آموزش 4 روش ساخت فلزیاب قوی با گوشی، ماشین حساب و .. در خانه

آموزش ۴ روش ساخت فلزیاب قوی با گوشی، رادیو، ماشین حساب و .. در خانه

ساخت فلزیاب هم سرگرم کننده است و هم آموزشی.

هنگام ساخت فلزیاب ممکن است به کیت و آشنایی با مدارهای الکترونیکی نیاز داشته باشید. شما می توانید با کمک آموزش امروز انزل وب نسخه های ساده تری از دستگاه فلزیاب را در خانه بسازید. سریعترین روش برای شناسایی فلزات استفاده از میدان مغناطیسی گوشی هوشمند شما است. روش دیگر ساخت فلزیاب به کمک رادیو و ماشین حساب است.

نحوه ساخت دستگاه فلزیاب پیشرفته دست ساز حرفه ای با وسایل ساده در منزل

Learn How To Build a Robust Metal Detector With a Handset, Calculator At Home

فلزیاب ها دستگاه هایی هستند که از آنها را پیدا کردن اشیاء فلزی زیر خاک، داخل دیوار و .. استفاده می شود. فلزیاب ها یک میدان مغناطیسی تشکیل می دهند. هر شی فلزی که در محدوده این میدان مغناطیسی قرار بگیرد در میدان مغناطیسی نوساناتی ایجاد می کند. شما با مشاهده این تغییرات متوجه می شود که در چه منطقه ای فلز وجود دارد. به طور کلی فلزیاب ها به چند دسته زیر تقسیم می شوند:

 • فلزیاب‌های تفریحی (VLF)
 • فلزیاب‌های پیشرفته‌ (PI)
 • فلزیاب‌های صنعتی
 • فلزیاب‌های با امکان فرستنده و گیرنده (TR)

امروز در انزل وب ما قصد داریم با ساده ترین روش ها به شما نحوه ساخت فلزیاب ساده و کارآمد را آموزش دهیم. در ادامه می توانید ۴ روش ساخت فلزیاب را مطالعه بفرمایید.

ساخت فلزیاب

آموزش ساخت فلزیاب با ماشین حساب و رادیو

رادیو را روی بالاترین باند AM قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که به ایستگاه وصل نیستید. شما باید یک صدای ثابت را به وضوح و به طور پیوسته بشنوید. این به شما این امکان را می دهد که هر وقت دستگاه فلزیاب شما یک شی فلزی را پیدا کرد در صدا تغییر ایجاد شود.

ساخت فلزیاب

ماشین حساب خود را روشن کنید. مانند تصویر زیر پشت ماشین حساب را روی پشت رادیو خود قرار دهید. شما می توانید زوایا یا فاصله های خاص را برای دستیابی به صدا تنظیم کنید.

ساخت فلزیاب

وقتی که رادیو و ماشین حساب صدای درستی را ایجاد کردند شما باید آنها را در این موقعیت ثابت نگه دارید. برای اینکار می توانید آنها را به هم بچسبانید.

ساخت فلزیاب

دسته فلزیاب را به میله وصل کنید. می توانید از یک تکه چوب برای دسته دستگاه ردیاب تان استفاده کنید. شما می توانید از چسب های فشرده برای وصل کردن قطعات به هم استفاده کنید.

ساخت فلزیاب

حالا دستگاه فلزیاب خود را روی برخی از اشیاء فلزی خانه تان آزمایش کنید. می توانید یک قاشق را روی میز قرار دهید و با دستگاه فلزیاب تان آن را شناسایی کنید. در صورتی که دستگاه فلزیاب بتواند قاشق را پیدا کند یک صدای متفاوت را خواهید شنید.

ساخت فلزیاب

اگر علاوه بر فلزیاب قصد ساخت باتری الکتریکی دارید از پست آموزش ۳ روش ساخت آهنربای الکتریکی بسیار قوی با وسایل ساده در خانه کمک بگیرید.

روش ساخت فلزیاب با گوشی هوشمند

یک برنامه فلزیاب را دانلود کنید. گوشی های هوشمند دستگاه هایی الکتریکی هستند و به همین علت یک میدان مغناظیسی تولید می کنند. تعدادی از برنامه های توسعه یافته وجود دارند که به شما امکان می دهند از میدان مغناطیسی گوشی خود برای شناسایی اشیاء فلزی استفاده کنید. برای مثال یکی از این برنامه ها، اپلیکیشن Metal Detector است.

ساخت فلزیاب

پس از دانلود، برنامه را باز کنید و شروع کنید و از تلفن خود را پیدا کردن اشیاء فلزی مختلف استفاده کنید.

ساخت فلزیاب

تغییر میدان مغناطیسی را تماشا کنید. برنامه های فلزیاب با اندازه گیری تغییرات میدان مغناظیسی گوشی شما کار می کنند. هنگامی که شما گوشی خود را از روی شی فلزی عبور می دهید نوسانات میدان مغناطیسی ظاهر می شود.

ساخت فلزیاب

برای ساخت اسپیکر پیشنهاد می کنیم پست آموزش روش ساخت اسپیکر بلوتوث دار شارژی با مواد بازیافتی و دور ریختنی را مطالعه بفرمایید.

نحوه مونتاژ یک کیت فلزیاب

شما می توانید کیت فلزیاب و قطعات مختلف سخت افزاری از جمله جعبه کنترل را خریداری کنید. کیتی که برای شما مناسب است را انتخاب کنید و قطعات را طبق دستورالعمل هایی که همراه کیت است جمع آوری کنید.

