم چیست؟ نحوه تنظیم DMZ در مودم TP-Link ، D-link ، Zyxel و ...
DMZ مودم چیست؟ تنظیم DMZ در مودم TP-Link ، D-link ، Zyxel و..
تغییر رمز پیشفرض Admin مودم TP-Link ، D-link ، Zyxel ، ایرانسل و..
۶ روش تغییر رمز پیشفرض Admin مودم TP-Link ، D-link ، Zyxel ، ایرانسل و..
آموزش کامل آپدیت فریمور مودم TP-link ، D-link ، Zyexel و..
آموزش کامل آپدیت فریمور مودم TP-link ، D-link ، Zyxel و..
دکمه WPS در مودم چیست
دکمه WPS در مودم چیست؟ چه کاربردی دارد و چگونه آن را غیرفعال کنیم؟

نظرات

 • آبتین says:

  من یه مودم مدل D_Link دارم راستش کردم چطوری برش گردونم

 • محمد says:

  سلام.چرا من مودم(zyxtel)رو ریست میکنم و بالا که میاد باز هم موقع ورود باگوشی میگه کد رو وارد کن.مگه بعد ریست نبایست کلا صفر بشه؟واینم بگم ریستو کاملا درست انجام میدم

 • طاها says:

  وایفاتونو باید ریست کنید اوکی میشه

 • Vahid says:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من یک مودم تی پی لینک مدل w98681N دارم
  از طریق کابل اترنت به اینترت متصل میشم و تنظیمات اولیه راه اندازی مودم رو انجام دادم اما الان میخوام اتصال بی سیم یا وای فای رو راه اندازی کنم، باید چه تنظیماتی رو انجام بدم
  ممنون

 • عبدالرحمان ضمیری says:

  سلام با توجه به قطع شدن خط تلفن از ۱۸ اسفند ۹۹ ،البته در این مدت انترنت داشتم.پس از پیگیری های مکرر،۱۰فروردین از مخابرات تماس گرفتن وگفتن برای درست شدن خط تلفن باید انتر نت شما قطع شود و روز بعد وصل شود.انترنت قطع شد و یک پیام از مخابرات با نام کاربری و پسورد دریافت کردم.سپس دستور العمل نصب مجدد مودم (D-LINK)برای من ارسال شد .طبق دستور العمل اقدام کردم.انترنت وصل نشد.فقط پیام انترنت شما قطع می باشد از مخابرات دریافت میکنم.با ۲۰۲۰ هم تماس گرفتم ولی درست نشد.اگر ممکنه راهنمایی بفرماید

 • مریم says:

  من مودم مخابرات را ریست کردم اما به اینترنت وصل نمیشود و یک پیج sign in می آید و سایت مخابرات خطا میدهد که اینترنت شما قطع است و ” حساب کاربری شما یافت نشد.” چه کنم؟

 • ahmaf says:

  من مودمم ریست فکتوری نمیشه هم از دکمه زیر هم از داخل تنظیمات نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمابیم کنید.

 • الهیارشبان says:

  مودم جیبی ایرانسل مدلMF810ریست نمیشه باید چیکارکرد

 • رسول says:

  سلام مودم من تی پی لینک از نوع سیمکارتی MR200هستش چرا ریست نمیشه هرکاری میکنم
  رمز ورود به تنظیمات رو ندارم

 • ali says:

  سلام من مودمم dlink 2730u هست.دکمه ریست رو ۱۵ ثانیه نگه داشتم و ولش کردم بعد از یک ساعت هنوز چراغ پاور قرمز بود.بعد مودم رو خاموش و روشن کردم.الان فقط چراغ پاور روشن میشه.به تنظیمات مودم هم نمیره.باید چیکار کنم؟

 • امیر says:

  من یه مودم TP_LINK دارم که دکمه ی اینترنتش روشن نمیشه و به اینترنت وصل نمیشه. لطفا راهنمایی کنید با تشکر از سایت خوبتون.

×