حل مشکل هنگ كردن تاچ آيفون (اکثر مدل ها)

حل مشکل هنگ کردن تاچ آیفون (اکثر مدل ها)

تاچ آیفون 📱، قابلیت بسیار مهمی در این گوشی به شمار می رود.

در حدی که اگر تاچ آیفون کار نکند، گوشی بلا استفاده می شود. از این جهت حل مشکل هنگ کردن تاچ آیفون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این مطلب از انزل وب به آموزش روش های حل مشکل هنگ کردن تاچ آیفون می پردازیم.

علت هنگ کردن تاچ ایفون چیست؟

How to Fix an Unresponsive iPhone Touch Screen

به طور کلی با توجه به گزارش کاربران در بخش پشتیبانی اپل درباره حل مشکل هنگ کردن تاچ آیفون ،کاربر آیفون می تواند با فشار بر دکمه کم و زیاد صدا و دکمه قفل گوشی (فورس ریستارت)، مشکل تاچ آیفون را برطرف کند. از دیگر روش ها در جهت رفع این مشکل میتوان به آپدیت سیستم عامل iOS، تعویض و تمیز کردن محافظ (گلس) صفحه نمایش، جدا سازی اتصالات سیمی گوشی، خالی کردن حافظه، ریست فکتوری تنظیمات و فشار بر روی قسمت دیجیتایزر صفحه نمایش گوشی آیفون اشاره کرد. در ادامه این مطلب به بررسی دقیق تر روش های حل مشکل هنگ کردن تاچ آیفون می پردازیم.

ریستارت گوشی برای حل مشکل هنگ کردن تاچ آیفون

اگر تاچ گوشی شما کار نمی کند اولین قدم برای رفع این مشکل ریستارت گوشی می باشد. بسیاری از وسایل الکترونیکی مانند تلفن همراه، مک بوک و یا کامپیوترها در باطن ساز و کاری مشابه با یکدیگر دارند و گاهی در صورت بروز مشکل، با راه حل های مشابه هم مشکل را رفع می کنند. این نظریه برای گوشی های آیفون هم صدق می کند. به عنوان مثال در رابطه با کار نکردن تاچ ایفون ۱۴، ۱۵ و ۱۳ و آیفون SE و آیفون ۵ می توان از روش هایی مشابه هم استفاده کرد.

برای ریستارت، دکمه قفل گوشی و دکمه کم و زیاد صدا را تا وقتی که پیام Slide to Power Off نمایش داده شود، به صورت همزمان نگه دارید. (در نسل اول گوشی آیفون  SE و یا مدل های قبل از آیفون ۵ دکمه قفل در بالای گوشی قرار دارد.)

مشکل هنگ کردن تاچ آیفون

در این مرحله نشانگر باکس Slide to Power Off را از چپ به راست بکشید و گوشی را خاموش کنید. سپس ۳۰ ثانیه صبر کنید تا گوشی یه طور کامل خاموش شود. پس از این مدتی دوباره گوشی را روشن کنید. بر اساس مدل گوشی آیفون خود (صفحه را بالا بکشید و یا دکمه اثر انگشت (Home) را لمس کنید) تا بتوانید پسورد را وارد کنید.

فورس ریستارت برای حل مشکل هنگ کردن تاچ آیفون

وقتی تاچ آیفون شما به درستی کار نمی کند، نمی توانید با استفاده از تاچ صفحه گوشی را خاموش کنید. در این شرایط شما می توانید گوشی خود را فورس ریستارت کنید. فرایند انجام فورس ریستارت در بین انواع گوشی های اپل تفاوت دارد.

فورس ریستارت آیفون ۸ و SE و سری های گوشی آیفون که با Face ID کار می کنند

یک بار دکمه کم کردن و یک بار دکمه زیاد کردن صدا را بزنید و رها کنید. سپس دکمه قفل گوشی را فشار دهید و نگه دارید تا لوگو اپل نمایش داده شود. با انجام این مراحل گوشی شما ریکاوری می شود. پس از انجام فرایند، قفل را باز کنید و تاچ آیفون را چک کنید.

هنگ کردن تاچ گوشی

حل مشکل هنگ کردن تاچ آیفون با فورس ریستارت گوشی آیفون ۷

دکمه کم کردن صدا و قفل گوشی را نگه دارید تا لوگو اپل نمایش داده شود.

مشکل هنگ تاچ گوشی

در آخر پس از روشن شدن گوشی، دکمه Home را لمس کنید و قفل صفحه را باز کنید.

