آموزش 9 روش حل مشکل کار نکردن حسگر اثر انگشت در اندروید گوشی سامسونگ و..

آموزش ۹ روش حل مشکل کار نکردن حسگر اثر انگشت در اندروید گوشی سامسونگ و..

امروزه حسگر اثر انگشت در اکثر گوشی های هوشمند جدید به چشم می خورد. این حسگر در تامین امنیت و تایید هویت کاربرد زیاد و گسترده ای دارد. اما ممکن است گاهی به دلایل مختلف این حسگر در گوشی از کار بیفتد. امروز در انزل وب روش های حل مشکل کار نکردن سنسور اثر انگشت در اندروید برای گوشی های سامسونگ، ال جی، هواوی، سونی و.. را آموزش خواهیم داد.

رفع مشکل از کار افتادن حسگر اثر انگشت گوشی اندروید هواوی ، سامسونگ و..

How to Fix Fingerprint Sensor not Working in Android Devices

حسگر های اثر انگشت استفاده شده در گوشی های هوشمند در حال پیشرفت و بهبود کارایی است. با اینحال به برخی دلایل نرم افزاری، این حسگر ممکن است به درستی عمل نکند و یا حتی به طور کلی کار نکند. در این صورت دستورالعمل های زیر را دنبال کنید تا این مشکل رفع شود.

چک کردن وضعیت سخت افزاری سنسور در زمان مشکل کار نکردن سنسور اثر انگشت

در زمان خرابی سنسور اثر انگشت، قفل گوشی را باز کرده و با کمک شماره گیرنده، کد *#۰* را وارد کرده و روی Call ضربه بزنید. با این کار می توانید عملکرد قسمت های مختلف گوشی را تست کنید.

چک کردن وضعیت سخت افزاری سنسور در زمان مشکل کار نکردن سنسور اثر انگشت

در صفحه باز شده روی Sensors ضربه بزنید. در لیست سنسور ها، گزینه Fingerprint Scanner را انتخاب کنید.

چک کردن وضعیت سخت افزاری سنسور در زمان مشکل کار نکردن سنسور اثر انگشت

حال انگشت خود را روی اسکنر قرار دهید. اگر اسکنر انگشت شما را تشخیص داد، یعنی سنسور سالم است و احتمالا مشکل نرم افزاری دارید. در غیر اینصورت، احتمال وجود مشکل سخت افزاری وجود دارد که برای رفع آن باید گوشی را به تعمیرکار های متخصص بسپارید.

همچنین اگر می خواهید با نسل جدید سنسور ها یعنی اثر انگشت زیر صفحه نمایش هم آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم مطلب راهنما: حسگر اسکنر اثر انگشت زیر صفحه نمایش چیست و چگونه کار میکند؟ را هم مطالعه نمایید.

حل مشکل حسگر اثر انگشت پاسخ نمی دهد، تمیز کردن سطح سنسور اثر انگشت

وجود آلودگی ها در سطح سنسور می تواند مانع تشخیص صحیح یا کار نکردن سنسور اثر انگشت شود. برای رفع آن مقداری پنبه را مرطوب (کمی مرطوب باشد و آب اضافی را بگیرید) کرده و یا آن را به الکل آغشته کنید. سپس سطح دکمه را به دقت تمیز کرده و خشک کنید. انگشت خود را هم به خوبی تمیز کرده و خشک کنید.

چرا حسگر اثر انگشت پاسخ نمی دهد؟ ثبت مجدد اثر انگشت

برای رفع مشکل خطا در حسگر اثر انگشت سامسونگ و.. به تنظیمات گوشی رفته ودر قسمت Lock Screen & Security روی Fingerprint scanner تپ کنید.

چرا حسگر اثر انگشت پاسخ نمی دهد؟ ثبت مجدد اثر انگشت

سپس اقدام به حذف اثر انگشت های قبلی خود کنید.

