بررسی عوارض نشستن زیاد پشت میز و.. و راه های جلوگیری از آن

بررسی عوارض نشستن زیاد پشت میز و.. و راه های جلوگیری از آن

بسیاری از افراد مشاغلی دارند که باید ساعت های طولانی پشت میز بنشینند.

برخی هم بسته به سبک زندگی خود، همین کار را انجام می دهند. نشستن طولانی مدت می تواند بر سلامتی ما تاثیرات منفی زیاد و خطرناکی داشته باشد اما راه هایی هم جهت رفع و کاهش این مشکلات برای کسانی که زیاد می نشینند وجود دارد. امروز در انزل وب ضمن بررسی عوارض نشستن زیاد پشت میز و..، راه هایی را هم جهت جلوگیری از آن معرفی می کنیم.

جلوگیری از کمردرد و.. در اثر نشستن زیاد

Serious Health Issues From Sitting Too Long And How to Avoid Them

در سبک زندگی امروزی، بی تحرکی و نشستن طولانی مدت متداول است و حتی در برخی از شغل ها باید ساعت های طولانی پشت میز نشست. این نشستن طولانی مدت می تواند موجب و رمینه ساز عوارض خطرناکی شود که شاید حتی فکر آن را هم نمی کردید.

عوارض نشستن زیاد، افزایش خطر مرگ زود هنگام با زیاد نشستن

شاید کمردرد در اثر نشستن زیاد به نظر تنها عوارض این کار باشد. اما خطرناک ترین عوارضی که می توان برای نشستن زیاد پشت میز و.. بیان کرد، افزایش خطر مرگ زود هنگام است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش داده است که ۶ درصد از مرگ و میر در جهات به علت عدم فعالیت بدنی است. افرادی که فعالیت بدنی کمی دارند، عمدتا به دلیل کار و یا سبک زندگی خود مدت طولانی را می نشینند. شاید درصد زیادی به نظر نرسد اما چهارمین عامل مرگ و میر ناشی از بیماری غیر عادی می باشد. پس زیاد نشستن می تواند از آن چه که فکر می کنید خطرناک تر باشد.

عوارض نشستن زیاد، افزایش خطر مرگ زود هنگام با زیاد نشستن

همینطور عامل ۲۱-۲۵ درصد سرطان های سینه و روده بزرگ، ۲۷ درصد دیابت و حدود ۳۰ درصد از بیماری های قلبی ischaemic می باشد. مجله آمریکایی Epidemiology در یک تحلیل بیش از ۱۲۷۰۰۰ بزرگسال آمریکایی را در یک دوره ۲۱ ساله بررسی کرد و طبق آمار منتشر شده، بیماری های سرطان، سکته مغزی، بیماری های کلیه، ریه و کبد، پارکینسون و آلزایمر را از اثرات نشستن زیاد بر بدن و عوارض بد نشستن روی صندلی معرفی کرد. زیاد نشستن می تواند احتمال ایجاد این بیماری ها را افزایش دهد.

همچنین پیشنهاد می کنیم که مطلب ۲۴ ورزش موثر برای کاهش خستگی کاربران کامپیوتر در محیط کار را هم مطالعه نمایید.

دلایل خطرناک بودن و عوارض نشستن زیاد پشت میز

حال برای افراد این سوال پیش می آید که چرا زیاد نشستن پشت میز و.. تا این حد خطرناک است؟ زیاد نشستن زمینه بیماری های مختلف را فراهم می کند. مطالعات متعددی هم در این زمینه انجام شده است. در حالت نشستن زیاد، سوختن انرژی در بدن به یک کالری در هر دقیقه کاهش می یابد. در حالی که این مقدار در یک پیاده روی به ۳ برابر می رسد.