فورس ریستارت برای حل مشکل هنگ کردن تاچ آیفون ۶S و مدل های قدیمی تر

دکمه Home و دکمه قفل کناری (در بعضی از مدل های قدیمی، در بالای گوشی قرار دارد) را فشار دهید و نگه دارید.

مشکل هنگ تاچ آیفون

با انجام این مراحل گوشی شما باید ریکاوری شود. پس از روشن شدن دکمه Home را بزنید و پسورد را وارد کنید.

تعویض محافظ صفحه نمایش برای حل مشکل هنگ کردن تاچ آیفون

امروزه محافظ های صفحه نمایش گوشی (گلس) را با قطر نازک و مناسب استفاده برای تاچ گوشی می سازند. اما بعضی اوقات ممکن است گلس باعث عدم عملکرد مناسب تاچ صفحه گوشی شود. اگر شما از گلس استفاده می کنید، در صورت بروز مشکل برای تاچ صفحه، حتما ابتدا نصب درست گلس صفحه نمایش خود را چک کنید. اگر به درستی بر روی گوشی شما نصب نشده است، آن را جدا کنید و سپس دوباره نصب کنید.

همچنین اگر از نصب درست گلس مطمئن بودید و مشکل تاچ گوشی ادامه داشت، گلس را جدا کنید. اگر مشکل تاچ گوشی بعد از این کار حل شود، حتما محافظ صفحه نازک تر و از برندی معتبر خریداری کنید. کثیفی، گرد و خاک و چربی یا خیس شدن صفحه تاچ گوشی می تواند بر عملکرد آن تاثیر بگذارد. زمانی که محافظ صفحه را جدا کردید با استفاده از دستمال های میکروفایبر صفحه را به صورت کامل تمیز کنید و سپس محافظ را نصب کنید.

همچنین اگر از دستکشی استفاده می کنید و با مشکل تاچ صفحه نمایش آیفون مواجه شدید، دستکش خود را در بیاورید و سپس امتحان کنید. همچنین شما می توانید از دستکش هایی که قابلیت حفظ اثر انگشت و کار کردن با صفحه نمایش را فراهم می کنند، استفاده کنید.

اتصالات سیمی (هدفون و شارژر و …) را از گوشی جدا کنید

اگر هنوز با وجود تکنولوژی های جدید از شارژر سیمی و یا هدفون استفاده می کنید، در صورت هنگ کردن تاچ آیفون حتما اتصالات سیمی را از گوشی جدا کنید. بر اساس تجربه کاربران این مشکل برای گوشی هایی که از کابل های لایتنینگ قدیمی تر استفاده می کنند بیشتر اتفاق می افتد. البته نمی توان گفت گوشی های آیفون جدید تر دچار این مشکل نمی شوند اما برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است که از USBهای تایپ C اورجینال استفاده کنید.

اگر مشکل تاچ آیفون شما با قطع اتصال USB و دیگر اتصالات برطرف شد، حتما با یک USB دیگر هم چک کنید. اگر مشکل رفع شده باشد، حتما یک USB جدید خریداری کنید.

حل مشکل هنگ کردن تاچ آیفون با آپدیت سیستم عامل گوشی

اگر مشکل تاچ گوشی آیفون شما با انجام مراحل بالا حل نشد، حتما سیستم عامل iOS گوشی خود را به روز رسانی کنید. اگر هنوز کمی تاچ گوشی کار می کند به قسمت Settings بروید و گزینه General را انتخاب کنید.

هنگ کردن تاچ آیفون

در این قسمت بر روی گزینه Software Update بزنید تا گوشی به جدیدترین نسخه iOS آپدیت شود.

مشکل هنگ کردن تاچ آیفون

همچنین می توانید سیستم عامل iOS گوشی را با استفاده از برنامه iTunes در مک و یا ویندوز خود آپدیت کنید. برای این کار ابتدا گوشی خود را به سیستم متصل کنید. اگر از سیستم عامل macOS Catalina 10.15 (یا نسخه بالاتر) استفاده می کنید Launch Finder را باز کنید و همچنین در صورتی که از سیستم عامل macOS Mojave 10.14 (یا قبل تر از آن) و ویندوز استفاده می کنید برنامه iTunes را باز کنید.

در صورتی که گوشی شما برای سیستم ناشناخته باشد، گوشی از شما میخواهد که امنیت اتصال به کامپیوتر را تایید کنید. در صورتی که تاچ آیفون کار می کند در این قسمت گزینه Trust را انتخاب کنید.

حل مشکل هنگ کردن تاچ آیفون

پس از اتصال در برنامه iTunes بر روی گزینه Check for Update بزنید و در صورت وجود نسخه جدید آپدیت کنید.