چرا حسگر اثر انگشت پاسخ نمی دهد؟ ثبت مجدد اثر انگشت

برخی از کاربران گزارش داده اند که اگر در تنظیمات گوشی به قسمت Sound & vibration بروید و Screen locking sounds را خاموش کنید، تاثیری روی رفع مشکل اثر انگشت در اندروید دارد. می توانید این مورد را هم در این زمان امتحان کنید.

چرا حسگر اثر انگشت پاسخ نمی دهد؟ ثبت مجدد اثر انگشت

همچنین وارد قسمت Applications شده و برنامه FingerprintASM را انتخاب کنید. روی Storage در تنظیمات برنامه ضربه بزنید.

چرا حسگر اثر انگشت پاسخ نمی دهد؟ ثبت مجدد اثر انگشت

با تاچ روی Clear cache و Clear Data اقدام به حذف حافظه کش برنامه کنید. همین فرایند را روی برنامه Fingerprint Authenticator هم تکرار کنید.

چرا حسگر اثر انگشت پاسخ نمی دهد؟ ثبت مجدد اثر انگشت

گوشی را ریستارت کرده و مجدد در تظنیمات و در بخش Lock screen & password اثر انگشت خود را مجدد ثبت کنید.

چرا حسگر اثر انگشت پاسخ نمی دهد؟ ثبت مجدد اثر انگشت

برای ثبت مجدد پیشنهاد می شود که دفعه اول انگشت خشک را وارد کنید و در دفعه بعدی مقداری انگشت را مرطوب (خیس نباشد، مرطوب فقط) کرده و ثبت کنید.

غیر فعال کردن Fingerprint Gestures

گاهی قابلیت Fingerprint Gestures می تواند با عملکرد کلی حسگر اثر انگشت تداخل پیدا کند. به تنظیمات گوشی بروید. روی Advanced Features تاچ کنید.

غیر فعال کردن Fingerprint Gestures

حال Finger Sensor Gestures را انتخاب کرده و آن را غیر فعال کنید. گوشی را ریستارت کرده و مجدد چک کنید که مشکل رفع شده باشد.

آپدیت کردن سیستم عامل گوشی برای حل مشکل از کار افتادن حسگر اثر انگشت هواوی و..

این سنسور با سیستم عامل در ارتباط است و بروز مشکلات مختلف در سیستم عامل می تواند در عملکرد این سنسور اختلال ایجاد کنید. بنابراین یکی از کار هایی که در زمان کار نکردن سنسور اثر انگشت می توانید انجام دهید، این است که گوشی خود را به آخرین سیستم عامل موجود آپدیت کنید.

همینطور مطالعه مطلب خاموش و قفل کردن صفحه نمایش اندروید با حسگر اثر انگشت هم می تواند برای شما کاربردی و جالب باشد.

دانگرید کردن اندروید برای رفع مشکل سنسور اثر انگشت سامسونگ و..

برعکس روش قبل، اگر به تازگی گوشی خود را آپدیت کرده اید و این مشکل ظاهر شده است، احتمالا مشکلاتی در نسخه اندروید جدید وجود دارد. در اینصورت باید سیستم عامل خود را دانگرید کرده و تا زمان انتشار نسخه پایدار آپدیت صبر کنید. قبلا در انزل روش گام به گام دانگرید اندروید را به شما آموزش داده ایم.

رفع مشکل سنسور اثر انگشت شیائومی و.. با پاک کردن پارتیشن حافظه کش اندروید

وجود مشکل در پارتیشن کش هم می تواند زمینه ساز ارور خطایی در حسگر اثر انگشت رخ داده است باشد. برای رفع آن گوشی خود را خاموش کنید. سپس دکمه های کاهش صدا، Home و پاور را همزمان فشار داده و نگه دارید.

رفع مشکل سنسور اثر انگشت شیائومی و.. با پاک کردن پارتیشن حافظه کش اندروید

هنگام مشاهده لوگو برند گوشی، دکمه پاور را رها کنید. با مشاهده لوگو اندروید، همه دکمه ها را رها کنید.

