بررسی دلایل مهم سیگنال ضعیف ماهواره و ارتباطات رادیویی

بررسی دلایل مهم سیگنال ضعیف ماهواره و ارتباطات رادیویی

امروزه ارسال و دریافت سگنال‌های رادیویی و ماهواره‌ای تاثیر زیادی در زندگی و تبادل اطلاعات دارند.📡 اما متاسفانه گاهی ایجاد مشکل و یا ضعف در این سیستم باعث ایجاد اختلالاتی در این روند میشود. عوامل مختلفی میتوانند در این امر تاثیرگذار باشند که ما در این مطلب از انزل وب به بررسی دلایل مهم سیگنال ضعیف ماهواره و ارتباطات رادیویی میپردازیم.

علت نداشتن کیفیت یا قدرت سیگنال در ماهواره و رادیو

What Causes Poor Satellite Reception?

به طور کلی عوامل مختلفی مثل موارد زیر میتوانند در تنظیم کیفیت سیگنال ماهواره موثر باشند.

 • متصل نبودن کابل LNB به دستگاه گیرنده یا وجود مشکل در کابل
 • قطع شدن کابل کواکسیال از کانکتور F یا اتصال اشتباه کابل LNB به کانکتور F
 • فاصله زیاد بین دیش و رسیور معمولا فاصله ایده‌آل نباید بیش از ۳۰ متر باشد
 • شکستن یا فرسوده شدن کابل LNB که باعث کاهش کیفیت تصویر و نوسان آن میشود
 • تنظیم نشدن درست دیش ماهواره
 • وجود مشکل در رسیور
 • ایرادات LNBf
 • شرایط نامناسب آب و هوایی مثل رعد و برق، باد شدید یا برف

اگر کیفیت سیگنال های دریافتی پایین است، این مسئله نشان دهنده مشکلی ریشه ای است. اگر میزان سیگنال‌ها ۰% است، هیچ راهکاری برای افزایش قدرت نیست. پس بهتر است با فراهم کردن شرایط مناسب و استفاده از کابل‌های کواکسیال این درصد را افزایش دهید.

تفاوت قدرت سیگنال و کیفیت سیگنال ماهواره چیست؟

اگر دقت کرده باشید در زمان بررسی سیگنال‌های ماهواره‌ای قدرت و کیفیت به عنوان و المان جداگانه نمایش داده میشود. قدرت و کیفیت سیگنال تلویزیون دو جنبه مهم در انتقال اطلاعات تصویری به تلویزیون‌ها را تشکیل می‌دهند، اما مفاهیم متفاوتی را بیان میکنند.

قدرت سیگنال به میزان انرژی یا قدرت امواج رادیویی ارسال شده اشاره دارد که توسط آنتن به تلویزیون منتقل می‌شود. هرچقدر قدرت سیگنال بیشتر باشد، اطلاعات بهتر منتقل می‌شود، اما اگر سیگنال ضعیف باشد، تصویر ممکن است با مشکلاتی مواجه شود مانند قطع و وصل شدن یا عدم وضوح. در مقابل، کیفیت سیگنال به وضوح و مسائلی مانند کنتراست، روشنایی، و رنگ‌ها اشاره دارد.

حتی در صورت قدرت مناسب سیگنال، اگر کیفیت مناسبی نداشته باشد، تصویر با کیفیت پایینی نمایش داده می‌شود. به طور خلاصه، قدرت سیگنال تلویزیون مربوط به انرژی ارسالی است، در حالی که کیفیت سیگنال به وضوح و جزئیات تصویر مرتبط است. پس اگر ماهواره شما قدرت سیگنال دارد کیفیت سیگنال ندارد احتمالا تصویر شما دچار مشکلات زیادی خواهد شد و لازم است از روش‌های تقویت سیگنال آنتن تلویزیون استفاده کنید.

سیگنال ضعیف ماهواره و ارتباطات رادیویی

رفع مشکل سیگنال ضعیف است ماهواره

اگر با پیام سیگنال ضعیف است ماهواره مواجه شدید، روش‌های زیادی برای رفع آن وجود دارد. بهترین کار این است که ابتدا دلایل ایجاد این مشکل را بشناسید و بررسی کنید کدام یک از موارد برای موقعیت شما محتمل‌تر است.