مشکل هنگ کردن تاچ آیفون

در صورت هنگ کردن تاچ گوشی، باید گوشی را ریکاوری کنید. اگر از سیستم عامل macOS 10.14 و یا قبل تر از آن و یا ویندوز کار می کنید مطمئن شوید که iTunes کار می کند. بر اساس توضیحات قسمت های بالا با توجه به مدل گوشی خود فورس ریستارت انجام دهید. پس از این کار گزینه Update را بزنید تا آخرین نسخه iOS بر روی گوشی شما نصب شود.

حل مشکل هنگ کردن تاچ آیفون با آپدیت نرم افزار

اگر تاچ گوشی آیفون شما در هنگام اجرای یک برنامه مشخص دچار مشکل شود، می توانید برای رفع مشکل برنامه را آپدیت کنید.در صورت آپدیت برنامه و ادامه مشکل تاچ آیفون باید آن را حذف و دوباره نصب کنید. اگر با انجام این مراحل باز هم تاچ صفحه در هنگام اجرای برنامه دچار مشکل باشد با سازندگان نرم افزار در اپ استور ارتباط برقرار کنید و مشکل را گزارش دهید.

حافظه گوشی را خالی کنید

حافظه داخلی تلفن های همراه گنجایش محدودی دارد. اگر حافظه گوشی شما پر شده باشد می تواند باعث افت سرعت برنامه های گوشی شود. با خالی کردن حافظه گوشی آیفون می توانید سرعت گوشی را افزایش دهید.

مشکل هنگ کردن تاچ آیفون به علت داغ شدن گوشی

گوشی های آیفون در دمای بین ۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد عملکرد خوبی خواهند داشت. اما اگر دمای گوشی بالا یا پایین تر از این میزان برود عملکرد گوشی از جمله تاچ صفحه دچار مشکل خواهد شد.

اگر گوشی شما در مقابل نور مستقیم خورشید و یا جلوی کولر و وسایل سرمایشی قرار بگیرد دمای آن از این محدوده نرمال بالاتر یا پایین تر خواهد رفت. در این صورت کار گوشی دچار مشکل خواهد شد. پیشنهاد ما در این شرایط این است که گوشی را در دمای نرمال بگذارید تا خود به خود دمای آن تنظیم شود. به هیچ عنوان از سشوار و یا یخچال برای سرد یا گم کردن گوشی استفاده نکنید زیرا تغییر دمای ناگهانی باعث آسیب به اجزای داخلی گوشی شما می شود. همچنین برای جلوگیری از داغ کردن گوشی آیفون زمانی که در شارژ است، به هیچ عنوان از گوشی استفاده نکنید.

همچنین  اجرای برنامه های سنگین و یا باز کردن چند برنامه با هم می تواند برای گوشی شما سنگین باشد و بر روی عملکرد گوشی شما و یا تاچ صفحه آن تاثیر بگذارد. اگر گوشی شما داغ شده است آن را به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه خاموش کنید. اگر به هر دلیلی نمی توانید گوشی را خاموش کنید، می توانید آن را بر روی حالت پرواز و یا حالت ذخیره انرژی باتری بگذارید. هر کدام از این روش ها گوشی شما را خنک می کند و به بهبود عملکرد تاچ گوشی شما کمک خواهد کرد.

صفحه تاچ گوشی را کمی فشار دهید

قطعه دیجیتایزر قسمتی از گوشی آیفون است که لمس انگشت شما را از صفحه نمایش دریافت و تبدیل به حرکت در گوشی می کند. این قطعه در زیر صفحه نمایش قرار دارد. در صورتی که مشکل از این قسمت باشد و شما فشاری بر روی آن وارد کنید ممکن است مشکل هنگ کردن تاچ آیفون حل شود. برای اینکه مکان دقیق قطعه دیجیتایزر (Digitizer) را متوجه شوید می توانید آن را بسته به مدل گوشی خود در اینترنت چک کنید.

بازگشت به تنظیمات کارخانه (ریست فکتوری) گوشی آیفون

اگر آپدیت کردن سیستم عامل آیفون مشکل صفحه و تاچ گوشی آیفون را رفع نکرد، باید گوشی را به تنظیمات کارخانه (ریست فکتوری) بازگردانید.

این قابلیت تمامی تنظیمات گوشی شما را به حالت اولیه باز می گرداند اما تمامی اطلاعات گوشی شما را هم حذف خواهد کرد. برای همین حتما پیش از انجام این کار از اطلاعات خود بکاپ بگیرید. اگر مدتی قبل از اطلاعات بکاپ گرفته اید یا به تازگی تصمیم به بکاپ گرفته اید، حتما  ۲۴ ساعت قبل از انجام ریست فکتوری این کار را دوباره انجام دهید.

