آیا آنتی ویروس ها از شما جاسوسی میکنند؟

بررسی: آیا آنتی ویروس ها از شما جاسوسی میکنند؟

یکی از سوالات بسیار مهم این است که آیا آنتی ویروس ها از شما جاسوسی میکنند؟ ?️ در این مطلب به بررسی این سوال مهم می پردازیم. برای پاسخ به این پرسش و بررسی امنیت آنتی ویروس ها با انزل وب همراه باشید.

امنیت آنتی ویروس ها چقدر است؟ آیا آنها جاسوس هستند؟

Is Your Antivirus Really Spying on You?

براساس تحقیقات مشترک PCMag و Motherboard آنتی ویروس Avast تاریخچه مرورگر کاربران خود را بررسی می کند و داده های آن را به اشخاص ثالث می فروشد. این فقط آخرین نمونه از جاسوسی نرم افزارهای آنتی ویروس رایگان است. از این گذشته آنتی ویروس های رایگان باید به نوعی درآمد کسب کند و چه راهی بهتر از جاسوسی از کاربران خود وجود دارد؟ پس از این افشاگری در رابطه با Avast در تاریخ ۳۰ ژانویه سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که شرکت تابعه Jumpshot که تاریخچه مرورگر کاربران را به بازاریان فروخته است، تعطیل خواهد شد.

جاسوسی آنتی ویروس Avast

امنیت آنتی ویروس ها

آیا از آنتی ویروس Avast استفاده می کنید؟ بهتر است بدانید که به طور پیش فرض Avast فعالیت مرور وب شما را جمع آوری کرده و آن را از طریق یک شرکت تابعه به نام Jumpshot به بازاریابان ارائه می دهد.شرکت هایی که به Avast پول پرداخت می کنند می توانند داده های کامل جستجوی کاربران را مشاهده کند و کارهایی که بصورت آنلاین کاربران انجام دهند را بررسی کند. چگونگی این کار بر اساس گزارش PCMag به شرح زیر است:

داده های جمع آوری شده به حدی انبوه هستند که مشتریان می توانند کلیکهای را که کاربران در وب  خود انجام می دهند را مشاهده کنند. در حالی که داده های جمع آوری شده هرگز به نام، ایمیل یا آدرس IP شخص مرتبط نمی شوند با این وجود تاریخچه کاربر به شناسه ای به نام ID دستگاه اختصاص داده می شود.

Avast می گوید که این داده ها “ناشناس” است اما PCMag و Motherboard توانستند ارتباط آن ها را به افراد پیدا کنند پس باید گفت که داده ها در ظاهر تنها ناشناس است. به عنوان مثال اگر می دانید کدام کاربر آمازون یک محصول خاص را در یک ثانیه خاص در یک روز خاص خریداری کرده است ، می توانید فرد “ناشناس” را شناسایی کرده و به تاریخچه مرور آن دسترسی پیدا کنید. اگر می خواهید متوجه شوید که گوشی شما تحت کنترل یا جاسوسی است ما مطلبی در این زمینه آماده کرده ایم.

امنیت آنتی ویروس و برداشت داده ها از طریق آنتی ویروس دسکتاپ

اگر Avast را با تنظیمات پیش فرض نصب کرده باشید تاریخچه مرورگر شما از طریق Jumpshot به بازاریابان فروخته می شود. این داده ها از طریق پسوند مرورگر Avast جمع آوری نمی شوند، در عوض از طریق برنامه اصلی آنتی ویروس دسکتاپ Avast جمع آوری می شود. هنگام نصب Avast مشاهده خواهید کرد که این سوال از شما پرسیده می شود که آیا می خواهید داده ها را به اشتراک بگذارید یا خیر. اکثر افرادی که روی “I agree” کلیک کردند این اجازه را به Avast از لحاظ قانونی داده اند. برای این که متوجه شوید آیا کامپیوتر شما در حال کنترل و جاسوسی است آموزش ما را مطالعه کنید.