 • اتصال کابل کواکسیال را بررسی کنید و در صورت نیاز دوباره اینکار ا انجام دهید. در صورت وجود هرگونه خراب آن را جایگزین کنید.
 • در صورت خرابی LNB یک LNB دیگر را برای آزمایش سیستم قرض بگیرید و امتحان کنید. در صورتی که مشکل از LNB بود، بهتر است آن را با نمونه سالم جایگزین کنید.
 • بهتر است از کمک یک فرد متخصص برای پیدا کردن علت نداشتن قدرت سیگنال در ماهواره و رفع آن استفاده کنید.

عیب یابی مشکلات سیگنال ماهواره‌ای و افزایش قدرت آن

اگر کیفیت سیگنال شما خوب است اما قدرت آن کم است، ممکن است با مشکلاتی مثل نوسان یا کمبود کیفیت مواجه شدید، برای حل این مشکل میتوانید راهکارهای زیر را امتحان کنید:

اولین کاری که میتوانید انجام دهید، ردیابی دوباره ماهواره است. با وارد کردن فرکانس ردیابی و ماهواره میتوانید اینکار را انجام دهید.

اگر از قبل ماهواره را ردیابی کرده‌اید و سیگنال خوبی دارید، ممکن است همچنان ببینید در تنظیمات ماهواره قدرت سیگنال صفر یا در سطح پایینی است. در این مواقع می توانید از فرکانس خاصی برای ردیابی ماهواره به جای فرکانس‌های اصلی استفاده کنید. با اسکن خودکار دستگاه تمامی کانال‌های موجود در فرکانس‌های مورد استفاده دریافت میشوند.

اگر فرکانس اشتباهی را برای ردیابی انتخاب کنید، قدرت سیگنال‌های آن کم خواهد بود. به عنوان راه حل باید فرکانس را بررسی و از فرکانس‌های درست استفاده کنید. جا به جا شدن دیش یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در قدرت سیگنال ها است. بهتر است دیش را در جای صحیح با استفاده از پیچ و اتصالات مناسب ثابت کنید.

علت قطع شدن سیگنال ماهواره

نشانه‌های به خطای دریافت سیگنال

زمانی که تصاویر به صورت واضح و روان نمایش داده میشوند، به این معناست که سیگنال‌ها به خوبی دریافت و پردازش میشوند. اما در صورتی که تصاویر مبهم، به هم ریخته و به حالت ثابت در بیایند به معنای آن است که مشکلی وجود دارد. این مسئله میتواند به دلیل تنظیمات نادرست یا مشکلات آب و هوایی باشد. برخی از رایج ترین نشانه‌های خطای دریافت سیگنال شامل موارد زیر است:

 • دریافت پیام “No Signal” یا بدون سیگنال رو صفحه
 • نمایش داده شدن یک صفحه آبی
 • نمایش داده شدن صفحه سیاه
 • برفی شدن تصویر
 • ثابت شدن یا به اصطلاح فریز شدن تصویر

دلایل مشکلات سیگنال دیش ماهواره

گاهی دریافت سیگنال‌های ضعیف به دلیل ایجاد مشکلاتی در نصب دیش ماهواره یا آنتن دهی آن است. برخی موارد حتی ممکن است با وجود داشتن تجهیزات قوی و استفاده از کمک یک فرد ماهر نیز مشکل ضعیف بودن سیگنال‌ها را داشته باشید. برخی از رایج ترین دلایل این موضوع شامل موارد زیر میشوید.

دیش نامناسب: استفاده از دیش‌هایی با سایر خیلی کوچک میتواند علت نداشتن کیفیت سیگنال در ماهواره باشد. اگر با این مشکل مواجه شده‌اید، بهتر است از یک دیش بزرگتر و استاندارد استفاده کنید.

عملکرد نامناسب LNB: گاهی مشکلات کاهش سیگنال‌ها به دلیل اختلال عملکردی LNB است. برای حل این مشکل پس از تست یک LNB دیگر و مطمئن شدن از مشکل این بخش بهتر است آن را تعویض کنید.

