علت خرابی و روش های جلوگیری از سوختن فلش مموری

علت خرابی و روش های جلوگیری از سوختن فلش مموری

فلش مموری برای انتقال فایل بین کامپیوترهای مختلف و اشتراک گذاری اطلاعات وسیله ای راحت و ساده محسوب می شوند. با این حال ممکن است این وسیله خراب شده و اطلاعات موجود از بین برود. امروز در انزل وب علت خرابی فلش مموری و روش های جلوگیری از سوختن فلش را بررسی و مرور خواهیم کرد.

چگونه از سوختن و خراب شدن فلش مموری جلوگیری کنیم؟

What Kills Your Flash Drive and How You Can Avoid It

مانند تمام دستگاه های ذخیره اطلاعات دیجیتال، فلش مموری ها نیز در خطر از بین رفتن و خراب شدن هستند که علاوه بر تحمیل هزینه خرید مجدد، ممکن است اطلاعات مهمی نیز در آن از بین برود. روش هایی برای جلوگیری از آن نیز وجود دارند. اما ابتدا بهتر است به طور کامل با فلش مموری و علت از کار افتادن آن آشنا شویم و سپس راه های نگهداری از آن را به خاطر بسپاریم.

حافظه فلش یا فلش مموری چیست؟

حافظه فلش، حافظه ذخیره سازی اطلاعات کامپیوتر است که می تواند به صورت الکتریکی پاک شود و دوباره نوشته شود. فلش ها به عنوان حافظه ذخیره سازی در دستگاه های مختلف از جمله گوشی های همراه، دوربین دیجیتال، پخش کننده های MP3 و همینطور در فلش مموری ها استفاده می شوند. فلش مموری از ذخیره کننده حافظه فلش به همراه پورت یو اس بی ساخته شده است.

حافظه فلش یا فلش مموری چیست؟

انواع اصلی تراشه های حافظه فلش

سه نوع کلی از نوع تراشه فلش وجود دارد.

 • Single Layer Cell (SLC): این نوع حافظه می تواند تنها یک بیت در هر سلول داشته باشد. گران ترین نوع فلش است و از قدرت کمتری برخوردار می باشد اما در عوض ارسال اطلاعات سریعتری دارد و برای برنامه های صنعتی و نگه داشتن اطلاعات بحرانی مناسب هستند.
 • Multi Layer Cell (MLC): این نوع فلش دارای دو بیت در هر سلول است و دو برابر نوع قبلی اطلاعات ذخیره می کند. این نوع فلش در حافظه های مصرفی معمولی استفاده می شود و و ارزان تر از نوع SLC می باشند که نسبت به آن دارای محدودیت استقامتی کمتر و چرخه نوشتن و پاک کردن کوچکتری دارد.
 • Triple Layer Cell (TLC): این مدل نیز شامل سه بیت در هر سلول بوده که ارزان ترین نوع فلش است و تراکم بالایی دارد. با این حال سرعت خواندن و نوشتن و استقامت آن کمتر از انواع دیگر است. به طور معمول این نوع فلش برای محصولات محدود و فاقد اطلاعات بحرانی استفاده می شوند.

انواع اصلی تراشه های حافظه فلش

نحوه کار کردن حافظه فلش

ذخیره ساز فلش فاقد قطعات متحرک می باشد و از نظر اندازه از بقیه ذخیره کننده ها کوچکتر است. درایو های فلش شامل صفحات چاپی تحت پوشش در پوشش محافظتی پلاستیکی است که از طریق پورت USB به رایانه متصل می شوند. رایانه های امروزی نیازی به نصب درایور و یا راه اندازی مجدد برای دسترسی به داده های فلش نیست و همچنین به نیروی اضافی نیز احتیاجی ندارند.

نحوه کار کردن حافظه فلش

اگر قصد خرید فلش دارید، مطلب راهنمای خرید و ۷ روش انتخاب بهترین فلش مموری در بازار ایران را مطالعه نمایید.

فلش مموری و حافظه فلش چگونه خراب می شود؟

اما سوالی که حال ممکن است برای نگهداری از این قطعه و دلیل سوختن فلش مموری پیش بیاید این است که چه عواملی باعث خراب شدن فلش مموری و به طوری کلی حافظه فلش می شوند؟ برای توضیح این مورد ابتدا بهتر است نگاهی به باتری قابل شارژ بیاندازیم. باتری های قابل شارژ چرخه محدودی دارند و بعد از افزایش دفعات شارژ و دشارژ توان خود را از دست می دهند.

فلش مموری و حافظه فلش چگونه خراب می شود؟

اجزای فلش نیز می توانند پس از هزاران چرخه نوشتن و پاک کردن توانایی اولیه خود را از دست بدهند. این مورد به عنوان توان استقامت فلش (Endurance) معرفی می شود. استقامت فلش نوع SLC 10 برابر بیش تر از نوع MLC و ۲۰ برابر بیشتر از TLC است. پس می توان نتیجه گرفت که بدون وارد شدن آسیب فیزیکی یا محیطی فلش بعد از مدتی کمتر قابل اعتماد می شود و یکی از  علت از کار افتادن فلش مموری می باشد.