رفع مشکل سنسور اثر انگشت شیائومی و.. با پاک کردن پارتیشن حافظه کش اندروید

با استفاده از دکمه های کنترل صدا، Wipe Cache Partition را انتخاب کنید.

رفع مشکل سنسور اثر انگشت شیائومی و.. با پاک کردن پارتیشن حافظه کش اندروید

با زدن دکمه پاور آن را انتخاب کنید. دستورالعمل ها را دنبال کنید تا پارتیشن کش گوشی حذف شود. سپس با انتخاب گزینه Reboot System Now گوشی را راه اندازی کنید.

رفع مشکل سنسور اثر انگشت شیائومی و.. با پاک کردن پارتیشن حافظه کش اندروید

بازگشت به تنظیمات کارخانه در زمان خطا در حسگر اثر انگشت سامسونگ و..

ریست فکتوری کردن گوشی های اندروید، می تواند مشکلات مختلفی را مانند مشکل کار نکردن حسگر اثر انگشت را برطرف کند. بنابراین اگر روش های فوق مشکل شما را رفع نکرده است، در صورت نرم افزاری بودن مشکل با انجام این فرآیند حتما باید مشکل شما رفع شود.

چرا اثر انگشت گوشیم کار نمیکند؟ مراجعه به تعمیر گاه در زمان عدم شناسایی اثر انگشت

اگر حسگر شما از نظر ظاهری معیوب شده است، گوشی ضربه خورده است و یا با هیچ کدام از روش های فوق مشکل رفع نشد، احتمال وجود عیب سخت افزاری وجود دارد. در این صورت باید برای رفع مشکل کار نکردن سنسور اثر انگشت گوشی خود به تعمیرگاه های تخصصی مراجعه کرده تا حسگر شما تعمیر یا تعویض شود.

در پایان برای این که از هک شدن اثر انگشت دستگاه جلوگیری کنید، مطالعه مطلب بررسی ۵ روش جلوگیری از هک اثر انگشت دستگاه شما! را فراموش کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز راه هایی برای رفع مشکل کار نکردن سنسور اثر انگشت در اندروید را بررسی کردیم. مشکل شما با انجام کدام روش رفع شد؟ می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود در زمینه کار نکردن سنسور اثر انگشت اندروید را در دیدگاه این پست با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

آموزش 3 روش تنظیم و فعال كردن اثر انگشت لپ تاپ ویندوز 10 ، 8 و 7
آموزش ۳ روش تنظیم و فعال کردن اثر انگشت لپ تاپ ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷
جلوگیری از هک اثر انگشت
بررسی ۵ روش جلوگیری از هک اثر انگشت دستگاه شما!

نظرات

 • رضا says:

  یکی از دوستان نوشته بود تمه گوشیرو به حالت کارخونه برگردونید…و اثر انگشتو پاک کنید و دوباره تنظیم کنید .و گوشی رو ریستارت کنید
  این کارو کردم و گوشیم درست شد ….نمیدونم شاید یکی از این دو کار گوشیرو درست کرد.‌شاید دوتاش با هم

 • Ali says:

  سلام . گوشی بنده سامسونگ j7 prime هستش ی شب بدون هیچ دلیلی حسگر اثر انگشت کار نکرد چند روز درگیرش بودم ی جا خوندم شما میری تنظیمات بیومتریک نوع صفحه قفل انتخاب میکنی بعد گزینه اثر انگشت رو غیر فعال میکنی و راه اندازی مجدد میکنی و بعد دوبار تو تنظیمات میرین حسگر فعال میکنین کاملا درست میشه بدون اینکه بخاین ریست فکتوری فلش یا تعمیرگاه ببرین برای من کار کرد

 • محمد says:

  سلام من گوشیم A70 از وقتی آپدیت کردم حسگر اثر انگشتم کار نمیکنه میزنه کالیبراسیون همچین چیزی بعد از اون ۲ بار دیگه گوشی آپدیت داد ولی بازم همونه ممنون میشم راهنمایی کنید

 • Amir says:

  سلام میشه راهنمایی کنید من این کد *۰رو میزنم کدش نمیاد تماس میگیره باهاش

  • خدیجه علی یاری says:

   ستاره مربع صفر ستاره مربع رو بزن

  • خدیجه علی یاری says:

   من قبلا هم نظر گذاشتم من گوشیم j5pro هست چند وقت پیش حسگر اثر انگشت گوشیم از کار افتاد و درست شد ولی الان باز این اتفاق افتاده و اثر انگشت از کار افتاده،من احتمال میدم علت اینکه اثر انگشت از کار می افته به روز رسانی وب نمای سیستم اندروید یا گوگل مپ باشه چون سری قبل این دوتا رو به روز کردم بعد گوشیم درست شد امروز باز این دوتا رو به روز کردم اثر انگشت از کار افتاد،احتمالا یکی از این برنامه ها مشکل داره،این دوتا برنامه کوفتیو به روز رسانی نکنید

 • امیرمحمد says:

  سلام ببخشید من گوشیم a21s هستش تازه این جوری شده میخوام با اثر انگشت باز کنم میگم کار نمی‌کند کسی میدونه باید چیکار کنم ممنون میشم اگه بگید

  • خدیجه علی یاری says:

   سلام.
   کد *#۰*# (ستاره مربع صفر ستاره مربع) درسته،اقا گوشی من j5pro هست یه ماه بود اثرانگشت گوشیم از کار افتاده بود اخطار میداد خطایی در حسگر اثر انگشت رخ داده اگه این پیام مکررا تکرار شد گوشی رو مجدد راه اندازی کنید من بازگشت به کارخانه زدم ولی درست نشد،فلش دستی زدم باز درست نشد،با چت انلاین سامسونگ چت کردم گفتن باس ببری نمایندگی بیخیال شدم،تا اینکه الان همینجوری شروع مجدد زدم گوشیم خاموش روشن شد رقتم تو اثرانگشت دیدم میشه اثرانگشت جدید گذاشت و حسگر گوشیم درست شد.خاستم بگم گوشیتونو ندید تعمیر این روش منم امتحان کنید،در ضمن من همه برنامه های گوشیمو به روزرسانی کردم بعد شروع مجدد زدم.به احتمال زیاد بخاطر پرشدن حافظه گوشی حسگر از کار می افته چون من حافظه گوشیمم تا حدی سبک کردم و انتقال دادم تو فلش.یا الکل زدن به گوشی باعثشه.امیدوارم مشکلتون حل شه

 • کوروش says:

  سلام من گوشی a70 دارم موقعه تعویض میکروفن فلت سنسور اثرانگلشت دچار پارگی شد و از کار افتاد .وقتی سنسور جدید نصب کردم کار نمیکنه و مرتبا میگه سنسور کالبیره شود ..چطور میشه سنسور کالبیره کرد
  ممنون میشیم راهنمایی کنید

 • فاطی says:

  سلام
  مال منم همینطور شده،،اگه مال شما درست شده بمنم بگو تا درستش کنم ممنون میشم

 • بارانی says:

  سلام
  گوشیم مدل A11گلکسی سامسونگ هست مشکلش در حسگر اثر انگشت هست موقعی که میخوام گوشیمو با اثر انگشت باز کنم پایین میاد…خطا در حسگر اثر انگشت…تنظیماتش هم میرم میگه گوشی رو راندازی مجدد کنین این کارو هم میکنم درست میشه ولی بعد چند ساعت دوباره کار نمیکنه میشه راهنمایی کنید ممنون میشم؟؟؟

 • misagh says:

  ممنون از آموزش مفیدتون. من راههایی که گفتید رو انجام دادم و درست شد.