کمبود میزان سیگنال‌ها در محدوده: در صورتی که فرستنده‌های سیگنال‌های ماهواره‌ای در محدوده کم باشند، ممکن است قدت سیگنال‌ها کم باشد. این مسئله بخصوص در مورد سیگنال‌هایی فرستنده آنها نقاط در بسیار دور و یا ضعیف است صدق میکند. بهتر است سیگنال‌های منطقه ای قوی‌تری انتخاب کنید. همچنین در صورتی که دیش ماهواره به درستی تنظیم نشده‌ باشد، ممکن است نتوان به خوبی سیگنال‌ها را دریافت کرد. بنابراین توصیه میکنیم از کمک فردی متخصص برای انجام این تنظیمات استفاده کنید.

کیفیت خوب در بعد از ظهر اما بی کیفیت در شب و بالعکس: این مسئله میتواند به دو دلیل باشد. یکی از آنها کیفیت کم Inbf باشد. علت دیگر آن نیز مربوط به دیش ماهواره کوچک است.

علت قطع شدن سیگنال ماهواره

دلایل دریافت سیگنال‌های ضعیف در زمان ردیابی تلویزیون

اگر زمانی که قصد ریابی و تنظیم تلویزیون را دارید، اما ضعیف بودن سیگنال‌ها این اجازه را به شما نمیدهد، دلایل مختلفی میتواند عامل این مسئله باشد:

خراب شدن، تاب برداشتن، آسیب دیدگی یا  زنگ زدن دیش میتواند یکی از عوامل اصلی این موضوع باشد. راه حل این موضوع می تواند بر اساس میزان آسیب دیدگی متفاوت باشد. اگر مشکل خیلی جدی باشد، ممکن است نیاز به تعویض کامل دیش داشته باشید.

اگر سیگنال ماهواره ای که قصد اتصال به آن را دارید، برای موقعیت مکانی شما مناسب نباشد، نمیتوانید به آن متصل شوید. بنابراین بهتر است ماهواره دیگری را ردیابی کنید. همچنین کوچک بودن دیش ماهواره مجددا در این مورد هم میتواند تاثیرگذار باشد.

اشتباه وارد کردن فرکانس یا شرایط آب و هوایی نامطلوب نیز ازجمله مواردی است که میتواند علت صفر بودن کیفیت سیگنال ماهواره در زمان ردیابی تلویزیون باشد. به طور مثال برخی اوقات پوشیده شدن دیش از برف یا یخ باعث عدم امکان دریافت سیگنال میشود.

مشکلات تنظیم LNB از دیگر مسائل مهم است. شما باید lnbf را به شیوه‌ای تنظیم کنید که H باید H و V باید V باشد.

روش حل مشکل ضعف سیگنال

برای آنکه بتوانید پس از پیدا کردن، علت مشکلات را حل کنید، راهکارهای مختلفی وجود دارد. در اینجا ما به چند مورد از راهکارهای مفید اشاره میکنیم تا بتوانید این مسئله را به راحتی حل کنید.

۱- ایرادات دیش ماهواره

اگر احساس میکنید دیش ماهواره شما دچار مشکل شده است، باید به خوبی آن را بررسی کنید. در صورتی که چراغ دیش خاموش باشد نشان دهنده وجود ایراد است. این مسئله میتواند با ثابت ماندن تصویر یا پیکسل شدن آن خود را نشان دهد.

۲- شرایط آب و هوایی

شرایط آب و هوایی مناسب یکی از مواردی است که گاها در زمینه سیگنال وای فای مودم نیز تاثیرگذار است. آب و هوای نامناسب میتواند به دیش و یا کابل‌ها آسیب برساند. همین عامل باعث میشود تا سیگنال‌ها به درستی دریافت نشوند. طوفان و بادهای شدید باعث به هم خوردگی جهت دیش میشود و عواملی مثل باران یا برف سنگین دریافت سیگنال‌ها را دچار مشکل میکند.