فلش مموری و حافظه فلش چگونه خراب می شود؟

علل خراب شدن و سوختن فلش

در زمینه خرابی فلش مموری پارامتر نگهداری یا Retention نیز مطرح است. این ضریب شکست نمایانگر این است که سلول حافظه چه مدت وضعیت برنامه را در زمانی که متصل نیست حفظ می کند. این پارامتر به محیط خارجی حساس است. دمای بالا منجر به کاهش طول مدت نگهداری می شود. تعداد چرخه های فلش بر این مورد نیز تاثیر دارد. برای کاهش این اتفاقات باید از درجه حرارت بالا، رطوبت بالا که باعث کوتاه شدن عمر مدار می شود دوری کرد.

فلش مموری و حافظه فلش چگونه خراب می شود؟

از دیگر عواملی که بر خراب شدن فلش تاثیر دارند، می توان خارج کردن به شکل نادرست است. بیرون کشیدن فلش در هنگام خواندن و نوشتن خطرات بسیاری برای فلش به همراه دارد و آسیب های مختلفی که حتی می توانند غیر قابل تعمیر باشند به آن وارد می کنند. پس حتما قبل از بیرون کشیدن فلش، آن را ببندید.

برای افزایش سرعت فلش، حتما مطلب ۷ روش افزایش سرعت انتقال اطلاعات از فلش مموری و هارد اکسترنال USB را نیز بخوانید.

جلوگیری از خراب شدن فلش مموری

همانطور که اشاره شد، جلوی عوامل استقامتی را نمی توان گرفت اما سایر عوامل را می توان پیشگیری کرد. رطوبت و آب یکی از دلایل روتین سوختن فلش هستند. سعی کنید فلش مموری خود را در مکانی نزدیک رایانه نگه دارید و از بردن آن به داخل مکان های مرطوب مانند حمام و استخر و.. خودداری نمایید.

جلوگیری از خراب شدن فلش مموری

مورد بعدی سقوط از ارتفاع و وارد شدن ضربه است. شاید به نظر برسد این اتفاق تاثیری ندارد اما اینگونه نیست و این عامل می تواند خطر ساز باشد. سعی کنید با قرار دادن یک تسمه و جا سویچی، دستگیره ای برای آن بسازید تا از سقوط و ضربه خوردن فلش جلوگیری شود.

اگر در فکر نصب ویندوز با فلش هستید، مطالعه مطلب آموزش کامل ۹ روش ساخت فلش مموری بوت در ویندوز ۱۰ ، ۸ ، ۷ و مک برای شما مفید و کاربردی خواهد بود.

جلوگیری از خراب شدن فلش مموری

موضوع بستن قبل از جدا کردن فلش مموری و عدم قرار گیری در گرما (مانند ماندن در ماشین زیر آفتاب) را نیز فراموش نکنید. پس از اتمام کار با فلش، روی نماد آن در تسکبار راست کلیک کرده و Eject را برای قطع اتصال بزنید و سپس فلش مموری را از پورت جدا کنید.

جلوگیری از خراب شدن فلش مموری

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مطالعه مطلب بررسی ۱۰ علت کار نکردن و دلایل سوختن فلش مموری و روش های رفع خرابی فلش مموری آسیب دیده را فراموش نکنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز نحوه کار فلش مموری و عوامل آسیب زای به آن را معرفی کردیم. آیا نکته دیگری را می دانید که در حفظ سلامت و افزایش عمر فلش کاربرد داشته باشد؟ منتظر ارسال پیشنهادات، نظرات و تجربیات شما در این زمینه در دیدگاه این پست هستیم.

مطالب مرتبط

7 کاربرد مخفی از حافظه فلش و.. USB که نمیدانید!
۷ کاربرد مخفی حافظه فلش و.. USB که بهتر است از آنها استفاد کنید!
7 روش کاربردی بهبود و افزایش سرعت فلش مموری USB
۷ روش افزایش سرعت انتقال اطلاعات از فلش مموری و هارد اکسترنال USB
Verbatim فلش مموری فوق العاده کوچک خود را معرفی کرد!
Verbatim فلش مموری فوق العاده کوچک خود را معرفی کرد!

نظرات

 • HANA says:

  من یک فلش ۱۶گیگ دارم اما نه میشه فایلی داخلش بریزم نه میشه فایلی از داخلش وارد کامپیوترم بکنم.فرمت هم نمیشه باید چیکار کنم؟؟؟؟

 • HANA says:

  من یک فلش ۱۶گیگ دارم اما نه میشه فایلی داخلش بریزم و نه میشه از داخلش فایلی وارد کامپیوترم بکنم احتمال داره که سوخته باشه؟؟؟

 • مهدی says:

  دوستان من یه مموری دارم اصلا توی سیستم بالا نمیاد نمیدونم سوخته هست یا نه از کجا بفهمم سوخته و چجوری توی کامپیوتر بازش کنم

 • علی کبریتی says:

  کول دیسک منو یه پسر بچه سه ساله جا یه چیز دیگه میک زد تا کول دیسکم سوخت ???