 • محمد says:

  سلام گوشیه من a20sاست رمزشو یادم رفت تنظیمات کارخونش کردم بعد به روزش کردم الان نه چهره ونه اثرانگشت کار میکند

 • محمد says:

  سلام گوشیه من a20sاست رمزشو یادم رفت تنظیمات کارخونش کردم بعد سیستممو به روز کردم نه چهره ونه اثرانگشت کار میکن چه کا ر باید بکنم

 • سجاد says:

  سلام من گوشیم a30 هست چن روز پیش یه قطره اب بهش خورد سریع خشکش کردم ولی اثر انگشت از کار افتاد میخوام فعالش کنم میزنه خطایی رخ داد لطفا گوشی را دوباره راه اندازی کنید نمیشه تنظیمات کارخانه زنم و درست بشه راه دیگه ای نداره ؟ چیز های مهم تو گوشیم دارم نمیخوام پاک بشه واسه همین میگم لطفا راهنمایی کنید

 • الهام says:

  متشکرم از راهنماییتون

 • امام الدین نادری says:

  سلام .
  من گوشیم A10s هست اثر انگشت از کار کردن بازمانده هست و کار نمیکند وقتی نخواهم فعالش کنم پیام میده که خطای در حسگر اثر انگشت رخ داده است . چندین بار گوشیم ام رو ریست کردم راه اندازی مجدد هم کردم اما مشکلش رفع نشد
  خواهشا” راهنمایی کنید .
  ممنون

  • Anil anoosh says:

   سلام مال من گوشیم m20است وقتی میرم فنگر پرینت فعال کنم میگه مشکل رخ داد ریستارت کنید
   ده بارهم ریستارت کردم نشد فلش کمپیوتری زدم نشد بازم همون هشدار رو میده لطفا یه راهی بهم نشون بدین دیوونه میشم🤯🤯🤯🤯

 • Beny says:

  سلام میتونید عوامل خرابی سنسور اثر انگشت را ذکر کنید؟
  ممنون میشم.

 • Ali says:

  با سلام y9prim دارم، دو یا سه مرتبه تابحال بروز شده، و الان اندروید ۱۰ هس، یه مشکلی بعد از اولین بروزرسانیش پیش آمد و اونم اینکه حسگرش غیر فعال شده؟ اگه میدونین و میتونین ممنون میشم راهنماییم کنید

 • Kosar says:

  من گوشیم a10 هست مشکل حسگر اثر انگشت دارم اصلا نمیتونم وارد تنظیمات بشم که اثر انگشت قبلی رو پاک کنم برا من میزنه در حسگر اثر انگشت خطایی رخ داده.

 • Amirhossein says:

  با سلام من این مشکل رو حل کردم
  معمولا بعد از آپدیت سیاست های امنیتی ،اثر انگش روی ۴۱ درصد میمونه و …

  شما دوستان گلم باید بگم که اولا هر باری که انگشتتون رو حسگر میگذارید ۵ تا ۱۰ ثانیه صبر کنید، بعد اگر گفت تمام صفحه لمس شود ، ۵ ثانیه صبر کنید تا این کلمه برود و…
  چون اگر سریع سریع بزنید نمیشه و…

  برای من هم این اپدیت بد بود
  گوشیمa50هست

 • Amirhossein says:

  با سلام من این مشکل رو حل کردم
  معمولا بعد از آپدیت سیاست های امنیتی ،اثر انگش روی ۴۱ درصد میمونه و …

  شما دوستان گلم باید بگم که اولا هر باری که انگشتتون رو حسگر میگذارید ۵ تا ۱۰ ثانیه صبر کنید، بعد اگر گفت تمام صفحه لمس شود ، ۵ ثانیه صبر کنید تا این کلمه برود و…
  چون اگر سریع سریع بزنید نمیشه و…

  این ها همش به خاطر آپدیت سیاسیت های امنیتی و یک موضوع مهمه

  همه ما معمولا از گلس(محافظ روی صفحه) استفاده میکنیم
  همین امر باعث این جور خطا ها میشود