ساخت فلزیاب

مدارات را به هم وصل کنید. برای وصل کردن شما نیاز به لحیم دارید.

ساخت فلزیاب

هنگامی که فلزیاب خود را مونتاژ کردید باید آن را آزمایش کنید. اگر فلزیاب توانست فلزات موجود در خانه را شناسایی کند پس آماده هستید فلزیاب جدید خود را بیرون ببرید.

ساخت فلزیاب

برای تولید برق در خانه پیشنهاد می کنیم پست روش تولید برق رایگان در خانه و محیط بیرون : تسلا، جاذبه زمین ، آب یا فندک و سیم سیار! را مطالعه بفرمایید.

روش ساخت فلزیاب دستی ساده و کارآمد

اگر قصد دارید خودتان در خانه فلزیاب بسازید می توانید از این روش استفاده کنید. خروجی این روش یک فلزیاب ساده و کارآمد است. می توانید قطعاتی که در ادامه توضیح می دهیم را از فروشگاه های قطعات الکترونیکی خریداری بفرمایید.

قطعات مورد نیاز:

 • تراشه تایمر ۵۵۵
 • مقاومت ۴۷ کلیو اهم
 • دو خازن ۲μ۲ F
 • برد
 • باتری ۹ ولت، سوئیچ، کابل بارتری، کمی سیم
 • بازر
 • ۱۰۰ متر سیم مسی با قطر ۰.۲ میلیمتر
 • نوار چسب و چسب چوب

به جای بازر شما می توانید از اسپیکر و خازن ۱۰ میکروفارادب استغاده کنید.

ابزارهای مورد نیاز:

 • برد بورد و سیم
 • انبردست، موچین، انبردست برای ایجاد سوراخ
 • سیم لحیم کاری
 • چاقوی تیز، خط کش، مداد، یک جفت قطب نما
 • چسب حرارتی
 • ساخت فلزیاب
 • روش درست کردن فلزیاب
 • ساخت فلزیاب قوی

ساخت فلزیاب

ما از نقشه زیر برای اتصال قطعات استفاده خواهیم کرد. شما باید تجربه لحیم کاری را داشته باشید.

ساخت فلزیاب

سخت ترین قسمت ساخت این فلزیاب ساخت سیم پیچ یا کویل است. شما می توانید سیم پیچ های آماده را به صورت آنلاین و یا از فروشگاه های قطعات الکتریکی خریداری کنید. ما هسته این سیم پیچ را از کارتن ساخته ایم. سیم پیچ از سیم مسی با قطر ۰.۲ میلی متر ساخته ایم. حدود ۲۶۰ بار سیم را بپیچانید. قبل از لحیم کاری شما باید دو طرف انتهایی سیم پیچ را تمیز کنید.

ساخت فلزیاب

ساخت فلزیاب

حالا طبق نقشه ای که در بالا قرار داده ایم قطعات را مانند تصویر زیر بهم وصل کنید.

ساخت فلزیاب

فلزیابی که ساخته اید را تست کنید.

ساخت فلزیاب

اگر قصد دارید ظاهر فلزیاب تان خوب به نظر برسد مانند تصویر زیر سه تکه کارتن را برای دسته فلزیاب برش بزنید. جای باتری و سوئیچ و مدارمان را مشخص کنید. جای باتری را برش بزنید. حالا با چسب چوب این سه تکه کارت را بهم بچسبانید و ۱۲ ساعت به آن اجازه دهید تا خشک شود. بعد از خشک شدن برای عبور سیم یک سوراخ ایجاد کنید.

ساخت فلزیاب

ساخت فلزیاب

آخرین مرحه این است که دسته را مانند تصویر زیر به سیم پیچی که ساخته اید بچسبانید. مدار و باتری و سوئیج را روی دسته نصب کنید.

ساخت فلزیاب

ساخت فلزیاب

خب فلزیاب دستی ما ساخته شد.

ساخت فلزیاب

ساخت فلزیاب

ساخت فلزیاب

جزئیات دقیق ساخت این فلزیاب را می توانید در ویدیوی زیر مشاهده فرمایید.

این فلزیاب بسیار ساده است. اما برای کارهای جدی زیاد کارایی ندارد. وقتی ما آن را در محیط بیرون آزمایش کردیم به درستی کار نکرد. اما یک پروژه ساده و سرگرم کننده برای مبتدیان است. شما می توانید از این فلزیاب ها برای سرگرم کردن فرزندتان هم استفاده کنید. در آخر پیشنهاد می کنیم پست آموزش طرز ساخت آباژور با مقوا، کاموا و وسایل دور ریختنی در خانه را مطالعه بفرمایید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز در انزل وب ما ۴ روش مختلف ساخت فلزیاب ساده و کارآمد را به شما آموزش دادیم. اگر شما روشی برای ساخت دستگاه فلزیاب پیشرفته و حرفه ای می شناسید، نظر یا پیشنهادی دارید می توانید آن را در بخش دیدگاه این پست با ما در میان بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید

بیشتر بخوانید

15 تا از بهترین ایده های جالب استفاده مجدد از لامپ سوخته
۱۵ تا از بهترین ایده های جالب استفاده مجدد از لامپ سوخته
آموزش 7 روش از بین بردن زردی پلاستیک وسایل برقی
آموزش ۷ روش از بین بردن زردی پلاستیک وسایل برقی
آموزش تصویری 4 روش ساخت وایت برد در خانه
آموزش تصویری ۴ روش ساخت وایت برد در خانه
آموزش تصویری ساخت عینک محافظ چشم در خانه
آموزش تصویری ساخت ماسک و عینک محافظ چشم در خانه

نظرات

×