دلایل خطرناک بودن و عوارض نشستن زیاد پشت میز

دلیل این موضوع کاهش فعالیت ماهیچه ها است. در نتیجه آن تولید آنزیم هایی که لیپید ها، تری گلیسیرید و.. را تولید می کنند کاهش می یابد. به این شکل زمینه برای حمله چریی ها به خون فراهم می شود. بدیهی است که متابولیسم شما هم در این قسمت نقش مهمی دارد. وقتی حدود ۶ ساعت در روز نشسته باشید، میزان مصرف اکسیژن شما کاهش می یابد و فعالیت های بدنی ساده هم مشکل می شود. به این شکل زمینه ایجاد مشکلات مختلف در بدن شما فراهم می شود و ریسک بیمار شدن شما افزایش پیدا می کند.

سایر خطرات ناشی از عدم فعالیت و مضرات نشستن زیاد

دیابت: انسولین در بدن کمک می کند تا قند و کربوهیدارت سوخته شود. با کاهش فعالیت، میزان این هورمون هم کاهش یافته و خطر ابتلا به دیابت افزایش می یابد. همچنین بدن نسبت به آن مقاومت پیدا می کند که یکی از مضرات خطرناک نشستن زیاد است.

سایر خطرات ناشی از عدم فعالیت و مضرات نشستن زیاد

لخته شدن خون و رگ های واریسی: واریسی شدن رگ ها، مشکلات وریدی و لخته شدن خون از جمله خطرات نشستن زیاد است. همچنین نشستن طولانی مدت باعث Deep Vein Thrombosis (DVT) هم خواهد شد.

سایر خطرات ناشی از عدم فعالیت و مضرات نشستن زیاد

مشکلات قلبی: بدون تردید چیزی که روی خون شما تاثیر بگذارد، روی قلب شما هم اثر گذار است. دیابت و مشکلات خونی خود زمینه ساز بیماری های قلبی هستند. طبق آمار ۳۵ درصد از مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی، ناشی از زندگی بی تحرک می باشد. همچنین طبق مطالعات دیگری، افرادی که بیش از ۲۳ ساعت در هفته نشسته و تلویزیون تماشا می کنند، خطر ابتلا به بیماری قلبی در آن ها ۶۴ درصد بیشتر از افرادی است که ۱۱ ساعت در هفته تماشا می کنند.

سایر خطرات ناشی از عدم فعالیت و مضرات نشستن زیاد

پوکی استخوان: نشستن زیاد در طول روز روی اسکلت بدن شما تاثیر می گذارد. اگر صندلی شما ناراحت باشد، مشکلات بیشتری برای شما پیش می آید اما حتی اگر صندلی مناسبی داشته باشید و زیاد بشینید، احتمال پوکی استخوان افزایش می یابد و دلیل آن کاهش مصرف اکسیژن و بازسازی اعضا است.

سایر خطرات ناشی از عدم فعالیت و مضرات نشستن زیاد

تحلیل عضلات شکم و پا و..: هنگامی نشتن زیاد و بی تحرکی، عضلات پا و شکم شما تحلیل رفته و ضعیف می شوند. در نتیجه برای پیاده روی و تثبیت دچار مشکل خواهید شد. همچنین عضلات پشت و.. شما هم ممکن است دچار آسیب شود.

سایر خطرات ناشی از عدم فعالیت و مضرات نشستن زیاد

عوارض زیاد نشستن پشت کامپیوتر، افزایش اضطراب و افسردگی

ارتباط بین عوارض زیاد نشستن روی زمین و.. و سلامت روان هنوز به خوبی مشخص نیست اما علاوه بر مشکلات جسمی، با نشستن زیاد باید منتظر مشکلات روحی هم باشید. طبق مطالعات و تحقیقات پزشکی، اضطراب و افسردگی از جمله عوارض روحی زیاد نشستن پشت میز هستند که خود می توانند زمینه ساز مشکلات بیشتری شوند.

عوارض زیاد نشستن پشت کامپیوتر، افزایش اضطراب و افسردگی

در همین زمینه مطالعه مطلب رفع خستگی و آرامش بیشتر پشت کامپیوتر با حرکات حرفه ای یوگا هم برای شما کاربردی و مفید خواهد بود.