 • محمد says:

  یکی از راه هایی که مشکل اثر انگشت رو حل میکنه خیلی ساده است. حتما امتحان کنید.
  تم (پیش زمینه) گوشی رو به حالت اولیه گوشی (تنظیمات کارخانه) تغییر بدین. فقط تم و نه ریست کل گوشی. بعد اثر انگشت های تعریف شده رو پاک کنید. گوشی رو خاموش و روشن کنید. دوباره اثر انگشت تعریف کنید. به احتمال خیلی بالا مشکل اثر انگشت حل خواهد شد.

  • Tm says:

   واقعا ممنون دمت گرم گوشیم درست شد??✌

  • Mahdieh says:

   مچکرم ازتون ، درست شد

  • Mahdieh says:

   دمتون گرم ، مچکرم من همین کارو کردم تم گوشیمو به حالات پیش فرض برگردوندم و اثر انگشت رو پاک کردم گوشی رو خاموش و روشن کردم دوباره اثر انگشت وارد کردم درست شد

 • مهرداد says:

  آخرین آپدیت امنیتی رو که گرفتم سنسور اثرانگشتم از کارافتاده وحتی اثرانگشت جدیدهم میخام اضافه کنم میگه(حسگراثرانگشت راکامل بپوشانید)کسی این مشکل رو داره؟؟؟؟؟

  • مهرداد says:

   البته سامسونگ آ۳۰ مدلش هست

   • رضا says:

    منم گوشیم آ۳۰ هست همین مشکلو دارم یعنی موقع اسکن کردن مینویسه حسگر اثرانگشت را کامل بپوشانید

  • زهرا says:

   منم a50دارم ولی اثر انگشتش میگه حسگر را کامل بپوشانید هر بار آپدیتم اومده امتحان کردم درست نشده?

   • احمد says:

    من هم دقیقا مثل شما چنین مشکلی دارم هرچه تلاش کردم درست نشد شاید نزدیک به ۶یا۷ بار گوشیو وفلش کردم و رام جدید ریختم ولی هیچ جوابی نداد اگر شما راهی پیدا کردید خوشحال میشم به من اطلاع دهید. تشکر

   • Mahdieh says:

    واس منم همینطوری شده بعد اپدیت اگر راهی پیدا کردید به منم بگید?

  • بهنام says:

   ماله منم این طوری شده دقیقا

 • Ali says:

  ممنون خوب بود

 • علی says:

  سلام من اندروید گوشیم ۸
  sony xz
  مثل گوشی های دیگه نمیشه فقط بالمس کردن قفل گوشیمو باز کنم. باید یه مرحله دکمه رو فشار بدم و بعد لمس کنم
  اگه برنامه ای چیزی بلدین بهم معرفی کنید

 • محمد says:

  من تبلت galaxy a 10.1 سامسونگ دارم به غیر از شتاب سنج بقیه سانسورها کار نمیکنه البته تو مشخصاتش زده که داره.
  بعضی اپلیکیشن ها رو هم موقع اجرا عکسهاشون رو شطرنجی نشون میده مثلا تو آپ اینستاگرام ویدیو رو شطرنجی نشون میده تو پینترست هم عکس ها رو شطرنجی نشون میده
  نسخه اندروید هم ۹ هست.

 • Ava says:

  ممنون از راهنمایی های خوبتون ببخشیدمن گوشیa50تازه گرفتم بعد فقل اثرانگشت روکه فعال میکنم گوشی هر روز راه اندازی مجدد میشه ومجبورم دوباره فعالش کنم میشه راهنمایی کنید که گوشیم مشکل داره یا نه تقریبا یه هفتس خریدمش

  • تست says:

   سلام, اگر چند بار رمز اشتباه وارد کنیم و گوشی قفل شود, بعد صاحب آن می تواند با اثر انگشت خود, گوشی را باز کند؟