در صورتی که مشکل شما خیس شدگی کابل‌ها و فرسودگی آنها است، بهتر است آنها را با نمونه سالم جایگزین کنید. برای نگه داری بهتر از دیش در شرایط آب و هوایی نامطلوب به شما پیشنهاد میکنیم این موارد را انجام دهید:

 • پوشاندن دیش با عایق برزنتی در زمان نامطلوب بودن شرایط آب و هوایی
 • قرار دادن دیش روی سکو یا بلندی
 • استفاده از درزگیر برای جلوگیری از نفوذ آب
 • استفاده از یک سیستم زهکشی برای دفع آب جهت محافظت از نفوذ به کابل‌ها
 • بررسی دوره‌ای دیش برای پیشگیری مشکلات احتمالی

قرار گیری دیش ماهوار تحت آب و هوای نامطلوب

۳- مسدود شدن دیش ماهواره

اگر دیش بر اثر دلایل مختلفی مثل موانع یا افتادن جسمی بر روی آنها مسدود شود، ممکن است در دریافت سیگنال دچار مشکل شود. بهترین کار است است که دیش را بررسی کنید و در صورت وجود مشکل آن را برطرف کنید. شما میتوانید از یک پارچه نرم برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

۴- بررسی اتصالات ورودی

از جمله علت قطع شدن سیگنال ماهواره میتوان به اتصال ورودی آن اشاره کرد. در صورتی که اتصالات شل و یا قطع شده باشند، انتقال سیگنال‌ها با مشکل مواجه خواهد شد. برای رفع این مشکل ابتدا باید کابل‌های ورودی را محکم کنید. با استفاده از پیچ های مخصوص میتوان کابل ها را در جای مناسب ثابت کرد. در صورتی که این بخش دچار مشکل بود، با تعویض آنها میتوانید مشکل را حل کنید.

سوالات متداول

چگونه کیفیت سیگنال ماهواره را بالا ببریم؟

برای اینکار بهتر است تنظیمات موقعیت دیش، اتصالات مربوط به آن، شرایط آب و هوایی و مشکلات فنی دستگاه را درنظر بگیرید.

جمع بندی

علت های اصلی ضعیف بودن سیگنال‌ها را میتوان در مواردی همچون آب و هوای نامطلوب، تنظیمات نادرست دیش، مشکلات فنی تجهیزات، ایرادت کابل یا اتصالات و مشکلات گیرنده عنوان کرد. شما در این زمینه میتوانید با بررسی شرایط مشکل را برطرف کنید. اما اگر ایراد تخصصی وجود داشت بهتر است از یک فرد متخصص و ماهر کمک بگیرید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

آیا شما هم با مسئله نداشتن کیفیت یا قدرت سیگنال در ماهواره و رادیو مواجه شده‌اید؟ به نظر شما کدام یک از راهکارهای گفته شده میتواند تاثیر بیشتری در حل این موضوع داشته باشد؟ اگر موفق به حل مشکلات خود شدید، راهکار و تجربیات خودتان را با ما در بخش دیدگاه به اشتراک بگذارید.

حمایت مالی

اگر از مطلب منتشر شده رضایت دارید، می توانید جهت حمایت انزل وب و ادامه روند انتشار محتوا در صفحه حمایت مالی ما در زرین پال یا ریمیت مبلغ دلخواه مد نظر خود را پرداخت و ارسال کنید. از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.

مطالب مرتبط

آموزش 21 روش حل مشکل پرش آنتن در گوشی اندروید
آموزش ۲۱ روش حل مشکل پرش آنتن در گوشی اندروید
آموزش 6 روش حل مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ ، هواوی ، شیائومی و..
آموزش ۶ روش حل مشکل آنتن دهی گوشی سامسونگ ، هواوی ، شیائومی و..
آنتن مرکزی ساختمان چیست و چه کاربردی دارد؟
راهنما: آنتن مرکزی ساختمان چیست و چه کاربردی دارد؟
رفع مشکل روشن شدن خودکار و قطع شدن وای فای آیفون
۱۳ روش کارساز برای حل مشکل وای فای آیفون : قطع شدن ، وصل نشدن و..

نظرات