متاسفانه اگر تاچ گوشی آیفون شما کار نمی کند تنها زمانی که قبلا به کامپیوتر وصل شده باشید می توانید بکاپ را از طریق سیستم کامپیوتر انجام دهید چرا که اگر برای اولین بار این کار را انجام می دهید، گوشی برای کاربر پیام تایید امنیت کامپیوتر را ارسال می کند که باید Trust را انتخاب کنید و اگر تاچ صفحه کار نکند، نمی توانید این گزینه را انتخاب کنید. در هر صورت اگر اطلاعات مهمی در گوشی خود دارید و بکاپ نگرفته اید، ریست کردن به تنظیمات کارخانه را به شما پیشنهاد نمی کنیم.

برای بازگشت به تنظیمات کارخانه شما باید مراحلی که در بخش آپدیت سیستم عامل آیفون گفته شد را انجام دهید با این تفاوت که در مرحله آخر لیست را اسکرول کنید و گزینه Transfer or Reset iPhone را انتخاب کنید.

هنگ کردن تاچ آیفون

برای انجام فرایند ریست فکتوری گزینه Erase All Content and Settings را انتخاب کنید.

مشکل هنگ کردن تاچ آیفون

بعد از این که فرایند ریست فکتوری انجام شد، ابتدا تاچ صفحه را چک کنید اگر مشکل برطرف شده بود، می توانید اطلاعاتی که بکاپ گرفتید را دوباره به گوشی انتقال دهید.

سوالات متداول

چرا تاچ آیفون کار نمی کند؟

کار نکردن تاچ آیفون می تواند به دلایل مختلف نرم افزاری و سخت افزاری اتفاق بیفتد. اگر این مشکل به خاطر دلایل نرم افزاری باشد کاربر می تواند با استفاده از راهکارهایی که در این مطلب گفته شد مثل بررسی نرم افزار ها و حافظه گوشی و همچنین آپدیت سیستم عامل و حتی گاهی اوقات با ریستارت گوشی مشکل را حل کند. اگر هیچ کدام از روش های فوق موثر نبود احتمالا این مشکل به دلیل نقص در اجزای گوشی می باشد و حتما باید از سوی تعمیرکار رفع گردد.

چرا تاچ گوشی ایفون هنگ میکند؟

هنگ کردن تاچ آیفون می تواند به علت سرعت پایین گوشی باشد. برای رفع این مشکل ابتدا باید بررسی کنید که چرا سرعت گوشی پایین آمده است. احتمالات دیگری هم همچون ضربه خوردن به گوشی و شل شدن کانکتور تاچ می تواند باعث بروز این مشکل شود که حتما باید از سوی تعمیرکار مجرب تعمیر گردد.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی دلایل و روش های حل مشکل کار نکردن تاچ آیفون در مدل های مختلف آن پرداختیم. کار نکردن تاچ آیفون می تواند به دلایل مختلفی مثل آپدیت نبودن سیستم عامل باگ یک نرم افزار مشخص و یا به دلایل سخت افزاری مثل شل بودن قطعه دیجیتایزر و مشکلات به علت اتصال سیم ها و یا داغ شدن گوشی باشد. شما در صورت بروز این مشکل علاوه بر راهکار های بالا می توانید با تنظیم حساسیت تاچ آیفون  سرعت پایین تاچ آیفون را تا حدی بهبود ببخشید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امیدواریم که راهکار های حل مشکل هنگ کردن تاچ آیفون برای رفع مشکل شما کاربران محترم سایت انزل وب مفید بوده باشد. در صورتی که تجربه و یا نظری در زمینه موضوع این مطلب دارید حتما با ما در بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید

بیشتر بخوانید

آموزش تصویری تغییر رمز گوشی آیفون (روش توصیه شده)
آموزش تصویری تغییر رمز گوشی آیفون (روش توصیه شده)
آموزش افزایش کیفیت ضبط صدا در آیفون با چند ترفند کاربردی
آموزش افزایش کیفیت ضبط صدا در آیفون با چند ترفند کاربردی
آموزش رفع مشکل پریدن وای فای آیفون به صورت کامل
آموزش رفع مشکل پریدن وای فای آیفون به صورت کامل
آموزش جدیدترین روش حذف کش برنامه در آیفون (iOS)
آموزش جدیدترین روش حذف کش برنامه در آیفون (iOS)

نظرات

×