امنیت آنتی ویروس ها

اگر Avast نصب کرده اید می توانید برنامه Avast را باز کرده و به Menu > Settings > General > Personal Privacy برای کنترل اطلاعات جمع آوری شده و به اشتراک گذاشته شده بروید و گزینه های اشتراک داده را در اینجا غیرفعال کنید. البته ما توصیه می کنیم Avast را حذف کنید اما اگر می خواهید آن را داشته باشید همین حالا اشتراک گذاری داده را غیرفعال کنید.

امنیت آنتی ویروس ها

امنیت آنتی ویروس ها و افزونه های مرورگرها

نرم افزارهای آنتی ویروس اغلب افزونه های مرورگری به همراه خود دارند که داده های وب را برای اهداف بازاریابی جمع می کند. در اکتبر سال ۲۰۱۹ ولادیمیر پالانت خالق Adblock Plus نحوه جمع آوری چندین افزونه مرورگر Avast و انتقال داده ها در مورد تاریخچه مرورگر افراد را فهرست بندی کرد. افزونه های مرورگر آنتی ویروس AVG هم همین کار را انجام می داد البته این موضوع تعجب آور نیست زیرا Avast چند سال پیش AVG را خریده است. برای جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی خود نکات امنیتی بسیار مهمی وجود دارد که باید آن ها را رعایت کنید.

معایب آنتی ویروس های رایگان

نرم افزارهای ضد ویروس رایگان باید به نوعی درآمدزایی کند بنابراین جای تعجب ندارد که شرکت هایی مانند Avast به جمع آوری و کسب درآمد از داده های مشتریان خود روی آورده اند. به همین خاطر پیشنهاد می شود که تا حد امکان استفاده از آنتی ویروس های رایگان را کنار بگذارید و با خرید آنتی ویروس های معتبر امنیت سیستم خود را تامین کنید. برای جلوگیری از ردیابی تلفن خود می توانید آموزش ما را در این زمینه مطالعه کنید.

امنیت آنتی ویروس چقدر است؟

امنیت آنتی ویروس ها

هر آنتی ویروس رایگان لزوماً شما را ردیابی و از شما جاسوسی نمی کند در نتیجه نمی توان نتیجه گیری کلی در این رابطه ارائه داد و نظر قطعی گفت که امنیت آنتی ویروس ها تا جه اندازه است. به عنوان مثال ولادیمیر پالانت که جاسوسی داده ها را در افزونه های مرورگر Avast و AVG را لو داد در پاسخ به این سوال که کدام آنتی ویروس امنیت دارد گفت که وی هیچ علامتی پیدا نکرده است که آنتی ویروس رایگان کسپرسکی در حال جاسوسی برای کاربران خود است. با این حال در سال ۲۰۱۹ کاسپرسکی پیش از این شناسه ای منحصر به فرد را در ترافیک مرور وب قرار می داد که به کاربران این امکان را می داد تا بصورت آنلاین شناسایی شوند.

با تمامی این اوصاف ما خود آنتی ویروس ویندوز یعنی Microsoft Defender Windows توصیه می کنیم که در ویندوز ۱۰ ادغام شده است. آنتی ویروس مایکروسافت برنامه ای برای دور نگه داشتن بدافزار از رایانه شما ندارد، مرور وب شما را ردیابی نمی کند و سعی نمی کند هیچ نرم افزاری اضافی را برای شما به روز کند.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز این سوال را بررسی کردیم که آیا آنتی ویروس ها از شما جاسوسی میکنند؟ و امیدواریم اطلاعات خوبی در زمینه امنیت آنتی ویروس کسب کرده باشید. میتوانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه کار با آنتی ویروس های مختلف را با ما به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

راهنما کامل و تست شده حل مشکل آنتی ویروس ویندوز ۱۱
راهنما موثر برای حل مشکلات آنتی ویروس آویرا (Avira)
راهنما موثر برای حل مشکلات آنتی ویروس آویرا (Avira)
آموزش رفع مشکل لایسنس و ارور Activation Failed در نود 32
آموزش رفع مشکل لایسنس و ارور Activation Failed در نود ۳۲
بررسی و دانلود 12 تا از بهترین آنتی ویروس ویندوز 11
بررسی و دانلود ۱۲ تا از بهترین آنتی ویروس ویندوز ۱۱

نظرات