راه های جلوگیری از آسیب ناشی از نشستن زیاد

تا اینجا با ضرر های نشستن زیاد آشنا شدیم. تا جایی که می تواتید این شیوه زندگی را تغییر دهید اما بسیاری از افراد مجبور به کار کردن در این سبک زندگی هستند، بنابراین کسانی که زیاد می نشینند بهتر است با روش هایی که میزان این آسیب ها را کم می کند آشنا شده و آن ها را انجام دهند.

تحقیقات و مطلعات پزشکی ادعا می کنند که هر ۳۰ دقیقه که نشستید، با انجام مقداری حرکت و فعالیت می توانید به طور چشمگیری عوارض زیاد نشستن را کاهش دهید. این حرکت یا فعالیت باید در حد یک پیاده روی سریع باشد. پس هر نیم ساعت مقداری فعالیت انجام دهید. ( پیشنهاد می کنیم سطل زباله، تلفن  و.. را از خود دور کنید تا برای کارهای کوچک مجبور به تحرک شوید. مثلا می توانید در هنگام صحبت با تلفن قدم بزنید و یا برای ریختن در سطل زباله مسیری را طی کنید)

راه های جلوگیری از آسیب ناشی از نشستن زیاد

ورزش حین کار را سبک انجام دهید. ورزش برای افرادی که زیاد می نشینند یک راه حل عالی برای دوری از مشکلات آن است. پیاده روی سریع یکی از بهترین بهترین ورزش ها برای این افراد است. وزارت بهداشت آمریکا توصیه می کند که روزی ۱۰ هزار گام حرکت و پیاده روی داشته باشید تا سلامتی شما در سطح خوبی باشد.

راه های جلوگیری از آسیب ناشی از نشستن زیاد

برای حل مشکلات نشستن زیاد حرکات کششی و نرمش را فراموش نکنید. در کنار ورزش کردن انجام حرکات کششی به مفصل های شما کمک زیادی می کند. در صورتی که وقت آزاد دارید، ۶۰ تا ۷۰ دقیقه فعالیت بدنی شدید در روز می تواند شما را به تناسب اندام و سلامتی مناسبی برساند. این راه خصوصا در حالتی که شما به شکل نا صحیح می نشینید، مهم تر می شوند. برای سلامت روح ورزش هایی مانند یوگا را هم می توانید انجام دهید.

راه های جلوگیری از آسیب ناشی از نشستن زیاد

صحیح نشستن روی مبل ، صندلی کار و.. را هم یاد بگیرید تا علاوه بر عوارض نشستن زیاد، دچار عوارض بد نشستن هم نشوید.

راه های جلوگیری از آسیب ناشی از نشستن زیاد

همچنین پیشنهاد می کنیم که مصرف آب را افزایش دهید تا از مشکلات مربوط به خون و.. در بدن ناشی از نشستن زیاد جلوگیری شود.

راه های جلوگیری از آسیب ناشی از نشستن زیاد

در پایان اگر در حالت نشستن با کامپیوتر کار می کنید، برای این که کنترل بیشتری روی سلامتی خود داشته باشید مطالعه مطلب ۷ نرم افزار که در هنگام کار با کامپیوتر به سلامتی شما فکر میکنند (نرم افزار حرکات ورزشی برای کارمندان و..) را هم فراموش نکنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز ضررها و خطرات ناشی از نشستن زیاد پشت میز و.. را بررسی کردم. همچنین راه هایی را هم برای کاهش این عوارض معرفی کردیم. شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود در زمینه مشکلات زیاد نشستن و رفع آن ها را در دیدگاه این پست با ما به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید

بیشتر بخوانید

جلوگیری از مچ درد دست هنگام و بعد از کار با کامپیوتر و لپ تاپ
روش های جلوگیری از مچ درد دست هنگام و بعد از کار با کامپیوتر و لپ تاپ

نظرات

×